Jump to content
  • 0
Controller

Έκδοση Αποδείξεων παροχής υπηρεσιών από 1-1-2015

Question

Καλημερα σε ολους , καλη χρονιά και υγεία για όλους .

 

Σας παραθέτω τον προβληματισμό μου για τις επιχειρήσεις που εκδίδουν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών σε ιδιώτες από 1-1-2015 . Εδώ συμπεριλαμβανόμαστε και εμείς οι λογιστές όπως και πολλοί άλλοι επαγγελματίες  . Έχουμε και λέμε λοιπόν : 

 

Σύμφωνα με το Αρθρο 12 του 4308/24-11-2014 παρ.1 , παρ.8 και παρ 10. ισχύουν τα εξής : 

 

1. Για κάθε πώληση αγαθών ή υπηρεσιών σε ιδιώτες καταναλωτές, μπορεί να εκδίδεται στοιχείο λιανικής πώλησης (απόδειξη λιανικής πώλησης ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών), αντί έκδοσης τιμολογίου του άρθρου 8. Αντίτυπο αυτού του εγγράφου παραδίδεται, αποστέλλεται ή τίθεται στη διάθεση του πελάτη. 

 

8. Η έκδοση στοιχείων λιανικής πώλησης (αποδείξεων λιανικής ή τιμολογίων) γίνεται με τη χρήση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών που προβλέπει ο ν. 1809/1988 κατά τη θέση σε ισχύ του παρόντος νόμου.  

 

10. Οι οντότητες δύνανται να εκδίδουν τα στοιχεία λιανικής πώλησης με τη χρήση υπηρεσιών παρόχου ηλεκτρονικής έκδοσης στοιχείων λιανικής πώλησης, αντί της χρήσης φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών της παραγράφου 8.

 

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι τα εξής : 

α) Με τον 4308/24.11.2014 ο 1809 καταργείται (εκτός απο το αρθρο για τα προστιμα μεχρι 31.12.2014) αρα τι πρέπει να χρησιμοποιειται για την εκδοση αποδ.παροχης υπηρεσιων ?

β) Με τη παρ.10 παραπανω , τι εννοει ο ποιητής , χρηση Η/Υ , χρήση online τιμολόγησης , τι ακριβώς ?

γ) Τελικά αρκει να εκδιδονται οι αποδ.παροχης υπηρεσιών μεσω ηλεκτρονικου υπολογιστη , χωρς χρηση φορολογικου μηχανισμού ?

 

Αυτα τα ερωτηματα για αρχη και βλεπουμε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Συμφωνα με την ΠΟΛ 1003/14 διδεται η δυνατοτητα  στην ΓΓΔΕ με αποφαση της να απαλλασει καποιες κατηγοριες υποχρεων απο την χρηση μηχανισμων. Αρα περιμενουμε

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

περιμαίνουμε... 

Παράγραφος 11

12.11.1 Με την παράγραφο αυτή εξουσιοδοτείται ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων να
καθορίσει απαλλαγές από την υποχρέωση χρήσης Φορολογικών Ηλεκτρονικών
Μηχανισμών (φορολογική ταμειακή μηχανή ή μηχανισμός Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.), για
συγκεκριμένες κατηγορίες οντοτήτων ή συγκεκριμένες κατηγορίες συναλλαγών λιανικής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τωρα διαβαζα την εγκυκλιο , και το ειδα αυτο που αναφερετε . Νομιζω οτι ομως οτι η λυση ειναι διαφορετικη και λεγεται ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ (Μιλαω παντα για την παροχη υπηρεσιων).

 

Άρθρο 12: Εκδιδόμενα στοιχεία για λιανική πώληση αγαθών ή υπηρεσιών
Παράγραφος 1
12.1.1 Για πωλήσεις προς ιδιώτες καταναλωτές, παρέχεται η δυνατότητα να εκδίδεται, αντί του
τιμολογίου πώλησης που θα περιλάμβανε το σύνολο των πληροφοριών (ενδείξεων) του
άρθρου 9, παραστατικό λιανικής πώλησης, κάτι που είναι το σύνηθες στην πράξη.
 
