Προς το περιεχόμενο

Απορίες για καταχωρηση στα βιβλια αγροτων-ΦΠΑ


JohnnyCage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει να μου πει καποιος:

1)Πριν την μεταβολη απο ειδικο καθεστως σε κανονικο παραστατικα, τα περναμε στο βιβλιο?

2)Απο αποδειξεις τι περναμε?Μονο οσες γραφουν ''πετρελαιο''?

3)Σχετικα με τα ενοικια αγροτεμαχιων τΙ περναμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομενου οτι ΚΑΙ του ειδικου θα φορολογηθουν με εσοδα-εξοδα, υποθετω πως ολες οι δαπανες που αφορουν στην αγροτικη ιδιοτητα του αγροτη  θα υπολογιστουν ως εξοδα. πχ πετρελαιο, βενζινη (αρκει να εχει αγροτικο αυτοκινητο/τρακτερ στο ονομα του) ενοικια, σποροι, φαρμακα κτλ με τη διαφορα οτι δεν εκπιπτει ο ΦΠΑ. αποδειξεις εως 100 ευρω για καθε ειδους δαπανη συναφη με το αγροτικο αντικειμενο κ καυσιμα αποδειξεις εως 300 ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα καυσιμα, αν δεν εχει αγροτικο/τρακτερ στο ονομα του και εχει βαλει καυσιμα σε χλοοκοπτικο ή σε οποιοδηποτε αλλο μηχανημα για την εξυπηρετηση της αγροτικης δραστηριοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομενου οτι ΚΑΙ του ειδικου θα φορολογηθουν με εσοδα-εξοδα, υποθετω πως ολες οι δαπανες που αφορουν στην αγροτικη ιδιοτητα του αγροτη  θα υπολογιστουν ως εξοδα. πχ πετρελαιο, βενζινη (αρκει να εχει αγροτικο αυτοκινητο/τρακτερ στο ονομα του) ενοικια, σποροι, φαρμακα κτλ με τη διαφορα οτι δεν εκπιπτει ο ΦΠΑ. αποδειξεις εως 100 ευρω για καθε ειδους δαπανη συναφη με το αγροτικο αντικειμενο κ καυσιμα αποδειξεις εως 300 ευρω 

Γιατί να μην εκπίπτει ο ΦΠΑ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα καυσιμα, αν δεν εχει αγροτικο/τρακτερ στο ονομα του και εχει βαλει καυσιμα σε χλοοκοπτικο ή σε οποιοδηποτε αλλο μηχανημα για την εξυπηρετηση της αγροτικης δραστηριοτητας?

 ε ναι κ αυτο εξυπηρετει τις αναγκες του, σωστα... αλλα φανταζομαι δεν μπορει να ειναι και πολυ μεγαλη η δαπανη.... σε λογικα πλαισια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα η μεταβολη απο το ειδικο στο κανονικο για αυτους που ενταχθηκαν υποχρεωτικα γινεται αναδρομικα απο 01/01/2014 οποτε γιατι να τα περασει ως δαπανες χωρις δικαιωμα εκπτωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα η μεταβολη απο το ειδικο στο κανονικο για αυτους που ενταχθηκαν υποχρεωτικα γινεται αναδρομικα απο 01/01/2014 οποτε γιατι να τα περασει ως δαπανες χωρις δικαιωμα εκπτωσης?

τι εννοειτε γινεται αναδρομικα απο 01/01/2014;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτους που επρεπε να ενταχθουν υποχρεωτικα στο κανονικο καθεστως συμφωνα με τζιρο ή επιδοτησεις η μεταβολη γινεται απο την 01/01/2014 και οχι απο την ημερα που κανεις τη μεταβολη. στο μητωο....(μιλαω για αυτους που ενταχθηκαν το 2014)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. αυτοι ομως που ενταχθηκαν απο 1.1.2015 λογω υπερβασης οριων εντος της χρησης 2014, το 2014 ηταν ειδικου καθεστωτος και θα φορολογηθουν με εσοδα-εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. αυτοι ομως που ενταχθηκαν απο 1.1.2015 λογω υπερβασης οριων εντος της χρησης 2014, το 2014 ηταν ειδικου καθεστωτος και θα φορολογηθουν με εσοδα-εξοδα

