Προς το περιεχόμενο
  • 0

μη επιδειξη βιβλιων κατα τον ελεγχο και προστιμο?


dodos

Ερώτηση

σε ελεγχο που πραγματοποιηθηκε σε επιχειρηση στην οποια υπαρχει ηλεκτρονικη γνωστοποιηση για ενημερωση των μηχανογραφικα τηρουμένων βιβλιων εκτος εδρας ΚΒΣ Δ12 απο 01/01/2013,και την στιγμη που εγινε ο ελεγχος τα βιβλια και τα στοιχεια τα ειχα παρει στο γραφειο για ελεγχο ,επιδοθηκε παραβαση μη επιδειξης βιβλιων .επιδη ο επιχειρηματιας δεν εβρισκε την γνωστοποιηση να την δειξει στον ελεγχο.

πηγα στην αρμοδια δου με ενα διαβιβαστικο την γνωστοποιηση που εχει ημερομηνια 01/01/2013,και μου τα μασανε ,θα δουμε κτλ και δεν ξερω αν θα μπορουμε να κανουμε κατι...

ειναι λογικο να βαλουν προστιμο εφοσν τους εχω προσκομισει την γνωστοποιηση ?

ποιο εινια το προστιμο για την μη επιδειξη των βιβλιων ?

αν επιβαλουν προστιμο μονο δικαστικα δικαιωνεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

-στην αρχη ειπαν στον συναδελφο μας - που του ετυχε αυτο  -  οτι θα του εβαζαν     2 5 0 0  ε   για αρνηση ελεγχου  !!!!!

 

 

 ΤΕΛΙΚΑ  ,   250 ε      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε δική μου περίπτωση, χωρίς καν γνωστοποίηση, πήγαν σε πελάτη καλοκαίρι Αυγουστιάτικα την 1η μέρα που τόλμησα να πάω διακοπές και τελικά από το τηλέφωνο δέχτηκαν να προσκομιστούν εντός 5 ημερών στη ΔΟΥ και δε μας έβαλαν πρόστιμο... αλλά εξαρτάται και σε τι άτομο θα πέσεις στον έλεγχο δυστυχώς :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε δική μου περίπτωση, χωρίς καν γνωστοποίηση, πήγαν σε πελάτη καλοκαίρι Αυγουστιάτικα την 1η μέρα που τόλμησα να πάω διακοπές και τελικά από το τηλέφωνο δέχτηκαν να προσκομιστούν εντός 5 ημερών στη ΔΟΥ και δε μας έβαλαν πρόστιμο... αλλά εξαρτάται και σε τι άτομο θα πέσεις στον έλεγχο δυστυχώς :(

συγγνωμη αλλα αφου υπαρχει η γνωστοποιηση και απλα δεν ηξερε που ειναι ο επιχειρηματιας <δεν υπαρχει η κοινη λογικη εφοσον στην εκθεση που σταλθηκε για τoY.Σ.Ε. ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΜΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ελεγχο που πραγματοποιηθηκε σε επιχειρηση στην οποια υπαρχει ηλεκτρονικη γνωστοποιηση για ενημερωση των μηχανογραφικα τηρουμένων βιβλιων εκτος εδρας ΚΒΣ Δ12 απο 01/01/2013,και την στιγμη που εγινε ο ελεγχος τα βιβλια και τα στοιχεια τα ειχα παρει στο γραφειο για ελεγχο ,επιδοθηκε παραβαση μη επιδειξης βιβλιων .επιδη ο επιχειρηματιας δεν εβρισκε την γνωστοποιηση να την δειξει στον ελεγχο.

πηγα στην αρμοδια δου με ενα διαβιβαστικο την γνωστοποιηση που εχει ημερομηνια 01/01/2013,και μου τα μασανε ,θα δουμε κτλ και δεν ξερω αν θα μπορουμε να κανουμε κατι...

ειναι λογικο να βαλουν προστιμο εφοσν τους εχω προσκομισει την γνωστοποιηση ?

ποιο εινια το προστιμο για την μη επιδειξη των βιβλιων ?

αν επιβαλουν προστιμο μονο δικαστικα δικαιωνεσε?