Ετσι μπορουμε να εκδιδουμε ΚΑΙ σε ιδιωτες ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ που να περιεχει ολα τα στοιχεια στα οποια αναφερεται το Αρθρο 9 δηλ :
 
α) Την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου.  
β) Τον αύξοντα αριθμό για μία ή περισσότερες σειρές τιμολογίων, ο οποίος χαρακτηρίζει το τιμολόγιο με μοναδικό τρόπο.  
γ) Τον Αριθμό Φορολογικού Μητρώου (Α.Φ.Μ.), με βάση τον οποίο ο πωλητής πραγματοποίησε την παράδοση των αγαθών ή την παροχή των υπηρεσιών.  
δ) Τον Α.Φ.Μ. του πελάτη, με βάση τον οποίο έλαβε χώρα η παράδοση των αγαθών ή η παροχή των υπηρεσιών.  
ε) Την πλήρη επωνυμία και την πλήρη διεύθυνση του πωλητή και του πελάτη που αποκτά τα αγαθά ή λαμβάνει τις υπηρεσίες.  
στ) Την ποσότητα και το είδος των παραδιδόμενων αγαθών ή την έκταση και το είδος των παρεχόμενων υπηρεσιών, εκτός εάν η έκταση και το είδος των παρεχόμενων υπηρεσιών προκύπτει από άλλα έγγραφα στα οποία παραπέμπει το τιμολόγιο.  
ζ) Την ημερομηνία κατά την οποία πραγματοποιήθηκε ή ολοκληρώθηκε η παράδοση αγαθών ή η παροχή υπηρεσιών, εφόσον η ημερομηνία αυτή δεν συμπίπτει με την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου.  
η) Την αξία αγαθών ή υπηρεσιών ανά συντελεστή Φ.Π.Α., την αξία που απαλλάσσεται Φ.Π.Α., την αξία μονάδας αγαθού ή υπηρεσίας χωρίς Φ.Π.Α., καθώς και την αξία κάθε έκπτωσης ή επιστροφής, εάν δεν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή μονάδας.  
θ) Το συντελεστή Φ.Π.Α. που εφαρμόζεται.  
ι) Το ποσό του οφειλόμενου Φ.Π.Α., εκτός εάν εφαρμόζεται ειδικό καθεστώς, σύμφωνα με το οποίο η πληροφορία αυτή παραλείπεται.
 
Πιστευω οτι με αυτο το τροπο δεν απαιτειται η χρηση φορολογικου μηχανισμου (Μιλαμε παντα για παροχη υπηρεσιων , που περιλαμβανει και τους λογιστες μεσα)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Τωρα διαβαζα την εγκυκλιο , και το ειδα αυτο που αναφερετε . Νομιζω οτι ομως οτι η λυση ειναι διαφορετικη και λεγεται ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ (Μιλαω παντα για την παροχη υπηρεσιων).

 

Άρθρο 12: Εκδιδόμενα στοιχεία για λιανική πώληση αγαθών ή υπηρεσιών
Παράγραφος 1
12.1.1 Για πωλήσεις προς ιδιώτες καταναλωτές, παρέχεται η δυνατότητα να εκδίδεται, αντί του
τιμολογίου πώλησης που θα περιλάμβανε το σύνολο των πληροφοριών (ενδείξεων) του
άρθρου 9, παραστατικό λιανικής πώλησης, κάτι που είναι το σύνηθες στην πράξη.
 
