Jump to content
  • 0
Axilleas82

ΑΠΑΛΛΑΓΉ ΦΠΑ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΝΕΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

Question

Γεια σας,

όσον αφορά τις επιχειρήσεις που θα ιδρυθούν μέσα στο 2015 θα δικαιούνται να απαλλαγούν από το ΦΠΑ ή θα πρέπει να περιμένουν για την επόμενη χρονια;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Ειδικότερα: α. Ορίζεται, εφεξής, ως προϋπόθεση υπαγωγής στο εν λόγω καθεστώς των υποκείμενων εκείνων που κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο πραγματοποίησαν ακαθάριστα έσοδα, χωρίς ΦΠΑ, μέχρι το ύψος του ποσού των 10.000 Ευρώ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ειδικότερα: α. Ορίζεται, εφεξής, ως προϋπόθεση υπαγωγής στο εν λόγω καθεστώς των υποκείμενων εκείνων που κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο πραγματοποίησαν ακαθάριστα έσοδα, χωρίς ΦΠΑ, μέχρι το ύψος του ποσού των 10.000 Ευρώ.

 

Ναι κι εγώ το είχα δει αλλά είχα μια ελπίδα καθώς δεν αναφέρει κάτι ξεκάθαρο για τις καινούριες επιχειρήσεις. Και βέβαια δημιουργεί ένα αθέμιτο ανταγωνισμό στις επιχειρήσεις που θα έχουν ΦΠΑ και σε αυτές που δεν έχουν και συγχρόνως στερεί το δικαίωμα αυτό από νέους επιχειρηματίες που θα έπρεπε να βοηθάνε να ξεκινήσουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι κι εγώ το είχα δει αλλά είχα μια ελπίδα καθώς δεν αναφέρει κάτι ξεκάθαρο για τις καινούριες επιχειρήσεις. Και βέβαια δημιουργεί ένα αθέμιτο ανταγωνισμό στις επιχειρήσεις που θα έχουν ΦΠΑ και σε αυτές που δεν έχουν και συγχρόνως στερεί το δικαίωμα αυτό από νέους επιχειρηματίες που θα έπρεπε να βοηθάνε να ξεκινήσουν.

 

 

Δεν τους στερεί κανένα δικαίωμα, θα εισπράττουν  φπα και θα αποδίδουν φπα, θα κριθούν την επόμενη φορολογική περίοδο.Ούτε αθέμιτο δημιουργεί, όσοι θα πουλάνε χωρίς φπα, θα αγοράζουν με φπα άρα θα έχουν μεγαλύτερο κόστος.Αν τους ανεβάσει τον τζίρο η περισσότερη δουλειά  θα ξαναμπούν στο φπα.Ο τζίρος των 10.000,00 είναι πολύ μικρός.

Επιπλέον υπάρχει και κάτι άλλο, αν τα έξοδα είναι παραπάνω από 10.000,00 και τα ακαθάριστα λιγότερα πχ 8.000,00 θα βγουν από το φπα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ούτε αθέμιτο δημιουργεί, όσοι θα πουλάνε χωρίς φπα, θα αγοράζουν με φπα άρα θα έχουν μεγαλύτερο κόστος.Αν τους ανεβάσει τον τζίρο η περισσότερη δουλειά  θα ξαναμπούν στο φπα.

 

Δεν συμφωνώ, Ένα απλό παράδειγμα: Επιχείρηση με φπα και επιχείρηση χωρίς. Αγοράζουν και οι 2 με 100 και πουλάνε με 150 με φπα 23% ο πρώτος έχει κέρδος 15,5 και ο δεύτερος 27 ή ο δεύτερος μπορεί να πουλήσει στα 138,5 μόνο για να έχει όσο κέρδος όσο ο πρώτος. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν πάει έτσι ακριβώς.υπαρχει και ο φόρος εισοδήματος ο οποίος ειναι μεγαλύτερος σ αυτόν που δεν έχει ΦΠΑ.πρέπει να συνυπολογίζονται όλα.υπαρχει κ άρθρο αν θυμάμαι καλά του κόμβου που το εξηγεί με παραδείγματα γιατί δε συμφέρει η απαλλαγή ΦΠΑ σε πολλές περιπτώσεις.Καλη χρονια σε όλους

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα και καλή χρονιά

 

Σήμερα το πρωί πήγα στη ΔΟΥ για την απαλλαγή του ΦΠΑ και δεν είχαν ιδέα.Μητρωο και ΦΠΑ με εστελναν μπαλάκι ο ένας στον άλλον. Πήραν τηλ σε υπουργείο και ΓΓΠΣ και τους ειπαν πως δεν ειχαν ακομα οδηγίες.Ό,τι να ναι δηλαδη , με έναν νόμο που ψηφίστηκε απ το καλοκαίρι.

