Jump to content
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΉ ΦΠΑ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΝΕΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ


Question

  • Answers 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

νομίζω ότι πολλοί σκαλώνουν στην δήλωση αποθεμάτων μετάταξης και δεν θα προχωρήσει ούτε αυτό το μέτρο..  τζάμπα η τόση διαφήμιση

Παιδιά προσέχτε λίγο τους νόμους και τα άρθρα γιατί έχει γίνει μεγάλο μπλέξιμο. Το παρόν θέμα αναφέρεται στην απαλλαγή από την υποβολή δήλωσης και την καταβολή του ΦΠΑ λόγω τζίρου κάτω από 10χιλ.  Α

Δεν φταίει συνάδελφοι ο "ταξιμετράς"...   Φταίει το ότι, ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε.   Και δεν φτάνει που κάποιοι εμπλέκουν την 1002 που μιλά για την απαλλαγή από τη χρησιμοποίη

Recommended Posts

  • 0

Συνάδελφε, σε δύο περιπτώσεις που είχα, ο φόρος αποδόθηκε με έκτακτη δήλωση στη ΔΟΥ.

Αυτό το "1/1 έως 1/1", από που προβλέπεται ως υποχρέωση ;

Ευχαριστώ.

Συνάδελφε ποιον φόρο αποδώσατε με έκτακτη? αν μιλάμε για τον φόρο που προκύπτει από την αποθεμάτων μετάταξης  σωστά με έκτακτη αποδίδεται, αφού δεν προβλέπεται να καταβληθεί ο φόρος με την δήλωση αποθεμάτων.

 

Μου φαίνεται έχουμε μπλέξει πολύ.Γιατί άλλοι λένε για τις πωλήσεις που έχουν διενεργήσει με φπα για το διάστημα μέχρι να βγουν από το κανονικό καθεστώς.Αυτό δεν δέχονται με έκτακτη. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

"Ο φόρος αυτός καταβάλλεται ή εκπίπτεται, κατά περίπτωση, με την προβλεπόμενη από το άρθρο 38 δήλωση ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου κατά την οποία πραγματοποιήθηκε η μετάταξη. Για τους υποκείμενους που μετατάσσονται στο απαλλασσόμενο καθεστώς, η δήλωση για την απόδοση του φόρου υποβάλλεται εντός ενός μήνα από την υποβολή της δήλωσης του πρώτου εδαφίου."

 

α)Ποιος ο λόγος να αφήσουν δικαίωμα υποβολής ΦΠΑ σε απαλλασσόμενο (πια) αν ήταν να αποδοθεί με έκτακτη?

β)Τι θα γίνει με το -τυχόν- πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ ? Δεν πρέπει να συμψηφιστεί με το ποσό για πληρωμή?

 

Τι να πω.... θα φανεί.

 

Η ημερομηνία μεταβολής είναι 01/01/15. Και το σύστημα τους βγάζει υπόχρεους να καταθέσουν από 1/1/15 έως 1/1/15.Πρέπει να κατατεθεί για να μην έχουν πρόβλημα σε ενημερότητες. 

Μηδενική σε κάθε περίπτωση, μιας και υποτίθεται ότι όποια πώληση έγινε από 01/01/15 και μετά έπρεπε να γίνει χωρίς φπα.Διαφορετικά θεωρούνται υπόχρεοι και δεν έπρεπε να βγουν. ελπίζουμε να δώσουν λύση.

 Αν όχι όλοι,  οι περισσότεροι τα έχουμε χαμένα   :unsure:

 

Σεβαστά όλα αυτά που λέτε αλλά επιτρέψτε μου να πω ότι, αν δεν ορίζονται από κάπου, είναι υποθέσεις και αυθαίρετα.

Αν θέλουν να κάνουμε υποβολή και μηδενικής δήλωσης για περίοδο 1/1 έως 1/1/15 ενώ οι ΔΟΥ παραλαμβάνουν έκτακτες δηλώσεις ας μας το πουν.

 

Προσωπικά έως τότε, δεν υποβάλλω τίποτα. :angry:

 

Να είστε καλά, ευχαριστώ. :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφε ποιον φόρο αποδώσατε με έκτακτη? αν μιλάμε για τον φόρο που προκύπτει από την αποθεμάτων μετάταξης  σωστά με έκτακτη αποδίδεται, αφού δεν προβλέπεται να καταβληθεί ο φόρος με την δήλωση αποθεμάτων.

 

Μου φαίνεται έχουμε μπλέξει πολύ.Γιατί άλλοι λένε για τις πωλήσεις που έχουν διενεργήσει με φπα για το διάστημα μέχρι να βγουν από το κανονικό καθεστώς.Αυτό δεν δέχονται με έκτακτη. 