Ετσι μπορουμε να εκδιδουμε ΚΑΙ σε ιδιωτες ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ που να περιεχει ολα τα στοιχεια στα οποια αναφερεται το Αρθρο 9 δηλ :
 

12.8.2 Σημειώνεται ότι σε περίπτωση που η οντότητα εκδίδει τιμολόγιο για τις λιανικές πωλήσεις αγαθών ή παροχές υπηρεσιών, αυτό εκδίδεται μηχανογραφικά με σήμανση από φορολογικό μηχανισμό, εκτός εάν η οντότητα απαλλάσσεται από τη χρήση φορολογικού μηχανισμού σύμφωνα με το άρθρο αυτό, περίπτωση στην οποία το τιμολόγιο εκδίδεται με οποιονδήποτε τρόπο, είτε χειρόγραφα είτε μηχανογραφικά χωρίς σήμανση από φορολογικό μηχανισμό.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφε καλημερα , μου διεφυγε η παραπανω παραγραφος ,ευχαριστω πολυ . Μας βλεπω να μην αποφευγουμε το κοστος του φορολογικου μηχανισμου !!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφε καλημερα , μου διεφυγε η παραπανω παραγραφος ,ευχαριστω πολυ . Μας βλεπω να μην αποφευγουμε το κοστος του φορολογικου μηχανισμου !!!!!!!!!!!!!!

 

βρε μπας και τη γλυτώσαμε?

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20154

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δηλαδή αν ένας ελεύθερος επαγγελματίας(λογιστής,δικαστικός επιμελητής κλπ κατηγοριών που απαλλάσονται με την ερμηνευτική εγκύκλιο του Υ.Ο. από ΦΗΜ-ΕΑΔΦΣΣ) εκδίδει απόδειξη λιανικών συναλλαγών μέσω εμπορικού λογισμικού και όχι χειρόγραφα, υπόκειται ή όχι σε φορολογικό μηχανισμό? και ισχύει από 1-1-2015 η ονομασία "απόδειξη λιανικών συναλλαγών για την παροχή υπηρεσιών" ή με την κατάργηση του ΚΦΑΣ επανήλθαμε πάλι στο "αποδειξη παροχής υπηρεσιών"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δηλαδή αν ένας ελεύθερος επαγγελματίας(λογιστής,δικαστικός επιμελητής κλπ κατηγοριών που απαλλάσονται με την ερμηνευτική εγκύκλιο του Υ.Ο. από ΦΗΜ-ΕΑΔΦΣΣ) εκδίδει απόδειξη λιανικών συναλλαγών μέσω εμπορικού λογισμικού και όχι χειρόγραφα, υπόκειται ή όχι σε φορολογικό μηχανισμό? και ισχύει από 1-1-2015 η ονομασία "απόδειξη λιανικών συναλλαγών για την παροχή υπηρεσιών" ή με την κατάργηση του ΚΦΑΣ επανήλθαμε πάλι στο "αποδειξη παροχής υπηρεσιών"?

Δείτε απάντηση του κ. Χριστόπουλου:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ . Αγαπητοί (elal, Κώστα και Παν. Στεφανίδη):

Μπορούμε να χρησιμοποιούμε Η/Υ για μηχανογραφική έκδοση απόδειξης λιανικής που να συμπεριλαμβάνει όλες τις πληροφορίες που απαιτούνται. Παρακάτω παρακαλώ να δείτε

την τεκμηρίωση:

1. Η παρ. 7 του άρθρου 12 προβλέπει ότι «Η οντότητα που πωλεί αγαθά ή υπηρεσίες σε ιδιώτες καταναλωτές έχει την ευθύνη να διασφαλίζει ότι εκδίδεται στοιχείο λιανικής πώλησης ή εναλλακτικά

τιμολόγιο, για κάθε σχετική πώληση».

2. Συνεπώς η παράγραφος 8 του άρθρου 12 των Ε.Λ.Π.-Ν.4308/2014 που εισάγει γενική υποχρέωση για χρήση Φορολογικών Ηλεκτρονικών Μηχανισμών (ΦΗΜ) που προέβλεπε ο Ν.1809/1988 για την έκδοση παραστατικών πωλήσεων λιανικής

καταλαμβάνει τις αποδείξεις λιανικής και σε περίπτωση που με βάση την παραπάνω παρ. 7 του άρθρου 12 εναλλακτικά εκδίδεται τιμολόγιο, καταλαμβάνει και το τιμολόγιο. Δηλαδή στην περίπτωση αυτή εκδίδονται (με τη χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής ή, εφόσον εκδίδονται μηχανογραφικά, με σήμανση από φορολογικό

μηχανισμό) και οι αποδείξεις λιανικής (πώλησης ή παροχής υπηρεσιών) και το τιμολόγιο εφόσον η οντότητα το εκδίδει για τις λιανικές πωλήσεις αγαθών ή παροχές υπηρεσιών. 

