Jump to content
  • 0

ασφαλιση ΙΚΑ - αμοιβη οδηγού ΤΑΞΙ

diamantissyka
 Share

Question

υπάρχουν 3 τρόποι ασφάλισης-αμοιβής οδηγού ΤΑΞΙ

1) ενοίκιο οχήματος με υποχρέωση έναρξης σε Δ.ο.υ.-ΟΑΕΕ απο τον οδηγό και του ταξίμετρο στο όνομα του - συμφωνητικό με ιδιοκτήτη κατατεθειμενο σε Δ.ο.υ.

2) παραχώρηση εκμετάλλευσης του ΤΑΞΙ απο τον ιδιοκτήτη στον οδηγό με συμβαση προσοδοφόρου πράγματος κατατεθειμένη στην Δ.ο.υ., ασφαλιση στο ΙΚΑ με τεκμαρτής αποδοχές,όχι προσληψη-πίνακας-συμβαση. εκκαθαριση μηνιαίως βάσει σύμβασης και έκδοση τίτλου κτήσης Με παρ. 20% & χαρτοσήμανα 3,6% - δεν υπολογίζονται επίδομα άδειας & δώρα στην ασφαλιση βάσει εγκυκλίου ΙΚΑ κάθε φορά

3) εξαρτημένη σχέση με προσληψη,πίνακα,συμβαση εργασιας , σταθερό ώραριο, δώρα/επιδόματα

ερωτήσεις επι των ανωτέρω

2) μετά τους 2 μήνες εκκαθάρισης και έκδοσης τίτλου κτήσης για την αμοιβη του οδηγού δεν υποχρεούται αυτός σε έναρξη στην δ.ο.υ. ως επιτηδευματίας????

αφού δεν ειναι εξαρτημένη σχέση δεν θα υποβάλλουμε έντυπο Ε11 για την αδεια ληφθείσα με το κίνδυνο να επιβληθεί το οποίο πρόστιμο στο μέλλον....???

3) το ΙΚΑ δεν δέχεται δώρα,επιδόματα παρότι ειναι εξαρτημένη σχέση εργασιας ενώ το σεπε το θεωρεί υποχρεωτικό και μετα απο έλεγχο το ΙΚΑ τα επιστρέφει με έκδοση απόδοσης επιστροφής αχρεωστητως καταβληθεντων εισφορων

Συνάδελφοι, έχεις κάνει ιδέα τι συμβαίνει απο 01/01/2014 γιατί με την ΤΡΟΪΚΑ του ελληνικού δημοσίου(ΔΟΥ-ΙΚΑ-ΣΕΠΕ) και να θες να υπογραψεις μνημόνιο πρέπει να εχει μέσο στο "πρωτόκολλο"!!!!

Recommended Posts

• 0

Τελικά στο έντυπο Ε11 τι θα υποβάλουμε για τους οδηγούς ταξί???

δικαιούμενες 0 , χορηγούμενες 0  και με ποσο στις αποδοχές αδείας και στο επίδομα αδείας?

Και στις παρατηρήσεις οδηγοί ταξί με τεκμαρτή ασφάλιση

Ευχαριστώ.

• 0

Kαλησπέρα σας θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατι εχω μπερδευτεί

Οδηγός ταξί με αναγγελία πρόσληψης(ασφάλιση τεκμαρτά) και ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης προσοδοφόρου πράγματος.

Πως θα φορολογηθεί σαν μισθωτός με βάσει τη βεβαίωση αποδοχών που θα στείλει ο λογιστής του ιδιοκτήτη του ταξί;;

• 0

οποιος μπορει να μ επιβεβαιωσει ή διορθώσει να τελειώνω κ μ αυτό:huh::huh:

Αποδοχές οδηγού ταξί μισθωτός-υπάλληλος με ΕΓΣΣΕ 586,08 μεικτά

Κρατήσεις ικα-ασφάλιση βάσει τεκμαρτών 7ης ασφαλιστικής κωδ 105 ποσοστά: 19,45/27,21

