Προς το περιεχόμενο
  • 0

Voucher και υποχρέωση επιχείρησης για έντυπο Ε3.3


Auditor

Ερώτηση

Απ ότι βλέπω άνοιξε το σύστημα για υποβολή εντύπων Ε3.3

 

Οι επιχειρήσεις στις οποίες πραγματοποιούν την πρακτική οι εργαζόμενοι που προέρχονται από τα ΚΕΚ είναι τελικά υποχρεωμένες να υποβάλλουν κάποιο έντυπο;

Και τι γίνεται στην περίπτωση που η επιχείρηση δεν απασχολεί προσωπικό; Το ΙΚΑ δεν κάνει απογραφή σε επιχείρηση που απασχολεί voucher... εξ' άλλου η επιχείρηση δεν είναι υπόχρεη σε ΑΠΔ. Η ασφάλιση γίνεται από το ΚΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ευχαριστω για τις απαντησεις σας , ομως ποια απο τις δυο ισχυει ; και οι δυο αποκλειεται να ισχυουν ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι καταθέτης την λήξη, πάρε τηλ στο ΚΕΚ να σε καθοδηγήσουν.

Ε3.3 ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ - ΔΙΑΚΟΠΗ

αυτο δεν ειναι; πηρα τηλ τα κεκ κ μου ειπαν οτι δε χρειαζεται να κανεις τπτ! εχουν προστιματα εαν υποβληθουν εκπροθεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε3.3 ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ - ΔΙΑΚΟΠΗ

αυτο δεν ειναι; πηρα τηλ τα κεκ κ μου ειπαν οτι δε χρειαζεται να κανεις τπτ! εχουν προστιματα εαν υποβληθουν εκπροθεσμα;

Τοτε γιατι υπαρχει η εφαρμογη? Για να μην την δηλωνουμε? Η παραπανω αποφαση που αναρτησε ο συναδελφος γραφει ξεκαθαρα οτι δηλωνεις κ την εναρξη κ την διακοπη. Καντο κ μην φοβασαι τιποτα γιατι δεν εχει κ προστιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειχα κανει το δεκεμβρη τις εναρξεις κ ειχα σημειωμενα οτι καπου τωρα ληγουν αυτην την εφαρμογη ειδα κ πηρα τηλ τα κεκ κ μου ειπαν δεν χρειαζεται να κανω τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την απόφαση 29502/85/1.9.14

 

Σε περίπτωση μεταφοράς του ωφελούμενου σε άλλο παράρτημα της επιχείρησης ο εργοδότης συμπληρώνει το έντυπο Ε3.3 ως προς τα στοιχεία παραρτήματος εργοδότη το αργότερο εντός τριών (3) εργασίμων ημερών πριν τη μεταφορά του ωφελούμενου. Σε περίπτωση διακοπής ή λήξης της πρακτικής άσκησης του ωφελούμενου ο εργοδότης έχει την υποχρέωση να αναγγείλει τη λήξη ή τη διακοπή της εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από το γεγονός αυτό.

 

Τα κεκ είναι επιφορτισμένα με το θεωρητικό κομμάτι και εμείς με το πρακτικής. Άστους να κουρεύονται και στείλε την διακοπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την απόφαση 29502/85/1.9.14

 

Σε περίπτωση μεταφοράς του ωφελούμενου σε άλλο παράρτημα της επιχείρησης ο εργοδότης συμπληρώνει το έντυπο Ε3.3 ως προς τα στοιχεία παραρτήματος εργοδότη το αργότερο εντός τριών (3) εργασίμων ημερών πριν τη μεταφορά του ωφελούμενου. Σε περίπτωση διακοπής ή λήξης της πρακτικής άσκησης του ωφελούμενου ο εργοδότης έχει την υποχρέωση να αναγγείλει τη λήξη ή τη διακοπή της εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από το γεγονός αυτό.

 

Τα κεκ είναι επιφορτισμένα με το θεωρητικό κομμάτι και εμείς με το πρακτικής. Άστους να κουρεύονται και στείλε την διακοπή

παρακάτω στην ίδια απόφαση..

 

στ) Σε περίπτωση παρέλευσης των προβλεπόμενων προθεσμιών, ηλεκτρονική υποβολή δεν είναι δυνατή, αλλά ακολουθείται η διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ, με ανάλογη εφαρμογή των προβλεπόμενων κυρώσεων από την κείμενη νομοθεσία περί εκπρόθεσμης υποβολής των εντύπων του αρθ. 2 της παρούσης.

