Jump to content
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΉ ΦΠΑ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΝΕΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ


Question

  • Answers 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

νομίζω ότι πολλοί σκαλώνουν στην δήλωση αποθεμάτων μετάταξης και δεν θα προχωρήσει ούτε αυτό το μέτρο..  τζάμπα η τόση διαφήμιση

Παιδιά προσέχτε λίγο τους νόμους και τα άρθρα γιατί έχει γίνει μεγάλο μπλέξιμο. Το παρόν θέμα αναφέρεται στην απαλλαγή από την υποβολή δήλωσης και την καταβολή του ΦΠΑ λόγω τζίρου κάτω από 10χιλ.  Αυτ

Δεν φταίει συνάδελφοι ο "ταξιμετράς"...   Φταίει το ότι, ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε.   Και δεν φτάνει που κάποιοι εμπλέκουν την 1002 που μιλά για την απαλλαγή από τη χρησιμοποίη

Recommended Posts

  • 0

Kαλη Χρονια Σοφουλι ,με υγεια ,ηρεμια κ ξεγνοιαστες στιγμες για ολους εμας  που ειναι πολυτιμες!!!!!!!

 

Μα τωρα σοβαρα,ειναι δυνατον ολα αυτα να γινουν σωστα και εμπροθεσμα εως  10/1?

η δήλωση αποθεμάτων δεν υποβάλλεται τώρα μπρε :P  μέσα σένα μήνα λέει..

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν τους στερεί κανένα δικαίωμα, θα εισπράττουν  φπα και θα αποδίδουν φπα, θα κριθούν την επόμενη φορολογική περίοδο.Ούτε αθέμιτο δημιουργεί, όσοι θα πουλάνε χωρίς φπα, θα αγοράζουν με φπα άρα θα έχουν μεγαλύτερο κόστος.Αν τους ανεβάσει τον τζίρο η περισσότερη δουλειά  θα ξαναμπούν στο φπα.Ο τζίρος των 10.000,00 είναι πολύ μικρός.

Επιπλέον υπάρχει και κάτι άλλο, αν τα έξοδα είναι παραπάνω από 10.000,00 και τα ακαθάριστα λιγότερα πχ 8.000,00 θα βγουν από το φπα?

 

εκανα εναρξη ατομικης στις 01/11/14  .. με μηδεν κινηση για να σιγουρευτω οτι θα μπει στην απαλλαγη

σταματαω απο αυριο ολες τις κινησεις των εταιριων  και μεταφερω ολη την κινηση στην ατομικη αυτη....

 

εχουμε ενδοκοινοτικες εισαγωγες   1,500,000,00 το τριμηνο και πωληση των εμπορευματων λιανικη στην Ελλαδα....      

οποτε απο αυριο ειμαστε  23% φθηνοτεροι στα εισαγωμενα προιοντα  απο οποιοδηποτε αλλο ανταγωνιστη μας στην Ελλαδα

 

επισης οι εγχωριοι παραγωγοι εαν θελουν να πουλησουν σε εμας θα πρεπει πρωτα να τα στειλουν τα εμπορευματα Βουλγαρια διοτι δεν εισπρατουμε ΦΠΑ και αρα δεν θελουμε να αποδοσουμε

 

η περιπτωση που αναφερω δεν ειναι πραγματικη αλλα τι με σταματαει να την πραγματοποιησω? που κανω λαθος?

Link to post
Share on other sites
  • 0

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19833

Με τις προτεινόμενες διατάξεις αντικαθίσταται το άρθρο 39 του Κώδικα Φ ΠΑ (ν. 2859/2000) το οποίο είχε ως εξής:

 

"3. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν έχουν εφαρμογή:

α) στις επιχειρήσεις που αρχίζουν για πρώτη φορά τις εργασίες τους,

β) στους αγρότες του άρθρου 41,

γ) στις επιχειρήσεις που πραγματοποιούν ακαθάριστα έσοδα κατά ποσοστό τουλάχιστον εξήντα τοις εκατό (60%) από χονδρικές πωλήσεις ή εξαγωγές ανεξάρτητα από ποσοστό,

δ) στην Παράδοση αγαθών ή Παροχή υπηρεσιών από υποκείμενα στο φόρο μη εγκαταστημένο στο εσωτερικό της χώρας,

ε) στην παράδοση καινούργιου μεταφορικού μέσου, σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης βν της παραγράφου 1 του άρθρου 28."

