Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

η κανονική άδεια χορηγείται μέχρι 31/12 κάθε έτους , τι ακριβώς σημαίνει ?

Question

ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να χορηγήσει την άδεια ή την αναλογία άδειας μέχρι 31 δεκεμβρίου του κάθε έτους. 

μπορεί πχ σε κάποιον που δικαιούται 10 μέρες άδεια να του την χορηγήσει από  27/12 έως 10/01 του επόμενου έτους ή η έννοια της διάταξης είναι ότι η άδεια πρέπει να αρχίσει και να τελειώσει μεχρι 31/12 ?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Πρέπει να χορηγηθεί και να εξαντληθεί μέχρι 31/12 η διαφορετικά να αποζημιωθεί .Δεν μπορεί να μεταφερθεί σε επόμενο έτος , με την έναρξη του επόμενου έτους δικαιούται νέα άδεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πρέπει να χορηγηθεί και να εξαντληθεί μέχρι 31/12 η διαφορετικά να αποζημιωθεί .Δεν μπορεί να μεταφερθεί σε επόμενο έτος , με την έναρξη του επόμενου έτους δικαιούται νέα άδεια.

 

Καλησπέρα

Αυτό που γράφετε "και να εξαντληθεί μέχρι 31/12 η διαφορετικά να αποζημιωθεί", υπάρχει κάπου που να μπορούμε να το τεκμηριώσουμε ή είναι η άποψή σας ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφε, ο Α.Ν.539/1945 που διέπει τους όρους και τις προϋποθέσεις των αδειών των εργαζομένων, αλλά και πλήθος αποφάσεων της εργατικής νομοθεσίας, αναφέρουν "χορηγείται" και πουθενά "εξαντλείται".

Τουλάχιστον δεν έχει "πέσει" στην δικιά μου αντίληψη κάτι διαφορετικό.

Έχει μεγάλη διαφορά νομίζω το ένα με το άλλο.

Και ο συνάδελφος αυτό ρωτάει. Όχι αν πρέπει να έχει χορηγηθεί αλλά να έχει και εξαντληθεί.

Εκτός κι αν εγώ δεν καταλαβαίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ζ. Συνέπειες μη χορηγήσεως της αδείας - Παραγραφή


Εν περιπτώσει μη χορηγήσεως της αδείας μέχρι την 31 Δεκεμβρίου του κάθε ημερολογιακού έτους, ο εργοδότης υποχρεούται να χορηγήση τις αποδοχές αδείας, απλές μεν όταν δεν υπήρξε άρνηση χορηγήσεως της αδείας, διπλές δε όταν η άδεια ζητήθηκε αλλά ο εργοδότης αρνήθηκε την χορήγησή της (βλ. και την ΑΠ 376/06 εις ΔΕΝ 2010 σελ. 569 (570).  Επίσης υποχρεούται να καταβάλη το επίδομα αδείας. Δεν είναι επιτρεπτή η μεταφορά της αδείας στο επόμενο ημερολογιακό έτος, αλλά με την λήξη του ημερολογιακού έτους η αξίωση μετατρέπεται σε χρηματική (βλ.  Αλλ. ΔΕΝ 2013, τ. 1617 σελ. 95 και ΔΕΝ 2011 σελ. 907 (908) σχετικά με τον χρόνο προειδοποιήσεως).


Η αξίωση λήψεως των αποδοχών (απλών η διπλών) και του επιδόματος αδείας υπόκειται στην πενταετή παραγραφή του άρθρου 250 εδ. 17 του  Αστικού Κώδικος.


 


αυτό σημαίνει ότι πρέπει να εχει εξαντληθεί...σωστά??


 


( απόσπασμα από το http://www.den.gr/Post/7/788/el/I-adeia-ton-misthoton/ ) που έχει ποσταριστεί παραπάνω..


Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ξεκάθαρη απάντηση δεν θα βρείτε. Εξαρτάται πως θα εκληφθεί το ρήμα "χορηγώ" την άδεια. 

Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι παράλογο μία άδεια να ξεκινήσει Δεκέμβριο και να τελειώσει τον Ιανουάριο. Χορηγείται λοιπόν π.χ. στις 27/12 και εκτείνεται ανάλογα με τον αριθμό ημερών αδείας.

Είναι κάτι που άλλωστε ζητάνε οι εργαζόμενοι οι οποίοι κρατάνε ένα υπόλοιπο αδείας για να λείψουν στις γιορτές και αυτό αποτελεί κοινή πρακτική για τους περισσότερους εργαζόμενους.

