Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόστιμα σχετικά με μεταβολές σε Ε9


DIMITRA1

Ερώτηση

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια τα πρόστιμα αν κάνουμε μεταβολή σε Ε9 2010 έως και Ε9 2013;

Είχε βγεί κάποια ΠΟΛ. και δεν τη βρίσκω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

οχι για την δηλωση που κανουμε στο 2015 για αλλαγες του 2014 και παταμε μεταφορα στο 2016 παταμε οριστικοποηση, αν αλλαξει κατι φετος δινει επιλογη για νεα δηλωση το 2016 λογικα ε; καταλαβες τι λεω 

 

Εγώ κατάλαβα... Εσύ κατάλαβες?

Στο 2016 οι μεταβολές δηλώνονται εντός 30 ημερών από την ημερομηνία που επήλθαν, οπότε το σύστημα θα δέχεται συνεχώς δηλώσεις... είτε εμπρόθεσμες, είτε εκπρόθεσμες. Τουτέστιν, όσες μεταβολές μέσα στη φετινή χρονιά, τόσες και οι δηλώσεις στο 2016 της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ κατάλαβα... Εσύ κατάλαβες?

Στο 2016 οι μεταβολές δηλώνονται εντός 30 ημερών από την ημερομηνία που επήλθαν, οπότε το σύστημα θα δέχεται συνεχώς δηλώσεις... είτε εμπρόθεσμες, είτε εκπρόθεσμες. Τουτέστιν, όσες μεταβολές μέσα στη φετινή χρονιά, τόσες και οι δηλώσεις στο 2016 της εφαρμογής.

ok 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο 2016 οι μεταβολές δηλώνονται εντός 30 ημερών από την ημερομηνία αλλαγής,  το σύστημα θα είναι ανοιχτό  συνεχώς για  δηλώσεις  και  εμπρόθεσμες, και  εκπρόθεσμες. Άρα όσες μεταβολές μέσα στη χρονιά, τόσες και οι δηλώσεις στο 2016 της εφαρμογής του υπουργείου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο 2016 οι μεταβολές δηλώνονται εντός 30 ημερών από την ημερομηνία αλλαγής,  το σύστημα θα είναι ανοιχτό  συνεχώς για  δηλώσεις  και  εμπρόθεσμες, και  εκπρόθεσμες. Άρα όσες μεταβολές μέσα στη χρονιά, τόσες και οι δηλώσεις στο 2016 της εφαρμογής του υπουργείου....

 

 

Εγώ κατάλαβα... Εσύ κατάλαβες?

Στο 2016 οι μεταβολές δηλώνονται εντός 30 ημερών από την ημερομηνία που επήλθαν, οπότε το σύστημα θα δέχεται συνεχώς δηλώσεις... είτε εμπρόθεσμες, είτε εκπρόθεσμες. Τουτέστιν, όσες μεταβολές μέσα στη φετινή χρονιά, τόσες και οι δηλώσεις στο 2016 της εφαρμογής.

 

 

με αλλα λογια να αγαπιομαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μεταβολή σε ακίνητο, λόγω θανάτου της μητέρας τον Ιανουάριο 2015 που έχει την ψιλή κυριότητα ,από την  κόρη που έχει την επικαρπία, μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να δηλωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μεταβολή σε ακίνητο, λόγω θανάτου της μητέρας τον Ιανουάριο 2015 που έχει την ψιλή κυριότητα ,από την  κόρη που έχει την επικαρπία, μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να δηλωθεί;

 

30 ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας αποποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μεταβολή σε ακίνητο, λόγω θανάτου της μητέρας τον Ιανουάριο 2015 που έχει την ψιλή κυριότητα ,από την  κόρη που έχει την επικαρπία, μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να δηλωθεί;

Από το έτος 2014, στις περιπτώσεις κληρονομικής διαδοχής η δήλωση στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9) υποβάλλεται εντός τριάντα ημερών από την παρέλευση άπρακτης της προθεσμίας αποποίησης της κληρονομιάς.( Δηλαδή 4 μήνες για αποποίηση +1=5 μήνες ν.4276/14 αρθρο 52 παραγραφος 2)Συγκεκριμένα ο κληρονόμος μπορεί να αποποιηθεί την κληρονομιά εντός προθεσμίας τεσσάρων μηνών από την ημερομηνία που πληροφορήθηκε την επαγωγή και το λόγο της, δηλαδή – κατά κανόνα - από την ημερομηνία θανάτου, προκειμένου για τους εξ αδιαθέτου κληρονόμους, και από την ημερομηνία δημοσίευσης της διαθήκης, προκειμένου για τους εκ διαθήκης κληρονόμους. Αν ο κληρονομούμενος είχε την τελευταία κατοικία του στο εξωτερικό ή αν ο κληρονόμος έμαθε την επαγωγή όταν διέμενε στο εξωτερικό, η προθεσμία αποποίησης της κληρονομίας ορίζεται αντίστοιχα σε ένα (1) έτος. Σε περίπτωση αποποίησης της κληρονομιάς, ο συνεπεία αυτής καθιστάμενος κληρονόμος, έχει ανάλογη προθεσμία για αποποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μεταβολή σε ακίνητο, λόγω θανάτου της μητέρας τον Ιανουάριο 2015 που έχει την ψιλή κυριότητα ,από την  κόρη που έχει την επικαρπία, μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να δηλωθεί;

 

 

30 ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας αποποίησης.

 

 

Από το έτος 2014, στις περιπτώσεις κληρονομικής διαδοχής η δήλωση στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9) υποβάλλεται εντός τριάντα ημερών από την παρέλευση άπρακτης της προθεσμίας αποποίησης της κληρονομιάς.( Δηλαδή 4 μήνες για αποποίηση +1=5 μήνες ν.4276/14 αρθρο 52 παραγραφος 2)Συγκεκριμένα ο κληρονόμος μπορεί να αποποιηθεί την κληρονομιά εντός προθεσμίας τεσσάρων μηνών από την ημερομηνία που πληροφορήθηκε την επαγωγή και το λόγο της, δηλαδή – κατά κανόνα - από την ημερομηνία θανάτου, προκειμένου για τους εξ αδιαθέτου κληρονόμους, και από την ημερομηνία δημοσίευσης της διαθήκης, προκειμένου για τους εκ διαθήκης κληρονόμους. Αν ο κληρονομούμενος είχε την τελευταία κατοικία του στο εξωτερικό ή αν ο κληρονόμος έμαθε την επαγωγή όταν διέμενε στο εξωτερικό, η προθεσμία αποποίησης της κληρονομίας ορίζεται αντίστοιχα σε ένα (1) έτος. Σε περίπτωση αποποίησης της κληρονομιάς, ο συνεπεία αυτής καθιστάμενος κληρονόμος, έχει ανάλογη προθεσμία για αποποίηση.