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

• 0
Στις 10/2/2015 στις 11:15 ΠΜ, magel είπε

τα ταξί είναι μπερδεμένα και θέλω την άποψη σας. Παλιά το ΙΚΑ έβγαζε εγκυκλιο και όριζε τι εισφορές θέλει για δώρα Πασχα & Χριστουγεννων, Επίδομα αδείας όχι, οι οδηγοί πήγαιναν στο ΙΚΑ και έκαναν αίτηση να πάρουν άδεια, το ΙΚΑ την ενέγκρινε, και για τις ημέρες εκείνες δεν πλήρωναν εισφορές τακτικές ούτε επίδομα, όμως εδώ και χρόνια (από 2009 νομίζω) δεν χορηγούν άδειες.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι συμφωνεί μαζί τους η Επιθεώρηση Εργασίας, υπάλληλος μου είχε πει δεν τους αγγίζουν λόγω συνδικαλισμού, αλλά κανονικά οι οδηγοί ταξί είναι α) ελεύθεροι επαγγελματίες και πάνε στον ΟΑΕΕ ή β) μισθωτοί (όπως οι υπόλοιποι) και η επιθεώρηση εργασίας θέλει δώρα - επιδόματα και η Επιθεώρηση εργασίας αδιαφορεί αν το ΙΚΑ λαμβάνει εισφορές.

Εγώ στο 2014 δεν έβγαλα επιδόματα - δώρα και σκέφτομαι να κάνω το εξής: βγάζω επίδομα με μηδενικές εισφορές, στέλνω Ε11 και το διαγράφω για να βγει σωστά η βεβαίωση αποδοχών (να μην διαφωνώ με προσωρινές φόρου)

Από 2015 θα βγάζω δώρα - επιδόματα (μηδενικό ΙΚΑ), υποβολή ΦΜΥ με όλα μέσα (14 μισθοί στις προσωρινές) και ίδια σε βεβαίωση αποδοχών.

Συμφωνείτε συνάδελφοι?

• 0

Καλησπέρα, οδηγός ταξί μισθωτός 8ωρο πενθήμερο, αποδοχές 650 ευρώ, ασφάλιση στην 7η ασφαλιστική κλάση 26,76, με δώρα και επιδόματα χωρίς ασφαλιστικές εισφορές. Στην ΑΠΔ κωδικός αποδοχών 13 τεκμαρτές αποδοχές (αναγκαστικά) και ημερομίσθιο 26,76 ώστε να συμφωνεί αμοιβή χ ποσοστό κράτησης = εισφορές

Από το ΙΚΑ Αγίων Αναργύρων μου είπαν ότι εφόσον το κατώτερο ημερομίσθιο από 1/2/19 είναι 29,04, κακώς υπολογίζω εισφορές επί του 26,76.. και μου ζητούν αναδρομικές εισφορές.

Λέγοντας τους ότι ο εργαζόμενος είναι μισθωτός με αμοιβή 650 ευρώ μηνιαίως οπότε το 650/25=26 είναι κατώτερο του 26,76, με ρώτησαν εάν λαμβάνει επιδόματα κλπ εφόσον τον χαρακτηρίζω "μισθωτό", η απάντηση μου ήταν θετική και μου είπαν ότι και στα δώρα και στο επίδομα αδείας πρέπει να γίνεται παρακράτηση ασφαλιστικών εισφορών.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα του ελεγκτή?

ευχαριστώ!

• 0

Καλημέρα

Θυμάμαι το θέμα είχε απασχολήσει συναδέλφους και πολλά ΙΚΑ είχαν δώσει προσωρινές οδηγίες να μην κάνουμε τίποτα με τα τεκμαρτα και θα αναμένανε οδηγίες τις οποίες δεν έλαβαν ποτέ!!!

Τώρα έρχονται και ζητούν μεγαλύτερα ημερομίσθια!!!!

Εφόσον τους έβαζες δώρα και επιδόματα είσαι οκ. Αλλά γιατί ρωτάς γαι παρακράτηση ασφαλιστικών εισφορών ?

Τα δώρα και τα επιδόματα βεβαίως έχουν.....Τι γίνεται όμως όταν δεν παίρνουν δώρα ? έρχεται τώρα το ΙΚΑ και τα ζητάει ??? στα 29,04????

• 0

Καλημέρα,

όσον αφορά τα δώρα υπάρχουν οδηγίες από το ΙΚΑ ψάξε λίγο τις σχετικές αποφασίσεις βάση των οποιων επειδή τα ταξί τα τελευταια χρόνια τις περιόδους των γιορτών δεν έβαζαν επιπλέον κόμιστρα όπως παλιότερα, τούς απαλλάσσει από την καταβολή δώρων.

