Jump to content
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΉ ΦΠΑ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΝΕΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ


Question

  • Answers 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

νομίζω ότι πολλοί σκαλώνουν στην δήλωση αποθεμάτων μετάταξης και δεν θα προχωρήσει ούτε αυτό το μέτρο..  τζάμπα η τόση διαφήμιση

Παιδιά προσέχτε λίγο τους νόμους και τα άρθρα γιατί έχει γίνει μεγάλο μπλέξιμο. Το παρόν θέμα αναφέρεται στην απαλλαγή από την υποβολή δήλωσης και την καταβολή του ΦΠΑ λόγω τζίρου κάτω από 10χιλ.  Αυτ

Δεν φταίει συνάδελφοι ο "ταξιμετράς"...   Φταίει το ότι, ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε.   Και δεν φτάνει που κάποιοι εμπλέκουν την 1002 που μιλά για την απαλλαγή από τη χρησιμοποίη

Recommended Posts

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ...

Η ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ....

ΤΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ?? ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΤΟΥ 2014 ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ ΜΕΧΡΙ 2/2/2015?

Που είναι η εφαρμογή για την μεταβολή;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

εννοείς την εφαρμογή

Δήλωση Ένταξης στο Ειδικό Καθεστώς του Άρθρου 39β του Κώδικα Φ.Π.Α ?

πως την ανακαλυψες? :rolleyes:

 

Έχω την εντύπωση ότι αυτή η εφαρμογή αφορά την ένταξη στο ειδικό καθεστώς καταβολής ΦΠΑ κατά το χρόνο της είσπραξης και όχι για την απαλλαγή ΦΠΑ για όσους έχουν τζίρο έως 10.000,00€.

Πάντως και στη ΔΟΥ Ηρακλείου που απευθύνθηκα σήμερα δεν γνωρίζουν κάτι. Ούτε αν γίνεται ηλεκτρονικά, ούτε σε περίπτωση που πάει ΔΟΥ τι διακιολογητικά χρειάζονται.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Παιδιά προσέχτε λίγο τους νόμους και τα άρθρα γιατί έχει γίνει μεγάλο μπλέξιμο.

Το παρόν θέμα αναφέρεται στην απαλλαγή από την υποβολή δήλωσης και την καταβολή του ΦΠΑ λόγω τζίρου κάτω από 10χιλ.

 Αυτό είναι το άρθρο 39 του Ν.2859/2000

 

Ενας άλλος συνάδελφος έκανε παραπομπή στο άρθρο 39 του Ν.4308/14 από την ΠΟΛ.1003/14 η οποία δεν έχει σχέση με την απαλλαγή ΦΠΑ που συζητάμε.

 

Και τώρα βλέπω να μιλάτε για την ηλεκτρονική εφαρμογή. Αλλά αυτή αφορά στην καταβολή (ή έκπτωση) του ΦΠΑ κατά το χρόνο είσπραξης (ή πληρωμής αντίστοιχα)

Αυτό είναι το άρθρο 39β του Ν.2859/2000. 

 

Για την ιστορία, σήμερα έκανα στο Μητρώο της ΔΟΥ τη δήλωση μετάταξης στο απαλλασσόμενο καθεστώς (άρθ.39, μη ξεχνιόμαστε) με ένα απλό Μ2.(ατομικές ήταν)

Δεν ζήτησαν άλλα δικαιολογητικά. Και τι να ζητήσουν δηλαδή?

Αν θέλουν να δουν αν όντως υπήρχε δυνατότητα -λόγω τζίρου- ένταξης στο απαλλασσόμενο καθεστώς ας με καλέσουν το καλοκαίρι που θα έχει γίνει το Ε3, να τους πάω να δουν τον τζίρο.

Link to post
Share on other sites
  • 0

39.1.4 Με την υποπαράγραφο (1β) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου τα φυσικά πρόσωπα τα οποία ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον το εισόδημα που αποκτούν από τις συναλλαγές αυτές δεν υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ ετησίως.

 

Αυτοί δεν έχουν υποχρέωση να εκδίδουν παραστατικά- αυτό λέει.