Να βάλουν πρόστιμο άν και τους έχεις προσκομίσει γνωστοποίηση σίγουρα δέν είναι λογικο  αλλά στην Ελλάδα όλα γίνονται.Αν βάλουν τελικά,δέν υπάρχει άλλη οδός απο την δικαστική αλλά εάν γίνει έτσι,λογικά θα δικαιωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντι να κοιτάζουν τα..... χάλια τους και την κατάσταση που έχουν φέρει τις επιχειρήσεις(όποιες έχουν απομείνει) και τον κόσμο, ενδιαφέρονται οι (νομιμόφρονες) υπάλληλοι  του Υ.Ο. για την επίδειξη ή μη των Βιβλίων  .

Δεν ντρεπόμαστε -λέω εγώ- μέρες που είναι.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ & ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Ας ελπίσουμε ότι έρχονται καλύτερες μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tί πρέπει να εχει η επιχειρηση στον ελεγχο? τι τσεκαρουν?

Σε μας ζήτησαν τα βιβλία μέχρι και το τρίμηνο που έχει λήξει και τις περιοδικές Φ.Π.Α. (του τρέχοντος έτους εννοείται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οποιαδήπωτε ενέργεια πρέπει να στηρίζεται στο νόμο και τις σχετικές εγκυκλίους που εκδίδονται και δεσμεύουν τις υπηρεσίες. Σε αντίστοιχη περίπτωση, που έτυχε σε νέα επιχείρηση που είχε ανοίξει εκείνη την εποχή και δεν διέθετε τα εκτυπωμένα βιβλία, απαντήσαμε στην πρόσκληση του ελέγχου με το παρακάτω απολογιτικό σημείωμα το οποίο έγινε δεκτό από τον έλεγχο. Κάποια πράγματα ενδέχεται να έχουν αλλάξει από τότε αλλά νομίζω ότι μπορεί να σας βοηθήσει:

 

Με το παρόν σας υποβάλλω εγγράφως τις απόψεις μου όσον αφορά την κλήση προς ακρόαση που μου επιδόθηκε από την υπηρεσία σας σύμφωνα με το υπ' αριθμ............... υπηρεσιακό σημείωμα ελέγχου και σύμφωνα με το οποίο δεν επιδείχθηκαν βιβλία κατά τον προληπτικό έλεγχο. Ειδικότερα, κατά την διάρκεια του ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στις 28/12/2013 διαπιστώθηκε ότι είχαν εκδοθεί όλες οι προβλεπόμενες από το νόμο αποδείξεις λιανικής πώλησης για τα προσφερόμενα στους πελάτες της επιχείρησης είδη. Επιπλέον, ο έλεγχος ζήτησε και έλαβε τα τιμολόγια της επιχείρησης. Τέλος, μας ζητήθηκε το βιβλίο εσόδων – εξόδων.

Για τα παραπάνω έχω να αναφέρω τα εξής:

1) Η επιχείρηση που διατηρώ πραγματοποίησε έναρξη εργασιών στις 03/10/2013. Επιπλέον, η επιχείρηση έχει υποβάλει ηλεκτρονικά στις 09/10/2013 έντυπο γνωστοποίησης επιτηδευματιών ότι τα βιβλία θα ενημερώνονται μηχανογραφικά εκτός έδρας.

2) Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 4 παρ.18 του Κ.Φ.Α.Σ. :

Η καταχώρηση - ενημέρωση του βιβλίου εσόδων - εξόδων με τις πιο πάνω πράξεις γίνεται μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα κάθε ημερολογιακού τριμήνου και όχι πέραν του χρόνου της εμπρόθεσμης υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. . Στην περίπτωση που κατά την διάρκεια της χρήσης λαμβάνονται στοιχεία αγοράς αγαθών πριν από την παραλαβή τους, η ενημέρωση των βιβλίων γίνεται κατά την παραλαβή των αγαθών. Εφόσον στο τέλος της χρήσης λαμβάνονται στοιχεία αγοράς αγαθών που δεν έχουν ακόμα παραληφθεί, καταχωρούνται σχετικές εγγραφές σε ιδιαίτερες στήλες του βιβλίου εσόδων - εξόδων και τακτοποιούνται με την παραλαβή των αγαθών
Επιπλέον, μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του οικείου οικονομικού έτους καταχωρείται ανακεφαλαιωτικά, συγκεντρωτικά και όχι ανά παραστατικό, ανάλυση των δεδομένων της παραγράφου 17 του άρθρου αυτού, ανάλογα με τις ανάγκες της φορολογίας εισοδήματος για τον προσδιορισμό του αποτελέσματος και την συμπλήρωση των φορολογικών δηλώσεων ή καταστάσεων που ορίζονται με τις διατάξεις του παρόντος νόμου.