 

Συναδέλφισσα συγγνώμη. Γράφαμε ταυτόχρονα.

 

Η υποβολή των έκτακτων δηλώσεων αφορούσε σε φόρο που προέκυψε από τις δηλώσεις αποθεμάτων μετάταξης (αποθέματα εμπορευσίμων και επένδυσης).

Τώρα όσον αφορά για τις πωλήσεις που έχουν διενεργηθεί με φόρο εντός του 2015 ενώ δεν έπρεπε, θα απαντούσα το ίδιο με την προηγούμενη δημοσίευσή μου.

Ας μας πουν τι και πως το θέλουν και θα το πράξουμε.

Link to post
Share on other sites
  • 0

"Ο φόρος αυτός καταβάλλεται ή εκπίπτεται, κατά περίπτωση, με την προβλεπόμενη από το άρθρο 38 δήλωση ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου κατά την οποία πραγματοποιήθηκε η μετάταξη. Για τους υποκείμενους που μετατάσσονται στο απαλλασσόμενο καθεστώς, η δήλωση για την απόδοση του φόρου υποβάλλεται εντός ενός μήνα από την υποβολή της δήλωσης του πρώτου εδαφίου."

 

α)Ποιος ο λόγος να αφήσουν δικαίωμα υποβολής ΦΠΑ σε απαλλασσόμενο (πια) αν ήταν να αποδοθεί με έκτακτη?

β)Τι θα γίνει με το -τυχόν- πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ ? Δεν πρέπει να συμψηφιστεί με το ποσό για πληρωμή?

 

Τι να πω.... θα φανεί.

  

Το πιστωτικό υπόλοιπο, δυστυχώς δεν συμψηφίζεται με το ποσό που προκύπτει  προς απόδοση,της δήλωσης μετάταξης.Σας το έχει μεταφέρει στην περιοδική 1/1/15 έως 1/1/15 γιατί δεν μεταφέρατε το ποσό στον 503 στην τελευταία περιοδική του 2014 και να ζητήσετε την επιστροφή του βάσει της πολ 1082/2013 καθώς είναι δικαίωμα του φορολογουμένου να το ασκήσει ως υπόχρεος στο φπα  που ήταν στις 31/12/2014.Από 1/1/15 δεν είναι υπόχρεος σε φπα, ως εκ τούτου  η δήλωση πρέπει να κατατεθεί μηδενική, χωρίς κανένα ποσό.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Το πιστωτικό υπόλοιπο, δυστυχώς δεν συμψηφίζεται με το ποσό που προκύπτει  προς απόδοση,της δήλωσης μετάταξης.Σας το έχει μεταφέρει στην περιοδική 1/1/15 έως 1/1/15 γιατί δεν μεταφέρατε το ποσό στον 503 στην τελευταία περιοδική του 2014 και να ζητήσετε την επιστροφή του βάσει της πολ 1082/2013 καθώς είναι δικαίωμα του φορολογουμένου να το ασκήσει ως υπόχρεος στο φπα  που ήταν στις 31/12/2014.Από 1/1/15 δεν είναι υπόχρεος σε φπα, ως εκ τούτου  η δήλωση πρέπει να κατατεθεί μηδενική, χωρίς κανένα ποσό.

+1

Εγώ πάντως αυτο έκανα, ζηταω πίσω τον ΦΠΑ του Δ τριμ 14, και μετά με την δήλωση αποθεμάτων θα αποδόσω αυτο που αναλογεί για τα αποθέματα.

Για το 1/1-1/1/15 θεωρώ το έχει αφήσει ανοιχτό το σύστημα διότι η μεταβολή γίνεται 1/1/15, αν ειχαμε μεταβολη ή διακοπή π.χ 10/1/15 θα αφηνε ανοιχτο το πρωτο 10ήμερο για να υποβληθεί και αυτο το διάστημα με τις οποιες συναλλαγες.

 

Λογιστές είμαστε και 1/1/15 δουλεύουμε :P

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν έχει βγει εγκύκλιος για αυτούς που έχουν πάρει την απαλλαγή ΦΠΑ (κάτω των 10000€) τι θα κάνουν με την ΦΤΜ?

Θα πρέπει να αναγράφει κάτι συγκεκριμένο?

Γιατί η εφορία μου είπε πως δεν έχουν ιδέα.

Ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν έχει βγει εγκύκλιος για αυτούς που έχουν πάρει την απαλλαγή ΦΠΑ (κάτω των 10000€) τι θα κάνουν με την ΦΤΜ?