Η παραπάνω άδεια πρέπει να συνοδεύεται  με έγγραφη αίτηση που φέρει την υπογραφή του εργαζόμενου. 

Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πως δεν τίθεται θέμα προσαύξησης των αποδοχών κατά 100% αφού προϋποθέτει -έστω και ελαφρύ- πταίσμα του εργοδότη, πράγμα προφανώς που δεν υφίσταται.

 

Βλ. ΔΕΝ 2014, σ.1504. Μιλά για χορήγηση και όχι για σύμπτωση της τελευταίας ημέρας της άδειας στο ίδιο έτος. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγγνώμη αλλά εγώ μπορώ να το ερμηνεύω αλλιώς συναδέλφισσα.

Όπως το περιέγραψα και παραπάνω.

 

Δηλαδή ότι ο εργοδότης δεν αρνείται την χορήγηση έως το τέλος του έτους της άδειας, απλά αυτή, συνεχίζει και στο επόμενο.

Το ότι και στο επόμενο έτος αποκτιέται το δικαίωμα σε νέα άδεια του εργαζομένου, είναι ένα άλλο θέμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είναι όπως καταλαβαίνει ο καθένας τα ελληνικά συνάδελφε

χορηγώ (μεσοπαθητικό: χορηγούμαι)

  1. παρέχω κάτι χρήσιμο, ένα δικαίωμαεκδίδω και παραδίδω στον άμεσα ενδιαφερόμενο ένα επίσημο έγγραφο (συχνά για κάτι που δίνεται υπό αίρεση ή με μια πινελιάχαριστικής κίνησης, κίνησης καλής προαίρεσης, όχι για κάτι απολύτως κεκτημένο, π.χ. ο μισθός πληρώνεται, δεν χορηγείται, ενώ το εφάπαξ του συνταξιούχου χορηγείται'

 

ένα δικαίωμαεκδίδω και παραδίδω στην προκειμένη περίπτωση μεσα σε ενα συγκεκριμένο χρονικό όριο που λέει μέχρι 31/12 διαφορετικά μετατρέπεται σε χρηματικη απαίτηση ,για μένα είναι ξεκάθαρο για σας δεν ξέρω.

 

 

   Μία ερώτηση στο βιβλίο αδειών που θα στείλετε στο ΣΕΠΕ τι θα λέει στις ημερομηνίες χορήγησης της αδειας του 2014 αν η αδεια δοθεί απο 25/12 εως 25/1 ας πούμε? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υποχρεωτική χορήγηση της άδειας έως 31/12


Η άδεια αναψυχής είναι υποχρεωτικό να χορηγηθεί πριν τη λήξη του ημερολογιακού έτους, ακόμα και αν δεν το έχει ζητήσει ο μισθωτός, και δεν μεταφέρεται στο επόμενο έτος. Έτσι ο εργοδότης, είναι υποχρεωμένος να χορηγήσει την άδεια στον μισθωτό, μέχρι το τέλος τους ημερολογιακού έτους, ακόμα και αν αυτός αρνείται να λάβει άδεια. Με τη λήξη του ημερολογιακού έτους η αξίωση του μισθωτού μετατρέπεται σε χρηματική, και ο εργοδότης οφείλει να καταβάλει στον μισθωτό τις αποδοχές και το επίδομα αδείας όπως εκτίθεται παρακάτω.


Δυνατότητα συνέχισης στο επόμενο έτος


Έχει, ωστόσο, υποστηριχθεί από το Υπουργείο Εργασίας με το υπ΄αριθμ. 50239/77 έγγραφο, υπό το νομικό πλαίσιο της συμπλήρωσης δωδεκαμήνου ως προϋπόθεση για τη λήψη άδειας, ότι είναι δυνατό να συνεχισθεί η άδεια στο επόμενο έτος για λίγες ημέρες όταν το δωδεκάμηνο συμπληρώνεται τον μήνα Δεκέμβριο και δεν επαρκούν οι μέρες για τη χορήγηση της άδειας ως την 31η Δεκεμβρίου. Στο ίδιο πλαίσιο υποστηρίζεται, αφού ληφθούν υπόψη οι ειδικότερες συνθήκες κάθε συγκεκριμένης περίπτωσης, ότι υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα όταν ο μισθωτός επιστρέφει από ασθένεια ή άδεια τοκετού κατά τον μήνα Δεκέμβριο.


