Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Controller

Έκδοση Αποδείξεων παροχής υπηρεσιών από 1-1-2015

Question

Καλημερα σε ολους , καλη χρονιά και υγεία για όλους .

 

Σας παραθέτω τον προβληματισμό μου για τις επιχειρήσεις που εκδίδουν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών σε ιδιώτες από 1-1-2015 . Εδώ συμπεριλαμβανόμαστε και εμείς οι λογιστές όπως και πολλοί άλλοι επαγγελματίες  . Έχουμε και λέμε λοιπόν : 

 

Σύμφωνα με το Αρθρο 12 του 4308/24-11-2014 παρ.1 , παρ.8 και παρ 10. ισχύουν τα εξής : 

 

1. Για κάθε πώληση αγαθών ή υπηρεσιών σε ιδιώτες καταναλωτές, μπορεί να εκδίδεται στοιχείο λιανικής πώλησης (απόδειξη λιανικής πώλησης ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών), αντί έκδοσης τιμολογίου του άρθρου 8. Αντίτυπο αυτού του εγγράφου παραδίδεται, αποστέλλεται ή τίθεται στη διάθεση του πελάτη. 

 

8. Η έκδοση στοιχείων λιανικής πώλησης (αποδείξεων λιανικής ή τιμολογίων) γίνεται με τη χρήση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών που προβλέπει ο ν. 1809/1988 κατά τη θέση σε ισχύ του παρόντος νόμου.  

 

10. Οι οντότητες δύνανται να εκδίδουν τα στοιχεία λιανικής πώλησης με τη χρήση υπηρεσιών παρόχου ηλεκτρονικής έκδοσης στοιχείων λιανικής πώλησης, αντί της χρήσης φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών της παραγράφου 8.

 

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι τα εξής : 

α) Με τον 4308/24.11.2014 ο 1809 καταργείται (εκτός απο το αρθρο για τα προστιμα μεχρι 31.12.2014) αρα τι πρέπει να χρησιμοποιειται για την εκδοση αποδ.παροχης υπηρεσιων ?

β) Με τη παρ.10 παραπανω , τι εννοει ο ποιητής , χρηση Η/Υ , χρήση online τιμολόγησης , τι ακριβώς ?

γ) Τελικά αρκει να εκδιδονται οι αποδ.παροχης υπηρεσιών μεσω ηλεκτρονικου υπολογιστη , χωρς χρηση φορολογικου μηχανισμού ?

 

Αυτα τα ερωτηματα για αρχη και βλεπουμε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα

Εγώ σε ανάλογη περίπτωση θα πρότεινα έκδοση μηδενικής απόδειξης (πραγματικό γεγονός), ίσως και με αναφορά ότι αφορά εξέταση ασθενή ασφαλισμένο στο τάδε ταμείο -που φυσικά ο γιατρός έχει σύμβαση μ' αυτό- μέχρι και εάν η διοίκηση τοποθετηθεί διαφορετικά (π.χ. ορίσει απαλλαγή). Σε αντίθετη περίπτωση, έστω και με την έκδοση μικρής απόδειξης πχ των 5,00€ ανά εξέταση, ο γιατρός θα επιβαρυνόταν με ποσά ακαθαρίστων εσόδων που δεν εισέπραττε, που μπορεί σε βάθος χρόνου να είναι της τάξης των μερικών χιλιάδων ευρώ το έτος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά ισχύει οτι σαν λογιστές μπορούμε να κόψουμε αλπ απο εμπορικό πρόγραμμα χωρίς φορολογικό μηχανισμό η διάβασα λάθος. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά ισχύει οτι σαν λογιστές μπορούμε να κόψουμε αλπ απο εμπορικό πρόγραμμα χωρίς φορολογικό μηχανισμό η διάβασα λάθος. 

 

Μπορούμε, είτε ατομικές επιχειρήσεις, είτε εταιρείες. Η 1002/2014 γράφει για οντότητες γενικά. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ατομική επιχείρηση (εκδοση κοινοχρήστων) κόβει αποδειξη λιανικής για παροχη υπηρεσίας χειρόγραφη αθεώρητη. Κάνει επέκταση δραστηριότητας (ηλεκτρολογικές υπηρεσίες), μπορεί να κόβει την ίδια απόδειξη εφόσον αφορά ιδιώτες; δεν έχει υποχρέωση ταμειακής σωστά;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ατομική επιχείρηση (εκδοση κοινοχρήστων) κόβει αποδειξη λιανικής για παροχη υπηρεσίας χειρόγραφη αθεώρητη. Κάνει επέκταση δραστηριότητας (ηλεκτρολογικές υπηρεσίες), μπορεί να κόβει την ίδια απόδειξη εφόσον αφορά ιδιώτες; δεν έχει υποχρέωση ταμειακής σωστά;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Ατομική επιχείρηση (εκδοση κοινοχρήστων) κόβει αποδειξη λιανικής για παροχη υπηρεσίας χειρόγραφη αθεώρητη. Κάνει επέκταση δραστηριότητας (ηλεκτρολογικές υπηρεσίες), μπορεί να κόβει την ίδια απόδειξη εφόσον αφορά ιδιώτες; δεν έχει υποχρέωση ταμειακής σωστά;;

 

ΠΟΛ 1002/31-12-2014 παράγραφος 3 του άρθρου 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ 1002/31-12-2014 παράγραφος 3 του άρθρου 1

Από ότι κατάλαβα δεν έχει υποχρέωση σωστά;

Ευχαριστώ για την απάντηση

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχει ήθελα να γράψω sorry.

 

έχει υποχρέωση ή δεν έχει ,μας μπέρδεψες.

 

έχει κατάστημα λιανικής και πουλά πρίζες-λάμπες-καλώδια ή κάνει τεχνικά έργα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

έχει υποχρέωση ή δεν έχει ,μας μπέρδεψες.

 

έχει κατάστημα λιανικής και πουλά πρίζες-λάμπες-καλώδια ή κάνει τεχνικά έργα?

Οχι έχει γραφείο έκδοσης κοινοχρήστων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Απορία:

 

Μπορεί Ιατρός, Λογιστής κτλ να εκδίδει παροχής υπηρεσιών από ταμειακή μηχανή; Αναρρωτιέμαι διότι στην ταμειακή δε θα μπορεί να αναγράφεται ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κτλ.

(ΠΟΛ 1023/2014 ίσχυε με ΚΦΑΣ, ισχύει ακόμα; )

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1. Οι παρακάτω κατηγορίες οντοτήτων ανεξάρτητα από το μέγεθός τους, δύνανται να μη χρησιμοποιούν φορολογικό ηλεκτρονικό μηχανισμό, για την έκδοση των αποδείξεων λιανικών συναλλαγών:

 

ε) Οι ασκούντες το επάγγελμα του κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτεχνικού, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού, εμπειρογνώμονα, ομοιοπαθητικού, εναλλακτικής θεραπείας, ψυχοθεραπευτή, λογοθεραπευτή, λογοπαθολόγου, λογοπεδικού, διαιτολόγου, διατροφολόγου και εργοθεραπευτή,
 

΄Αρα αν θες χρησιμοποιείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εμείς οι λογιστές όταν παρέχουμε υπηρεσία δωρεάν (πραγματικά γεγονότα) σε ιδιώτες και σε επαγγελματίες (ναι...γίνεται και αυτό) τί πρέπει να κόβουμε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τελικά εμείς οι λογιστές στις απυ μπορουμε να τις τυπωνουμε ηλεκτρονικα και να μην εχουμε φορολογικο μηχανισμο? αλλαξε κατι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...