 

Καλημέρα συνάδελφοι.

Επιτρέψτε μου να έχω αντίθετη άποψη. :)

Κληρονομική διαδοχή βάσει του κληρονομικού δικαίου υφίσταται με δύο τρόπους. Με διαθήκη ή χωρίς (εξ αδιαθέτου).

Κατά την άποψή μου, στην περίπτωση αυτή (υφιστάμενο εμπράγματο δικαίωμα ψιλής κυριότητας) η κατοχή δικαιώματος από χαριστική αιτία (εδώ γονική παροχή) έχει αποκτηθεί πριν το θάνατο και δεν αποτελεί κληρονομική διαδοχή η συνένωσή της με την επικαρπία. Το ίδιο θα συνέβαινε και σε περίπτωση που το δικαίωμα αυτό είχε αποκτηθεί με χαριστική αιτία δωρεάς εν ζωή ή με επαχθή τρόπο.

Έτσι, η προθεσμία δήλωσης της παραπάνω μεταβολής θεωρώ, ότι πρέπει να γίνει εντός της τακτής προθεσμίας των 30 ημερών από τον θάνατο της επικαρπώτριας.

Παρακαλώ για τις δικές σας απόψεις. 

 

Υ.Γ.

Προφανώς την επικαρπία, την είχε η θανούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο 2016 οι μεταβολές δηλώνονται εντός 30 ημερών από την ημερομηνία αλλαγής,  το σύστημα θα είναι ανοιχτό  συνεχώς για  δηλώσεις  και  εμπρόθεσμες, και  εκπρόθεσμες. Άρα όσες μεταβολές μέσα στη χρονιά, τόσες και οι δηλώσεις στο 2016 της εφαρμογής του υπουργείου....

Παιδιά προσοχή με τις 30 ημέρες...Συμβόλαιο  με ημερομηνία 12/01 πήγα να το περάσω 12/02 μου το πήρε εκπρόθεσμο.. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι.

Επιτρέψτε μου να έχω αντίθετη άποψη. :)

Κληρονομική διαδοχή βάσει του κληρονομικού δικαίου υφίσταται με δύο τρόπους. Με διαθήκη ή χωρίς (εξ αδιαθέτου).

Κατά την άποψή μου, στην περίπτωση αυτή (υφιστάμενο εμπράγματο δικαίωμα ψιλής κυριότητας) η κατοχή δικαιώματος από χαριστική αιτία (εδώ γονική παροχή) έχει αποκτηθεί πριν το θάνατο και δεν αποτελεί κληρονομική διαδοχή η συνένωσή της με την επικαρπία. Το ίδιο θα συνέβαινε και σε περίπτωση που το δικαίωμα αυτό είχε αποκτηθεί με χαριστική αιτία δωρεάς εν ζωή ή με επαχθή τρόπο.

Έτσι, η προθεσμία δήλωσης της παραπάνω μεταβολής θεωρώ, ότι πρέπει να γίνει εντός της τακτής προθεσμίας των 30 ημερών από τον θάνατο της επικαρπώτριας.

Παρακαλώ για τις δικές σας απόψεις. 

 

Υ.Γ.

Προφανώς την επικαρπία, την είχε η θανούσα...

 

Κύριε Μπάμπη στην ερώτηση της συναδέλφου kark2808 η θανούσα είχε την ψιλή κυριότητα, όχι την επικαρπία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριε Μπάμπη στην ερώτηση της συναδέλφου kark2808 η θανούσα είχε την ψιλή κυριότητα, όχι την επικαρπία. 

 

Καλησπέρα συνάδελφε.

Ναι, το διάβασα. Γι' αυτό και το υστερόγραφό μου. Έστω και έτσι και παρά το ευτράπελο του γεγονότος (η συναδέλφισσα μπορεί να το βεβαιώσει ή όχι αυτό), συμφωνείτε με την ουσία της άποψής μου ;

Ότι δηλαδή, οι περιπτώσεις αυτές (ανεξάρτητα από το ποιος κατέχει το κάθε δικαίωμα) δεν συνιστούν κληρονομική διαδοχή και θα πρέπει να δηλωθούν εντός 30 ημερών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφε.

Ναι, το διάβασα. Γι' αυτό και το υστερόγραφό μου. Έστω και έτσι και παρά το ευτράπελο του γεγονότος (η συναδέλφισσα μπορεί να το βεβαιώσει ή όχι αυτό), συμφωνείτε με την ουσία της άποψής μου ;

Ότι δηλαδή, οι περιπτώσεις αυτές (ανεξάρτητα από το ποιος κατέχει το κάθε δικαίωμα) δεν συνιστούν κληρονομική διαδοχή και θα πρέπει να δηλωθούν εντός 30 ημερών ;

 

Καλησπέρα. :)

 

Αν η θανούσα είχε την επικαρπία, τότε όντως θα έπρεπε να δηλωθεί (η συνένωση με την ψιλή κυριότητα) εντός 30 ημερών από τον θάνατο.

Έχω την άποψη όμως ότι στην περίπτωση της συναδέλφου που η θανούσα είχε την ψιλή κυριότητα, έχουμε κληρονομικό δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφε.

Ναι, το διάβασα. Γι' αυτό και το υστερόγραφό μου. Έστω και έτσι και παρά το ευτράπελο του γεγονότος (η συναδέλφισσα μπορεί να το βεβαιώσει ή όχι αυτό), συμφωνείτε με την ουσία της άποψής μου ;

Ότι δηλαδή, οι περιπτώσεις αυτές (ανεξάρτητα από το ποιος κατέχει το κάθε δικαίωμα) δεν συνιστούν κληρονομική διαδοχή και θα πρέπει να δηλωθούν εντός 30 ημερών ;

 

 

Καλησπέρα. :)

 

Αν η θανούσα είχε την επικαρπία, τότε όντως θα έπρεπε να δηλωθεί (η συνένωση με την ψιλή κυριότητα) εντός 30 ημερών από τον θάνατο.

Έχω την άποψη όμως ότι στην περίπτωση της συναδέλφου που η θανούσα είχε την ψιλή κυριότητα, έχουμε κληρονομικό δικαίωμα.

 

Καλησπέρα σας!