Σε περίπτωση που εργοδότης δεν χορηγήσει άδεια στον μισθωτό, υφίσταται αστικές και ποινικές και διοικητικές κυρώσεις.


Όπως ήδη εκτέθηκε, σε περίπτωση μη χορήγησης άδειας μέχρι την 31η Δεκεμβρίου ο εργοδότης υποχρεούται να καταβάλει τις αποδοχές αδείας απλές μεν, αν δεν υπάρχει πταίσμα και προσαυξημένες κατά 100%, αν υπάρχει πταίσμα του εργοδότη. Από τη νομολογία έχει κριθεί ότι πταίσμα του εργοδότη δεν αποτελεί μόνη η μη χορήγηση της αδείας. Αντίθετα υφίσταται πταίσμα του εργοδότη, και ως εκ τούτου υποχρέωσή του να καταβάλει τις αποδοχές αδείας προσαυξημένες 100% στην περίπτωση που ο εργαζόμενος ζήτησε την άδειά του και ο εργοδότης αρνήθηκε να τη χορηγήσει ή όταν η άδεια δεν χορηγήθηκε λόγω αυξημένων υπηρεσιακών αναγκών. Ακόμα ο εργοδότης υποχρεούται να καταβάλει το επίδομα αδείας.


http://www.payroll.gr/2015/01/08/chorigisi-adion-eos-to-telos-tou-etous/


Υ.Γ. Το εν λόγω θέμα δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σ΄αυτό που ανέβασες doctor μιλάει για ειδικές συνθήκες οπως η ασθένεια , ο τοκετός κλπ.

Για την συμπλήρωση του 12μήνου εχει εκλείψει μιας και ο μισθωτος πλέον δικαιούται την αντιστοιχία ασχετα με την συμπλήωση συγκεκριμένου χρόνου η όχι.

Αρα εφόσον δεν συντρέχουν ειδικές συνθήκες η άδεια πρέπει να χορηγηθεί μεσα στο έτος και μέχρι 31/12 διαφορετικά ο μισθωτός πρέπει να αποζημιωθεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι βασικές διατάξεις για την χορήγηση άδειας μας έρχονται από πολύ παλιά.

 

Θα θυμούνται ίσως οι παλιοί συνάδελφοι ότι πριν το 2004 βασικός όρος για τη θεμελίωση δικαιώματος άδειας ήταν η συμπλήρωση 12μηνης υπηρεσίας στον εργοδότη.

'Ηταν προφανές ότι αν ο εργαζόμενος συμπλήρωνε 12μηνο στις 20 Δεκεμβρίου η άδεια θα είχε έναρξη μετά  από την ημερομηνία θεμελίωσης του δικαιώματος και θα έληγε με τον νέο χρόνο.

 

Αυτό δεν άλλαξε μετά το 2004 με κάποια άλλη διάταξη που τροποποιούσε τη χορήγηση της άδειας.

Και οι προ του 2004 διατάξεις και οι μετά το 2004 διατάξεις για "χορήγηση" μιλάνε.

Προφανώς η ερμηνεία της λέξης δεν άλλαξε μετά το 2004.

Χορήγηση είχαμε (νόμιμα) πχ το 1990 με έναρξη 27/12/1990 και λήξη 26/01/1991.

Γραμμένο κάτι για την έναρξη και λήξη δεν υπάρχει πουθενά. Όλοι για χορήγηση πριν την 31/12 μιλάνε και το 1990 και το 2014.

 

Και εμπειρικά μιλώντας (ως παλιός) ποτέ δεν τέθηκε ζήτημα για άδεια που χορηγήθηκε 28/12 και έληξε τον επόμενο χρόνο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σ΄αυτό που ανέβασες doctor μιλάει για ειδικές συνθήκες οπως η ασθένεια , ο τοκετός κλπ.

Για την συμπλήρωση του 12μήνου εχει εκλείψει μιας και ο μισθωτος πλέον δικαιούται την αντιστοιχία ασχετα με την συμπλήωση συγκεκριμένου χρόνου η όχι.

Αρα εφόσον δεν συντρέχουν ειδικές συνθήκες η άδεια πρέπει να χορηγηθεί μεσα στο έτος και μέχρι 31/12 διαφορετικά ο μισθωτός πρέπει να αποζημιωθεί.

