Προς το περιεχόμενο

Κάλυψη Εξωκεφαλαιακών Εισφορών ΙΚΕ;


Clabs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Δεν έχω απασχοληθεί με Ιδιωτική Κεφαλαιουχική Εταιρία στο παρελθόν και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

(1)Πως θα καλύψω λογιστικά τις εξωκεφαλαιακές εισφορές που παρέχουν σε μια ΙΚΕ κάποιοι έτεροι(έχουμε θέσει τα δύο χρόνια ως όριο στο καταστατικό);

(2)Θα τους κόβω κάποια παραστατικά για να γίνει η κάλυψη αυτής της εισφοράς; και αν ναι, ποια είναι αυτά; και ποιες οι παρακρατήσεις που έχουν;

(3)Αυτοί λογικά έτσι και τους κόψω κάποιο παραστατικό σαν εξωκεφαλαιακή εισφορά, χωρίς να πάρουν κάποιο εγχρήματο αντάλλαγμα, θα τα φορολογηθούν

στη προσωπική φορολογική δήλωσή τους;

(4)Γενικά υπάρχει τίποτα άλλο που πρέπει να προσέξω με τις εξωκεφαλαιακές εισφορές για να είμαι προετοιμασμένος;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Δεν έχω απασχοληθεί με Ιδιωτική Κεφαλαιουχική Εταιρία στο παρελθόν και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

(1)Πως θα καλύψω λογιστικά τις εξωκεφαλαιακές εισφορές που παρέχουν σε μια ΙΚΕ κάποιοι έτεροι(έχουμε θέσει τα δύο χρόνια ως όριο στο καταστατικό);

(2)Θα τους κόβω κάποια παραστατικά για να γίνει η κάλυψη αυτής της εισφοράς; και αν ναι, ποια είναι αυτά; και ποιες οι παρακρατήσεις που έχουν;

(3)Αυτοί λογικά έτσι και τους κόψω κάποιο παραστατικό σαν εξωκεφαλαιακή εισφορά, χωρίς να πάρουν κάποιο εγχρήματο αντάλλαγμα, θα τα φορολογηθούν

στη προσωπική φορολογική δήλωσή τους;

(4)Γενικά υπάρχει τίποτα άλλο που πρέπει να προσέξω με τις εξωκεφαλαιακές εισφορές για να είμαι προετοιμασμένος;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλή συνέχεια...

 

Δες εδώ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=91185

 

http://www.logistis.gr/default.asp?pid=4&la=1&art_id=341&tb3=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...