... και στα συγκεκριμενα εξοδα (οσο δλδ ηταν ειδικου) δεν εκπιπτει ο ΦΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγρότη που ήταν ειδικού που δεν είχε υποχρέωση να ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς απο 1.1.2014 και εντάχθηκε απο 1.6.2014 στο κανονικό οι δαπάνες απο 1.1.2014-31.5.2014 μπορούν να περαστούν στα βιβλία;Εγώ δεν έχω καταχωρήσει κάτι.Ρωτάω μήπως έχω κάνει λάθος.Υπάρχει υποχρέωση μυφ γι'αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1/6/2014 πήγε και έκανε την ένταξη με καθυστέρηση- εάν δεις την έναρξη απο την εφορία ή προσωποποιημένη πληροφόρηση θα δεις ημερομηνία νομίζω 1/1/2014.

γιατι πήγε αργότερα αλλά εντάχθηκε απο 1/1 άρα λογικά βάζεις τις δαπάνες και για αυτην την περίοδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1/6/2014 πήγε και έκανε την ένταξη με καθυστέρηση- εάν δεις την έναρξη απο την εφορία ή προσωποποιημένη πληροφόρηση θα δεις ημερομηνία νομίζω 1/1/2014.

γιατι πήγε αργότερα αλλά εντάχθηκε απο 1/1 άρα λογικά βάζεις τις δαπάνες και για αυτην την περίοδο 

σωστα η ενταξη γινεται αναγκαστικα απο 1.1.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω στην εικόνα του στο taxis είναι ημερ.διακοπής ειδικού 01/06/2014 και ημερ.έναρξης στις υπόλοιπες δραστηριότητες 1/6/2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΜΩΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΤΗΛ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΔΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΤΗΛ/ΣΑΝ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡ.ΟΙΚ.ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΧΟΝΤΕ ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ Α Β Γ ΔΙΜ.ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΚΑΙ Δ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΤΟΥΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΜΩΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΤΗΛ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΔΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΤΗΛ/ΣΑΝ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡ.ΟΙΚ.ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΧΟΝΤΕ ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ Α Β Γ ΔΙΜ.ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΚΑΙ Δ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΤΟΥΣ .

 

Πριν 10 λεπτά στο 15515 ειπαν επι λεξη "Μην στείλετε τίποτα, δεν λήγει τίποτα αφού, δεν έχει ανοίξει τίποτα για να στείλετε, θα υπάρξει ενημέρωση.... "

 

 

 

Παω να ξεθάψω την γυάλινη σφαίρα γιατί πάλι αυτή θα δώσει τη λύση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω στην εικόνα του στο taxis είναι ημερ.διακοπής ειδικού 01/06/2014 και ημερ.έναρξης στις υπόλοιπες δραστηριότητες 1/6/2014.

με καθε επιφυλαξη, ειναι λαθος. η ενταξη γινοταν υποχρεωτικα απο 1.1.

γι αυτο αλλωστε περυσι ειχαν δωσει κ παραταση εως το μαρτιο νομιζω. καλυτερα να επικοινωνησετε με ταξις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγρότη που ήταν ειδικού που δεν είχε υποχρέωση να ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς απο 1.1.2014 και εντάχθηκε απο 1.6.2014 στο κανονικό οι δαπάνες απο 1.1.2014-31.5.2014 μπορούν να περαστούν στα βιβλία;Εγώ δεν έχω καταχωρήσει κάτι.Ρωτάω μήπως έχω κάνει λάθος.Υπάρχει υποχρέωση μυφ γι'αυτα;

θα καταχωρησεις απο 01/06/2015 που ενταχθηκε γιατι ο συγκεκριμενος ενταχθηκε προεραιτικα και οχι υποχρεωτικα. για αυτους που εντάσσονται υποχρεωτικα λοογω κριτηριων ισχυει η αναδρομικη ισχυ.....απο 01/01...υποχρεωση μυφ ναι υπαρχει μεχρι να καταργηθει...χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αν εγινε η μεταβολη τον μαιο σε κανονικο καθεστως, αν εχω τιμολογιο προηγουμενης ημερομηνιας, πως το περναμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...