• 0
1 ώρα πριν, asteras5 είπε

Καλημέρα

Θυμάμαι το θέμα είχε απασχολήσει συναδέλφους και πολλά ΙΚΑ είχαν δώσει προσωρινές οδηγίες να μην κάνουμε τίποτα με τα τεκμαρτα και θα αναμένανε οδηγίες τις οποίες δεν έλαβαν ποτέ!!!

Τώρα έρχονται και ζητούν μεγαλύτερα ημερομίσθια!!!!

Εφόσον τους έβαζες δώρα και επιδόματα είσαι οκ. Αλλά γιατί ρωτάς γαι παρακράτηση ασφαλιστικών εισφορών ?

Τα δώρα και τα επιδόματα βεβαίως έχουν.....Τι γίνεται όμως όταν δεν παίρνουν δώρα ? έρχεται τώρα το ΙΚΑ και τα ζητάει ??? στα 29,04????

Καλησπέρα, όπως έγραψα, υπολογίζω δώρα και επιδόματα αλλά χωρίς ασφαλιστική παρακράτηση (κακώς όπως μου γράφεις..)

το θέμα είναι ότι το πρόβλημα τους είναι ο κωδικός αποδοχής 13 (τεκμαρτά ημερομίσθια) με 26,76 ημερομίσθιο..

μου λένε πρέπει να βάλω 29,04 !!

αν εγώ βάλω 29,04 και κωδικό αποδοχής 1 (τακτικές αποδοχές) αναγκαστικά, γιατί δεν υπάρχει κλίμακα τεκμαρτών με 29,04, δε θα μου ζητήσουν πάλι εισφορές στα δώρα και τα επιδόματα? εφόσον ο κωδικός αποδοχής θα είναι τακτικών αποδοχών και όχι τεκμαρτών?

• 0

Είτε τεκμαρτά είτε κανονικές αποδοχές κρατήσεις υπέρ ταμείων υπάρχουν & στα δώρα και παντού. 

Τα ζητούμενα είναι δύο 

α. Ο οδηγός είναι μισθωτός ή έχει σύμβαση προσοδοφόρου πράγματος? Αν μισθωτός τότε δικαιούται δώρα επιδόματα τα πάντα , αν προσοδοφόρο τίποτα μόνο μισθό 

β. Τεκμαρτή ασφάλιση με τι ημεορμίσθιο??? Δεν απαγορεύει κανείς να είναι μισθωτός και βάσει ΚΑΔ έχει τεκμαρτά . όσο ήταν 26,76 οκ τώρα με την αλλαγή????? όλοι περιμέναμε οδηγίες , τώρα μας προβλημάτισες μήπως πρέπει να κάνουμε αναπροσαρογή ημερομισθίου!!!

• 0
Μόλις τώρα, asteras5 είπε

Είτε τεκμαρτά είτε κανονικές αποδοχές κρατήσεις υπέρ ταμείων υπάρχουν & στα δώρα και παντού. 

Τα ζητούμενα είναι δύο 

α. Ο οδηγός είναι μισθωτός ή έχει σύμβαση προσοδοφόρου πράγματος? Αν μισθωτός τότε δικαιούται δώρα επιδόματα τα πάντα , αν προσοδοφόρο τίποτα μόνο μισθό 

β. Τεκμαρτή ασφάλιση με τι ημεορμίσθιο??? Δεν απαγορεύει κανείς να είναι μισθωτός και βάσει ΚΑΔ έχει τεκμαρτά . όσο ήταν 26,76 οκ τώρα με την αλλαγή????? όλοι περιμέναμε οδηγίες , τώρα μας προβλημάτισες μήπως πρέπει να κάνουμε αναπροσαρογή ημερομισθίου!!!

Ο ελεγκτής από το ΙΚΑ Αγίων Αναργύρων ήταν ξεκάθαρος... αν τον έχεις μισθωτό (εγώ τον έχω μισθωτό όχι σύμβαση προσοδοφόρου) με δώρα και επιδόματα θέλει εισφορές στα πάντα (δε το γνώριζα για τα δώρα..), και στην ΑΠΔ κωδικό αποδοχών 1 (τακτικές αποδοχές) και με μισθό εννοείται ίσο ή πάνω από το 669 (26,76χ25). Αν τον έχεις με κωδικό αποδοχών 13 (τεκμαρτά), τότε θέλει ημερομίσθιο 29,04..!! και αναδρομικά από 1/2/19