Jump to content
  • 0
MANOS72

Μισθωτός με παράλληλη έναρξη (μπλοκάκι) και δαπάνες

Question

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Μισθωτός με κύριο εισόδημα από την μισθωτή εργασία έχει κάνει έναρξη με έδρα την οικία του και έχει ένα και μοναδικό πελάτη.

Κατά το έτος 2014 καταχώρησε στα βιβλία δαπάνες (1/3 οτε και κινητά) εκπίπτοντας παράλληλα το ΦΠΑ.Το ίδιο για το 2013.Από ότι διάβασα δεν έπρεπε να καταχωρήσει δαπάνες .Τι μπορώ να κάνω τώρα για να τα διορθώσω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Νίκης 5-7
10180 Αθήνα
Tηλ.:210-3332553/4
Fax: 210-3332559
e-mail: [email protected]

Παρασκευή, 02 Ιανουαρίου 2015

Δελτίο Τύπου

Σε σχέση με δημοσιεύματα για φορολογική επιβάρυνση όσων αμείβονται με «μπλοκάκι», το Υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζει τα εξής:

1. Σύμφωνα με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, τα φυσικά πρόσωπα που αμείβονται αποκλειστικά με «μπλοκάκια» εξακολουθούν να φορολογούνται ως μισθωτοί (με φορολογικό συντελεστή 22% για φορολογητέο εισόδημα μέχρι 25.000 ευρώ) και όχι ως ελεύθεροι επαγγελματίες, εφόσον συντρέχουν οι εξής προϋποθέσεις:

α. Παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες, τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία ή, ακόμη και αν υπερβαίνουν τον αριθμό αυτό, εφόσον ποσοστό 75% του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες (όπως άλλωστε ακριβώς ίσχυε και για τα εισοδήματα του 2013 με τον προϊσχύσαντα Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος).

β. Δεν έχουν την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρούν επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία.

2. Όσον αφορά τα φυσικά πρόσωπα που είναι μισθωτοί λόγω ύπαρξης έμμισθης σχέσης εργασίας, αλλά παράλληλα έχουν αμοιβές και με «μπλοκάκι», φορολογούνταν για τα εισοδήματα του 2013 ως μισθωτοί για το σύνολο του εισοδήματός τους. Δεν είχαν έτσι τη δυνατότητα να εκπέσουν τις επιχειρηματικές τους δαπάνες, με αποτέλεσμα η άθροιση του εισοδήματος από μισθωτή εργασία και του συνόλου του εισοδήματος από «μπλοκάκια» να οδηγεί σε φορολογική επιβάρυνση. Όπως είχε επισημανθεί και σε σχετικά δημοσιεύματα στις αρχές του 2014, ο τρόπος αυτός φορολόγησης συνεπαγόταν επιβάρυνση για όσους είχαν και εισοδήματα ως μισθωτοί.

Αντίθετα, με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, δίνεται η δυνατότητα και στους φορολογούμενους που έχουν εισοδήματα από μισθωτή εργασία και απασχολούνται επιπλέον με «μπλοκάκια» να εκπίπτουν τις επιχειρηματικές τους δαπάνες, όπως και όλοι οι άλλοι που έχουν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Αποφεύγεται επίσης η ενδεχόμενη υπαγωγή σε υψηλότερο φορολογικό συντελεστή, στην οποία θα μπορούσε να οδηγήσει η αθροιστική φορολόγηση του εισοδήματος από «μπλοκάκια» μαζί με εισόδημα από μισθούς.

3. Οι φορολογούμενοι που αμείβονται με «μπλοκάκια» υποχρεούνται σε καταβολή μειωμένου τέλους επιτηδεύματος πεντακοσίων ευρώ (σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 31 παρ. 1 ν. 3986/2011 που διατηρείται σε ισχύ και με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος) και δεν τίθεται κανένα ζήτημα αύξησης του ποσού αυτού για το 2015.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θες να διορθώσεις κάτι σωστό. Είναι διαφορετικό πράγμα τι αναγνωρίζεται ως δαπάνη στη φορολογία εισοδήματος, στη φορολογία του ΦΠΑ και στην αποτύπωση της πραγματικότητας στα βιβλία μας. Καλώς έχουν καταχωρηθεί ως έξοδα στα βιβλία. Τώρα αν εκπίπτονται στο κάθε είδος φορολογίας εξετάζεται κατά περίπτωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χρόνια πολλά!