Αν μου επιτρέπεται να πω κι εγώ την άποψη μου... κ.Μπάμπη θα συμφωνήσω με τον ponzi. Η ψιλή κυριότητα έχει κληρονομικό δικαίωμα. Είχα μάλιστα πολύ πρόσφατα αποδοχή κληρονομιάς δικαιώματος ψιλής κυριότητας (θάνατος κόρης), όπου η μητέρα (επικαρπωτής) κληρονομούσε το ποσοστό που της αναλογούσε και διαμόρφωνε εκ νέου πλήρη κυριότητα στο ποσοστό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. :)

 

Αν η θανούσα είχε την επικαρπία, τότε όντως θα έπρεπε να δηλωθεί (η συνένωση με την ψιλή κυριότητα) εντός 30 ημερών από τον θάνατο.

Έχω την άποψη όμως ότι στην περίπτωση της συναδέλφου που η θανούσα είχε την ψιλή κυριότητα, έχουμε κληρονομικό δικαίωμα.

 

Ζητώ συγγνώμη αλλά με μπερδέψατε... :)

Εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98137&p=660623 λέτε ότι και στην περίπτωση θανάτου γονέα που κατέχει την επικαρπία, η προθεσμία των τέκνων (ψιλών κυρίων) είναι 30 ημέρες από την λήξη της προθεσμίας αποποίησης και όχι από τον θάνατο.

 

Καλημέρα

θάνατος μητέρας 02/01/2015, και ε9 κληρονόμων μέχρι πότε?

να σημειώσω οτι η μητέρα οπου πέθανε τα ειχε ολα επικαρπία και τα παιδιά ψιλή κυριότητα .

ποιες πρεπει να ειναι οι κινήσεις μου ?

ευχαριστω

 

Εντος 30 ημερων κανονικα. Περιμενε ομως ποιο κατατοπιστικες απαντησεις απο αλλους συναδελφους.

 

Εντός 30 ημερών από τη λήξη της προθεσμίας αποποίησης, όχι από τον θάνατο.

 

Αν θέλετε, μου λέτε που στηρίζετε την αλλαγή της άποψής σας ;

 

Καλησπέρα σας!

Αν μου επιτρέπεται να πω κι εγώ την άποψη μου... κ.Μπάμπη θα συμφωνήσω με τον ponzi. Η ψιλή κυριότητα έχει κληρονομικό δικαίωμα. Είχα μάλιστα πολύ πρόσφατα αποδοχή κληρονομιάς δικαιώματος ψιλής κυριότητας (θάνατος κόρης), όπου η μητέρα (επικαρπωτής) κληρονομούσε το ποσοστό που της αναλογούσε και διαμόρφωνε εκ νέου πλήρη κυριότητα στο ποσοστό αυτό.

 

Καλησπέρα και σ' εσάς συναδέλφισσα.

Δυστυχώς και εσείς με μπερδέψατε... :)

Κάνατε like και στην δημοσίευση του συναδέλφου, αλλά και στην δική μου, που διαφωνώ μαζί του και που εν μέρη, συμφωνεί και ο συνάδελφος...  :wacko:  :)

Κοιτάξτε, χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο, κάθε άλλο, χωρίς να γνωρίζω απόλυτα το κληρονομικό δίκαιο και από τα λίγα που έχω διαβάσει, θεωρώ ότι η συνένωση επικαρπίας και ψιλής κυριότητας επέρχεται αυτοδικαίως και προς όλες τις πλευρές (είτε ο θανών είχε την επικαρπία, είτε τη ψιλή κυριότητα). Έτσι, αν παραδεχτούμε το αυτοδίκαιο, είναι σαν παραδεχόμαστε και ότι δεν κληρονομείται.

Είναι κάτι που έχουν αποδεχθεί αμφότεροι εν ζωή (επικαρπωτής και ψιλός κύριος).

Στην άποψη αυτή βασίζεται και το παράδειγμα που αναφέρατε συναδέλφισσα (εκ νέου πλήρη κυριότητα στον επικαρπωτή μετά τον θάνατο του ψιλού κύριου, αυτοδίκαιη συνένωση και όχι κληρονομιά).

Έτσι, εξακολουθώ να θεωρώ, ότι δεν δίνεται στην περίπτωση αυτή δυνατότητα αποποίησης (αφού δεν συνιστά κληρονομιά) και εξ αυτού και η προθεσμία δήλωσης παραμένει 30 ημέρες από τον θάνατο.

Σωστή ή λάθος, ξανά αυτή είναι η προσέγγισή μου.

 

Περιμένω για τις εκ νέου δικές σας απόψεις, προς αναζήτηση της ορθής... :)

 

Υ.Γ.

Σε συνάρτηση των παραπάνω, παραθέτω το άρθρο της ΠΟΛ.1186/2014

 

...

Δ. Δήλωση στοιχείων ακινήτων σε περιπτώσεις κληρονομικής διαδοχής.

Από το έτος 2014, στις περιπτώσεις κληρονομικής διαδοχής η δήλωση στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9) υποβάλλεται εντός τριάντα (30) ημερών από την παρέλευση άπρακτης της προθεσμίας αποποίησης της κληρονομιάς. Συγκεκριμένα ο κληρονόμος μπορεί να αποποιηθεί την κληρονομιά εντός προθεσμίας τεσσάρων (4) μηνών από την ημερομηνία που πληροφορήθηκε την επαγωγή και το λόγο της, δηλαδή – κατά κανόνα - από την ημερομηνία θανάτου, προκειμένου για τους εξ αδιαθέτου κληρονόμους, και από την ημερομηνία δημοσίευσης της διαθήκης, προκειμένου για τους εκ διαθήκης κληρονόμους. Αν ο κληρονομούμενος είχε την τελευταία κατοικία του στο εξωτερικό ή αν ο κληρονόμος έμαθε την επαγωγή όταν διέμενε στο εξωτερικό, η προθεσμία αποποίησης της κληρονομίας ορίζεται αντίστοιχα σε ένα (1) έτος. Σε περίπτωση αποποίησης της κληρονομιάς, ο συνεπεία αυτής καθιστάμενος κληρονόμος, έχει ανάλογη προθεσμία για αποποίηση.

Ο φορολογούμενος υποχρεούται να αναγράψει στη δήλωση στοιχείων ακινήτων, την οποία θα υποβάλει προς τούτο, την ημερομηνία θανάτου του κληρονομουμένου και, στις περιπτώσεις που πρόκειται για εκ διαθήκης κληρονόμο, την ημερομηνία δημοσίευσης της διαθήκης.

Μετά την παρέλευση των ημερομηνιών αυτών, η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται εκπρόθεσμα.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Ζητώ συγγνώμη αλλά με μπερδέψατε... :)

Εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98137&p=660623 λέτε ότι και στην περίπτωση θανάτου γονέα που κατέχει την επικαρπία, η προθεσμία των τέκνων (ψιλών κυρίων) είναι 30 ημέρες από την λήξη της προθεσμίας αποποίησης και όχι από τον θάνατο.