 

 

 

39.1.9 Τα φυσικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες ή πωλούν αγαθά λιανικά αποκτώντας εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα είναι υπόχρεα εφαρμογής των λογιστικών προτύπων, καθότι η διενέργεια αυτών δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ευκαιριακή. Διευκρινίζεται ότι η συμπτωματική πώληση προσωπικών περιουσιακών στοιχείων (ακίνητα, αυτοκίνητα, οικοσκευή, κλπ.) σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται υποχρεώσεις σε σχέση με τον παρόντα νόμο.

 

 

 

 

[3] Βλ. παρ. 1. του άρθρου 39: «Απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής φόρου υποκείμενοι, οι οποίοι, κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, πραγματοποίησαν ακαθάριστα έσοδα, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ. Ως ακαθάριστα έσοδα νοούνται όλα τα έσοδα, τα οποία λαμβάνονται υπόψη στη φορολογία εισοδήματος».

 

Όσοι τελικά επιλέξουν να βγουν από το φπα, θα εκδίδουν τα παραστατικά τους κανονικά αλλά χωρίς φπα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Οικοδομική επιχείρηση με μηδενικά ακαθάριστα έσοδα κατά την χρήση 2014 μπορεί να υπαχθεί σε αυτό το καθεστώς της απαλλαγής Φ.Π.Α.;

Και εφόσον έχει πώληση μέσα στο 2015, αυτή θα γίνει με απαλλαγή Φ.Π.Α.;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Α)Τι κανουμε με τις συναλλαγες που  μεχρι τη στιγμη που μιλαμε εχουν εκδοθει εκατερωθεν με ΦΠΑ? αν κανουμε τη μεταταξη για απαλλαγη πως θα διαχειρισουμε τα ποσα ΦΠΑ που αναφερονται στα παραστατικα? θα καταχωρηθει η συνολικη αξια στα βιβλια μαζι με τον ΦΠΑ?

Β)αν παραμεινει η επιχειρηση στο καθεστως ΦΠΑ υπαρχει προβλημα?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ν. 4281/8.8.2014 ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Αρθρο 251. Διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Οικονομικών 

Το άρθρο 39 του Κώδικα ΦΠΑ (ν. 2859/2000), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής φόρου υποκείμενοι, οι οποίοι, κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, πραγματοποίησαν ακαθάριστα έσοδα, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ. Ως ακαθάριστα έσοδα νοούνται όλα τα έσοδα, τα οποία λαμβάνονται υπόψη στη φορολογία εισοδήματος.

Ερώτηση:(τι ορίζεται ως ακαθάριστο έσοδο το οποίο λαμβάνεται υπόψη στη φορολογία εισοδήματος;)

2. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν έχουν εφαρμογή, α)στους αγρότες του άρθρου 41,

β) στους υποκείμενους στο φόρο που δεν είναι εγκαταστημένοι στο εσωτερικό της χώρας,

γ) στην παράδοση καινούργιου μεταφορικού μέσου, σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 28.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Παιδιά προσέχτε λίγο τους νόμους και τα άρθρα γιατί έχει γίνει μεγάλο μπλέξιμο.

Το παρόν θέμα αναφέρεται στην απαλλαγή από την υποβολή δήλωσης και την καταβολή του ΦΠΑ λόγω τζίρου κάτω από 10χιλ.

 Αυτό είναι το άρθρο 39 του Ν.2859/2000

 

Ενας άλλος συνάδελφος έκανε παραπομπή στο άρθρο 39 του Ν.4308/14 από την ΠΟΛ.1003/14 η οποία δεν έχει σχέση με την απαλλαγή ΦΠΑ που συζητάμε.

 

Και τώρα βλέπω να μιλάτε για την ηλεκτρονική εφαρμογή. Αλλά αυτή αφορά στην καταβολή (ή έκπτωση) του ΦΠΑ κατά το χρόνο είσπραξης (ή πληρωμής αντίστοιχα)

Αυτό είναι το άρθρο 39β του Ν.2859/2000. 

 

Για την ιστορία, σήμερα έκανα στο Μητρώο της ΔΟΥ τη δήλωση μετάταξης στο απαλλασσόμενο καθεστώς (άρθ.39, μη ξεχνιόμαστε) με ένα απλό Μ2.(ατομικές ήταν)

Δεν ζήτησαν άλλα δικαιολογητικά. Και τι να ζητήσουν δηλαδή?