Επιπλέον με την ΠΟΛ. 1004/4.1.2913 διευκρινίζεται ότι:

Παράγραφος 18.

Χρόνος ενημέρωσης του βιβλίου εσόδων – εξόδων.

Με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής ορίζεται ο χρόνος ενημέρωσης του βιβλίου εσόδων εξόδων, ο οποίος συνδέεται πλέον με τον χρόνο υποβολής της δήλωσης Φ.Π.Α. Έτσι από 1/1/2013 η ενημέρωση του βιβλίου αυτού γίνεται μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα κάθε ημερολογιακού τριμήνου και όχι πέρα του χρόνου υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α.

4) Επιπλέον, με τις διατάξεις της παραγράφου 7 του άρθρου 9 του Κ.Φ.Α.Σ. :

Τα αθεώρητα βιβλία που ενημερώνονται μηχανογραφικά, μπορεί να μην εκτυπώνονται, εφόσον τα δεδομένα τους φυλάσσονται σε ηλεκτρομαγνητικά μέσα αποθήκευσης, με την προϋπόθεση ότι, τα δεδομένα αυτά εκτυπώνονται άμεσα όταν ζητηθεί από το φορολογικό έλεγχο. Η μη διαφύλαξη των ηλεκτρομαγνητικών μέσων ή η αδυναμία αναπαραγωγής του περιεχομένου αυτών εξομοιώνεται με μη τήρηση των βιβλίων ή των καταστάσεων που εμπεριέχονται σε αυτά. Τα αναφερόμενα στο προηγούμενο εδάφιο ισχύουν και για τα αποθηκευμένα δεδομένα, που επέχουν θέση στελέχους των εκδιδόμενων φορολογικών στοιχείων.

Συμπληρωματικά, με την ΠΟΛ. 1004/4.1.2913 διευκρινίζεται ότι:

Παράγραφος 7

Μη εκτύπωση αθεώρητων βιβλίων.

Όταν τα αθεώρητα βιβλία και οι αθεώρητες καταστάσεις που αναφέρονται στις διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ. ενημερώνονται μηχανογραφικά, μπορεί να μην εκτυπώνονται αλλά να φυλάσσονται σε ηλεκτρομαγνητικά μέσα με την προϋπόθεση όμως ότι τα δεδομένα τους εκτυπώνονται άμεσα όταν ζητηθεί από τον φορολογικό έλεγχο. Στην περίπτωση αδυναμίας αναπαραγωγής - εκτύπωσης των δεδομένων αυτών, η αδυναμία - μη διαφύλαξή τους ισοδυναμεί με μη τήρηση των αντίστοιχων βιβλίων ή καταστάσεων. Αντίστοιχα, στις περιπτώσεις των φορολογικών στοιχείων, για τα οποία δεν προβλέπεται εκτύπωση των στελεχών τους, δεδομένου ότι αποθηκεύονται ηλεκτρονικά δεδομένα που επέχουν θέση στελέχους (π.χ. ηλεκτρονικά αρχεία σήμανσης), η μη διαφύλαξη των αποθηκευμένων αυτών δεδομένων, ισοδυναμεί με μη διαφύλαξη των αντίστοιχων, εκδιδομένων φορολογικών στοιχείων.

