Προς το περιεχόμενο
  • 0

Παράταση υποβολής και πληρωμής ΦΠΑ δ΄τριμήνου 2014


kkaza

Ερώτηση

Υπηρεσιακοί παράγοντες του υπουργείου Οικονομικών έχουν ετοιμάσει εισήγηση για παράταση μέχρι και το τέλος Φεβρουαρίου στην προθεσμία υποβολής της δήλωσης ΦΠΑ αλλά και στην πληρωμή του φόρου. Η συγκεκριμένη «ανάσα» για ένα εκατομμύριο επιτηδευματίες αναμένεται να είναι μια από τις πρώτες εισηγήσεις προς τον νέο πολιτικό προϊστάμενο του υπουργείου Οικονομικών και αποσκοπεί στο να κυλήσει ομαλότερα η είσπραξη του φόρου που συμπίπτει χρονικά με την «αναταραχή» των εκλογών.


ΠΗΓΗ FPRESS 27/01/2015


 


.......Προκειμένου να δοθεί χρόνος στους φορολογούμενους να επανέλθουν στην …κανονικότητα, υπάρχει ήδη εισήγηση για παράταση στην προθεσμία τόσο για την υποβολή της δήλωσης του ΦΠΑ όσο και για την πληρωμή του φόρου. Στην πραγματικότητα,το δημόσιο δεν θα χάσει κάτι καθώς ο νόμος, δίνει το δικαίωμα στον επαγγελματία να πληρώσει τον φόρο προστιθέμενης αξίας σε δύο δόσεις. Αντί να γίνει αυτό, προτείνεται να υπάρξει παράταση μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και οι επαγγελματίες να μπορούν να πληρώσουν το ποσό του φόρου σε μια δόση αντί για δύο........


ΠΗΓΗ TOC 27/01/2015


 


 


Υπάρχει κάποια πληροφόρηση εκτός των δύο παραπάνω δημοσιευμάτων;


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 Μην ξεχνάς οτι πριν μια εβδομάδα είχαμε εκλογές και αυτό δημιούργησε αναστάτωση. Μέχρι τέλος Φλεβάρη είναι πολύ και θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ταμειακά διαθέσιμα. Μέχρι την Τετάρτη 4/2 θα ήταν όμως λογικό και ανθρώπινο.

 

Δεν νομίζω να δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα, είναι 30 του μήνα η πλειοψηφία των περιοδικών έχει υποβληθεί. 

Αντίθετα των αγροτών δεν υποβλήθηκε όχι γιατί δεν θέλαμε αλλά γιατί δεν μπορούσαμε, βάλε ότι εγώ μπορεί να έχω κανονίσει να τελειώσω όλες τις υποχρεώσεις μου μέχρι σήμερα και να πάω μια βδομάδα διακοπές (δεν ισχύει αλλά θα μπορούσε) γιατί θα πρέπει να κάτσω το σαββατοκύριακο να φτιάχνω τις δηλώσεις των αγροτών είτε στην περιοδική του δ ή σε ότι άλλο έντυπο βγάλουν; Αφού τα έκαναν έτσι νομίζω ένας μήνας είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πέραν της παράτασης των αγροτών για προφανείς λόγους, δε βλέπω προσωπικά λόγο στην παράταση των υπόλοιπων, για ποιό λόγο για να πάνε όλα μαζί το φλεβάρη? Προσωπική μου άποψη.

απλα κοιταξε το εξης νουμερο

216 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

32 μέλη, 170 επισκέπτες, 14 ανώνυμοι χρήστες

 

ολοι αυτοι δεν νομιζω να συμφωνουν μαζι σου. Οπως και να χει καθε αποψη δεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία κάποιου είδους "ενημέρωση" προς συναδέλφους από τα κεντρικά:

https://www.facebook.com/groups/162989260422123/814476965273346

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ: Η 1034 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 

Γραμμή Βοήθειας για την Κατάθλιψη 1034

 

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΟΛ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε, δεν ανησυχω, οσο για τις υποχρεωσεις που σερνουμε απο μηνα σε μηνα, νομιζω οτι αφορα ξεχωριστα και προσωπικα τον καθενα. Εφοσον εσυ δεν εχεις προφανως την αναγκη να τις συρεις, απλα κανε την αποστολη - που προφανως εχεις ηδη ολοκληρωσει, αποφευγοντας να κρινεις τον τροπο και χρονο των συναδελφων που δε νομιζω να κλεβουν απο τον δικο σου!

 

1) ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ (ΒΛΕΠΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΑΓΡΟΤΩΝ, ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΩΝ ΤΟΥΣ, ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΑΠΔ ΠΟΥ ΣΕΡΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΗΝ ΤΕΥΑΕΚ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ)

 

2) ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ

 

3) ΔΕΝ ΚΛΕΒΩ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ (ΕΚΛΕΨΑ ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παράταση μέχρι 27/02/2015 αφορά :

 

το χρόνο υποβολής των δηλώσεων ΦΠΑ ?

 

το χρόνο πληρωμής ?

 

ή

 

και τα δύο μαζί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παράταση μέχρι 27/02/2015 αφορά :

 

το χρόνο υποβολής των δηλώσεων ΦΠΑ ?

 

το χρόνο πληρωμής ?

 

ή

 

και τα δύο μαζί ?

 

ok

 

Τώρα είναι ξεκάθαρο

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22169

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη, επειδή είμαι λίγο βραδύνους, η παράταση αφορά σε όλες τις επιχειρήσεις- απλογραφικά και διπλογραφικά- ή μόνο στους αγρότες?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η υποβολή του τέταρτου τριμήνου για απλογραφικά κ

δεκεμβρίου για διπλογραφικά θα γίνει με την ίδια κυβέρνηση?

 

Γιατί ρωτάτε? 

Αγχώνεστε για τα δημοσιονομικά ή ελπίζετε να επανέλθουν τα προηγούμενα "νούμερα" βλ. http://hasadonisleftyet.com/  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ?

Και τα πιστωτικά και τα χρεωστικά και τα μηδενικά.Περιοδικές δηλώσεις δεν είναι όλες?Δεν μας αφορά το αποτέλεσμα αυτών ;) .

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΠΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Μην ξεχνάς οτι πριν μια εβδομάδα είχαμε εκλογές και αυτό δημιούργησε αναστάτωση. Μέχρι τέλος Φλεβάρη είναι πολύ και θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ταμειακά διαθέσιμα. Μέχρι την Τετάρτη 4/2 θα ήταν όμως λογικό και ανθρώπινο.

Ένα μήνα είχαμε εκλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...