 

 

 

 

Αν θέλετε, μου λέτε που στηρίζετε την αλλαγή της άποψής σας ;

 

 

Καλησπέρα και σ' εσάς συναδέλφισσα.

Δυστυχώς και εσείς με μπερδέψατε... :)

Κάνατε like και στην δημοσίευση του συναδέλφου, αλλά και στην δική μου, που διαφωνώ μαζί του και που εν μέρη, συμφωνεί και ο συνάδελφος...  :wacko:  :)

Κοιτάξτε, χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο, κάθε άλλο, χωρίς να γνωρίζω απόλυτα το κληρονομικό δίκαιο και από τα λίγα που έχω διαβάσει, θεωρώ ότι η συνένωση επικαρπίας και ψιλής κυριότητας επέρχεται αυτοδικαίως και προς όλες τις πλευρές (είτε ο θανών είχε την επικαρπία, είτε τη ψιλή κυριότητα). Έτσι, αν παραδεχτούμε το αυτοδίκαιο, είναι σαν παραδεχόμαστε και ότι δεν κληρονομείται.

Είναι κάτι που έχουν αποδεχθεί αμφότεροι εν ζωή (επικαρπωτής και ψιλός κύριος).

Στην άποψη αυτή βασίζεται και το παράδειγμα που αναφέρατε συναδέλφισσα (εκ νέου πλήρη κυριότητα στον επικαρπωτή μετά τον θάνατο του ψιλού κύριου, αυτοδίκαιη συνένωση και όχι κληρονομιά).

Έτσι, εξακολουθώ να θεωρώ, ότι δεν δίνεται στην περίπτωση αυτή δυνατότητα αποποίησης (αφού δεν συνιστά κληρονομιά) και εξ αυτού και η προθεσμία δήλωσης παραμένει 30 ημέρες από τον θάνατο.

Σωστή ή λάθος, αυτή είναι η προσέγγισή μου.

 

Περιμένω για τις εκ νέου δικές σας απόψεις, προς αναζήτηση της ορθής... :)

 

Υ.Γ.

Σε συνάρτηση των παραπάνω, παραθέτω το άρθρο της ΠΟΛ.1186/2014

 

Συγγνώμη αν τα like μου σας μπερδεψαν, μα στο δικό σας σχόλιο κατάλαβα ότι μιλούσατε για την επικαρπία και μόνο.

Θα επιμείνω στην άποψη μου για την ψιλή κυριότητα και θα σας αναφέρω πιό αναλυτικά την περίπτωση που αντιμετώπισα... Μητέρα επικαρπωτής 100%, μια κορη ψιλή κύριος 50% και δευτερη κόρη (θανούσα) ψιλή κύριος 50%. Στην αποδοχή κληρονομιάς μοιράζει το δικαίωμά της θανούσας στον συζυγο της (τέκνα δεν υπάρχουν) κατά 50% (ήτοι 25%) και στις μητέρα και αδελφή 25% έκαστη (από 12,50%). Οπότε η μητέρα πλέον έχει 12,50% πλήρη κυριότητα και 87,50% επικαρπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αν τα like μου σας μπερδεψαν, μα στο δικό σας σχόλιο κατάλαβα ότι μιλούσατε για την επικαρπία και μόνο.

Θα επιμείνω στην άποψη μου για την ψιλή κυριότητα και θα σας αναφέρω πιό αναλυτικά την περίπτωση που αντιμετώπισα... Μητέρα επικαρπωτής 100%, μια κορη ψιλή κύριος 50% και δευτερη κόρη (θανούσα) ψιλή κύριος 50%. Στην αποδοχή κληρονομιάς μοιράζει το δικαίωμά της θανούσας στον συζυγο της (τέκνα δεν υπάρχουν) κατά 50% (ήτοι 25%) και στις μητέρα και αδελφή 25% έκαστη (από 12,50%). Οπότε η μητέρα πλέον έχει 12,50% πλήρη κυριότητα και 87,50% επικαρπία.

 

Εννοείται ότι χαριτολογούσα με τα like. Μην παρεξηγηθούμε. :(

Σαφώς υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις.

Αν η θανούσα ψιλή κύριος δεν ήταν παντρεμένη, γνωρίζετε πως θα γινόταν η συνένωση ;

Ο σύζυγος και τα τέκνα κληρονομούν. Η μητέρα (επικαρπωτής) ; Και αυτή κληρονομεί ;

Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...

Εκείνο το σημείο που στηρίζω την άποψή μου, επαναλαμβάνω σωστή ή λάθος, είναι το άρθρο της απόφασης που κάνει λόγο για εκ διαθήκης ή εξ αδιαθέτου κληρονόμους.

Στις περιπτώσεις αυτές, ισχύει κατά την άποψή σας αυτό ;

Η μητέρα τουλάχιστον, δεν θεωρώ ότι είναι ούτε (εννοείται) εκ διαθήκης, αλλά ούτε και εξ αδιαθέτου κληρονόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν πεθάνει ο ψιλός κύριος και δεν υπάρχει διαθήκη η ψιλή κυριότητα κληρονομείται ως παρακάτω

 

Εξ’ αδιαθέτου διαδοχή (κατά τάξεις)

Όταν ο θανών (κληρονομούμενος) δεν έχει διαθήκη, η κληρονομική διαδοχή του πραγματοποιείται κατά τάξεις, βάσει των άρθρων 1813-1824 του Αστικού Κώδικα.
Ο Αστικός Κώδικας αναγνωρίζει κληρονομικό δικαίωμα εξ αδιαθέτου στους συγγενείς του κληρονομουμένου που ανήκουν σε τέσσερεις γενεές, τις οποίες ονομάζει τάξεις, δηλαδή τη γενεά του ίδιου του κληρονομουμένου, των γονέων του, των παππούδων του και των προπαππούδων του και συνεπώς αποκλείονται από τη εξ αδιαθέτου  διαδοχή συγγενείς που ανήκουν σε παραπέρα γενεές.

Με εξαίρεση τους συγγενείς που ανήκουν στη πρώτη τάξη, τα μέλη των λοιπών τάξεων δεν καλούνται επ’ άπειρον στη κληρονομία. Όπως προαναφέρθηκε, ο Αστικός Κώδικας, καλεί ως κληρονόμους στην εξ αδιαθέτου διαδοχή αναφορικά μεν με την ανιούσα γραμμή, συγγενείς του θανόντος μέχρι τον τρίτο βαθμό (προππαπούδες και προγιαγιάδες), αναφορικά δε με την πλάγια γραμμή συγγενείς μέχρι τον τέταρτο βαθμό.