Θα πρέπει να αναγράφει κάτι συγκεκριμένο?

Γιατί η εφορία μου είπε πως δεν έχουν ιδέα.

Ευχαριστώ.

 

Το τί πρέπει να αναγράφεται πάνω στις αποδείξεις έχει διευκρινιστεί ήδη... http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19833

Link to post
Share on other sites
  • 0

Το τί πρέπει να αναγράφεται πάνω στις αποδείξεις έχει διευκρινιστεί ήδη... http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19833

 

Ευχαριστώ πολύ!

Οπότε σύμφωνα με αυτό δηλαδή οι ταμειακές θα αναγράφεται: "χωρίς φόρο προστιθέμενης αξίας-απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων", σωστά?

Link to post
Share on other sites
  • 0

για όσους έχουν εκδώσει στοιχεία το 2015 αν και είχαν από 1/1/15 ενταχθεί στο καθεστώς απαλλαγής φπα;

 

 

πολ 1003/2014

 

"11.2.10    Για το πιστωτικό τιμολόγιο, δεν ορίζεται ρητά από τις παρούσες διατάξεις χρόνος έκδοσης αυτού. Ωστόσο, ισχύουν κατ’ αναλογία τα αναφερόμενα στο χρόνο έκδοσης του τιμολογίου και ειδικότερα:

....
γ)    για άλλες διαφορές, που έχουν σχέση και επηρεάζουν την αξία ή το περιεχόμενο γενικά του αρχικού τιμολογίου, το πιστωτικό τιμολόγιο εκδίδεται με τη διαπίστωση των διαφορών (θέμα πραγματικό)."

 

αρα και για φπα

 

και

 

"12.4.1    Με την παράγραφο αυτή καθιερώνεται η υποχρέωση τήρησης αρχείου από τον πωλητή για κάθε εκδιδόμενο πιστωτικό στοιχείο λιανικής πώλησης αξίας άνω των 50 ευρώ.

Στο αρχείο αυτό καταχωρείται το ονοματεπώνυμο  και η διεύθυνση του πελάτη.

Αντί της τήρησης ιδιαίτερου αρχείου επιστροφών και εκπτώσεων λιανικής, ο πωλητής δύναται να αναγράφει τις πληροφορίες αυτές στα εκδιδόμενα πιστωτικά στοιχεία.

Διευκρινίζεται ότι πιστωτικό στοιχείο λιανικής δύναται να εκδίδεται για κάθε πώληση λιανικής (εμπορεύματα, προϊόντα, υπηρεσίες, κλπ.)."

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πολύ!

Οπότε σύμφωνα με αυτό δηλαδή οι ταμειακές θα αναγράφεται: "χωρίς φόρο προστιθέμενης αξίας-απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων", σωστά?

 

ΠΟΛ.1002/31.12.2014

5. Οι παρακάτω πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2.γ του άρθρου 1 του ν. 4308/2014 απαλλάσσονται από την υποχρέωση έκδοσης των σχετικών αποδείξεων μέσω φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού:

 

β) Οι ατομικές επιχειρήσεις (φυσικά πρόσωπα) που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. λόγω ύψους ακαθαρίστων εσόδων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν. 2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α΄) με εξαίρεση τους εκμεταλλευτές ΤΑΞΙ, τα πρατήρια υγρών καυσίμων και τους πωλητές πετρελαίου θέρμανσης. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μήπως υπάρχει κάποιο νεότερο για όσους έκοψαν αποδείξεις με φπα μέχρι να πάρουν το χαρτί της απαλλαγής η'  θα μεινει και αυτο σε εκκρεμοτητα ;

όχι ακόμη. Είναι κάτι που αναμένουμε. Πιστεύω ότι θα διευθετηθεί ώς εξής : ότι με την λήξη του πρώτου τριμήνου του 2015 θα υποβληθεί η δήλωση ΦΠΑ με ημερομηνία 1/1-1/1/15 με το εκδοθέν τιμολόγιο ή τιμολόγια και τον αναλόγουντα σε αυτό-α ΦΠΑ , θα αποδωθεί αυτός και εκεί θα τελειώνει η υπόθεση.