Link to post
Share on other sites
  • 0

εκανα εναρξη ατομικης στις 01/11/14  .. με μηδεν κινηση για να σιγουρευτω οτι θα μπει στην απαλλαγη

σταματαω απο αυριο ολες τις κινησεις των εταιριων  και μεταφερω ολη την κινηση στην ατομικη αυτη....

 

εχουμε ενδοκοινοτικες εισαγωγες   1,500,000,00 το τριμηνο και πωληση των εμπορευματων λιανικη στην Ελλαδα....      

οποτε απο αυριο ειμαστε  23% φθηνοτεροι στα εισαγωμενα προιοντα  απο οποιοδηποτε αλλο ανταγωνιστη μας στην Ελλαδα

 

επισης οι εγχωριοι παραγωγοι εαν θελουν να πουλησουν σε εμας θα πρεπει πρωτα να τα στειλουν τα εμπορευματα Βουλγαρια διοτι δεν εισπρατουμε ΦΠΑ και αρα δεν θελουμε να αποδοσουμε

 

η περιπτωση που αναφερω δεν ειναι πραγματικη αλλα τι με σταματαει να την πραγματοποιησω? που κανω λαθος?

Δεν κανεις λαθος

 

και το γεγονος οτι αν πιασεις τον 1ο μήνα το οριο των 10.000€ , θα περιμενει το κρατος να ερθει το αλλο ετος για να αρχισει να εισπρατει τον ΦΠΑ απ τις πωλησεις σου, που αν γινεται ετσι, θα ανοιγει μια ατομικη μετα ξανα στον παπου του τον δεκεμβριο και μεταφορα των πωλησεων εκει με 0% και μια απ τα ιδια

Link to post
Share on other sites
  • 0

έλα μου ντέ!!!!!!!!!!

Aν η επιχειρηση εχει πιστωτικο φπα δεν υπαρχει λογως να μπει στο καθεστως απαλλαγης,εκτος εαν εννοεις οτι ετυχε το συγκεκριμνεο μεμονομενο τριμηνο

Link to post
Share on other sites
  • 0

εκανα εναρξη ατομικης στις 01/11/14  .. με μηδεν κινηση για να σιγουρευτω οτι θα μπει στην απαλλαγη

σταματαω απο αυριο ολες τις κινησεις των εταιριων  και μεταφερω ολη την κινηση στην ατομικη αυτη....

 

εχουμε ενδοκοινοτικες εισαγωγες   1,500,000,00 το τριμηνο και πωληση των εμπορευματων λιανικη στην Ελλαδα....      

οποτε απο αυριο ειμαστε  23% φθηνοτεροι στα εισαγωμενα προιοντα  απο οποιοδηποτε αλλο ανταγωνιστη μας στην Ελλαδα

 

επισης οι εγχωριοι παραγωγοι εαν θελουν να πουλησουν σε εμας θα πρεπει πρωτα να τα στειλουν τα εμπορευματα Βουλγαρια διοτι δεν εισπρατουμε ΦΠΑ και αρα δεν θελουμε να αποδοσουμε

 

η περιπτωση που αναφερω δεν ειναι πραγματικη αλλα τι με σταματαει να την πραγματοποιησω? που κανω λαθος?

 η ενδοκοινοτική απόκτηση γιατί δεν έχει ΦΠΑ ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

...............

Στη χονδρική θεωρώ ότι θα συμπεριλάβουμε μεν το ΦΠΑ στα ακαθάριστα έσοδα αλλά για ΜΥΦ θα βάλουμε την καθαρή αξία (μείον δηλ. το ΦΠΑ που αναφέρεται στο τιμολόγιο) για να συμφωνήσουμε με τον προμηθευτή μας.