Προσοχή: όμως η εγκύκλιος σπεύδει να μας διευκρινίσει στη συνέχεια ότι «εκτός εάν η οντότητα απαλλάσσεται από τη χρήση φορολογικού μηχανισμού σύμφωνα με το άρθρο αυτό» οπότε το «εναλλακτικά» εκδιδόμενο τιμολόγιο για τις λιανικές πωλήσεις αγαθών ή παροχές υπηρεσιών, εκδίδεται με οποιονδήποτε τρόπο, είτε χειρόγραφα είτε μηχανογραφικά χωρίς σήμανση από

φορολογικό μηχανισμό.

3. Συνεπώς η παραπάνω διάταξη εισάγει γενική υποχρέωση για χρήση Φορολογικών Ηλεκτρονικών Μηχανισμών (ΦΗΜ) για την έκδοση παραστατικών πωλήσεων λιανικής (αγαθών ή υπηρεσιών) και δεν καταλαμβάνει την έκδοση των τιμολογίων (άρθρο 8) όπου η «Η έννοια της χονδρικής πώλησης αγαθών και υπηρεσιών δεν ορίζεται στις διατάξεις αυτές, προκύπτει όμως εξ αντιδιαστολής με την έννοια της λιανικής (ιδιώτες καταναλωτές)». 

4. Αυτό προκύπτει ρητά και από την παρ. 11 του άρθρου 12, όπου δίνεται εξουσιοδότηση στον Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων να καθορίσει απαλλαγές από την υποχρέωση χρήσης Φορολογικών Ηλεκτρονικών Μηχανισμών (φορολογική ταμειακή μηχανή ή μηχανισμός Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.), για συγκεκριμένες κατηγορίες οντοτήτων ή συγκεκριμένες κατηγορίες συναλλαγών λιανικής.

5. Και φτάνουμε στο κρίσιμο ερώτημα σας αν με την απαλλαγή που μας δίνει η πρόσφατη απόφαση ΠΟΛ.1002/31.12.2014 στις συναλλαγές με ιδιώτες από τους παραπάνω (πρώην) ελεύθερους επαγγελματίες, είτε ασκούν ατομικά το συγκεκριμένο επάγγελμα είτε εταιρικά και επιπρόσθετα είτε τηρούν απλογραφικό ή διπλογραφικό λογιστικό σύστημα, να μην εκδίδουμε τις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών με τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών (φορολογική ταμειακή μηχανή ή μηχανισμός Α.Φ.Δ.Σ.Σ.), με την προϋπόθεση ότι στις εκδιδόμενες αποδείξεις

αναγράφουμε και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη.

Το «χειρόγραφα» που έβαλα όπως λέτε σε παρένθεση ήταν για να δώσω την συνήθη περίπτωση. Όμως ομολογώ ότι παρέλειψα να προσθέσω την εναλλακτική δυνατότητα που ορίζει η παράγραφος 11 του άρθρο 12 του ν. 4308/2014 για τα ΕΛΠ και η οποία

δεν αφήνει αμφιβολίες για το ότι «Οι οντότητες αυτές δύνανται να εκδίδουν τα στοιχεία λιανικής πώλησης με χειρόγραφο τρόπο ή με άλλο τεχνικό μέσο». Συνεπώς επαναλαμβάνω με αυτό που ξεκίνησα παραπάνω. Μπορούμε να χρησιμοποιούμε Η/Υ για μηχανογραφική

έκδοση απόδειξης λιανικής που να συμπεριλαμβάνει όλες τις πληροφορίες που απαιτούνται.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΜΆΛ

 