Να γίνω πιο συγκεκριμένος: Καταχώρησε ως έξοδα και εξέπεψε τον ΦΠΑ από μικροέξοδα μέσα στο 2014.Το ετήσιο εισόδημα από το μπλοκάκι είναι 10.000 ευρώ και οι δαπάνες(1/3 οτε & κινητή και εισφορά επιμελητηρίου) που καταχώρησε μέσα στο 2014 είναι του ύψους των 500 ευρώ.Από ότι καταλαβαίνω εννοείς να αφήσω έτσι όπως είναι το ΦΠΑ και να αναμορφώσω τις δαπάνες στην φορολογική δήλωση?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κάπως έτσι. Στη φορολογική δήλωση όταν τσέκαρες ότι θα φορολογηθείς ως μισθωτός δεν σου επέτρεπε να εκπέσεις στον υπολογισμό του καθαρού κέρδους τις δαπάνες πλην των ασφαλιστικών εισφορών. Και από φέτος αφού παραμένει και μισθωτός, όπως διάβασες, θα εκπίπτονται οι δαπάνες κανονικά αφού θα φορολογείται ως επαγγελματίας με 26%.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απόότι βλέπω στην περυσινή δήλωση δεν έχει τσεκάρει το 019.Συνεπώς έχει φορολογηθεί για το εισόδημα από το μπλοκάκι ως ελεύθερος επεγγελματίας .Είναι σωστό αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν ειναι λάθος.απο τη στιγμή που φορολογήθηκε χωρίς αναμόρφωση εξόδων τότε σωστά δεν τσέκαρε τον 019 κωδικό.εγω δε θα πείραζα τπτ στη δήλωση του

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Νίκης 5-7

10180 Αθήνα

Tηλ.:210-3332553/4

Fax: 210-3332559

e-mail: [email protected]

Παρασκευή, 02 Ιανουαρίου 2015

Δελτίο Τύπου

Σε σχέση με δημοσιεύματα για φορολογική επιβάρυνση όσων αμείβονται με «μπλοκάκι», το Υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζει τα εξής:

1. Σύμφωνα με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, τα φυσικά πρόσωπα που αμείβονται αποκλειστικά με «μπλοκάκια» εξακολουθούν να φορολογούνται ως μισθωτοί (με φορολογικό συντελεστή 22% για φορολογητέο εισόδημα μέχρι 25.000 ευρώ) και όχι ως ελεύθεροι επαγγελματίες, εφόσον συντρέχουν οι εξής προϋποθέσεις:

α. Παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες, τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία ή, ακόμη και αν υπερβαίνουν τον αριθμό αυτό, εφόσον ποσοστό 75% του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες (όπως άλλωστε ακριβώς ίσχυε και για τα εισοδήματα του 2013 με τον προϊσχύσαντα Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος).

β. Δεν έχουν την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρούν επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία.

2. Όσον αφορά τα φυσικά πρόσωπα που είναι μισθωτοί λόγω ύπαρξης έμμισθης σχέσης εργασίας, αλλά παράλληλα έχουν αμοιβές και με «μπλοκάκι», φορολογούνταν για τα εισοδήματα του 2013 ως μισθωτοί για το σύνολο του εισοδήματός τους. Δεν είχαν έτσι τη δυνατότητα να εκπέσουν τις επιχειρηματικές τους δαπάνες, με αποτέλεσμα η άθροιση του εισοδήματος από μισθωτή εργασία και του συνόλου του εισοδήματος από «μπλοκάκια» να οδηγεί σε φορολογική επιβάρυνση. Όπως είχε επισημανθεί και σε σχετικά δημοσιεύματα στις αρχές του 2014, ο τρόπος αυτός φορολόγησης συνεπαγόταν επιβάρυνση για όσους είχαν και εισοδήματα ως μισθωτοί.

Αντίθετα, με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, δίνεται η δυνατότητα και στους φορολογούμενους που έχουν εισοδήματα από μισθωτή εργασία και απασχολούνται επιπλέον με «μπλοκάκια» να εκπίπτουν τις επιχειρηματικές τους δαπάνες, όπως και όλοι οι άλλοι που έχουν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Αποφεύγεται επίσης η ενδεχόμενη υπαγωγή σε υψηλότερο φορολογικό συντελεστή, στην οποία θα μπορούσε να οδηγήσει η αθροιστική φορολόγηση του εισοδήματος από «μπλοκάκια» μαζί με εισόδημα από μισθούς.

3. Οι φορολογούμενοι που αμείβονται με «μπλοκάκια» υποχρεούνται σε καταβολή μειωμένου τέλους επιτηδεύματος πεντακοσίων ευρώ (σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 31 παρ. 1 ν. 3986/2011 που διατηρείται σε ισχύ και με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος) και δεν τίθεται κανένα ζήτημα αύξησης του ποσού αυτού για το 2015.

 

Επειδή με το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει ένα χάος, θα ήθελα αν σου είναι εύκολο να μου λύσεις τις εξής απορίες:

1.Για τα εισοδήματα του 2014(περίπτωση μισθωτού + έναρξη με μπλοκάκι -1 πελάτης) , θα φορολογηθεί με άθροιση στην κλίμακα όλων των αποδοχών? 'Η το μπλοκάκι θα πάει ξεχωριστά με 26%?

2.Από ότι λέει θα μπορεί να εκπίπτουν δαπάνες για αυτήν την περίπτωση .Αυτό ισχύει και για τα εισοδήματα του 2014?

