Jump to content
Sign in to follow this  
Manias

Συνταξιούχος Εταίρος σε ΙΚΕ με ποσοστο 30%

Recommended Posts

1)Συνταξιούχος του  και ΤΕΑΠΟΖΟ   ταμείο ΔΕΗ επιθυμεί να συμμετέχει σε νεοϊδρυθείσα ΙΚΕ σαν εταίρος (ποσοστό συμμετοχής του στην ΙΚΕ 30%) όχι σαν Διαχειριστής .

2)Συνταξιούχος του    ΟΑΕΕ  επιθυμεί να συμμετέχει σε νεοϊδρυθείσα ΙΚΕ σαν εταίρος (ποσοστό συμμετοχής του στην ΙΚΕ 30%) όχι σαν Διαχειριστής.

Προφανώς δεν απαιτείται η Ασφάλιση του στον ΟΑΕΕ , μια και  όπως είναι τα πράγματα σήμερα στην ΙΚΕ υποχρέωση ασφάλισης έχει μόνο ο Διαχειριστής της ή στην περίπτωση Μονοπρόσωπης ΙΚΕ ο μοναδικός εταίρος. (Σχετ το με Αρ. πρωτ.: Δ15Α 1004407 ΕΞ 10.1.2013 )

Τα ερωτήματα :


1.Θα επηρεάσει το ποσό της Σύνταξης  τους  απο το ΤΕΑΠΟΖΟ και ΟΑΕΕ  αυτή η εταιρική Συμμετοχή !?

2.Υπάρχει κάποιος άλλος Νομικός Τύπος επιχείρησης πέραν της ΙΚΕ όπου εταίρος με ποσοστό 30% συμμετοχής στο κεφάλαιο δεν υποχρεούται να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ και να μη μειώνει το ποσό της Σύνταξης που λαμβάνει ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1)Συνταξιούχος του  και ΤΕΑΠΟΖΟ   ταμείο ΔΕΗ επιθυμεί να συμμετέχει σε νεοϊδρυθείσα ΙΚΕ σαν εταίρος (ποσοστό συμμετοχής του στην ΙΚΕ 30%) όχι σαν Διαχειριστής .

2)Συνταξιούχος του    ΟΑΕΕ  επιθυμεί να συμμετέχει σε νεοϊδρυθείσα ΙΚΕ σαν εταίρος (ποσοστό συμμετοχής του στην ΙΚΕ 30%) όχι σαν Διαχειριστής.

Προφανώς δεν απαιτείται η Ασφάλιση του στον ΟΑΕΕ , μια και  όπως είναι τα πράγματα σήμερα στην ΙΚΕ υποχρέωση ασφάλισης έχει μόνο ο Διαχειριστής της ή στην περίπτωση Μονοπρόσωπης ΙΚΕ ο μοναδικός εταίρος. (Σχετ το με Αρ. πρωτ.: Δ15Α 1004407 ΕΞ 10.1.2013 )

Τα ερωτήματα :

1.Θα επηρεάσει το ποσό της Σύνταξης  τους  απο το ΤΕΑΠΟΖΟ και ΟΑΕΕ  αυτή η εταιρική Συμμετοχή !?

2.Υπάρχει κάποιος άλλος Νομικός Τύπος επιχείρησης πέραν της ΙΚΕ όπου εταίρος με ποσοστό 30% συμμετοχής στο κεφάλαιο δεν υποχρεούται να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ και να μη μειώνει το ποσό της Σύνταξης που λαμβάνει ?!

 

1. Κατά τη γνώμη μου δεν θίγονται οι συντάξεις τους. Δεν αναλαμβάνουν δραστηριότητα υπακτέα στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ(Ν 3863/2010 άρθρο 16 παρ.2).

2. ΑΕ (όχι μέλος του ΔΣ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά ισχύει ότι σε συνταξιούχο του ΟΑΕΕ μέλος σε ΙΚΕ δεν αναστέλεται η  καταβολή σύνταξης;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά ισχύει ότι σε συνταξιούχο του ΟΑΕΕ μέλος σε ΙΚΕ δεν αναστέλεται η  καταβολή σύνταξης;;;

Mήπως ο συνάδελφος που ξεκίνησε το θέμα κατάφερε να έχει μια επιβεβαιωμένη απάντηση ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26/8/2016 at 1:11 ΜΜ, kark2808 said:

 

Τελικά ισχύει ότι σε συνταξιούχο του ΟΑΕΕ μέλος σε ΙΚΕ δεν αναστέλεται η  καταβολή σύνταξης;;;

Mήπως ο συνάδελφος που ξεκίνησε το θέμα κατάφερε να έχει μια επιβεβαιωμένη απάντηση ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά ισχύει ότι σε συνταξιούχο του ΟΑΕΕ μέλος σε ΙΚΕ δεν αναστέλεται η  καταβολή σύνταξης;;;

Mήπως ο συνάδελφος που ξεκίνησε το θέμα κατάφερε να έχει μια επιβεβαιωμένη απάντηση ;

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στις 08/09/2016 στις 2:42 ΜΜ, kark2808 είπε

Τελικά ισχύει ότι σε συνταξιούχο του ΟΑΕΕ μέλος σε ΙΚΕ δεν αναστέλεται η  καταβολή σύνταξης;;;

Mήπως ο συνάδελφος που ξεκίνησε το θέμα κατάφερε να έχει μια επιβεβαιωμένη απάντηση ;

 

 

Μήπως υπάρχει κανένα νεότερο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×