Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ntori

Χαρτόσημο σε τιμολόγιο αγοράς αγρότη κανονικού καθεστώτος

Question

Καλημέρα σε όλους! Αγρότης που θα αγοράσει τρακτέρ απο συνταξιούχο πρώην αγρότη το χαρτόσημο που θα πληρώσει για το τιμολόγιο αγοράς που έχει εκδώσει θα είναι 3,6%? Η επιχείρηση που έχει είναι ατομική. Διαβάζω οτι 2,4% πληρώνουν μόνο αν ο αγοραστής είναι ΑΕ-ΕΠΕ. Ισχύει? Συγκεκριμένα το τρακτέρ θα είναι συνιδιοκτησία απο 2 αδέρφια που έχουν ξεχωριστή ατομική επιχείρηση ο καθένας και έχουν εκδώσει απο 1 Τιμολόγιο ο καθένας. Και οι 2 θα πληρώσουν 3,6% επι της αξίας του τιμολογίου;Ευχαριστώ

 

"Στην αγορά αγαθών από ιδιώτη, ή στη λήψη υπηρεσίας από ιδιώτη, μη υπόχρεους σε απεικόνιση συναλλαγών, δεν υπολογίζεται ΦΠΑ, αλλά αναλογικά τέλη χαρτοσήμου (2,4%, αν αγοραστής αγαθών ή λήπτης υπηρεσιών, είναι ΑΕ ή ΕΠΕ και 3,6%, αν αγοραστής ή λήπτης, είναι οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο)."

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Συνταξιούχος αγρότης δεν έχει κάνει διακοπή επιχείρησης και φαίνεται ακόμη στο ειδικό καθεστώς, θέλει να πουλήσει αγροτικό μηχάνημα. Ο αγοραστής είναι  αγρότης με βιβλία, θα κοπεί τιμολόγιο αγοράς με χαρτόσημο?   

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνταξιούχος αγρότης δεν έχει κάνει διακοπή επιχείρησης και φαίνεται ακόμη στο ειδικό καθεστώς, θέλει να πουλήσει αγροτικό μηχάνημα. Ο αγοραστής είναι  αγρότης με βιβλία, θα κοπεί τιμολόγιο αγοράς με χαρτόσημο?   

εφοσον ο αγροτης ειδικου καθεστως δεν εχει Τ.Π. ΝΑΙ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

elenip, on 07 Jan 2015 - 2:59 PM, said:snapback.png

Συνταξιούχος αγρότης δεν έχει κάνει διακοπή επιχείρησης και φαίνεται ακόμη στο ειδικό καθεστώς, θέλει να πουλήσει αγροτικό μηχάνημα. Ο αγοραστής είναι  αγρότης με βιβλία, θα κοπεί τιμολόγιο αγοράς με χαρτόσημο?  

Ερμηνευτική εγκύκλιος του Φ.Π.Α. οδηγίες εφαρμογής Ν. 2093/92

(Υπ. Οικ. Εγκ. 1131481/23.12.92 (πολ. 1282)

 

Αρθρο 18
Απαλλαγές στο εσωτερικό της χώρας

 

Παράδειγμα Γ

Αγρότης του ειδικού καθεστώτος πωλεί τρακτέρ σε επιχείρηση «Α». Η πώληση αυτή απαλλάσσεται από ΦΠΑ.

Σημειώνεται ότι, για την εφαρμογή της διάταξης αυτής απαιτείται τα αγαθά που παραδίδονται να έχουν χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά στις πιο πάνω αναφερόμενες δραστηριότητες. Αν έχουν χρησιμοποιηθεί έστω και εν μέρει, σε δραστηριότητες φορολογητέες, η παράδοση τους υπάγεται σε ΦΠΑ.

Τέλος, στις πιο πάνω απαλλασσόμενες πράξεις δεν επιβάλλεται τέλος χαρτοσήμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για να προβληματιστούμε όλοι......

Ο αγρότης που έχει αγοράσει το τρακτέρ και τα υπόλοιπα πάγια του με χαρτόσημο ή χωρίς (για το παραπάνω τρακτέρ).....  τί θα κάνει του χρόνου που θα έχει ακαθάριστα κατω των 15.000 ευρώ και θα θελήσει να βγεί απο το κανονικό καθεστώς? Θα εκδόσει στοιχείο αυτοπαράδοσης και θα αποδώσει ΦΠΑ?