Link to post
Share on other sites
  • 0

και ποια είναι η διαδικασία αίτησης επιστροφής του πιστωτικού υπολοίπου του Δ τριμ του 2014; Σε όλα τα Φ2 έχει επιλεχτεί ο 503 με "άλλη αιτία". Το τμήμα φπα της εφορίας δεν ήξερε (...) και με παρέπεμψε στην έφορο για συζήτηση του θέματος καθώς η επιστροφή μπορεί να επιφέρει έλεγχο ανάλογα του ποσού της επιστροφής

 

η δήλωση επίσης, για τους απαλασσόμενους, παγίων/αποθεμάτων πως γίνεται μιας που η εκκαθαριστική έχει καταργηθεί για τον διακανονισμό τους;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος και έχει την καλοσύνη ας μου απαντήσει , ως δικηγόρος που έκανα απαλλαγή οφείλω να κάνω δήλωση αποθεμάτων για τα πάγια??στη ΔΟΥ δεν ήξεραν να μου απαντήσουν αν πρέπει να κάνω, ενώ σε δυο συναδέλφους Σας που απευθύνθηκα ο ένας μου είπε ότι τα πάγια έχουν καταργηθεί (?) και ο άλλος ότι πρέπει να την κάνω. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

θελω να αποδωσω σε επιχειρηση που εγινε απαλλασσομενη φπα τον φορο των αποθεμάτων μετάταξης!!!τον υποβαλλω με εκτακτη χειρογραφη φπα συμπληρώνοντας 303- και 333 και μου βγαζουν εκει ταυτοτητα πληρωμης?

και ένα δευτερο ζητημα είναι ότι για τα ζ που κοπηκαν για 5-6 μερες προτου παρει την απαλλαγη περιμενω νεοτερη αποφαση όπως λετε παραπανω???ευχαριστω

Link to post
Share on other sites
  • 0

θελω να αποδωσω σε επιχειρηση που εγινε απαλλασσομενη φπα τον φορο των αποθεμάτων μετάταξης!!!τον υποβαλλω με εκτακτη χειρογραφη φπα συμπληρώνοντας 303- και 333 και μου βγαζουν εκει ταυτοτητα πληρωμης?

και ένα δευτερο ζητημα είναι ότι για τα ζ που κοπηκαν για 5-6 μερες προτου παρει την απαλλαγη περιμενω νεοτερη αποφαση όπως λετε παραπανω???ευχαριστω

ναί λογικά περιμένουμε να δούμε. Αν και κατά πάσα πιθανότητα, θα αποδοθεί ο ΦΠΑ με την τρίμηνη τον Απρίλιο

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, μια βοήθεια παρακαλώ...

Σε επιχείρηση που κάναμε μεταβολή σε απαλλασσόμενο φπα λόγω χαμηλού τζίρου παρατήρησα (λίγο αργά...) οτι στην βεβαίωση που μας έδωσε το μητρώο γράφει φπα απαλλασσόμενο, οκ, αλλά αντί για προαιρετικά στον τρόπο ένταξης, γράφει υποχρεωτικά... Και δεν ξέρω αν είναι λάθος της υπαλλήλου του μητρώου ή δικό μου στην συμπλήρωση του Μ2...Τι κάνω τώρα? Το αφήνω έτσι ή θα εχω πρόβλημα στην πορεία? Καμία άποψη?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, μια βοήθεια παρακαλώ...

Σε επιχείρηση που κάναμε μεταβολή σε απαλλασσόμενο φπα λόγω χαμηλού τζίρου παρατήρησα (λίγο αργά...) οτι στην βεβαίωση που μας έδωσε το μητρώο γράφει φπα απαλλασσόμενο, οκ, αλλά αντί για προαιρετικά στον τρόπο ένταξης, γράφει υποχρεωτικά... Και δεν ξέρω αν είναι λάθος της υπαλλήλου του μητρώου ή δικό μου στην συμπλήρωση του Μ2...Τι κάνω τώρα? Το αφήνω έτσι ή θα εχω πρόβλημα στην πορεία? Καμία άποψη?

πρέπει να διορθωθεί στο μητρώο

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ, το βλέπετε πιθανό να μας βάλουν πρόστιμο για αυτή τη μεταβολή? 

 

Εξαρτάται... Αν στο Μ2 είχατε επιλέξει "προαιρετικά", τότε θα πάει με υπαιτιότητα υπαλλήλου και δε θα σας καταλογίσουν πρόστιμο.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εξαρτάται... Αν στο Μ2 είχατε επιλέξει "προαιρετικά", τότε θα πάει με υπαιτιότητα υπαλλήλου και δε θα σας καταλογίσουν πρόστιμο.

 

 

Καλά αυτό μητρώο ότι δει το καταχωρεί ? Ενα τυπικό έλεγχο δεν κάνει ? Αλλωστε η μετάταξη αυτή δεν είναι υποχρεωτική , αλλά αποτελεί δικάιωμα του φορολογούμενου να ενταχθεί στο καθεστώς αυτό.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...