Παρατηρήσεις

1.    Σύμφωνα με το άρθρο 1819 ΑΚ δεν καλείται στη κληρονομία συγγενής, εφόσον υπάρχει άλλος συγγενής προηγούμενης τάξης, που καλείται ως κληρονόμος. (δηλ. κάθε τάξη αποκλείει τις επόμενες). 
2.    Εκείνος από τους συζύγους που επιζεί καλείται ως κληρονόμος εξ αδιαθέτου, με τους συγγενείς της πρώτης τάξης (κατά ¼) και με τους συγγενείς των υπόλοιπων τάξεων (κατά ½). Επιπλέον ο επιζών σύζυγος, ανεξάρτητα από τη τάξη με την οποία καλείται, παίρνει ως εξαίρετο, τα σκεύη και τα έπιπλα, τα ενδύματα και τα οικιακά αντικείμενα του θανόντος / της θανούσης. Αν υπάρχουν τέκνα του συζύγου που πέθανε, τότε για λόγους επιείκειας, λαμβάνονται υπόψιν και οι δικές τους ανάγκες. (άρθρο 1820 ΑΚ)
3.    Το κληρονομικό δικαίωμα του συζύγου αποκλείεται εφόσον υπάρχει διαζευκτήριο ή ο κληρονομούμενος έχοντας βάσιμο λόγο διαζυγίου, είχε ασκήσει αγωγή διαζυγίου. (άρθρο 1822 ΑΚ)
4.    Ως χρόνος επαγωγής της κληρονομίας λογίζεται ο χρόνος θανάτου του κληρονομουμένου (άρθρο 1711 εδ. Β’ ΑΚ). Σε περίπτωση διαδοχικών επαγωγών (όταν λ.χ. αποποιηθεί την κληρονομία ο πρώτος κληρονόμος, οπότε και καλείται στη κληρονομία ο επόμενος που έχει σειρά από το νόμο, ο νόμος καθιερώνει ότι η επαγωγή στον επόμενο κληρονόμο έχει γίνει αναδρομικά από το χρόνο θανάτου του κληρονομουμένου (νομικό πλάσμα). Διευκρινίζεται ότι ο προσδιορισμός του χρόνου επαγωγής έχει πρακτική σημασία γιατί από αυτόν θα κριθεί ποια πρόσωπα θα κληθούν ως κληρονόμοι, αφού θα πρέπει να ζουν κατά το χρόνο επαγωγής ή να έχουν τουλάχιστον συλληφθεί.
5.    Το άρθρο 1463 §2 του Αστικού Κώδικα ορίζει ότι η συγγένεια του προσώπου με τη μητέρα του και τους συγγενείς τηςιδρύεται και μόνο με τη γέννηση.
6.    Προκειμένου να διαπιστωθεί αν ορισμένο πρόσωπο είναι τέκνο ορισμένου πατέρα, ο νόμος απαιτεί να υπάρχει γάμος ανάμεσα στη μητέρα του τέκνου και του φερόμενου ως πατέρα άνδρα. (άρθρο 1463 §2 εδ. β’). Το πρόσωπο που γεννήθηκε κατά τη διάρκεια του γάμου της μητέρας του ή μέσα σε τριακόσιες μέρες από τη λύση ή ακύρωση του γάμου της τεκμαίρεται ότι είναι τέκνο του συζύγου της μητέρας του (άρθρο 1465 §1 ΑΚ).Το τεκμήριο αυτό εφαρμόζεται και στις περιπτώσεις τις οποίες η σύλληψη του τέκνου έγινε με τεχνητή γονιμοποίηση.
7.    Έννοια του όρου προσαύξηση κατά τη εξ αδιαθέτου κληρονομική διαδοχή (άρθρο 1823 ΑΚ): Πρόκειται για αύξηση της κληρονομικής μερίδας ορισμένου εξ αδιαθέτου κληρονόμου εξαιτίας της έκπτωσης από τη κληρονομία άλλου εξ αδιαθέτου κληρονόμου, μέσα όμως στην ίδια τάξη! Η προσαύξηση έπεται της διαδοχής κατά ρίζες και προϋποθέτει έκπτωση κληρονόμου από το εξ αδιαθέτου κληρονομικό του δικαίωμα. Λόγους έκπτωσης αποτελούν: η προαποβίωση, η αποκλήρωση, οι πορυποθέσεις του 1822 ΑΚ, η αποποίηση, η κήρυξη του ως ανάξιο καθώς και όταν το κυοφορούμενο δεν γεννηθεί ζων.
Επισημαίνεται ότι η μερίδα εκείνου που εξέπεσε προσχωρεί στις μερίδες των     λοιπών συγκληρονόμων του, πλην του επιζώντος συζύγου.

ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ

Ως κληρονόμοι στη πρώτη τάξη καλούνται:
•    οι κατιόντες 1 του κληρονομουμένου κατ’ ισομοιρία (κατά ίσα μερίδια) 2 και
•    ο/η επιζών σύζυγος κατά ¼.

Σημείωση: Στη θέση κατιόντος που δεν ζει κατά την επαγωγή (χρόνος θανάτου του κληρονομούμενου) υπεισέρχονται οι κατιόντες που μέσω αυτού συνδέονται με συγγένεια με τον κληρονομούμενο (διαδοχή κατά ρίζες)3 . Η ρίζα είναι υποδιαίρεση της γενεάς, αποτελείται δε από ορισμένο μέλος της γενεάς μαζί με τους κατιόντες αυτού του μέλους. Διευκρινίζεται ότι οι κατιόντες που υπεισέρχονται στη θέση κληρονόμου που εξέπεσε, καλούνται από δικό τους δικαίωμα και όχι ως αντιπρόσωποι του εκπεσόντος.

Σημείωση: Ο πλησιέστερος κατιών του κληρονομούμενου αποκλείει τον απώτερο της ίδιας ρίζας, δηλ. αποκλείει τους απώτερους κατιόντες που κατάγονται από αυτόν και όχι απώτερους κατιόντες που κατάγονται από άλλα τέκνα του κληρονομουμένου που μπορεί π.χ. να έχουν προαποβιώσει.

ΣημείωσηΠαιδιά που γεννήθηκαν κατά τη διάρκεια γάμου της μητέρας τους, θεωρούνται ως παιδιά και του συζύγου της, εάν συντρέχουν ένα από τα τεκμήρια των άρθρων 1465-6 ΑΚ και δεν έχει γίνει αμετάκλητα δεκτή η προσβολή πατρότητας.

Σημείωση: Τα τέκνα διατηρούν σύμφωνα με το άρθρο 13825 ΑΚ, την ιδιότητα τέκνου γεννημένου σε γάμο, ακόμα και αν ο γάμος αργότερα ακυρωθεί. Δεν έχουν εξ αδιαθέτου κληρονομικό δικαίωμα απέναντι στο σύζυγο της μητέρας τους, όσα προέρχονται από ανυπόστατο γάμο των γονέων τους, (1376 §2 ΑΚ).