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανεις?Γιατί μέχρι 11/1 υπάρχει 1 ΣΚ και 1 αργία που σημαίνει 4 εργάσιμες διαθέσιμες.

Την κάνουμε ηλεκτρονικά? Την κανει το μητρώο δηλώνοντας απαλλασομενοι για ΦΠΑ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

H αλήθεια είναι πως αρχές Δεκεμβρίου σε σεμινάριο για το ΦΠΑ η κ. Ρουσάκη δεν ήξερε να μας πει και πολλά για το συγκεκριμένο θέμα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

39.1.4 Με την υποπαράγραφο (1β) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου τα φυσικά πρόσωπα τα οποία ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον το εισόδημα που αποκτούν από τις συναλλαγές αυτές δεν υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ ετησίως.

39.1.5 Ως ευκαιριακή παρεπόμενη δραστηριότητα χαρακτηρίζεται η δραστηριότητα που δεν ασκείται κατά σύστημα και αποδεικνύεται από τα πραγματικά περιστατικά. Τέτοια πραγματικά περιστατικά αποτελούν ιδίως η συνέχεια ή μη της άσκησης της δραστηριότητας αυτής, η ύπαρξη ιδιαίτερης επαγγελματικής εγκατάστασης, η ύπαρξη ιδιαίτερου εξοπλισμού και μηχανικών μέσων για την παροχή των υπηρεσιών αυτών ή την παραγωγή των αγαθών ή απόκτηση αγαθών με σκοπό τη μεταπώληση, και γενικότερα το εάν η παροχή των υπηρεσιών αυτών ή των αγαθών, έχει τα χαρακτηριστικά της οργανωμένης επιχείρησης.

39.1.6 Ενδεικτικές περιπτώσεις που εμπίπτουν στην περίπτωση (β) της παραγράφου 1 του άρθρου 39 είναι:

α) Τα φυσικά πρόσωπα όπως φοιτητές, νοικοκυρές, άνεργοι κλπ, που συμβάλλονται με εταιρείες ερευνών με συμβάσεις έργου ή όχι.

β) Τα φυσικά πρόσωπα που διενεργούν πωλήσεις με το σύστημα της κατ’ οίκον επίδειξης, ως αντιπρόσωποι πωλητές (dealers).

γ) Οι ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι, φοιτητές, μεταπτυχιακοί φοιτητές, υποψήφιοι διδάκτορες κ.λ.π οι οποίοι μετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα επιχορηγούμενα ή μη, τα οποία εκτελούνται τόσο από πρόσωπα υπόχρεα του νόμου αυτού, όσο και από διάφορους φορείς.

δ) Οι διερμηνείς ή μεταφραστές.

39.1.7 Με την υποπαράγραφο (1γ) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου οι δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι ή συνταξιούχοι που είναι συγγραφείς ή εισηγητές εκπαιδευτικών προγραμμάτων (π.χ. μεταπτυχιακά) και σεμιναρίων (π.χ. ημερίδες), εφόσον δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα.

39.1.8 Η οντότητα προς την οποία παρέχεται υπηρεσία ή πωλούνται τα αγαθά από τα υπό 39.1.4 και 39.1.7 πρόσωπα [περιπτώσεις (β) και (γ) της παραγράφου 1 του άρθρου 39] οφείλει να εκδίδει το προβλεπόμενο παραστατικό από τις διατάξεις του παρόντος νόμου, ώστε να διασφαλίζεται η υποβολή των εισοδημάτων αυτών σε φορολογία.