Αν θέλουν να δουν αν όντως υπήρχε δυνατότητα -λόγω τζίρου- ένταξης στο απαλλασσόμενο καθεστώς ας με καλέσουν το καλοκαίρι που θα έχει γίνει το Ε3, να τους πάω να δουν τον τζίρο.

Άλλη ιστορία σε άλλη ΔΟΥ,  θέλουν υπεύθυνη δήλωση, θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ, που θα λέει-λένε- για τον τζίρο ότι είναι κάτω των 10.000,00 και από το βιβλίο τις σελίδες των εσόδων φωτοτυπία ή την τελευταία σελίδα με την ανασκόπηση της χρονιάς. 

Όταν τους ρώτησα από που προκύπτουν όλα αυτά, μου είπε από  την  συνεννόηση  με το Υπουργείο.Έφυγα γιατί δεν έκανα δουλειά.

Με λίγα λόγια  η κάθε ΔΟΥ έχει την δικιά της ιστορία.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Κάποια άποψη για το θέμα των οικοδομικών επιχειρήσεων που έθειξε ο συνάδερφος.

Άποψη μου είνια πως βάση του άρθρου 39 μπορεί να γίνει μετάταξη σε απαλλασόμενο καθεστώς ΦΠΑ, αλλά με την δήλώση αποθεμάτων θα πρέπει λογικά να απογράψει τα διαμερίσματα που είναι απούλητα και να αποδώσει το ΦΠΑ και η απογραφή τους λογικά θα πρέπει να γίνει με βάση το μεγαλύτερο κόστος απολογιστικό ή προυπολογιστικό.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Παιδιά προσέχτε λίγο τους νόμους και τα άρθρα γιατί έχει γίνει μεγάλο μπλέξιμο.

Το παρόν θέμα αναφέρεται στην απαλλαγή από την υποβολή δήλωσης και την καταβολή του ΦΠΑ λόγω τζίρου κάτω από 10χιλ.

 Αυτό είναι το άρθρο 39 του Ν.2859/2000

 

Ενας άλλος συνάδελφος έκανε παραπομπή στο άρθρο 39 του Ν.4308/14 από την ΠΟΛ.1003/14 η οποία δεν έχει σχέση με την απαλλαγή ΦΠΑ που συζητάμε.

 

Και τώρα βλέπω να μιλάτε για την ηλεκτρονική εφαρμογή. Αλλά αυτή αφορά στην καταβολή (ή έκπτωση) του ΦΠΑ κατά το χρόνο είσπραξης (ή πληρωμής αντίστοιχα)

Αυτό είναι το άρθρο 39β του Ν.2859/2000. 

 

Για την ιστορία, σήμερα έκανα στο Μητρώο της ΔΟΥ τη δήλωση μετάταξης στο απαλλασσόμενο καθεστώς (άρθ.39, μη ξεχνιόμαστε) με ένα απλό Μ2.(ατομικές ήταν)

Δεν ζήτησαν άλλα δικαιολογητικά. Και τι να ζητήσουν δηλαδή?

Αν θέλουν να δουν αν όντως υπήρχε δυνατότητα -λόγω τζίρου- ένταξης στο απαλλασσόμενο καθεστώς ας με καλέσουν το καλοκαίρι που θα έχει γίνει το Ε3, να τους πάω να δουν τον τζίρο.

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΚΔΟΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΟΙ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΟΙ ΘΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ;Ή ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΦΤΜ;ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΦΠΑ ΘΕΩΕ 0%.ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΤΜ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΝΑΤΕ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας συνάδελφοι και καλή χρονιά. θεωρείτε εσείς ότι συμφέρει μία επιχείρηση να έχει απαλλαγή από το ΦΠΑ? Δεν ξέρω αλλά σε 2 πελάτες μου που ειχαν τζιρο<10000 θεωρω οτι δεν συμφέρει. Μήπως κάνω κάποιο λάθος??? Δεν ξέρω!!!

