Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
fisico

Ε3.3 - Αναγγελία έναρξης χωρίς απογραφή εργοδότη

Question

Καλημέρα σας.

Σας παραθέτω κατευθείαν το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το πού πρέπει να υποβάλλω την αναγγελία πρόσληψης:

Επιχείρηση που δεν είναι απογεγραμμένη στο ΙΚΑ ως εργοδότης, απέκτησε μέσω των προγραμμάτων Voucher, μια εργαζόμενη για τους επόμενους 5 μήνες.

Μετά από επικοινωνία με το ΙΚΑ, μου είπαν ότι μόνο σε περίπτωση κανονικής πρόσληψης όπου θα υπάρχουν ασφαλιστικἐς ημέρες και εισφορές που θα πληρώνει ο εργοδότης, διενεργούν απογραφή εργοδότη.

Πριν από αυτό, πήγα στον ΟΑΕΔ όπου μου είπαν ότι για το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι αρμόδιοι ( :rolleyes:   τότε ποιος είναι; ) και να ψάξω να βρω τα τηλέφωνα του υπουργείου εργασίας από την εγκύκλιο όπου πρωτοδημοσιεύτηκε το Ε3.3 .

Σε επικοινωνία με το ΣΕΠΕ, το άκουγαν πρώτη φορά αυτό και δε γνώριζαν κάτι.

 

Τέλος πάντων, υπάρχει η υπουργική απόφαση Αριθμ. 29502/85/1.9.2014 όπου αναφέρονται λεπτομέρειες για όλα τα έντυπα του Εργάνη και συγκεκριμένα στο Άρθρο 9 Μεταβατικές διατάξεις - Εξαιρέσεις αναφέρει:

 

"α) Από 1/3/2013 εφαρμόζεται υποχρεωτικά η διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής των εντύπων, πλην των περιπτώσεων:

i) των εργοδοτών που τους έχουν αποδοθεί από το ΙΚΑ- ΕΤΑΜ, περισσότερα από ένα ΑΜΕ (Αριθμός Μητρώου Εργοδότη),

ii) εργοδοτών που αντιμετωπίζουν αντικειμενική αδυναμία πρόσβασης στο ΠΣ ΣΕΠΕ - ΟΑΕΔ - ΙΚΑ-ΕΤΑΜ λόγω μη απογραφής τους στο ΙΚΑ ή απογραφής στο ΙΚΑ χωρίς ΑΦΜ,

iii) εργοδοτών που διαθέτουν ΑΜΟΕ (Αριθμός Μητρώου Οικοδομοτεχνικού Έργου).

 

Για τις περιπτώσεις αυτές συνεχίζεται η διαδικασία κατάθεσης των εντύπων του άρθρου 2 της παρούσης, ισχυουσών των προθεσμιών και της διαδικασίας που αφορούν τη χειρόγραφη υποβολή, με προσέλευση στην αρμόδια υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ, μέχρι τον ηλεκτρονικό συγχρονισμό του ΠΣ ΣΕΠΕ - ΟΑΕΔ - ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. O προϊστάμενος της Διεύθυνσης Πληροφορικής του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας υποχρεούται να γνωστοποιήσει στις υπηρεσίες ΣΕΠΕ και ΟΑΕΔ την περάτωση του ηλεκτρονικού συγχρονισμού του ΠΣ ΣΕΠΕ- ΟΑΕΔ - ΙΚΑ-ΕΤΑΜ."

 

Από κει και πέρα έχω προσπαθήσει για διευκρινίσεις στα τηλέφωνα 2109989 -044 ή -019 ή -087 ή -014 ή -017 ή -751 ή -348 του ΟΑΕΔ αλλά δεν απαντά κανείς.

 

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Συνάδελφε εμένα μου έκαναν κανονικά απογραφή στο Ικα για να πάρω κωδικους και να μπορέσω να κάνω την αποστολή του εντύπου.

 

Στην δήλωση απογραφής που έκανα στο ικα δήλωσα κανονικά τον εργαζόμενο που πήρε με voucher η επιχείρηση με την υποσημειωση οτι θα είναι με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

 

Είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν απογραφή για να μπορεσεις να πάρεις κωδικούς. Πάρε την απόφαση που αναφέρεις και δωστην στον υπάλληλο του ικα για να μάθει. Πήξαμε στους μ@λ@κες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα!

Δεν στελνεις εσυ την αναγγελια αλλα το ΚΕΚ(το Ε3.3). Δεν τον ασφαλιζεις εσυ! Μην τυχον κ κανεις απογραφη στο ΙΚΑ γιατι ειναι λαθος. Ειχα την ιδια ακριβως περιπτωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα!

Δεν στελνεις εσυ την αναγγελια αλλα το ΚΕΚ(το Ε3.3). Δεν τον ασφαλιζεις εσυ! Μην τυχον κ κανεις απογραφη στο ΙΚΑ γιατι ειναι λαθος. Ειχα την ιδια ακριβως περιπτωση.

