Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΗΛΩΣΗ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΗΤΡΩΟΥ ΚΛΠ


v.kourtis

Ερώτηση

Έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας. Πριν λίγες μέρες απεβίωσε ένας ηλικιωμένος(θείος εξ' αγχιστείας ενός πελάτη μου) ο οποίος από ότι φαίνεται δεν έχει πλησιεστερους συγγενείς(δεν ειχε παιδιά, τα αδέρφια του είναι όλα πεθαμένα πριν από εκείνον) και η μόνη ουσιαστικά συγγενής του ήταν η αδερφή του εξ'αγχιστείας στην οποία άφησε ιδιοχειρη διαθήκη. Πήγε σήμερα ο πελάτης μου στο δήμο για να ζητήσει πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών για να μπορέσουμε να δηλώσουμε τον θάνατο του έγκαιρα και του είπαν ότι δεν μπορούμε να στο δώσουμε ούτε να σου πούμε αν είχε πλησιεστερους συγγενείς στη μερίδα του γιατί δεν έχεις κάποιο αποδεικτικό(π.χ. δημοσιευμένη διαθήκη) για να μας πείσεις ότι είσαι έστω κληρονόμος του θανόντα και έτσι έφυγε. Στο μητρώο της ΔΟΥ μου είπε ο Προιστάμενος ότι ο θανατος μπορεί να δηλωθεί μόνο με τη ληξιαρχική πράξη θανάτου(εδώ και κάποιο διάστημα Α γίνεται αυτό) και μου πρότεινε να στείλω τον πελάτη μου στο ειρηνοδικείο για να ρωτήσει ποιά η διαδικασία δημοσίευσης της διαθήκης για να κινήσει την όλη υπόθεση ώστε να μπορέσει μετά να πάει στο δήμο ώς νόμιμος κληρονόμος και να ζητήσει το πιστοποιητικό. Ξέρει κανείς κάτι επ' αυτού παραπάνω? Γνωρίζω ότι για τη δημοσίευση της διαθήκης χρειάζεται συμβολαιογράφος(δεν ξέρω αν χρειάζεται και δικηγόρος οπωσδήποτε) και πόσο πάει περίπου το κόστος αυτής της διαδικασίας εν γένει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Την διαθήκη φαντάζομαι ότι δεν την έχει καταθέσει σε συμβολαιογράφο. Δεν εμπλέκεται συμβολαιογράφος στην δημοσίευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την διαθήκη φαντάζομαι ότι δεν την έχει καταθέσει σε συμβολαιογράφο. Δεν εμπλέκεται συμβολαιογράφος στην δημοσίευση

όχι δεν την έχει καταθέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατ' αρχήν μου φαίνεται ότι έπεσε σε παράξενο υπάλληλο του δήμου. Θα έπρεπε να ζητήσουν μια υπεύθυνη δήλωση του ή και κάποιου άλλου ότι είναι αυτός συγγενής να πάρει το πιστοποιητικό.

 Για την δημοσίευση της διαθήκης δεν γίνεται δικαστήριο, συμπληρώνει μια αίτηση ο ενδιαφερόμενος ή ο πληρεξούσιος δικηγόρος του. Οπότε δεν χρειάζεται ούτε δικηγόρος, ούτε συμβολαιογράφος.

 Διαφορετικά είναι βέβαια αν θελήσουν μετά να την κηρύξουν και κυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατ' αρχήν μου φαίνεται ότι έπεσε σε παράξενο υπάλληλο του δήμου. Θα έπρεπε να ζητήσουν μια υπεύθυνη δήλωση του ή και κάποιου άλλου ότι είναι αυτός συγγενής να πάρει το πιστοποιητικό.

 Για την δημοσίευση της διαθήκης δεν γίνεται δικαστήριο, συμπληρώνει μια αίτηση ο ενδιαφερόμενος ή ο πληρεξούσιος δικηγόρος του. Οπότε δεν χρειάζεται ούτε δικηγόρος, ούτε συμβολαιογράφος.

 Διαφορετικά είναι βέβαια αν θελήσουν μετά να την κηρύξουν και κυρία.

ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι ότι η μοναδική πλησιέστερη συγγενής του είναι η εξ αγχιστείας ανηψιά του που είναι ανάπηρη η οποία δεν έχει κάνει πληρεξούσιο στο παιδί της να την εκπροσωπεί στα δημόσια ταμεία κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κ'ατι είχα μυριστεί για 10ήμερη προθεσμία ισχύει?

στα γραπτά...ισχύει. Οι ΔΟΥ όμως από όσο βλέπω ιδίοις όμμασι κάνουν τα στραβά μάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...

4. Ειδικά σε περίπτωση θανάτου, φυσικού προσώπου μη επιτηδευματία, η δήλωση αυτή, υποβάλλεται από έναν τουλάχιστον εκ των κληρονόμων ή των εγγυτέρων συγγενών συνυποβάλλοντας ληξιαρχική πράξη θανάτου και Δήλωση Σχέσεων Φορολογουμένου (έντυπο Μ7), το αργότερο μέχρι τη λήξη προθεσμίας υποβολής της δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος.

...

 

ΠΟΛ.1006 31/12/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1006 31/12/2013

α οκ! μου είχε μήνει στο μυαλό η προθεσμία των επιτηδευματιών, και κάτι τελευταίο σε περίπτωση θανάτου π.χ. μέσα στο 2015 πρίν ποιά δήλωση εννοει του 2014 ή του 2015?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α οκ! μου είχε μήνει στο μυαλό η προθεσμία των επιτηδευματιών, και κάτι τελευταίο σε περίπτωση θανάτου π.χ. μέσα στο 2015 πρίν ποιά δήλωση εννοει του 2014 ή του 2015?

του 2015.δηλαδή οικ. έτους 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άποψή μου είναι, πριν την λήξη της προθεσμίας υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του φορολογικού 2014, η οποία (όπως επίσης και του φορ. 2015) θα υποβληθεί από τον κληρονόμο, καθώς ο συγχωρεμένος, δεν θα μπορέσει να υποβάλει καμία από τις δύο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...