Για την προαναφερόμενη διάταξη του Κ.Φ.Α.Σ. με την από 03/06/2013 με Αρ. Πρωτ: Δ15Α 1089785 ΕΞ 2013 ατομική διοικητική λύση με θέμα «Κυρώσεις επί μη επίδειξης αθεώρητων βιβλίων κατά τον προληπτικό έλεγχο» και η οποία επισυνάπτεται γίνεται δεκτό ότι:

2. Επί του δευτέρου εδαφίου της πιο πάνω διάταξης διευκρινίζεται ότι, η μη διαφύλαξη των ηλεκτρομαγνητικών μέσων ή η αδυναμία αναπαραγωγής του περιεχομένου τους μέχρι την προθεσμία υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, ισοδυναμεί με τη μη εμπρόθεσμη ενημέρωση ή εκτύπωση των βιβλίων ή καταστάσεων που δεν επιδείχθηκαν, τόσο για λόγους χρηστής διοίκησης και όμοιας αντιμετώπισης της εν λόγω πλημμέλειας, όσο και για την αποφυγή αμφισβητήσεων, δεδομένου ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί η μη ενημέρωση των βιβλίων ή η απώλεια των ηλεκτρομαγνητικών μέσων αποθήκευσης των δεδομένων τους ή η αδυναμία αναπαραγωγής του περιεχομένου τους. Συμπερασματικά η εν λόγω διάταξη περιγράφει τις κυρώσεις μη διαφύλαξης των δεδομένων των βιβλίων μετά την προθεσμία υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

5) Από τα προηγούμενα προκύπτει ότι η επιχείρηση έχει προθεσμία για καταχώρηση – ενημέρωση του βιβλίου εσόδων – εξόδων έως 20/01/2014 ημερομηνία μέχρι την οποία μπορεί να υποβληθεί εμπρόθεσμη της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. . Δεδομένου, ότι ο έλεγχος πραγματοποιήθηκε μέσα στο πρώτο τρίμηνο λειτουργίας της επιχείρησης είναι λογικό να μην υπάρχουν άλλες εκτυπώσεις βιβλίων εσόδων εξόδων που να αφορούν προηγούμενους μήνες λειτουργίας. Επισημαίνεται, ωστόσο ότι δεδομένου ότι η τήρηση των βιβλίων της επιχείρησης γίνεται μηχανογραφικά παρέχεται πλέον η δυνατότητα να μην εκτυπώνονται αυτά άμεσα άλλα να τίθενται στην διάθεση του ελέγχου μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Επειδή με όσα αναπτύχθηκαν προηγουμένως δεν στοιχειοθετείται σε καμία περίπτωση η παράβαση της μη επίδειξης βιβλίων στον προληπτικό έλεγχο, ζητούμε να μην γίνει δεκτό το υπ ' αριθμ ............... υπηρεσιακό σημείωμα ελέγχου και να μην καταλογιστεί παράβαση στην επιχείρηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η παραβαση ειναι μη επιδειξη οχι μη ενημερωση.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16692  http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16580

 

Θελω να πω, υποχρεουται να τα εχει στον επιτοπου ελεγχο αυτα?

 

Βιβλια και στοιχεια υποχρεουται, σχετ: ν 4174, αρθρα 13,24,25,54 παρ 1-δ/2-γ για το υψος του εν λογω προστιμου (250€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΏΡΑ ΔΕΝ  ΙΣΧΥΕΙ ΟΥΤΕ Ο  ΚΒΣ,,   ΟΥΤΕ Ο ΚΦΑΣ,  ΟΥΤΕ Ο Ν. 2523/98.         ΙΣΧΥΕΙ  Ο Ν 4172.    ΣΤΟ ΆΡΘΡΟ 14 ΟΡΊΖΕΙ :

 

1. Πληροφορίες, τις οποίες ζητά εγγράφως η Φορολογική Διοίκηση από τον φορολογούμενο, πρέπει να παρέχονται εντός πέντε (5) εργασίμων ημερών από την κοινοποίηση του σχετικού αιτήματος, εκτός εάν ο φορολογούμενος προσκομίσει επαρκείς αποδείξεις για πιθανές δυσχέρειες κατά την προετοιμασία και υποβολή των πληροφοριών που του ζητήθηκαν, εφόσον οι δυσχέρειες αυτές οφείλονται σε πράξεις ή παραλείψεις της Δημόσιας Διοίκησης ή σε λόγους ανωτέρας βίας.

 

ΚΑΙ ΑΠΌ 1/1/15 ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΠ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμφωνω με ολα αυτα που λετε ,η παραβαση ηταν για μη επιδειξη ,υπαρχει γνωστοποιηση απο 01/01/2013 για τηρηση στο γραφειο μου ,την οποια απλα ο επιχειρηματιας δεν εβρισκε να διξει στον ελεγχο.