Σημείωση: Το τέκνο που αναγνωρίστηκε είτε εκούσια, είτε δικαστικά, καλείται ως εξ’ αδιαθέτου κληρονόμος, στη πρώτη τάξη, στη κληρονομία και των ανιόντων του «εξ αναγνωρίσεως» πατέρα του. Αντιστοίχως, έχουν κληρονομικό δικαίωμα απέναντι στο πατέρα που αναγνώρισε  και τους ανιόντες του, οι κατιόντες του τέκνου  που αναγνωρίστηκε, αν αυτό έχει πεθάνει.

Σημείωση: Στη πρώτη τάξη καλούνται εκτός από τους εξ αίματος συγγενείς, και τα θετά τεκνά σύμφωνα με τα άρθρα 1579 επ., τα οποία όμως αποκτούν κληρονομικό δικαίωμα μόνο απέναντι σε εκείνον ή εκείνους που τα υιοθέτησαν. Κληρονομικό δικαίωμα απέναντι στον υιοθετήσαντα έχουν και οι κατιόντες του θετού τέκνου που γεννήθηκαν μετά την υιοθεσία (άρθρο 1581 ΑΚ).  Το θετό τέκνο διατηρεί όμως και το εξ αδιαθέτου κληρονομικό του δικαίωμα απέναντι στους φυσικούς του γονείς και τους άλλους συγγενείς του.


ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΑΞΗ

Ως κληρονόμοι στη δεύτερη τάξη καλούνται:
•    οι γονείς του κληρονομουμένου (κατ’ ισομοιρία)
•    τα αδέλφια 4 του (κατ’ ισομοιρία)
•    τα τέκνα των αδελφών του (ανίψια του) κατά ρίζες
•    και τα εγγόνια των αδελφών του (μικρανίψια του κληρονομουμένου) κατά ρίζες
•    ο επιζών σύζυγός κατά ½.


ΤΡΙΤΗ ΤΑΞΗ

Ως κληρονόμοι στη Τρίτη τάξη καλούνται οι:

•    ο επιζών σύζυγος κατά ½.
•    οι παππούδες και οι γιαγιάδες του κληρονομουμένου και τα τέκνα (θείοι του κληρονομουμένου) 5 και τα εγγόνια 6τους.

Σημείωση: Αν κατά το χρόνο θανάτου του κληρονομουμένου (χρόνος επαγωγής της κληρονομίας), ζουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες και των δύο γραμμών (της μητρικής και της πατρικής), τότε κληρονομούν μόνο αυτοί κατ’ ισομοιρία. Αν κατά την επαγωγή, δεν ζει ο παππούς ή η γιαγιά μίας εκ των δύο γραμμών, στη θέση εκείνου που έχει πεθάνει κληρονομούν τα τέκνα και τα εγγόνια του. Αν δεν υπάρχουν τέκνα και εγγόνια, τότε η μερίδα αυτού που έχει πεθάνει περιέρχεται στο παππού ή τη γιαγιά της ίδιας γραμμής και αν δεν υπάρχει, στα τέκνα και στα εγγόνια του. Αν κατά την επαγωγή δεν ζουν ο παππούς και η γιαγιά , είτε από τη πατρική είτε από τη μητρική γραμμή και δεν υπάρχουν τέκνα και εγγονοί αυτών που έχουν πεθάνει, τότε κληρονομούν μόνο ο παππούς ή η γιαγιά ή τα τέκνα και οι εγγονοί τους από την άλλη γραμμή.


ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΑΞΗ

Ως κληρονόμοι της τέταρτης τάξης, κληρονομούν οι:

•    ο επιζών σύζυγος κατά ½
•    οι προπαππούδες και οι προγιαγιάδες του κληρονομουμένου, κατ’ ισομοιρία , ανεξαρτήτως αν ανήκουν στην ίδια ή σε διάφορες γραμμές.


ΠΕΜΠΤΗ ΤΑΞΗ

Αν δεν υπάρχουν συγγενείς της πρώτης, της δεύτερης , της τρίτης και της τέταρτης τάξης, ο επιζών σύζυγος καλείται ως εξ αδιαθέτου κληρονόμος σε ολόκληρη τη κληρονομία.


ΕΚΤΗ ΤΑΞΗ

Αν κατά το χρόνο θανάτου του κληρονομουμένου δεν υπάρχουν συγγενείς από εκείνους που καλούνται από το νόμο, ούτε επιζών σύζυγος, δηλαδή όταν δεν υπάρχουν συγγενείς από αυτούς που αναφέρονται στη πρώτη έως και τη πέμπτη τάξη, τότε ως εξ αδιαθέτου κληρονόμος καλείται το Δημόσιο.

Σημείωση: Το δικαστήριο της κληρονομίας, βεβαιώνει ότι δεν υπάρχει άλλος κληρονόμος, εκτός από το Δημόσιο (άρθρο 1868 ΑΚ). Η δικαστική αυτή βεβαίωση δημιουργεί τεκμήριο.

Σημείωση: Το Δημόσιο, όπως και τα ανήλικα, αποδέχεται τη κληρονομία  με το ευεργέτημα της απογραφής και συνεπώς ευθύνεται για τις υποχρεώσεις της κληρονομίας έως το ενεργητικό της.

Σημείωση: Δεν υπάρχει κληρονομικό δικαίωμα του Δημοσίου αναφορικά με την περιουσία των κληρικών και μοναχών, καθώς και ως προς τις περιουσίες των Ισραηλιτών Ελλήνων υπηκόων που χάθηκαν κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου.

Σημείωση: Το Δημόσιο δεν δικαιούται να αποποιηθεί τη κληρονομία που επάγεται σε αυτό ως εξ αδιαθέτου κληρονόμο (άρθρο 1848 §2 ΑΚ).

Σημείωση: Το Δημόσιο δεν μπορεί να στερηθεί του εξ αδιαθέτου κληρονομικού δικαιώματος , παρά μόνο αν με τη διαθήκη ορίστηκε άλλο πρόσωπο ως κληρονόμος


1Με τον όρο κατιόντες ο νόμος νοεί τους συγγενείς εξ αίματος του θανόντος και ειδικότερα τα πρόσωπα που άμεσα (τα τέκνα), ή έμμεσα (εγγόνια, δισέγγονα) κατάγονται από τον κληρονομούμενο.

2Έτσι αν τα τέκνα του κληρονομουμένου είναι δύο, το καθένα θα πάρει το ½ της κληρονομίας, αν είναι τρία το 1/3 κτλ.