Δεν είναι το θέμα τι συμφέρει. Είναι υποχρεωτικό...

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΚΔΟΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΟΙ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΟΙ ΘΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ;Ή ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΦΤΜ;ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΦΠΑ ΘΕΩΕ 0%.ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΤΜ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΝΑΤΕ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Δεν αλλάζει κάτι σχετικά με την έκδοση στοιχείων. Οπως εξέδιδαν  παλιά, θα εκδίδουν και τώρα. 

Η μόνη αλλαγή που πρέπει να γίνει είναι να αναγράφεται στα εκδιδόμενα στοιχεία η φράση «χωρίς φόρο προστιθέμενης αξίας-απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων» όπως αναφέρεται στον νόμο.

Οπότε σφραγιδάκι σε βιβλιοπωλείο (αν τον αφήσεις τον πολυάσχολο επιχειρηματία να το γράφει μόνος του την ώρα που θα κόβει το τιμολόγιο, ζήτω που καήκαμε. Οχι ότι και τώρα δεν μπορεί να ξεχνάει να βάζει τη ρημαδοσφραγίδα, αλλά ποιος είπε ότι θα λύσουμε εμείς όλα τα προβλήματα τους? ) και τηλέφωνο στον μάστορα για τον προγραμματισμό της ΦΤΜ.

Εννοείται ότι ο συντελεστής ΦΠΑ θα είναι μηδέν. 

 

Ανέφερε ένας συνάδελφος παραπάνω τι θα γίνει με τα στοιχεία πωλήσεων που ήδη εκδόθηκαν από την αρχή του έτους με διαχωρισμό του ΦΠΑ.

Στη λιανική δεν υπάρχει πρόβλημα αφού θα βάλουμε και το ΦΠΑ που εισπράξαμε ως ακαθάριστο έσοδο.

Στη χονδρική θεωρώ ότι θα συμπεριλάβουμε μεν το ΦΠΑ στα ακαθάριστα έσοδα αλλά για ΜΥΦ θα βάλουμε την καθαρή αξία (μείον δηλ. το ΦΠΑ που αναφέρεται στο τιμολόγιο) για να συμφωνήσουμε με τον προμηθευτή μας.

 

Συμφωνία ΜΥΦ.... το ανέκδοτο του 2015 θα είναι αυτό. Στάνταρ.   

 

Μην ξεχάσουμε και την απογραφή για την απόδοση του ΦΠΑ...

Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα συνάδελφοι,

σε ερώτηση πριν από λίγο στην Δ Αθηνών μου επιβεβαίωσαν πως η ρύθμιση ισχύει και για επιχειρήσεις που έκαναν έναρξη μέσα στο 2014 με την μέθοδο της αναγωγής σε ετήσια βάση.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Όποιος έχει τζίρο που το 60% και πάνω είναι χοντρικής δεν μπορεί να μπει ε;

Που το διαβασες αυτο?

 

Εγώ τελικά με Μ2

Υπαγωγή ΦΠΑ ΝΑΙ Καθεστώς ΦΠΑ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΩΝ

Πηγαινοντας στις δηλωσεις ΦΠΑ μου βγαζει για το Φ2 να στειλω για 01/01/2015 εως 01/01/2015 !

 

επίσης στις ενδοκοινοτικες μου βγαζει μνμ πως δεν ειμαι υποχρεος, ενώ συναλλαγες υπαρχουν ! Πως θα γινονται οι διασταυρωσεις με το εξωτερικο ? Έλεος, βγαζουν εναν νομο και προκυπτουν 100 θεματα

Link to post
Share on other sites
  • 0

Που το διαβασες αυτο?

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19833

 

"3. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν έχουν εφαρμογή:

α) στις επιχειρήσεις που αρχίζουν για πρώτη φορά τις εργασίες τους,

β) στους αγρότες του άρθρου 41,

γ) στις επιχειρήσεις που πραγματοποιούν ακαθάριστα έσοδα κατά ποσοστό τουλάχιστον εξήντα τοις εκατό (60%) από χονδρικές πωλήσεις ή εξαγωγές ανεξάρτητα από ποσοστό,

δ) στην Παράδοση αγαθών ή Παροχή υπηρεσιών από υποκείμενα στο φόρο μη εγκαταστημένο στο εσωτερικό της χώρας,

ε) στην παράδοση καινούργιου μεταφορικού μέσου, σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης βν της παραγράφου 1 του άρθρου 28."