σε απαντηση του ΥΣΕ εστειλα ενα διαβιβαστικο με ενα αντιγραφο της γνωστοποιησεις απο το ταχις ,τι αλλο δηλαδη επρεπε να στειλω ?

και μου λενε οτι μπορει να φαει το προστιμο ,ειναι λογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμφωνω με ολα αυτα που λετε ,η παραβαση ηταν για μη επιδειξη ,υπαρχει γνωστοποιηση απο 01/01/2013 για τηρηση στο γραφειο μου ,την οποια απλα ο επιχειρηματιας δεν εβρισκε να διξει στον ελεγχο.

σε απαντηση του ΥΣΕ εστειλα ενα διαβιβαστικο με ενα αντιγραφο της γνωστοποιησεις απο το ταχις ,τι αλλο δηλαδη επρεπε να στειλω ?

και μου λενε οτι μπορει να φαει το προστιμο ,ειναι λογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

συμφωνω με ολα αυτα που λετε ,η παραβαση ηταν για μη επιδειξη ,υπαρχει γνωστοποιηση απο 01/01/2013 για τηρηση στο γραφειο μου ,την οποια απλα ο επιχειρηματιας δεν εβρισκε να διξει στον ελεγχο.

σε απαντηση του ΥΣΕ εστειλα ενα διαβιβαστικο με ενα αντιγραφο της γνωστοποιησεις απο το ταχις ,τι αλλο δηλαδη επρεπε να στειλω ?

και μου λενε οτι μπορει να φαει το προστιμο ,ειναι λογικο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

συμφωνω με ολα αυτα που λετε ,η παραβαση ηταν για μη επιδειξη ,υπαρχει γνωστοποιηση απο 01/01/2013 για τηρηση στο γραφειο μου ,την οποια απλα ο επιχειρηματιας δεν εβρισκε να διξει στον ελεγχο.

σε απαντηση του ΥΣΕ εστειλα ενα διαβιβαστικο με ενα αντιγραφο της γνωστοποιησεις απο το ταχις ,τι αλλο δηλαδη επρεπε να στειλω ?

και μου λενε οτι μπορει να φαει το προστιμο ,ειναι λογικο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

συμφωνω με ολα αυτα που λετε ,η παραβαση ηταν για μη επιδειξη ,υπαρχει γνωστοποιηση απο 01/01/2013 για τηρηση στο γραφειο μου ,την οποια απλα ο επιχειρηματιας δεν εβρισκε να διξει στον ελεγχο.

σε απαντηση του ΥΣΕ εστειλα ενα διαβιβαστικο με ενα αντιγραφο της γνωστοποιησεις απο το ταχις ,τι αλλο δηλαδη επρεπε να στειλω ?

και μου λενε οτι μπορει να φαει το προστιμο ,ειναι λογικο?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι περισσότεροι ελεγκτές είναι λογικά άτομα και δείχνουν κατανόηση εφ όσον κι εσυ δείξεις διάθεση συνεργασίας.Πλέον πρόστιμα τυπολατρίας και παραλογισμού ας ελπίσουμε ότι τείνουν να μην εφαρμόζονται χωρίς λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι περισσότεροι ελεγκτές είναι λογικά άτομα και δείχνουν κατανόηση εφ όσον κι εσυ δείξεις διάθεση συνεργασίας.Πλέον πρόστιμα τυπολατρίας και παραλογισμού ας ελπίσουμε ότι τείνουν να μην εφαρμόζονται χωρίς λόγο...

κι ομως παρολο που υπηρχε γνωστοποιηση εβαλαν προστιμο για μη επιδειξει βιβλιων 250 ευρω...

αν ειναι δυνατον ..και ο πελατης κραζει εμενα... τι γινεται σε αυτη την περιπτωση ? γινεται διακανονισμος η οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο πελάτης δεν έκανε αυτή την επίδειξη ? ή μήπως αντί για επίδειξη έκανε επιδειξει , οπότε δικαίως μεν έπεσε το πρόστιμο , αλλά για άλλο λόγο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο πελάτης δεν έκανε αυτή την επίδειξη ? ή μήπως αντί για επίδειξη έκανε επιδειξει , οπότε δικαίως μεν έπεσε το πρόστιμο , αλλά για άλλο λόγο .

