Προς το περιεχόμενο

πωληση ταξι με συμβλαιογραφικη πραξη.θα κοπει παραστατικο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πουληθηκε ταξι εναντι τιμηματος με συμβολαιογραφικη πραξη.το λογιστηριο της επιχειρησης που μεσολαβησε για τον υποψηφιο αγοραστη σε ερωτηση μου για να κοπει τιμολογιο πωλησης μου ειπε οτι παραστατικο ειναι το πωλητηριο που συνταξαμε και μ αυτο θα γινει η εγγραφη στα βιβλια χωρις να κοπει ξεχωριστα τιμολογιο πωλησης.γνωριζετε αν ευσταθει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω αυτο σου κανει...   Στοιχεία που εξομοιώνονται με τιμολόγια συμβόλαια μεταβίβασης στις πωλήσεις ακινήτων, βιομηχανοστασίων, πλοίων, αυτοκινήτων, αεροσκαφών και λοιπών μηχανημάτων, καθώς και λοιπά συντασσόμενα έγγραφα...

 

 

Υ.Γ. δες το φπα γιατι δεν εχω ασχοληθει με αυτα καθολου, ειδικα τα ταξι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η εγγραφή θα γίνει με τη συμβολαιογραφική πράξη ως έσοδο ή εξοδο και φυσικά ΜΥΦ τον αγοραστή ή πωλητή (όπως έχουν γράψει και τα παιδιά στον κόμβο δεν την κάνουμε καμμία ενέργεια μέχρι να επιστρέψει το μέτρο της ετήσιας ΜΥΦ). Η συμβολαιογραφική πράξη σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ μας καλύπτει ως στοιχείο. ΦΠΑ δεν υφίσταται στα ταξί παρά μόνο φόρος υπεραξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η εγγραφή θα γίνει με τη συμβολαιογραφική πράξη ως έσοδο ή εξοδο και φυσικά ΜΥΦ τον αγοραστή ή πωλητή (όπως έχουν γράψει και τα παιδιά στον κόμβο δεν την κάνουμε καμμία ενέργεια μέχρι να επιστρέψει το μέτρο της ετήσιας ΜΥΦ). Η συμβολαιογραφική πράξη σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ μας καλύπτει ως στοιχείο. ΦΠΑ δεν υφίσταται στα ταξί παρά μόνο φόρος υπεραξίας.

βρηκα την υπ αριθμο 1099747/2007 υπουργικη αποφαση που λεει οτι αν η μεταβιβαση γινεται απο επιχειρηση μεταφορας προσωπων με κομιστρο εμπιπτει σε ΦΠΑ, καθως και οτι η συμβολαιογραφικη πραξη υποκαθιστα το τιμολογιο και εμπεριεχει ολες τις υποχρεωσεις και τα δικαιωματα που απορρεουν απο αυτο. δηλαδη ανεξαρτητα απο το φορο υπεραξιας υφισταται και ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα την υπ αριθμο 1099747/2007 υπουργικη αποφαση που λεει οτι αν η μεταβιβαση γινεται απο επιχειρηση μεταφορας προσωπων με κομιστρο εμπιπτει σε ΦΠΑ, καθως και οτι η συμβολαιογραφικη πραξη υποκαθιστα το τιμολογιο και εμπεριεχει ολες τις υποχρεωσεις και τα δικαιωματα που απορρεουν απο αυτο. δηλαδη ανεξαρτητα απο το φορο υπεραξιας υφισταται και ΦΠΑ.

 

Δεν είναι λόγος επαρκής η μη χρέωση ΦΠΑ , επειδή πουλάμε με συμβόλαιο (όπου αυτό είναι επιτρεπτό ). Η χρέωση του ΦΠΑ είναι ανεξάρτητη από το είδος του παραστατικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα θα παρακαλούσα πολύ για την βοηθεί κάποιου συνάδελφου. Ιδιοκτήτης ταξι 50% μεταβιβάζει άδεια και αυτοκίνητο με συμφωνηθέν  ποσό 5000 όσο ήταν και η αγορά του. Θα κόψω Τιμ με την αξία 5000 ή με την αναπόσβεστη αξία που έχω πχ 1500 ? θα υπολογίσω και φπα? όταν καταχώρησα το πάγιο στην έναρξη από συμβόλαιο αγοράς δεν υπολόγισα φπα .. μάλλον δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται ...

Στο έντυπο της υπεραξίας συμπληρώνω μόνο τους πίνακες Α, Β, Γ και ΣΤ ? Στον πίνακα Δ δεν συμπληρώνω τίποτα ? παρακαλώ  πολύ για μια βοήθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Καλημέρα σας. Η εξόφληση του τιμήματος θα γίνει μετρητοίς ή μέσω τράπεζας είτε με τιμολόγιο είναι είτε με συμβολαιογραφική πράξη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΆΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΕΣΏ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΕΒΑΊΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΌΣΟ .Η ΔΙΚΙΆ ΣΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ; 

(Upd) Εξόφληση συναλλαγών μεταξύ επιχειρήσεων και ιδιωτών. Όλα όσα ισχύουν μέσα από χρηστικούς πίνακες

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34634#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 125883623 είπε

ΆΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΕΣΏ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΕΒΑΊΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΌΣΟ .Η ΔΙΚΙΆ ΣΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ; 

(Upd) Εξόφληση συναλλαγών μεταξύ επιχειρήσεων και ιδιωτών. Όλα όσα ισχύουν μέσα από χρηστικούς πίνακες

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34634#

Κι εμένα επίσης είτε με συμβολαιογραφική πράξη είτε με τιμολόγιο αφού επέχει και θέση τιμολογίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...