39.1.9 Τα φυσικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες ή πωλούν αγαθά λιανικά αποκτώντας εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα είναι υπόχρεα εφαρμογής των λογιστικών προτύπων, καθότι η διενέργεια αυτών δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ευκαιριακή. Διευκρινίζεται ότι η συμπτωματική πώληση προσωπικών περιουσιακών στοιχείων (ακίνητα, αυτοκίνητα, οικοσκευή, κλπ.) σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται υποχρεώσεις σε σχέση με τον παρόντα νόμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν συμφωνώ, Ένα απλό παράδειγμα: Επιχείρηση με φπα και επιχείρηση χωρίς. Αγοράζουν και οι 2 με 100 και πουλάνε με 150 με φπα 23% ο πρώτος έχει κέρδος 15,5 και ο δεύτερος 27 ή ο δεύτερος μπορεί να πουλήσει στα 138,5 μόνο για να έχει όσο κέρδος όσο ο πρώτος. 

υπαρχει επιχειρηση με τζιρο κατω απο 10,000 που να μην εδρευει σε χωριο και να ειναι βιωσιμη????αυτο το μετρο αφορα πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις!δεν θα τιθετε καν θεμα ανταγωνισμου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν συμφωνώ, Ένα απλό παράδειγμα: Επιχείρηση με φπα και επιχείρηση χωρίς. Αγοράζουν και οι 2 με 100 και πουλάνε με 150 με φπα 23% ο πρώτος έχει κέρδος 15,5 και ο δεύτερος 27 ή ο δεύτερος μπορεί να πουλήσει στα 138,5 μόνο για να έχει όσο κέρδος όσο ο πρώτος. 

 
Η επιχείρηση που εντάσσεται στο πεδίο του ΦΠΑ έχει δικαίωμα να εκπέσει τον φόρο και η δεύτερη όχι. Συνεπώς η πρώτη θα αγοράσει με 100 και η δεύτερη με 123 (ο ΦΠΑ ενσωματώνεται στο κόστος). 
 
Χαιρετισμούς,  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα ,καλή χρονιά με υγεία ,

 

 Όταν κάνεις μεταβολή και πας σε καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ (<10.000€) υποχρεωτικά κάνεις απογραφή των αποθεμάτων και τούμπαλιν.Απορία και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Αφού κάνεις απογραφή γεννιέται ταυτόχρονα η υποχρέωση για απογραφή για 3 συνεχόμενες χρήσεις? ή έχει κάποια απαλλαγή που μου έχει διαφύγει;

 

ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα ,καλή χρονιά με υγεία ,

 

 Όταν κάνεις μεταβολή και πας σε καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ (<10.000€) υποχρεωτικά κάνεις απογραφή των αποθεμάτων και τούμπαλιν.Απορία και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Αφού κάνεις απογραφή γεννιέται ταυτόχρονα η υποχρέωση για απογραφή για 3 συνεχόμενες χρήσεις? ή έχει κάποια απαλλαγή που μου έχει διαφύγει;

 

ευχαριστώ

 

Η απογραφή αποθεμάτων για τις ανάγκες συμπλήρωσης της δήλωσης μετάταξης είναι - όπως ήδη το γράφεις -  υποχρεωτική. Δεν είναι προαιρετική ώστε να υποχρεούσαι σε απογραφή τα 3 επόμενα έτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αγαπητέ costas , ξέρω ότι η απογραφή αποθεμάτων για τις ανάγκες συμπλήρωσης της δήλωσης μετάταξης είναι υποχρεωτική .

Ν.4281/2014 αρθ.251 παρ.6" Αν υποκείμενος μετατάσσεται υποχρεωτικά ή προαιρετικά από το ένα καθεστώς στο άλλο, κατά την έναρξη συγκεκριμένης διαχειριστικής περιόδου, τα αποθέματα των εμπορεύσιμων αγαθών, τα οποία υπάρχουν κατά τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου, που προηγείται του χρόνου της μετάταξης, απογράφονται υποχρεωτικά ανά συντελεστή φόρου που ισχύει την τελευταία ημέρα της διαχειριστικής περιόδου που προηγείται της μετάταξης αποτιμώνται, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και υπάρχει υποχρέωση απόδοσης του φόρου που έχει εκπεσθεί για τα αποθέματα, όταν ο υποκείμενος μετατάσσεται από το κανονικό καθεστώς στο απαλλασσόμενο και

δικαίωμα έκπτωσης, αντίστοιχα, όταν μετατάσσεται από το απαλλασσόμενο στο κανονικό καθεστώς.