3Εάν ο κληρονομούμενος Κ είχε π.χ. δύο παιδιά, τους Α και Β που και τα δύο πέθαναν όσο ζούσε ο Κ, αφήνοντας ο Α ένα δικό του παιδί και ο Β πέντε, όταν πεθάνει ο Κ, στη μερίδα του Α θα υπεισέλθει το ένα του τέκνο (που θα πάρει τη μισή κληρονομία του Α) και στη μερίδα του Β τα πέντε του τέκνα.(που θα μοιραστούν την άλλη μισή κληρονομία του Κ). Διαδοχή κατά ρίζες δεν γίνεται, αν εκπέσει της κληρονομίας, ο ένας ή και οι δύο γονείς. Στη περίπτωση αυτή η μερίδα του εκπέσοντος προσαυξάνει τη μερίδες του τυχόν γονέα που επιζεί και των αδελφών του κληρονομουμένου.

4Εάν ο κληρονομούμενος είχε ετεροθαλή αδέλφια, οι οποίοι κληρονομούν μαζί με τους γονείς του ή με τα αμφιθαλή αδέλφια του ή με τέκνα ή εγγόνια αμφιθαλών αδελφών του, τότε τα ετεροθαλή αδέλφια παίρνουν το μισό της μερίδας που ανήκει στους αμφιθαλείς. Το μισό παίρνουν επίσης και τα τέκνα ή οι εγγονοί ετεροθαλών αδελφών που έχουν πεθάνει πριν τον κληρονομούμενο. (άρθρο 1815 ΑΚ).

5Τα τέκνα σε αυτή τη τάξη κληρονομούν κατ’ ισομοιρία και αποκλείουν τους εγγονούς της ίδιας ρίζας(που προέρχονται δηλαδή από τους ίδιους γονείς).

6Οι εγγονοί κληρονομούν κατά ρίζες, εφόσον δηλαδή δεν ζουν τα τέκνα των παππούδων και των γιαγιάδων.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοείται ότι χαριτολογούσα με τα like. Μην παρεξηγηθούμε. :(

Σαφώς υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις.

Αν η θανούσα ψιλή κύριος δεν ήταν παντρεμένη, γνωρίζετε πως θα γινόταν η συνένωση ;

Ο σύζυγος και τα τέκνα κληρονομούν. Η μητέρα (επικαρπωτής) ; Και αυτή κληρονομεί ;

Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...

Εκείνο το σημείο που στηρίζω την άποψή μου, επαναλαμβάνω σωστή ή λάθος, είναι το άρθρο της απόφασης που κάνει λόγο για εκ διαθήκης ή εξ αδιαθέτου κληρονόμους.

Στις περιπτώσεις αυτές, ισχύει κατά την άποψή σας αυτό ;

Η μητέρα τουλάχιστον, δεν θεωρώ ότι είναι ούτε (εννοείται) εκ διαθήκης, αλλά ούτε και εξ αδιαθέτου κληρονόμος.

 

Θεωρώ πως για το δικαίωμα της ψιλής κυριότητας ακόμα και η μητέρα είναι εξ αδιαθέτου κληρονόμος. Ακόμα κι αν δεν υπήρχε σύζυγος, η μητέρα και η αδερφή θα κληρονομούσαν εξ' ίσου το δικαίωμα της θανούσας.

Πολύ θα ήθελα να ψάξω το κληρονομικό δίκαιο ώστε να μιλάμε με παραπομπές, αλλά μου είναι αδύνατον αυτή τη στιγμή καθώς δύο μικρά ζουζουνάκια μονοπωλούν το ενδιαφέρον μου... :D :D :D

 

Υ.Γ. κ.Μπάμπη μου φυσικά και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. Ούτε που να συζητάτε κάτι τέτοιο. Εκτιμώ ιδιαίτερα την παρουσία σας σ' αυτό τον χώρο που μας φιλοξενεί και θα δεχόμουν με σεβασμό όποιο σχόλιό σας.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Ζητώ συγγνώμη αλλά με μπερδέψατε... :)

Εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98137&p=660623 λέτε ότι και στην περίπτωση θανάτου γονέα που κατέχει την επικαρπία, η προθεσμία των τέκνων (ψιλών κυρίων) είναι 30 ημέρες από την λήξη της προθεσμίας αποποίησης και όχι από τον θάνατο.

 

 

 

 

Αν θέλετε, μου λέτε που στηρίζετε την αλλαγή της άποψής σας ;

 

 

Καλησπέρα και σ' εσάς συναδέλφισσα.

Δυστυχώς και εσείς με μπερδέψατε... :)

Κάνατε like και στην δημοσίευση του συναδέλφου, αλλά και στην δική μου, που διαφωνώ μαζί του και που εν μέρη, συμφωνεί και ο συνάδελφος...  :wacko:  :)

Κοιτάξτε, χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο, κάθε άλλο, χωρίς να γνωρίζω απόλυτα το κληρονομικό δίκαιο και από τα λίγα που έχω διαβάσει, θεωρώ ότι η συνένωση επικαρπίας και ψιλής κυριότητας επέρχεται αυτοδικαίως και προς όλες τις πλευρές (είτε ο θανών είχε την επικαρπία, είτε τη ψιλή κυριότητα). Έτσι, αν παραδεχτούμε το αυτοδίκαιο, είναι σαν παραδεχόμαστε και ότι δεν κληρονομείται.

Είναι κάτι που έχουν αποδεχθεί αμφότεροι εν ζωή (επικαρπωτής και ψιλός κύριος).

Στην άποψη αυτή βασίζεται και το παράδειγμα που αναφέρατε συναδέλφισσα (εκ νέου πλήρη κυριότητα στον επικαρπωτή μετά τον θάνατο του ψιλού κύριου, αυτοδίκαιη συνένωση και όχι κληρονομιά).

Έτσι, εξακολουθώ να θεωρώ, ότι δεν δίνεται στην περίπτωση αυτή δυνατότητα αποποίησης (αφού δεν συνιστά κληρονομιά) και εξ αυτού και η προθεσμία δήλωσης παραμένει 30 ημέρες από τον θάνατο.

Σωστή ή λάθος, ξανά αυτή είναι η προσέγγισή μου.

 

Περιμένω για τις εκ νέου δικές σας απόψεις, προς αναζήτηση της ορθής... :)

 

Υ.Γ.

Σε συνάρτηση των παραπάνω, παραθέτω το άρθρο της ΠΟΛ.1186/2014

 

Αγαπητέ συνάδελφε δεν άλλαξα άποψη. Η αρχική ερώτηση της συναδέλφου MARIAXIOS (στο δίπλα θέμα) έχω την αμυδρή υποψία οτι τελείωνε με τη φράση "και ε9 κληρονόμων μέχρι πότε?". 

