Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
nick63

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΧΡΗΣΗΣ ΦΤΜ

Question

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Θέλω να ρωτήσω για τους Ασφαλιστικούς σύμβουλους γιατί μέχρι σήμερα λάμβαναν ετήσιες εκκαθαρίσεις από τις ασφαλιστικές εταιρείες ή τα πρακτορεία και δεν εξέδιδαν παραστατικό.

Η ΠΟΛ.1002 για τις Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών αναφαίρει μόνο τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις.

Τι θέλουν να πουν με δεδομένο ότι για το 2014 υποχρεούνται να εκδίδουν τιμολόγιο για τις προμήθειες τους, πρέπει να έχουν ΦΤΜ ?

Και κάτι ακόμη σχετικά με τις συγκεντρωτικές καταστάσεις του 2014 και με δεδομένο ότι οι εκκαθαρίσεις των ασφαλιστικών εταιρειών εκδίδονται τον Φεβρουάριο , θα στείλουμε μια ΜΥΦ μέχρι 02/02/2014

και μια συμπληρωματική με τις εκκαθαρίσεις μέχρι 31/3/2015 ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Θέλω να ρωτήσω για τους Ασφαλιστικούς σύμβουλους γιατί μέχρι σήμερα λάμβαναν ετήσιες εκκαθαρίσεις από τις ασφαλιστικές εταιρείες ή τα πρακτορεία και δεν εξέδιδαν παραστατικό.

Η ΠΟΛ.1002 για τις Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών αναφέρει μόνο τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις.

Τι θέλουν να πουν με δεδομένο ότι για το 2014 υποχρεούνται να εκδίδουν τιμολόγιο για τις προμήθειες τους, πρέπει να έχουν ΦΤΜ ?

Και κάτι ακόμη σχετικά με τις συγκεντρωτικές καταστάσεις του 2014 και με δεδομένο ότι οι εκκαθαρίσεις των ασφαλιστικών εταιρειών εκδίδονται τον Φεβρουάριο , θα στείλουμε μια ΜΥΦ μέχρι 02/02/2014

και μια συμπληρωματική με τις εκκαθαρίσεις μέχρι 31/3/2015 ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

γνωρίζει κανείς ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Θέλω να ρωτήσω για τους Ασφαλιστικούς σύμβουλους γιατί μέχρι σήμερα λάμβαναν ετήσιες εκκαθαρίσεις από τις ασφαλιστικές εταιρείες ή τα πρακτορεία και δεν εξέδιδαν παραστατικό.

Η ΠΟΛ.1002 για τις Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών αναφαίρει μόνο τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις.

Τι θέλουν να πουν με δεδομένο ότι για το 2014 υποχρεούνται να εκδίδουν τιμολόγιο για τις προμήθειες τους, πρέπει να έχουν ΦΤΜ ?

Και κάτι ακόμη σχετικά με τις συγκεντρωτικές καταστάσεις του 2014 και με δεδομένο ότι οι εκκαθαρίσεις των ασφαλιστικών εταιρειών εκδίδονται τον Φεβρουάριο , θα στείλουμε μια ΜΥΦ μέχρι 02/02/2014

και μια συμπληρωματική με τις εκκαθαρίσεις μέχρι 31/3/2015 ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Για τη ΜΥΦ δεν ξέρω. Η ΦΤΜ όμως τι σχέση έχει με τον ασφαλιστή? Πουλάει υπηρεσίες σε ιδιώτες?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για τη ΜΥΦ δεν ξέρω. Η ΦΤΜ όμως τι σχέση έχει με τον ασφαλιστή? Πουλάει υπηρεσίες σε ιδιώτες?

Έχετε δίκιο για την ΦΤΜ , μάλλον έχω κουραστεί και δεν σκέφτομαι καθαρά μετά από διάβασμα 3 - 4 ΠΟΛ σε ένα πρωινό.

Για την τιμολόγηση των προμηθειών στις ασφαλιστικές εταιρείες γνωρίζετε κάτι ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

11.2.11 Για υπηρεσίες που παρέχουν ασφαλιστικοί πράκτορες, μεσίτες ασφαλειών και ασφαλιστικοί σύμβουλοι προς ασφαλιστικές επιχειρήσεις, ασφαλιστικούς πράκτορες και μεσίτες ασφαλίσεων, καθώς και για υπηρεσίες που παρέχουν πρακτορεία ΠΡΟΠΟ, ΛΟΤΤΟ, Ιπποδρομιακού στοιχήματος και συναφών παιγνίων προς τις επιχειρήσεις που οργανώνουν τα παίγνια αυτά, το σχετικό τιμολόγιο (εκκαθάριση αμοιβών), καθόσον αφορά συνεχιζόμενη παροχή υπηρεσιών η οποία μάλιστα απαλλάσσεται από Φ.Π.Α., δύναται να εκδίδεται μέχρι το τέλος της ετήσιας περιόδου (φορολογικό έτος) των συμβαλλομένων. Διευκρινίζεται ότι, μέσω της διαδικασίας της αυτοτιμολόγησης της παραγράφου 5 του άρθρου 8, το τιμολόγιο αυτό (εκκαθάριση αμοιβών) δύναται να εκδίδεται και από τον λήπτη της υπηρεσίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμπέρασμα : ο λήπτης της υπηρεσίας  δηλαδή η ασφαλιστική εταιρεία θα εκδίδει την εκκαθάριση

Ευχαριστώ πολύ,

Άρα ότι γινότανε μέχρι χθες , όταν λέει για τιμολόγιο εννοεί εκκαθάριση από τις ασφαλιστικές.

Για την ΜΥΦ θα στείλουμε μια 02/02/2015 και μια συμπληρωματική με τις εκκαθαρίσεις στις 31/03/2015 ?

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...