 

Γνωρίζω καλά τι ανέβασα, δεν είμαι άσχετος. Μην είστε τόσο απόλυτη για ένα θέμα καταφανώς συγκεχυμένο και μην θεωρείτε ξεκάθαρα κάποια πράγματα ενώ δεν είναι. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ευχαριστώ τους καλούς συναδέλφους και συναδέλφισες 

και γω είμαι της άποψης ότι η άδεια μπορεί να συνεχιστεί και τον επόμενο χρόνο αλλά η συζήτηση ξεκίνησε όταν η  συνεργάτης μου μου επισήμανε προβλήματα που προκύπτουν με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε11 , Τι θα γράψεις πχ στο πόσες ημέρες χορηγήθηκαν μέσα στο έτος αν υπάρχουν και οι μέρες από προηγούμενη χρονιά ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γνωρίζω καλά τι ανέβασα, δεν είμαι άσχετος. Μην είστε τόσο απόλυτη για ένα θέμα καταφανώς συγκεχυμένο και μην θεωρείτε ξεκάθαρα κάποια πράγματα ενώ δεν είναι. 

Μην μου εκνευρίζεσαι δεν κάνει δεν σε είπα άσχετο .Δεν είμαι απόλυτη.

 

Οτι καταλαβαίνει ο καθένας με τις παρακάτω φράσεις και τα προηγούμενα που έχουν ανέβει.

Μπορούμε να παίξουμε με τις λέξεις και την ερμηνεία τους όσο θέλετε.

 

http://www.aftodioikisi.gr/ergasiaka-ypallilwn-ota/osa-prepei-na-gnorizoun-oi-ergazomenoi-tou-idiotikou-tomea-gia-tis-adeies-tous-analitikos-odigos

 

 

 

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ  ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ  ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

 

    -Ο χρόνος χορηγήσεως των αδειών καθορίζεται κατόπιν συμφωνίας μεταξύ μισθωτών και εργοδότη.

   - Οι μισοί τουλάχιστον από τους μισθωτούς πρέπει να πάρουν άδεια μέσα στο χρονικό διάστημα από 1 Μαΐου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου.

   -Ο εργοδότης υποχρεούται να χορηγήσει την άδεια εντός δύο μηνών από το χρονικό σημείο κατά το οποίο διατυπώθηκε το σχετικό αίτημα.

   - Επίσης υποχρεούται να χορηγήσει την άδεια οπωσδήποτε πριν τη λήξη του ημερολογιακού έτους, έστω και αν δεν του την ζήτησε ο μισθωτός .

 

Σύμφωνα με το Ν 4093/2012 και την διευκρινιστική εγκύκλιο του Υπουργείου Εργασίας η διαδικασία χορήγησης αδείας γίνεται ως εξής:

α) Είναι επιτρεπτή από τον εργοδότη η κατάτμηση του χρόνου αδείας εξαιτίας ιδιαίτερα σοβαρής ή επείγουσας ανάγκης που προκύπτει στο πλαίσιο της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης. Η κατάτμηση μπορεί να γίνει σε δυο περιόδους εντός του αυτού ημερολογιακού έτους. Η πρώτη περίοδος της άδειας που χορηγείται με αυτό τον τρόπο δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) εργάσιμων ημερών επί εξαημέρου εβδομαδιαίας εργασίας και των πέντε (5) εργάσιμων ημερών επί πενθημέρου ή δώδεκα (12) εργάσιμων ημερών εάν πρόκειται για ανήλικο εργαζόμενο.

 

 

Η σωστή ερμηνεία γι΄αυτά που λές ειναι οτι απλά δεν το απαγορεύει ρητά πουθενά ,την συνέχιση της αδειας μεσα στο επόμενο έτος.

 

 

Ο εργοδότης όμως εάν δεν έχουν γίνει τα ανωτέρω, υποχρεωτικά,

πρέπει να χορηγήσει την άδεια μέχρι το τέλος του ημερο-
λογιακού έτους (άρθρο 4 ΑΝ 539/1945), χωρίς να απαγο-
ρεύεται η έναρξη αυτής προ της λήξης του έτους και να
λήγει εντός του επόμενου έτους.
 