Link to post
Share on other sites
  • 0

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19833

 

"3. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν έχουν εφαρμογή:

α) στις επιχειρήσεις που αρχίζουν για πρώτη φορά τις εργασίες τους,

β) στους αγρότες του άρθρου 41,

γ) στις επιχειρήσεις που πραγματοποιούν ακαθάριστα έσοδα κατά ποσοστό τουλάχιστον εξήντα τοις εκατό (60%) από χονδρικές πωλήσεις ή εξαγωγές ανεξάρτητα από ποσοστό,

δ) στην Παράδοση αγαθών ή Παροχή υπηρεσιών από υποκείμενα στο φόρο μη εγκαταστημένο στο εσωτερικό της χώρας,

ε) στην παράδοση καινούργιου μεταφορικού μέσου, σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης βν της παραγράφου 1 του άρθρου 28."

δείτε Ν.4281/14 άρθρο 251

 

Το άρθρο 39 του Κώδικα ΦΠΑ (ν. 2859/2000), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής φόρου υποκείμενοι, οι οποίοι, κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, πραγματοποίησαν ακαθάριστα έσοδα, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ. Ως ακαθάριστα έσοδα νοούνται όλα τα έσοδα, τα οποία λαμβάνονται υπόψη στη φορολογία εισοδήματος.

2. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν έχουν εφαρμογή, α)στους αγρότες τοο άρθρου 41,

β) στους υποκείμενους στο φόρο που δεν είναι εγκαταστημένοι στο εσωτερικό της χώρας,

γ) στην παράδοση καινούργιου μεταφορικού μέσου, σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 28.

3. Οι υποκείμενοι της παραγράφου 1, τα ακαθάριστα έσοδα των οποίων υπερβαίνουν σε μία διαχειριστική περίοδο το όριο που προβλέπεται στην παράγραφο 1, εντάσσονται υποχρεωτικά από την επόμενη διαχειριστική περίοδο στο κανονικό καθεστώς απόδοσης του φόρου.

4. Στην περίπτωση που η πρώτη διαχειριστική περίοδος αφορά χρονικό διάστημα μικρότερο του έτους, προκειμένου να κριθεί αν ο υποκείμενος μπορεί να απαλλαγεί κατά την επομένη διαχειριστική περίοδο, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 1, γίνεται αναγωγή των ακαθαρίστων εσόδων του, του ανωτέρω χρονικού διαστήματος, σε ετήσια βάση.

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλη χρονια και  χρονια πολλα σε όλους!!!

 

Στη δικη μας ΔΟΥ ζητησαν υπ.δηλωση θεωρημενη απο κΕΠ και την εκτυπωση του ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ!!!Μα αφου δεν εχει γινει κλεισιμο βινλιων οριστικο,με ελεγχους κλπ ...

Υπαρχει περιπτωση να ανοιξει εφαρμογη ηλεκτρονικη?Η εστω να δωθει καποια παραταση?

Θα πρεπει επισης να γινει απογραφη αποθεματων ,σωστα καταλαβαινω?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλη χρονια και  χρονια πολλα σε όλους!!!

 

Θα πρεπει επισης να γινει απογραφη αποθεματων ,σωστα καταλαβαινω?

Ναι, απογραφή αποθεμάτων, διακανονισμό παγίων πενταετίας, καταβολή φπα που προκύπτει.. καλά κρασά..

και καλή χρονιά :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι, απογραφή αποθεμάτων, διακανονισμό παγίων πενταετίας, καταβολή φπα που προκύπτει.. καλά κρασά..

και καλή χρονιά :)

Kαλη Χρονια Σοφουλι ,με υγεια ,ηρεμια κ ξεγνοιαστες στιγμες για ολους εμας  που ειναι πολυτιμες!!!!!!!

 

Μα τωρα σοβαρα,ειναι δυνατον ολα αυτα να γινουν σωστα και εμπροθεσμα εως  10/1?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...