Δείτε απάντηση του κ. Χριστόπουλου:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ . Αγαπητοί (elal, Κώστα και Παν. Στεφανίδη):
Μπορούμε να χρησιμοποιούμε Η/Υ για μηχανογραφική έκδοση απόδειξης λιανικής που να συμπεριλαμβάνει όλες τις πληροφορίες που απαιτούνται. Παρακάτω παρακαλώ να δείτε
την τεκμηρίωση:
1. Η παρ. 7 του άρθρου 12 προβλέπει ότι «Η οντότητα που πωλεί αγαθά ή υπηρεσίες σε ιδιώτες καταναλωτές έχει την ευθύνη να διασφαλίζει ότι εκδίδεται στοιχείο λιανικής πώλησης ή εναλλακτικά
τιμολόγιο, για κάθε σχετική πώληση».
2. Συνεπώς η παράγραφος 8 του άρθρου 12 των Ε.Λ.Π.-Ν.4308/2014 που εισάγει γενική υποχρέωση για χρήση Φορολογικών Ηλεκτρονικών Μηχανισμών (ΦΗΜ) που προέβλεπε ο Ν.1809/1988 για την έκδοση παραστατικών πωλήσεων λιανικής
καταλαμβάνει τις αποδείξεις λιανικής και σε περίπτωση που με βάση την παραπάνω παρ. 7 του άρθρου 12 εναλλακτικά εκδίδεται τιμολόγιο, καταλαμβάνει και το τιμολόγιο. Δηλαδή στην περίπτωση αυτή εκδίδονται (με τη χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής ή, εφόσον εκδίδονται μηχανογραφικά, με σήμανση από φορολογικό
μηχανισμό) και οι αποδείξεις λιανικής (πώλησης ή παροχής υπηρεσιών) και το τιμολόγιο εφόσον η οντότητα το εκδίδει για τις λιανικές πωλήσεις αγαθών ή παροχές υπηρεσιών. 
Προσοχή: όμως η εγκύκλιος σπεύδει να μας διευκρινίσει στη συνέχεια ότι «εκτός εάν η οντότητα απαλλάσσεται από τη χρήση φορολογικού μηχανισμού σύμφωνα με το άρθρο αυτό» οπότε το «εναλλακτικά» εκδιδόμενο τιμολόγιο για τις λιανικές πωλήσεις αγαθών ή παροχές υπηρεσιών, εκδίδεται με οποιονδήποτε τρόπο, είτε χειρόγραφα είτε μηχανογραφικά χωρίς σήμανση από
φορολογικό μηχανισμό.
3. Συνεπώς η παραπάνω διάταξη εισάγει γενική υποχρέωση για χρήση Φορολογικών Ηλεκτρονικών Μηχανισμών (ΦΗΜ) για την έκδοση παραστατικών πωλήσεων λιανικής (αγαθών ή υπηρεσιών) και δεν καταλαμβάνει την έκδοση των τιμολογίων (άρθρο 8) όπου η «Η έννοια της χονδρικής πώλησης αγαθών και υπηρεσιών δεν ορίζεται στις διατάξεις αυτές, προκύπτει όμως εξ αντιδιαστολής με την έννοια της λιανικής (ιδιώτες καταναλωτές)». 
4. Αυτό προκύπτει ρητά και από την παρ. 11 του άρθρου 12, όπου δίνεται εξουσιοδότηση στον Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων να καθορίσει απαλλαγές από την υποχρέωση χρήσης Φορολογικών Ηλεκτρονικών Μηχανισμών (φορολογική ταμειακή μηχανή ή μηχανισμός Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.), για συγκεκριμένες κατηγορίες οντοτήτων ή συγκεκριμένες κατηγορίες συναλλαγών λιανικής.
5. Και φτάνουμε στο κρίσιμο ερώτημα σας αν με την απαλλαγή που μας δίνει η πρόσφατη απόφαση ΠΟΛ.1002/31.12.2014 στις συναλλαγές με ιδιώτες από τους παραπάνω (πρώην) ελεύθερους επαγγελματίες, είτε ασκούν ατομικά το συγκεκριμένο επάγγελμα είτε εταιρικά και επιπρόσθετα είτε τηρούν απλογραφικό ή διπλογραφικό λογιστικό σύστημα, να μην εκδίδουμε τις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών με τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών (φορολογική ταμειακή μηχανή ή μηχανισμός Α.Φ.Δ.Σ.Σ.), με την προϋπόθεση ότι στις εκδιδόμενες αποδείξεις
αναγράφουμε και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη.
Το «χειρόγραφα» που έβαλα όπως λέτε σε παρένθεση ήταν για να δώσω την συνήθη περίπτωση. Όμως ομολογώ ότι παρέλειψα να προσθέσω την εναλλακτική δυνατότητα που ορίζει η παράγραφος 11 του άρθρο 12 του ν. 4308/2014 για τα ΕΛΠ και η οποία
δεν αφήνει αμφιβολίες για το ότι «Οι οντότητες αυτές δύνανται να εκδίδουν τα στοιχεία λιανικής πώλησης με χειρόγραφο τρόπο ή με άλλο τεχνικό μέσο». Συνεπώς επαναλαμβάνω με αυτό που ξεκίνησα παραπάνω. Μπορούμε να χρησιμοποιούμε Η/Υ για μηχανογραφική
έκδοση απόδειξης λιανικής που να συμπεριλαμβάνει όλες τις πληροφορίες που απαιτούνται.