Εγώ ρωτάω για τις χρήσεις που έπονται π.χ.

2014 τζίρος 9.500€ ,κάνω μεταβολή για μετάταξη το 2015 (οπότε και απογραφή αποθεμάτων 31-12-2014) , χρήση 2015 τζίρος 8.500€ , χρήση 2016 τζίρος 9.700€ χρήση 2017 τζίρος 9.800€.Για τις χρήσεις που θα παραμείνω στο καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ λόγω τζίρου είναι υποχρεωτική η απογραφή για τις 3 επόμενες χρήσεις ; 

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα ξέρει κάποιος συνάδελφος την διαδικασία στο Μητρωο (λογικά Μ2 με υπογραφές από όλα τα τμήματα?) και αν χρειάζεται κάτι άλλο πχ βιβλίο εσόδων εξόδων για απόδειξη του τζίρου ή να έχει καταθέσει φπα δ τριμήνου 2014?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

 
Η επιχείρηση που εντάσσεται στο πεδίο του ΦΠΑ έχει δικαίωμα να εκπέσει τον φόρο και η δεύτερη όχι. Συνεπώς η πρώτη θα αγοράσει με 100 και η δεύτερη με 123 (ο ΦΠΑ ενσωματώνεται στο κόστος). 
 
Χαιρετισμούς,  

 

Ακριβώς έτσι τα υπολόγισα στο παράδειγμα που έκανα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αγαπητέ costas , ξέρω ότι η απογραφή αποθεμάτων για τις ανάγκες συμπλήρωσης της δήλωσης μετάταξης είναι υποχρεωτική .

Ν.4281/2014 αρθ.251 παρ.6" Αν υποκείμενος μετατάσσεται υποχρεωτικά ή προαιρετικά από το ένα καθεστώς στο άλλο, κατά την έναρξη συγκεκριμένης διαχειριστικής περιόδου, τα αποθέματα των εμπορεύσιμων αγαθών, τα οποία υπάρχουν κατά τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου, που προηγείται του χρόνου της μετάταξης, απογράφονται υποχρεωτικά ανά συντελεστή φόρου που ισχύει την τελευταία ημέρα της διαχειριστικής περιόδου που προηγείται της μετάταξης αποτιμώνται, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και υπάρχει υποχρέωση απόδοσης του φόρου που έχει εκπεσθεί για τα αποθέματα, όταν ο υποκείμενος μετατάσσεται από το κανονικό καθεστώς στο απαλλασσόμενο και

δικαίωμα έκπτωσης, αντίστοιχα, όταν μετατάσσεται από το απαλλασσόμενο στο κανονικό καθεστώς.

Εγώ ρωτάω για τις χρήσεις που έπονται π.χ.

2014 τζίρος 9.500€ ,κάνω μεταβολή για μετάταξη το 2015 (οπότε και απογραφή αποθεμάτων 31-12-2014) , χρήση 2015 τζίρος 8.500€ , χρήση 2016 τζίρος 9.700€ χρήση 2017 τζίρος 9.800€.Για τις χρήσεις που θα παραμείνω στο καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ λόγω τζίρου είναι υποχρεωτική η απογραφή για τις 3 επόμενες χρήσεις ; 

 

Ευχαριστώ

 

Ερώτηση: Η απογραφή της 31/12/2014 που θα κάνεις λόγω μετάταξης είναι προαιρετική ή υποχρεωτική;

Απάντηση: Η απογραφή της 31/12/2014 ένεκα μετάταξης ( είτε η μετάταξη γίνεται υποχρεωτικά είτε γίνεται προαιρετικά ) είναι υποχρεωτική.

Αφού λοιπόν η απογραφή της 31/12/2014 είναι υποχρεωτική τότε ΔΕΝ υποχρεούσαι σε απογραφή τα επόμενα έτη αρκεί ο τζίρος σου να είναι ≤ 150.000,00 €.