 

Συνάδελφε ΔΕΝ κάνεις πρόσληψη εργαζομένου για να είσαι υποχρεωμένος να ασφαλίσεις προσωπικό. Απογραφή κάνεις. Το κεκ είναι υποχρεωμένο να στείλει το έντυπο  Ε3.2

 

29502885.1.9.2014

 

Άρθρο 3

Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων

α) Ο εργοδότης υποβάλλει τα έντυπα του άρθ. 2 της παρούσας, μετά σαρωμένων εγγράφων που αποδεικνύουν τη νόμιμη πρόσβαση στην αγορά εργασίας, όπου αυτά απαιτούνται, όπως είναι ιδίως η άδεια διαμονής για τους πολίτες τρίτων χωρών, το βιβλιάριο ανηλίκου για τις περιπτώσεις ανήλικων εργαζομένων, με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας, μέσω διαδικτύου, στο ΠΣ του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας (ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ-ΙΚΑ-ΕΤΑΜ) - «ΕΡΓΑΝΗ» ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες που υπάρχουν σε αυτό.

Υπόχρεος προς υποβολή του εντύπου Ε3.2 του άρθρου 2 της παρούσας είναι ο πάροχος κατάρτισης.

 

 

 

ii) Τα έντυπα Ε3.2 (Αναγγελία έναρξης / μεταβολών Θεωρητικής Κατάρτισης από πάροχο κατάρτισης ωφελούμενου από συγχρηματοδοτούμενα από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο προγράμματα κατάρτισης ή προγράμματα απασχόλησης που συνδυάζονται με την κατάρτιση) και Ε3.3 (Αναγγελία έναρξης / μεταβολών Πρακτικής Άσκησης σε εργοδότη ωφελούμενου από συγχρηματοδοτούμενα από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο προγράμματα απασχόλησης που συνδυάζονται με την κατάρτιση) υποβάλλονται υποχρεωτικά ηλεκτρονικά το αργότερο τρεις (3) εργάσιμες ημέρες πριν την έναρξη της θεωρητικής κατάρτισης ή πρακτικής άσκησης του ωφελούμενου από συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα.

Σε περίπτωση αλλαγής εργοδότη ο πάροχος κατάρτισης οφείλει να συμπληρώσει το έντυπο Ε3.2 ως προς τα στοιχεία αλλαγής εργοδότη το αργότερο εντός τριών (3) εργασίμων ημερών πριν την επέλευση της μεταβολής.

Σε περίπτωση μεταφοράς του ωφελούμενου σε άλλο παράρτημα της επιχείρησης ο εργοδότης συμπληρώνει το έντυπο Ε3.3 ως προς τα στοιχεία παραρτήματος εργοδότη το αργότερο εντός τριών (3) εργασίμων ημερών πριν τη μεταφορά του ωφελούμενου. Σε περίπτωση διακοπής ή λήξης της πρακτικής άσκησης του ωφελούμενου ο εργοδότης έχει την υποχρέωση να αναγγείλει τη λήξη ή τη διακοπή της εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από το γεγονός αυτό.

 

Απο τα παρανω καταλαβαίνεις ότι πρέπει ο εργοδότης να στείλει το Ε3.3 και στην έναρξη αλλά και στην λήξη του προγράμματος.

 

Ευτυχώς δεν έχει πρόστιμα αυτή η δουλεια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

γνωριζετε μηπως αν σε προγραμμα πρακτικης με voucher εκτος απο το εντυπο Ε3.3  αν πρεπει να στειλουμε και πινακα προσωπικου με το ατομο που θα κανει την πρακτικη?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν υπάρχει καμιά υποχρέωση για πίνακα προσωπικού.

 

Τελικά, ξαναμιλὠντας με το ΣΕΠΕ, μου είπαν πως πληροφορήθηκαν από τη "Γενική Γραμματεία Διαχείρισης Κοινοτικών & άλλων Πόρων" (που είναι οι υπεύθυνοι για τα προγράμματα) ότι σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει υποχρέωση για υποβολή Ε3.3. Απλώς θα πρέπει να υπάρχει στο χώρο εργασίας η σύμβαση από το ΚΕΚ που έστειλε το άτομο που κάνει την πρακτική.

Όντως, το επιβεβαίωσα μιλώντας μαζί τους στα τηλέφωνα:

210 5271 104   &

210 5271 169

 

Σας παραθέτω και την ιστοσελίδα τους: www.esfhellas.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν υπάρχει καμιά υποχρέωση για πίνακα προσωπικού.

 

Τελικά, ξαναμιλὠντας με το ΣΕΠΕ, μου είπαν πως πληροφορήθηκαν από τη "Γενική Γραμματεία Διαχείρισης Κοινοτικών & άλλων Πόρων" (που είναι οι υπεύθυνοι για τα προγράμματα) ότι σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει υποχρέωση για υποβολή Ε3.3. Απλώς θα πρέπει να υπάρχει στο χώρο εργασίας η σύμβαση από το ΚΕΚ που έστειλε το άτομο που κάνει την πρακτική.

Όντως, το επιβεβαίωσα μιλώντας μαζί τους στα τηλέφωνα:

210 5271 104   &

210 5271 169

 

Σας παραθέτω και την ιστοσελίδα τους: www.esfhellas.gr

 

OI ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ?

 

ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΜΝΗΜΟΝΕΥΟΥΜΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ?

 

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙ??????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...