μάλιστα.Άρα δεν απαιτείται χρήση φορολογικού μηχανισμού. Σχετικά με την ονομασία της απόδειξης παροχής ή απόδειξη λιανικών συναλλαγών για την παροχή υπηρεσιών έχουμε κάτι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΜΆΛ

 

μάλιστα.Άρα δεν απαιτείται χρήση φορολογικού μηχανισμού. Σχετικά με την ονομασία της απόδειξης παροχής ή απόδειξη λιανικών συναλλαγών για την παροχή υπηρεσιών έχουμε κάτι?

12.6.1 Με την παράγραφο γίνεται δεκτό ότι το παραστατικό λιανικής πώλησης μπορεί να φέρει ονομασία (τίτλο), ανάλογα με τις επικρατούσες πρακτικές («Απόδειξη», «Απόδειξη λιανικής», «Απόδειξη λιανικής πώλησης», «Απόδειξη παροχής υπηρεσιών» και «Απόδειξη λιανικών συναλλαγών»)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σχετικά με την ονομασία της απόδειξης παροχής ή απόδειξη λιανικών συναλλαγών για την παροχή υπηρεσιών έχουμε κάτι?

 

οκ  πολλά δωράκια πέσανε !!!  για να δούμε !!  τελεία και παύλα 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στον 4308/2014, αλλά και στην ερμηνευτική δεν αναφέρεται κάτι για έκδοση αποδείξεων λιανικής με την ένδειξη δωρεάν, όπως αναφερόταν στον ΚΒΣ και στον ΚΦΑΣ.

Άρα, εαν παρέχουμε μια υπηρεσία δωρεάν χωρίς αμοιβή δεν θα εκδώσουμε πλεον απόδειξη???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπερα

τα ΕΛΠ δεν εφαρμοζονται μονο για νομικα προσωπα, ΑΕ ΕΠΕ ΙΚΕ ?

 

εχει βγει καμμια νομοθετικη διαταξη που να εισαγει και τις ατομικες επιχειρησεις ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλησπερα

τα ΕΛΠ δεν εφαρμοζονται μονο για νομικα προσωπα, ΑΕ ΕΠΕ ΙΚΕ ?

 

εχει βγει καμμια νομοθετικη διαταξη που να εισαγει και τις ατομικες επιχειρησεις ?

 

Άρθρο 1

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/660#load_article_20559

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

γ) Η ετερόρρυθμη εταιρεία, η ομόρρυθμη εταιρεία, η ατομική επιχείρηση και κάθε άλλη οντότητα του ιδιωτικού τομέα που υποχρεούται στην εφαρμογή αυτού του νόμου από φορολογική ή άλλη νομοθετική διάταξη.