Μπορεί να κάνω λάθος, και να μην διάβασα (από βιασύνη) σωστά το ερώτημα της, να παρασύρθηκα από τη λέξη "κληρονόμων" και να μην απάντησα σωστά.

 

Στο εδώ θέμα τώρα, η επικαρπία είναι προσωπική δουλεία (άρθρο 1142 Α.Κ.) και  αποσβήνεται μόλις ενωθεί με την κυριότητα στο ίδιο πρόσωπο (άρθρο 1168 Α.Κ.). Ψιλή κυριότητα είναι η πλήρης κυριότητα από την οποία έχει αφαιρεθεί η επικαρπία. Παραμένει όμως κυριότητα. Δεν αποσβήνεται με τον θάνατο του ψιλού κυρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ πως για το δικαίωμα της ψιλής κυριότητας ακόμα και η μητέρα είναι εξ αδιαθέτου κληρονόμος. Ακόμα κι αν δεν υπήρχε σύζυγος, η μητέρα και η αδερφή θα κληρονομούσαν εξ' ίσου το δικαίωμα της θανούσας.

Πολύ θα ήθελα να ψάξω το κληρονομικό δίκαιο ώστε να μιλάμε με παραπομπές, αλλά μου είναι αδύνατον αυτή τη στιγμή καθώς δύο μικρά ζουζουνάκια μονοπωλούν το ενδιαφέρον μου... :D :D :D

 

Υ.Γ. κ.Μπάμπη μου φυσικά και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. Ούτε που να συζητάτε κάτι τέτοιο. Εκτιμώ ιδιαίτερα την παρουσία σας σ' αυτό τον χώρο που μας φιλοξενεί και θα δεχόμουν με σεβασμό όποιο σχόλιό σας.  :)

 

Ευχαριστώ για την εκτίμηση συναδέλφισσα και ανταποδίδω. Πριν σας αποσπάσουν από τη συμμετοχή σας τα ζουζουνάκια σας, απ-έσπασε εμένα το κεφάλι η κερά Μάρω...  :wacko:  :) 

Να είστε καλά και να τα δείτε όπως τα ονειρεύεστε εύχομαι. :)

 

Αγαπητέ συνάδελφε δεν άλλαξα άποψη. Η αρχική ερώτηση της συναδέλφου MARIAXIOS (στο δίπλα θέμα) έχω την αμυδρή υποψία οτι τελείωνε με τη φράση "και ε9 κληρονόμων μέχρι πότε?". 

Μπορεί να κάνω λάθος, και να μην διάβασα (από βιασύνη) σωστά το ερώτημα της, να παρασύρθηκα από τη λέξη "κληρονόμων" και να μην απάντησα σωστά.

 

Στο εδώ θέμα τώρα, η επικαρπία είναι προσωπική δουλεία (άρθρο 1142 Α.Κ.) και  αποσβήνεται μόλις ενωθεί με την κυριότητα στο ίδιο πρόσωπο (άρθρο 1168 Α.Κ.). Ψιλή κυριότητα είναι η πλήρης κυριότητα από την οποία έχει αφαιρεθεί η επικαρπία. Παραμένει όμως κυριότητα. Δεν αποσβήνεται με τον θάνατο του ψιλού κυρίου.

 

 

Έχω υπόψη μου αυτές τις έννοιες συνάδελφε αλλά, αλλού προσπάθησα να εστιάσω με τα γραφόμενά μου. Το έκανα ανεπιτυχώς τρεις φορές. Δεν θα επανέλθω γιατί ήδη έχω κουράσει ή και μπερδέψει.

Μπορεί η συναδέλφισσα από την Χίο στο άλλο θέμα να συμπλήρωσε την ερώτησή της εκ των υστέρων, μου έχει τύχει κι εμένα. Προφανώς αν έγινε έτσι, πήρε λάθος απάντηση. Συγγνώμη αν παρανόησα. :(

Όλοι νομίζω συμφωνούμε ότι στην περίπτωση (πλειοψηφία θεωρώ) θανάτου του επικαρπωτή, η ψιλή κυριότητα συνενώνεται με την επικαρπία αυτοδίκαια και ο ψιλός κύριος έχει υποχρέωση δήλωσης της μεταβολής αυτής, εντός 30 ημερών από την ημερομηνία θανάτου.

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας στην εμμονή μου.

Καλημέρα, καλή δύναμη σε όλους. :)

 

Υ.Γ.

Δεν μας είπε και η συναδέλφισσα που έκανε την αρχική ερώτηση, αν είχε όντως η θανούσα μητέρα, παραδόξως κατά την άποψή μου την ψιλή κυριότητα ή την επικαρπία. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Ευχαριστώ για την εκτίμηση συναδέλφισσα και ανταποδίδω. Πριν σας αποσπάσουν από τη συμμετοχή σας τα ζουζουνάκια σας, απ-έσπασε εμένα το κεφάλι η κερά Μάρω...  :wacko:  :)

Να είστε καλά και να τα δείτε όπως τα ονειρεύεστε εύχομαι. :)

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!

 

 

Έχω υπόψη μου αυτές τις έννοιες συνάδελφε αλλά, αλλού προσπάθησα να εστιάσω με τα γραφόμενά μου. Το έκανα ανεπιτυχώς τρεις φορές. Δεν θα επανέλθω γιατί ήδη έχω κουράσει ή και μπερδέψει.

Μπορεί η συναδέλφισσα από την Χίο στο άλλο θέμα να συμπλήρωσε την ερώτησή της εκ των υστέρων, μου έχει τύχει κι εμένα. Προφανώς αν έγινε έτσι, πήρε λάθος απάντηση. Συγγνώμη αν παρανόησα. :(

Όλοι νομίζω συμφωνούμε ότι στην περίπτωση (πλειοψηφία θεωρώ) θανάτου του επικαρπωτή, η ψιλή κυριότητα συνενώνεται με την επικαρπία αυτοδίκαια και ο ψιλός κύριος έχει υποχρέωση δήλωσης της μεταβολής αυτής, εντός 30 ημερών από την ημερομηνία θανάτου. Προσωπικά συμφωνώ (αφαίρεσα και το λάικ που δημιούργησε σύγχυση από τον συνάδελφο ponzi :D... του μείωσα τα excellent του καημένου :(  )

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας στην εμμονή μου.

Καλημέρα, καλή δύναμη σε όλους. :)    Καλημέρα!!!

 

Υ.Γ.

Δεν μας είπε και η συναδέλφισσα που έκανε την αρχική ερώτηση, αν είχε όντως η θανούσα μητέρα, παραδόξως κατά την άποψή μου την ψιλή κυριότητα ή την επικαρπία. <_<

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...