Αυτό από άρθρο του Σταικούρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ευχαριστώ τους καλούς συναδέλφους και συναδέλφισες 

και γω είμαι της άποψης ότι η άδεια μπορεί να συνεχιστεί και τον επόμενο χρόνο αλλά η συζήτηση ξεκίνησε όταν η  συνεργάτης μου μου επισήμανε προβλήματα που προκύπτουν με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε11 , Τι θα γράψεις πχ στο πόσες ημέρες χορηγήθηκαν μέσα στο έτος αν υπάρχουν και οι μέρες από προηγούμενη χρονιά ? 

Πατριώτη καλησπέρα,ποιος λέει οτι γράφουμε τέτοια στοιχεία στο ε11?δεν νομίζω..........πάντα να γράφουμε τα υποχρεωτικά ,τα υπόλοιπα μπορεί να μας δημιουργήσουν 

προβλήματα στο μέλλον.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ευχαριστώ τους καλούς συναδέλφους και συναδέλφισες 

και γω είμαι της άποψης ότι η άδεια μπορεί να συνεχιστεί και τον επόμενο χρόνο αλλά η συζήτηση ξεκίνησε όταν η  συνεργάτης μου μου επισήμανε προβλήματα που προκύπτουν με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε11 , Τι θα γράψεις πχ στο πόσες ημέρες χορηγήθηκαν μέσα στο έτος αν υπάρχουν και οι μέρες από προηγούμενη χρονιά ? η ακόμα καλύτερα όταν παιρνει αδεια για πρώτη χρονιά και οι μισές ειναι στο επόμενο έτος δικαιούμενες και ληφθείσες μεσα στο έτος καμία σχέση .Τις υπόλοιπες ηντα τις καμες?θα γράφεις οτι τις πήρε όλες?

 

Εδώ σε θέλω μάστορα . θα πέσει πολύ γέλιο στους επόμενους ελέγχους του ΣΕΠΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

να σημειώσω όμως ότι η ΄τεχνική¨ αδυναμία αποτύπωσης των ημερων αδείας αν έχουν χορηγηθεί σε δύο έτη δεν σημαίνει κατ ανάγκη ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Υποχρεωτική χορήγηση της άδειας έως 31/12

Η άδεια αναψυχής είναι υποχρεωτικό να χορηγηθεί πριν τη λήξη του ημερολογιακού έτους, ακόμα και αν δεν το έχει ζητήσει ο μισθωτός, και δεν μεταφέρεται στο επόμενο έτος. Έτσι ο εργοδότης, είναι υποχρεωμένος να χορηγήσει την άδεια στον μισθωτό, μέχρι το τέλος τους ημερολογιακού έτους, ακόμα και αν αυτός αρνείται να λάβει άδεια. Με τη λήξη του ημερολογιακού έτους η αξίωση του μισθωτού μετατρέπεται σε χρηματική, και ο εργοδότης οφείλει να καταβάλει στον μισθωτό τις αποδοχές και το επίδομα αδείας όπως εκτίθεται παρακάτω.

Δυνατότητα συνέχισης στο επόμενο έτος

Έχει, ωστόσο, υποστηριχθεί από το Υπουργείο Εργασίας με το υπ΄αριθμ. 50239/77 έγγραφο, υπό το νομικό πλαίσιο της συμπλήρωσης δωδεκαμήνου ως προϋπόθεση για τη λήψη άδειας, ότι είναι δυνατό να συνεχισθεί η άδεια στο επόμενο έτος για λίγες ημέρες όταν το δωδεκάμηνο συμπληρώνεται τον μήνα Δεκέμβριο και δεν επαρκούν οι μέρες για τη χορήγηση της άδειας ως την 31η Δεκεμβρίου. Στο ίδιο πλαίσιο υποστηρίζεται, αφού ληφθούν υπόψη οι ειδικότερες συνθήκες κάθε συγκεκριμένης περίπτωσης, ότι υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα όταν ο μισθωτός επιστρέφει από ασθένεια ή άδεια τοκετού κατά τον μήνα Δεκέμβριο.

Σε περίπτωση που εργοδότης δεν χορηγήσει άδεια στον μισθωτό, υφίσταται αστικές και ποινικές και διοικητικές κυρώσεις.