 

συμφωνα με αυτην την περιπτωση δεν ειναι υποχρεωμενοι να τηρουν ΕΛΠ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

15. Οι οντότητες, οι οποίες επιλέγουν να εκδίδουν τα στοιχεία λιανικής πώλησης μέσω τρίτου προσώπου (πάροχος) διαβιβάζουν προς τη Διεύθυνση Υποστήριξης Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών της Γενικής Διεύθυνσης Δημοσίων Εσόδων του Υπουργείου Οικονομικών την επωνυμία και τα στοιχεία επικοινωνίας του τρίτου προσώπου, καθώς και την ημερομηνία έναρξης και παύσης της χρήσης των υπηρεσιών του παρόχου. Η διαβίβαση των πληροφοριών αυτών γίνεται εντός δέκα (10) ημερών από την έναρξη ή την παύση χρήσης των υπηρεσιών του παρόχου.

 

τί εννοεί ο ποιητής με την λέξη "πάροχο" και με τη φράση "μέσω τρίτου προσώπου"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ατομική επιχείρηση που υπάγεται σε ΦΠΑ έκοψε κατά λάθος απόδειξη λιανικών συναλλαγών σε μπλοκάκι που δεν είχε την τυπωμένη σημείωση στο πλάι του εντύπου"συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ". Για να μην ακυρώνει και ξαναγράφει τα ίδια σε άλλο μπλόκ και για να μην παραγγέλνει σφραγιδάκι με την παραπάνω σημείωση, μπορεί να γράψει με το χέρι το "συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ" σε όσες έκοψε μέσα στο 2014(ένα μπλοκάκι περίπου)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ατομική επιχείρηση που υπάγεται σε ΦΠΑ έκοψε κατά λάθος απόδειξη λιανικών συναλλαγών σε μπλοκάκι που δεν είχε την τυπωμένη σημείωση στο πλάι του εντύπου"συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ". Για να μην ακυρώνει και ξαναγράφει τα ίδια σε άλλο μπλόκ και για να μην παραγγέλνει σφραγιδάκι με την παραπάνω σημείωση, μπορεί να γράψει με το χέρι το "συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ" σε όσες έκοψε μέσα στο 2014(ένα μπλοκάκι περίπου)?

ναι, μπορεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδη στο Ν 4308/2014 δεν αναφερεται τιποτα στις περιπτωσεις που παρεχεται δωρεαν υπηρεσια σε ιδιωτες, στις περιπτωσεις αυτες πχ γιατρος που εξεταζει δωρεαν ή συνταγογραφει δωρεαν,

τι πιστευετε οτι ειναι προτιμοτερο να εκδιδει ?

1 Μηδενικη αποδειξη

2. Αποδειξη με την ενδειξη δωρεαν ή

3 Να μην εκδιδει καμια αποδειξη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδη στο Ν 4308/2014 δεν αναφερεται τιποτα στις περιπτωσεις που παρεχεται δωρεαν υπηρεσια σε ιδιωτες, στις περιπτωσεις αυτες πχ γιατρος που εξεταζει δωρεαν ή συνταγογραφει δωρεαν,

τι πιστευετε οτι ειναι προτιμοτερο να εκδιδει ?

1 Μηδενικη αποδειξη

2. Αποδειξη με την ενδειξη δωρεαν ή

3 Να μην εκδιδει καμια αποδειξη

Ειχα την ιδια απορια κ τελικα σε αλλο θεμα συμφωνησαμε οτι το προτιμοτερο ειναι να κοβει κατι ελαχιστο..σε ελεγχο που περασε σε πελατη μου γιατρο πηραν μια τυχαια ημερομηνια απο το συστημα του εοππυ που ειχε συνταγογραφησει και κανανε αντιπαραβολη τις αποδειξεις που ειχε κοψει. Οποτε επειδη οι ελεγχοι θα ειναι αυτου του ειδους απο εδω κ στο εξης κ επειδη ο 4308 δεν προβλεπει δωρεαν εγω τους συμβουλευω να κοβουν κατι μικρο πχ 5 ευρω να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×