ΕΛΠ άρθρο 30, παρ. 3 - 4 - 5 - 6.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

39.1.4 Με την υποπαράγραφο (1β) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου τα φυσικά πρόσωπα τα οποία ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον το εισόδημα που αποκτούν από τις συναλλαγές αυτές δεν υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ ετησίως.

39.1.5 Ως ευκαιριακή παρεπόμενη δραστηριότητα χαρακτηρίζεται η δραστηριότητα που δεν ασκείται κατά σύστημα και αποδεικνύεται από τα πραγματικά περιστατικά. Τέτοια πραγματικά περιστατικά αποτελούν ιδίως η συνέχεια ή μη της άσκησης της δραστηριότητας αυτής, η ύπαρξη ιδιαίτερης επαγγελματικής εγκατάστασης, η ύπαρξη ιδιαίτερου εξοπλισμού και μηχανικών μέσων για την παροχή των υπηρεσιών αυτών ή την παραγωγή των αγαθών ή απόκτηση αγαθών με σκοπό τη μεταπώληση, και γενικότερα το εάν η παροχή των υπηρεσιών αυτών ή των αγαθών, έχει τα χαρακτηριστικά της οργανωμένης επιχείρησης.

39.1.6 Ενδεικτικές περιπτώσεις που εμπίπτουν στην περίπτωση (β) της παραγράφου 1 του άρθρου 39 είναι:

α) Τα φυσικά πρόσωπα όπως φοιτητές, νοικοκυρές, άνεργοι κλπ, που συμβάλλονται με εταιρείες ερευνών με συμβάσεις έργου ή όχι.

β) Τα φυσικά πρόσωπα που διενεργούν πωλήσεις με το σύστημα της κατ’ οίκον επίδειξης, ως αντιπρόσωποι πωλητές (dealers).

γ) Οι ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι, φοιτητές, μεταπτυχιακοί φοιτητές, υποψήφιοι διδάκτορες κ.λ.π οι οποίοι μετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα επιχορηγούμενα ή μη, τα οποία εκτελούνται τόσο από πρόσωπα υπόχρεα του νόμου αυτού, όσο και από διάφορους φορείς.

δ) Οι διερμηνείς ή μεταφραστές.

39.1.7 Με την υποπαράγραφο (1γ) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου οι δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι ή συνταξιούχοι που είναι συγγραφείς ή εισηγητές εκπαιδευτικών προγραμμάτων (π.χ. μεταπτυχιακά) και σεμιναρίων (π.χ. ημερίδες), εφόσον δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα.

39.1.8 Η οντότητα προς την οποία παρέχεται υπηρεσία ή πωλούνται τα αγαθά από τα υπό 39.1.4 και 39.1.7 πρόσωπα [περιπτώσεις (β) και (γ) της παραγράφου 1 του άρθρου 39] οφείλει να εκδίδει το προβλεπόμενο παραστατικό από τις διατάξεις του παρόντος νόμου, ώστε να διασφαλίζεται η υποβολή των εισοδημάτων αυτών σε φορολογία.

39.1.9 Τα φυσικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες ή πωλούν αγαθά λιανικά αποκτώντας εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα είναι υπόχρεα εφαρμογής των λογιστικών προτύπων, καθότι η διενέργεια αυτών δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ευκαιριακή. Διευκρινίζεται ότι η συμπτωματική πώληση προσωπικών περιουσιακών στοιχείων (ακίνητα, αυτοκίνητα, οικοσκευή, κλπ.) σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται υποχρεώσεις σε σχέση με τον παρόντα νόμο.

[3] Βλ. παρ. 1. του άρθρου 39: «Απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής φόρου υποκείμενοι, οι οποίοι, κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, πραγματοποίησαν ακαθάριστα έσοδα, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ. Ως ακαθάριστα έσοδα νοούνται όλα τα έσοδα, τα οποία λαμβάνονται υπόψη στη φορολογία εισοδήματος».