 

Σχετικό θέμα απο πολύ παλιά, χωρίς ξεκάθαρο συμπέρασμα 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=70314&page=3

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΟΤΑ ΔΗΛ. ΑΓΡΟΤΗΣ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΡΑΚΤΕΡ ΣΕ ΑΓΡΟΤΗ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αγορά τρακτέρ από αγρότη του κανονικού καθεστώτος από ιδιώτη, επιβαρύνεται με χαρτόσημο επί του τιμολογίου αγοράς 3,6% ή πληρώνεται μαζί με τα τέλη μεταβίβασης όπως τα αυτοκίνητα? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γνωμη με επιφύλαξη... χαρτόσημο

Δεν το εχω ψάξει, αν υπάρχει κατι τεκμηριομένο απο άλλο συνάδελφο θα βοηθήσει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νομίζω ότι η απάντηση βρίσκεται στην παρ.4 του άρθρου 4 του Ν.Δ. 1146/1972 όπου αναφέρει για ποιους τύπους οχημάτων καταβάλλεται τέλος χαρτοσήμου κατά τη μεταβίβαση:  

 

Επισύναψη

 Οι συνταλεσταί των, δι΄ εκάστην μεταβίβασιν της κυριότητας επί αυτοκινήτου οχήματος ή μοτοσυκλέττας, εν παραγράφω 1 του παρόντος άρθρου αναφερομένων τελών χαρτοσήμου ορίζονται κατά κατηγορίαν αυτοκινήτων οχημάτων ως ακολούθως:

 

α) Αυτοκίνητα επιβατηγά ιδιωτικής χρήσεως:

Δι΄ ισχύν κινητήρος μέχρι και τεσσάρων (4) φορολογηγίσων ίππων είς δραχμάς διακοσίας πεντήκοντα (250) ανά ίππον.

Δι΄ ισχύν κινητήρος μεγαλύτεραν των τεσσάρων (4) φορολογήσιμων ίππων είς δραχμάς χιλίας (1.000), προσαυξανομένας κατά εκατόν (100) δραχάς δι΄ έκαστον επί πλέον των τεσσάρων (4) φορολογησίμων ίππων ισχύος κινητήρος.

β) Αυτοκίνητα επιβατηγά δημοσίας χρήσεως, μετά η άνευ μετρητού, είς δραχμάς εκατόν είκοσιν (120) ανά φορολογήσιμον ίππον.

γ) Μοτοσυκλέτται, πάσης κατηγορίας και χρήσεως, είς δραχμάς διακοσίας (200) ανά φορολογήσιμον ίππον.

δ) Αυτοκίνητα φορτηγά, πάσης κατηγορίας και χρήσεως:

Διά μικτόν βάρος μέχρι και τεσσάρων (4) τόννων είς δραχμάς οκτακοσίας (800) ανά τόννον.

Διά μικρόν βάρος μεγαλύτερον των τεσσάρων (4) τόννων είς δραχμάς τρείς χιλιάδας διακοσίας (3.200), προσαυξανομένας κατά τριακοσίας (300) δραχμάς δι΄ έκαστον επί πλέον των τεσσάρων (4) τόννων μικτού βάρους.

στ) Λεωφορεία, πάσης κυκλοφορίας και χρήσεως, είς δραχμάς διακοσίας πεντήκοντα (250) ανά θέσιν καθημένου επιβάτου και είς δραχμάς πεντήκοντα (50) ανά θέσιν ορθίου επιβάτου.

Εφόσον δεν αναφέρονται οι γεωργικοί ελκυστήρες και επιπλέον δεν θεωρούνται αυτοκίνητα, συμπεραίνω ότι υπολογίζεται κανονικά χαρτόσημο, απλά θα ήθελα και κάποια άλλη γνώμη από κάποιον ποιο έμπειρο συνάδελφο.

 (Σχετικό με τα παραπάνω το θ.88 του άρθρου 12 του βιβλίου ''Ανάλυση-Ερμηνεία ΚΒΣ'' του Δ.Σταματόπουλου) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, vvxk said:

Νομίζω ότι η απάντηση βρίσκεται στην παρ.4 του άρθρου 4 του Ν.Δ. 1146/1972 όπου αναφέρει για ποιους τύπους οχημάτων καταβάλλεται τέλος χαρτοσήμου κατά τη μεταβίβαση:  

 

Εφόσον δεν αναφέρονται οι γεωργικοί ελκυστήρες και επιπλέον δεν θεωρούνται αυτοκίνητα, συμπεραίνω ότι υπολογίζεται κανονικά χαρτόσημο, απλά θα ήθελα και κάποια άλλη γνώμη από κάποιον ποιο έμπειρο συνάδελφο.

 (Σχετικό με τα παραπάνω το θ.88 του άρθρου 12 του βιβλίου ''Ανάλυση-Ερμηνεία ΚΒΣ'' του Δ.Σταματόπουλου) 

έχεις δίκιο συνάδελφε κανονικά χαρτόσημο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...