 

Συμφωνία ΜΥΦ.... το ανέκδοτο του 2015 θα είναι αυτό. Στάνταρ.   

 

Μην ξεχάσουμε και την απογραφή για την απόδοση του ΦΠΑ...

Μπορείς να ενημερώσεις τον πελάτη χονδρικής για την ένταξη σου στο νέο καθεστώς κ έτσι να δηλωθεί ορθά και από τους δύο (με 0% ΦΠΑ).  (όπως έγινε περίπου κ με το 39β)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Aν η επιχειρηση εχει πιστωτικο φπα δεν υπαρχει λογως να μπει στο καθεστως απαλλαγης,εκτος εαν εννοεις οτι ετυχε το συγκεκριμνεο μεμονομενο τριμηνο

Όχι εννοώ κυρίως για μιά νέα επιχείρηση που έκανε έναρξη πχ το τελευταίο τρίμηνο του 2014 και έχει πιστωτικό υπόλοιπο αρκετά μεγάλο. Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει νόημα να μπεί στη διαδικασία αυτή από τη στιγμή που μέσα στο 2015 θα κάνει σίγουρα πάνω από 10000 τζίρο οπότε θα έρθει μία ή άλλη καθώς το πιστωτικό θα γυρίσει χρεωστικό περίπου σε ενάμιση χρόνο σύμφωνα με τα πλάνα μου

Link to post
Share on other sites
  • 0

 η ενδοκοινοτική απόκτηση γιατί δεν έχει ΦΠΑ ?

χμμμ ..  μιλας για τις εκτακτες περιοδικες ΦΠΑ  οταν ξεπερναμε το οριο των 10,000 ευρω..    καθως πλεον θα θεωρουνται απαλλασομενοι οι επιχειρηματιες..

σωστο

Link to post
Share on other sites
  • 0

έχουν δικαίωμα απλλαγής ΦΠΑ, με τζίρο εως 10000 ευρώ,  οι επαγγελματίες που δεν έχουν εδρα το σπίτι τους???  ακόμη και αν έχουν και εμπορική δραστηριότητα????

Link to post
Share on other sites
  • 0

έχουν δικαίωμα απλλαγής ΦΠΑ, με τζίρο εως 10000 ευρώ,  οι επαγγελματίες που δεν έχουν εδρα το σπίτι τους???  ακόμη και αν έχουν και εμπορική δραστηριότητα????

ναι

Link to post
Share on other sites
  • 0

1. Εάν η εκπνοή προθεσμίας για την άσκηση δικαιώματος ή εκπλήρωση υποχρέωσης, όπως ορίζεται από τη φορολογική νομοθεσία, συμπίπτει με επίσημη αργία, Σάββατο ή Κυριακή, η προθεσμία παρατείνεται μέχρι την αμέσως επόμενη ημέρα, κατά την οποία η Φορολογική Διοίκηση λειτουργεί για το κοινό.

Απο το άρθρο 7 του ΚΦΔ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Οικοδομική επιχείρηση με μηδενικά ακαθάριστα έσοδα κατά την χρήση 2014 μπορεί να υπαχθεί σε αυτό το καθεστώς της απαλλαγής Φ.Π.Α.;

Και εφόσον έχει πώληση μέσα στο 2015, αυτή θα γίνει με απαλλαγή Φ.Π.Α.;

Με την απογραφή?καταβολή φπα................

Link to post
Share on other sites
  • 0

Τι κάθεστε και χαλάτε την ζαχαρένια σας?αυτή η ιστορία πρέπει να είναι μούφα,ποιός κερδίζει και τι ?πιστεύω οτι δεν αξίζει τον κόπο,

απογραφή ,καταβολή φόρου αποθεμάτων κλπ.Βγήκε λέει για να μειωθεί λειτουργικό κόστος των επιχειρήσεων,λές και σε μια τέτοια περίπτωση

ο λογιστής και το κόστος του ηταν η ουσία,λές και στο τέλος ,την δουλειά δεν θα την κάνει λογιστής,γιατί θα πρέπει να υπολογιστεί και το κέρδος και 