3.Η περίπτωση αυτή (μισθωτού + έναρξη με μπλοκάκι -1 πελάτης) ,θα πληρώνει τέλος επιτηδεύματος?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εισοδημα απο μισθωτη εργασια και εσοδα απο μπλοκακι -- 1)πληρωνει τελος επιτηδευματος 500 ευρω ασχετα αν ειναι κατω της 5ετιας? 2) αυτο στο αρθο 29 του Ν 4172-2013 ο φορολογικος συντελεστης τελικα ειναι 13% για τους νεους 3ετιας μπλοκακηδες , και αν το ξεπερασουν πανε ολα τα κερδη με 26%;; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Νίκης 5-7
10180 Αθήνα
Tηλ.:210-3332553/4
Fax: 210-3332559
e-mail: [email protected]

Παρασκευή, 02 Ιανουαρίου 2015

Δελτίο Τύπου

Σε σχέση με δημοσιεύματα για φορολογική επιβάρυνση όσων αμείβονται με «μπλοκάκι», το Υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζει τα εξής:

1. Σύμφωνα με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, τα φυσικά πρόσωπα που αμείβονται αποκλειστικά με «μπλοκάκια» εξακολουθούν να φορολογούνται ως μισθωτοί (με φορολογικό συντελεστή 22% για φορολογητέο εισόδημα μέχρι 25.000 ευρώ) και όχι ως ελεύθεροι επαγγελματίες, εφόσον συντρέχουν οι εξής προϋποθέσεις:

α. Παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες, τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία ή, ακόμη και αν υπερβαίνουν τον αριθμό αυτό, εφόσον ποσοστό 75% του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες (όπως άλλωστε ακριβώς ίσχυε και για τα εισοδήματα του 2013 με τον προϊσχύσαντα Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος).

β. Δεν έχουν την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρούν επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία.

 

Να ρωτήσω , αν ο φορολογούμενος είναι "φιλοξενούμενος" από τους γονείς του και έχει στο ίδιο σπίτι την έδρα του μπορεί να φορολογηθεί ως μισθωτός ή όχι ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί αν έχω σπίτι και έχω σαν έδρα το σπίτι δε μπορώ να φορολογηθώ σα μισθωτός?

Η προυπόθεση είναι να έχει έδρα το σπίτι του όχι να δηλώνεται ως φιλοξενούμενος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί αν έχω σπίτι και έχω σαν έδρα το σπίτι δε μπορώ να φορολογηθώ σα μισθωτός?

Η προυπόθεση είναι να έχει έδρα το σπίτι του όχι να δηλώνεται ως φιλοξενούμενος.

 

Καλημέρα

Τι εννοείτε με αυτό που λέτε: "να έχει έδρα το σπίτι του" ;

Το "δικό" του σπίτι ; Το στηρίζετε κάπου ; Ή κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά ;

Η προϋπόθεση κατά την άποψή μου είναι να έχει έδρα εκεί που κατοικεί γενικά.

Τώρα αν η κατοικία του είναι ιδιόκτητη, δωρεάν παραχωρημένη, μισθωμένη ή οτιδήποτε άλλο, δεν φαίνεται να ενδιαφέρει.

Με την επιφύλαξη βέβαια της αντίθετης ερμηνείας από την διοίκηση...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όσο αφορά την χρήση 2014 έχει αλλάξει κάτι κάτι σχετικά με τις δαπάνες.

Δηλαδή ισχύει ότι στην φορολόγηση ως μισθωτός δεν θα αφαιρεθούν οι δαπάνες ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όσο αφορά την χρήση 2014 έχει αλλάξει κάτι κάτι σχετικά με τις δαπάνες.

Δηλαδή ισχύει ότι στην φορολόγηση ως μισθωτός δεν θα αφαιρεθούν οι δαπάνες ?

Θα φορολογηθεί ως επιτηδευματίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Φέτος δν θα υπάρχει δηλαδή η φορολόγηση των αμειβομένων με μπλοκάκι και έδρα την οικία στην κλίμακα των μισθωτών .

Κωδ. 307 (Ε1);

Η αυτούς αφορά όσοι είναι και μισθωτοί και εισόδημα από μπλοκάκι,

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα αφαιρεθούν μόνο τα ασφαλιστικά ταμεία.

 

 

Θα αφαιρεθούν ότι δαπάνες αναγνωρίζει φορολογικά για έκπτωση ο Ν 4172/2013.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα.

 

Αν κάποιος δηλώνει ως έδρα το σπίτι της κόρης του που είναι διαφορετικό από τη κατοικία του εμπίπτει στις προ'υ'ποθέσεις για να φορολογηθεί ως μισθωτός ή πρέπει να δηλώσει αλλαγή έδρας μέχρι 20/02; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα.

 

Αν κάποιος δηλώνει ως έδρα το σπίτι της κόρης του που είναι διαφορετικό από τη κατοικία του εμπίπτει στις προ'υ'ποθέσεις για να φορολογηθεί ως μισθωτός  ΟΧΙ ή πρέπει να δηλώσει αλλαγή έδρας μέχρι 20/02; ΝΑΙ

Ή μπορεί να είναι φιλοξενούμενος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×