 

το ένα αναιρεί το άλλο? η δεν έχω καταλάβει τίποτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νομίζω πως το άρθρο 39 ΠΟΛ. 1003/31-12-2014 ξεκαθαρίζει το τοπίο, και μάλιστα στην στην 39.1.9 αναφέρει ξεκάθαρα τι ισχύει για τα φυσικά πρόσωπα/ ατομικές επιχειρήσεις

 

:39.1.9 Τα φυσικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες ή πωλούν αγαθά λιανικά αποκτώντας εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα είναι υπόχρεα εφαρμογής των λογιστικών προτύπων, καθότι η διενέργεια αυτών δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ευκαιριακή. Διευκρινίζεται ότι η συμπτωματική πώληση προσωπικών περιουσιακών στοιχείων (ακίνητα, αυτοκίνητα, οικοσκευή, κλπ.) σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται υποχρεώσεις σε σχέση με τον παρόντα νόμο.

 

έχω την εντύπωση πως την απαλλαγή από ΦΠΑ, ΚΒΣ, την έχουν μόνο οι ευκαιριακά απασχολούμενοι, οι οποίοι διευκρινίζεται εντός του άρθρου 39 της ίδιας ΠΟΛ. ποιοί είναι.

 

Βέβαια καλά είναι να ακούσουμε και άλλες απόψεις..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στη ΔΟΥ περιμένουν διευκρινήσεις, προς το παρόν είναι αδύνατη η μετάταξη. Δεδομένου ότι πρέπει (προφανώς) να ενημερωθούν τα βιβλία και να υποβληθεί

η περιοδική 4ου τριμήνου πριν γίνει η άιτηση μετάταξης, η παράταση είναι υποχρεωτική πιστέυω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας συνάδελφοι και καλή χρονιά. θεωρείτε εσείς ότι συμφέρει μία επιχείρηση να έχει απαλλαγή από το ΦΠΑ? Δεν ξέρω αλλά σε 2 πελάτες μου που ειχαν τζιρο<10000 θεωρω οτι δεν συμφέρει. Μήπως κάνω κάποιο λάθος??? Δεν ξέρω!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στη ΔΟΥ περιμένουν διευκρινήσεις, προς το παρόν είναι αδύνατη η μετάταξη. Δεδομένου ότι πρέπει (προφανώς) να ενημερωθούν τα βιβλία και να υποβληθεί

η περιοδική 4ου τριμήνου πριν γίνει η άιτηση μετάταξης, η παράταση είναι υποχρεωτική πιστέυω.

Εγώ που είχα πάει και στης 2/1 και στης 5/1 , ψαχνόντουσαν , καλούσαν το υπουργειο και δεν ειχαν ιδεα. Μετα και απο τηλεφωνηματα σε αλλες δου μου είπαν να ξαναπαω σημερα για να ανοιξει η εφαρμογη στο μητρωο για να μπορέσουν να κανουν την αλλαγη.

 

Πήγα και πολλες φορες στο ΦΠΑ αλλα εκεινοι δεν  μπορουν να κανουν τπτ

όσο για περιοδικες και βιβλια, δεν μου ζητησαν και πιστευω δεν θα κανουν τον κοπο να ζητησουν.

 

Ηθελα να ξερα , αυτοι που θα ενταχθουν εχουν γυρισει τις ταμειακες τους σε 0% ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ που είχα πάει και στης 2/1 και στης 5/1 , ψαχνόντουσαν , καλούσαν το υπουργειο και δεν ειχαν ιδεα. Μετα και απο τηλεφωνηματα σε αλλες δου μου είπαν να ξαναπαω σημερα για να ανοιξει η εφαρμογη στο μητρωο για να μπορέσουν να κανουν την αλλαγη.

 

Πήγα και πολλες φορες στο ΦΠΑ αλλα εκεινοι δεν  μπορουν να κανουν τπτ

όσο για περιοδικες και βιβλια, δεν μου ζητησαν και πιστευω δεν θα κανουν τον κοπο να ζητησουν.

 

Ηθελα να ξερα , αυτοι που θα ενταχθουν εχουν γυρισει τις ταμειακες τους σε 0% ?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ...

Η ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ....

ΤΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ?? ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΤΟΥ 2014 ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ ΜΕΧΡΙ 2/2/2015?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ...

Η ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ....

ΤΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ?? ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΤΟΥ 2014 ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ ΜΕΧΡΙ 2/2/2015?

Καλημέρα,

εννοείς την εφαρμογή

Δήλωση Ένταξης στο Ειδικό Καθεστώς του Άρθρου 39β του Κώδικα Φ.Π.Α ?

πως την ανακαλυψες? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×