ο φόρος,δεν είδα πουθενά να τους απαλλάσσει απο τον φόρο,εκτός αν δεν το πρόσεξα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ν. 4281/8.8.2014 ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

 

Αρθρο 251. Διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Οικονομικών 

 

Το άρθρο 39 του Κώδικα ΦΠΑ (ν. 2859/2000), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:

 

«1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής φόρου υποκείμενοι, οι οποίοι, κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, πραγματοποίησαν ακαθάριστα έσοδα, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ. Ως ακαθάριστα έσοδα νοούνται όλα τα έσοδα, τα οποία λαμβάνονται υπόψη στη φορολογία εισοδήματος.

Ερώτηση:(τι ορίζεται ως ακαθάριστο έσοδο το οποίο λαμβάνεται υπόψη στη φορολογία εισοδήματος ;)

 

 

δλδ

όχι αυτοπαραδόσεις

όχι ενδοκ αποκτήσεις

όχι τέλος εκδιδόμενων λογ 0,5%

όχι τέλος παρεπιδ 0,5%

ναι πωλήσεις παγίων πλέον

ναι μεταβίβαση επιχ πλέον

ναι τόκοι πλέον

Link to post
Share on other sites
  • 0

το νέο αρ 39 δεν έχει πλέον διάταξη για απόφαση υπουργού κλπ

αρα δεν επιδέχεται καμία αλλοίωση

είναι πεντακάθαρο: πας με το Μ2 στο μητρώο και δηλώνεις μετάταξη. τίποτε άλλο. ούτε ΥΔ ούτε βιβλία ούτε τίποτα

ότι ζητάνε δεν προβλέπεται από πουθενά κατά την υποβολή του Μ2

μετά ο έφορος μπορεί να διατάξει ότι έλεγχο θέλει

όχι όμως με την κατάθεση του Μ2

μετά ναι

 

επίσης

αν με καθυστερεί το μητρώο στην μετάταξη, τότε αυξάνει το φπα που πρέπει να αποδώσω με την έκτακτη περιοδική φπα και χάνω.

Δεν πρέπει το μητρώο να αρνιέται την άμεση παραλαβή του Μ2

Link to post
Share on other sites
  • 0

δλδ

όχι αυτοπαραδόσεις

όχι ενδοκ αποκτήσεις

όχι τέλος εκδιδόμενων λογ 0,5%

όχι τέλος παρεπιδ 0,5%

ναι πωλήσεις παγίων πλέον

ναι μεταβίβαση επιχ πλέον

ναι τόκοι πλέον

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΟΑΕΔ ΝΕΕ;

Link to post
Share on other sites
  • 0

δλδ

όχι αυτοπαραδόσεις

όχι ενδοκ αποκτήσεις

όχι τέλος εκδιδόμενων λογ 0,5%

όχι τέλος παρεπιδ 0,5%

ναι πωλήσεις παγίων πλέον

ναι μεταβίβαση επιχ πλέον

ναι τόκοι πλέον

Αυτο με τις ενδοκοινοτικες δεν το καταλαβαινω.

Πως θα αντιμετωπιζονται?

Link to post
Share on other sites
  • 0

για επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών τα πράγματα είναι απλά.

 

για εμπορικές όμως προκύπτει ένα θεματάκι.

 

καθεστώς με φπα.

 

αγορά 100 ,πώληση 120  ,συντελεστής μικτού 20% επί αγορών και 16,67% επί πωλήσεων.

 

καθεστώς άνευ ΦΠΑ.

 

αγορά 100+23=123   και πώληση 148 για να βρίσκεται σε "συνάφεια" .

 

οπότε προσοχή στις τιμές πώλησης και όσοι είναι σε τζίρο οριακό 9 χιλ.+ με την ενσωμάτωση του ΦΠΑ θα το ξεπεράσουν.

 

θα πει κάποιος ποιός θα ασχοληθεί με τέτοιες εταιρείες στον έλεγχο.

 

μην τελικά είναι και σε βάρος τους και βγουν εκτός αγοράς,γιατί βάλτε και επί των εξόδων το ΦΠΑ σε αυτά.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...