σε ελεγχο που πραγματοποιηθηκε σε επιχειρηση στην οποια υπαρχει ηλεκτρονικη γνωστοποιηση για ενημερωση των μηχανογραφικα τηρουμένων βιβλιων εκτος εδρας ΚΒΣ Δ12 απο 01/01/2013,και την στιγμη που εγινε ο ελεγχος τα βιβλια και τα στοιχεια τα ειχα παρει στο γραφειο για ελεγχο ,επιδοθηκε παραβαση μη επιδειξης βιβλιων .επιδη ο επιχειρηματιας δεν εβρισκε την γνωστοποιηση να την δειξει στον ελεγχο.

πηγα στην αρμοδια δου με ενα διαβιβαστικο την γνωστοποιηση που εχει ημερομηνια 01/01/2013,και μου τα μασανε ,θα δουμε κτλ και δεν ξερω αν θα μπορουμε να κανουμε κατι...

ειναι λογικο να βαλουν προστιμο εφοσν τους εχω προσκομισει την γνωστοποιηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι δεν θα δεχθεις το προστιμο

πηγαινεις στη ΔΟΥ με τη γνωστοποιηση στα χερια και στο διαγραφουν στην ενσταση που κανεις

 

γενικα οι  ΣΔΟΕ ειναι  μαλ......   κοβουν το προστιμο ετσι κι αλλιως και σε αφηνουν να τρεχεις να δικαιωθεις στα διοικητικα...   ετσι λειτουργουν    ( απο φοβο οτι θα  απολογουνται  οι ιδιοι εαν σβησουν προστιμο  )  

και με το δικιο τους εν μερη... καθως εχει ενα σωρο κοσμο που τους απειλει και την οικογενεια τους...   (οποτε σβηνουν αυτα των απειλων....  κατι δεν πρεπει να δειξουν οτι επιασαν κι ολας?-και ετσι καπως πιανουν τα δικα μας και δεν τα σβηνουν επειδη εχουν ηδη σβησει ενα σωρο αλλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι δεν θα δεχθεις το προστιμο

πηγαινεις στη ΔΟΥ με τη γνωστοποιηση στα χερια και στο διαγραφουν στην ενσταση που κανεις

 

γενικα οι  ΣΔΟΕ ειναι  μαλ......   κοβουν το προστιμο ετσι κι αλλιως και σε αφηνουν να τρεχεις να δικαιωθεις στα διοικητικα...   ετσι λειτουργουν    ( απο φοβο οτι θα  απολογουνται  οι ιδιοι εαν σβησουν προστιμο  )  

και με το δικιο τους εν μερη... καθως εχει ενα σωρο κοσμο που τους απειλει και την οικογενεια τους...   (οποτε σβηνουν αυτα των απειλων....  κατι δεν πρεπει να δειξουν οτι επιασαν κι ολας?-και ετσι καπως πιανουν τα δικα μας και δεν τα σβηνουν επειδη εχουν ηδη σβησει ενα σωρο αλλα)

συγγνωμη στην τοπικη δου πριν το στειλουν εφοσον τους το ειχα προσκομισει με διαβιβαστικο γιατι το εστειλαν στον πελατη?

του εχουν στειλει το ποσο για να πληρωσει 250 ευρω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγγνωμη στην τοπικη δου πριν το στειλουν εφοσον τους το ειχα προσκομισει με διαβιβαστικο γιατι το εστειλαν στον πελατη?

του εχουν στειλει το ποσο για να πληρωσει 250 ευρω ...

 

Σας εξηγησα στην απαντηση μου γιατι κυριε συναδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτά που κάνουν είναι ...μην πω καλύτερα . Μπορούν να πάνε στην υπηρεσία τους να μπούνε στο σύστημα και να δουν τις γνωστοποιήσεις ηλεκτρονικά. Για άλλα και άλλα το κάνουνε.. Βέβαια τώρα τελειώνει αυτό με τα ΕΛΠ . Πρέπει να το κυνηγήσεις συνάδελφε και να τους κάνεις και ρόμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...