Όπως ήδη εκτέθηκε, σε περίπτωση μη χορήγησης άδειας μέχρι την 31η Δεκεμβρίου ο εργοδότης υποχρεούται να καταβάλει τις αποδοχές αδείας απλές μεν, αν δεν υπάρχει πταίσμα και προσαυξημένες κατά 100%, αν υπάρχει πταίσμα του εργοδότη. Από τη νομολογία έχει κριθεί ότι πταίσμα του εργοδότη δεν αποτελεί μόνη η μη χορήγηση της αδείας. Αντίθετα υφίσταται πταίσμα του εργοδότη, και ως εκ τούτου υποχρέωσή του να καταβάλει τις αποδοχές αδείας προσαυξημένες 100% στην περίπτωση που ο εργαζόμενος ζήτησε την άδειά του και ο εργοδότης αρνήθηκε να τη χορηγήσει ή όταν η άδεια δεν χορηγήθηκε λόγω αυξημένων υπηρεσιακών αναγκών. Ακόμα ο εργοδότης υποχρεούται να καταβάλει το επίδομα αδείας.

http://www.payroll.gr/2015/01/08/chorigisi-adion-eos-to-telos-tou-etous/

Υ.Γ. Το εν λόγω θέμα δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο.

 

Doctor , καλημέρα.

Κατά την γνώμη το θέμα είναι απολύτως ξεκάθαρο 

Η χορηγούμενη άδεια μπορεί να καταλαμβάνει και μέρος του επόμενου έτους αρκεί να χορηγηθεί , εντός του έτους κατα το γεννάται η υποχρέωση χορήγησής της.

 

Αλλως τί νόημα θα είχε η δυνατότητα χορήγησης μέχρι την λήξη του ημερολογιακού έτους ?

Δηλαδή την 31.12. χχχχ ο εργοδότης απλως θα είχε την δυνατότητα να χορηγήσει μόνον 1 ημέρα

( μονον την 31.12) άδεια ?.

να σημειώσω όμως ότι η ΄τεχνική¨ αδυναμία αποτύπωσης των ημερων αδείας αν έχουν χορηγηθεί σε δύο έτη δεν σημαίνει κατ ανάγκη ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό 

Τί κάθεσαι και σκάς βρε Γιάννη ?

Το Ε11 ζητάει αριθμό δικαιουμένων ημερών και αριθμό χορηγηθεισών ως και τίς αντίστοιχες αποδοχές.

Κατά την γνώμη μου , εάν και  εφ' όσον ,ακόμη και την 31.12.2014 χορήγησες την άδεια (ασχετα αν αυτή καταλαμβάνει  και μέρος του 2015) και δηλώσεις τις δικαιούμενες ημέρες , τίς  χορηγηθείσες ημέρες, και τίς Πραγματικές  αναλογούσες αποδοχές , τότε είσαι εντάξει.

Αν εντός του Ιανουαρίου του 2014 υπήρξαν και ημέρες αδείας του 2013 που είχαν όμως χορηγηθεί νομίμως μέχρι το τέλος του 2013 δεν δηλώνονται στο Ε11.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

να σημειώσω όμως ότι η ΄τεχνική¨ αδυναμία αποτύπωσης των ημερων αδείας αν έχουν χορηγηθεί σε δύο έτη δεν σημαίνει κατ ανάγκη ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό

Ότι δεν απαγορεύεται , επιτρέπεται δεν είναι παράνομο.Ολα είναι θέμα ερμηνείας. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ήθελα να ξερα υπάρχουν άραγε συνάδελφοι σ’ ολόκληρο τον πλανήτη που στην προσπάθειά τους να κάνουν σωστά τη δουλειά τους έχουν τέτοια ερωτήματα ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρ. πρωτ.: οικ. 3631/87/27.1.2015
Παροχή πληροφοριών για θέματα που αφορούν χορήγηση κανονικής άδειας, βιβλίο αδειών και Έντυπο Ε11

 

Επιπροσθέτως, σύμφωνα με το άρθρο 4 του Α.Ν. 539/1945, όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 15 του άρθρου 3 του Ν. 4504/1966, σε συνδυασμό με την παρ. 1 του άρθρου 2 του Α.Ν. 539/1945, όπως ισχύει, με το άρθρο 1 του Ν. 3302/2004, καθώς και με την αρ.πρ. 3321/1-3-2005 Εγκύκλιο επί του άρθρου αυτού, η κανονική άδεια θα πρέπει να χορηγείται από τον εργοδότη κατά τέτοιο τρόπο ώστε να έχει εξαντληθεί έως την 31η Δεκεμβρίου εκάστου ημερολογιακού έτους, ακόμη και εάν δεν έχει ζητηθεί από τον εργαζόμενο. 

 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20348

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×