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις των εντύπων E3.1, E3.2, Ε3.3 και Ε3.4 για τα οποία είναι δυνατή η ηλεκτρονική υποβολή και μετά την παρέλευση των προβλεπόμενων προθεσμιών χωρίς επιβολή κυρώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί κάποιος τηλεγραφικά να αναφέρει ποιες είναι οι υποχρεώσεις μιας επιχείρησης στην οποία θα κάνουν πρακτική ωφελούμενοι με Voucher ; ή να με παραπέμψει κάπου γιατί όσο έχω ψάξει δεν βρίσκω κάτι σαφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα , απογραφη ικα και κωδικοι χρειαζονται ; ή υπαρχει δυνατοτητα για χειρογραφη υποβολλη κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ  ετσι ωστε να γλιτωσουμε ολη την ταλεπορια αφου αλλο προσωπικο δεν απασχολειται ,  εκτος απο τον 

Voucher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Τελικα , απογραφη ικα και κωδικοι χρειαζονται ; ή υπαρχει δυνατοτητα για χειρογραφη υποβολλη κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ  ετσι ωστε να γλιτωσουμε ολη την ταλεπορια αφου αλλο προσωπικο δεν απασχολειται ,  εκτος απο τον 

Voucher

 

Για να κάνεις απογραφη θα πρέπει να εχεις ενεργό προσωπικό και να καταθέτεις ΑΠΔ , πραγμα που δεν γίνεται για προγραμμα voucher , την ίδια περίπτωση είχα με πελάτη μου που δεν απασχολούσε προσωπικό αλλά έιχε παλαιότερα και δεν είχε κωδικούς , το ΙΚΑ μου απάντησε ότι δεν μπορεί να γίνει απογραφή αφου δεν έχουμε μόνιμο προσωπικό(το ίδιο μου απάντησαν και στο ΣΕΠΕ που επικοινώνησα) και μόνο το καταθέτουμε χειρόγραφα στην Επιθεώρηση με όλα τα παραπανω που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να κάνεις απογραφη θα πρέπει να εχεις ενεργό προσωπικό και να καταθέτεις ΑΠΔ , πραγμα που δεν γίνεται για προγραμμα voucher , την ίδια περίπτωση είχα με πελάτη μου που δεν απασχολούσε προσωπικό αλλά έιχε παλαιότερα και δεν είχε κωδικούς , το ΙΚΑ μου απάντησε ότι δεν μπορεί να γίνει απογραφή αφου δεν έχουμε μόνιμο προσωπικό(το ίδιο μου απάντησαν και στο ΣΕΠΕ που επικοινώνησα) και μόνο το καταθέτουμε χειρόγραφα στην Επιθεώρηση με όλα τα παραπανω που ανέφερα.

Εμενα παλι χωρις αλλο προσωπικο το ικα με απεγραψε κανονικα με την σημειωση οτι ο απασχολουμενος ειναι μεσω voucher..αγνωσται αι βουλαι του κυριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αριθμ. 29502/85/1.9.2014

στ) Σε περίπτωση παρέλευσης των προβλεπόμενων προθεσμιών, ηλεκτρονική υποβολή δεν είναι δυνατή, αλλά ακολουθείται η διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ, με ανάλογη εφαρμογή των προβλεπόμενων κυρώσεων από την κείμενη νομοθεσία περί εκπρόθεσμης υποβολής των εντύπων του αρθ. 2 της παρούσης. 

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις των εντύπων E3.1, E3.2, Ε3.3 και Ε3.4 για τα οποία είναι δυνατή η ηλεκτρονική υποβολή και μετά την παρέλευση των προβλεπόμενων προθεσμιών χωρίς επιβολή κυρώσεων.

 

ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί κάποιος τηλεγραφικά να αναφέρει ποιες είναι οι υποχρεώσεις μιας επιχείρησης στην οποία θα κάνουν πρακτική ωφελούμενοι με Voucher ; ή να με παραπέμψει κάπου γιατί όσο έχω ψάξει δεν βρίσκω κάτι σαφές.

 

Κανείς δεν ξέρει σίγουρα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν με το καλό λήξει το Ε3.3.. ποιο εντυπο υποβάλλουμε??

Μπαίνεις στο εργάνη και πας εκεί που λέει "Νέα αναγγελία πρακτικής άσκησης".. Στο είδος κατάστασης βάζεις " Αναγγελία έναρξης πρακτικής- διακοπή.. Οπωτεδήποτε και να το κάνεις δεν έχει  πρόστιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να κάνουμε απ ότι είδα...Εχει επιλογή για διακοπή!

 

Υπάρχει κάποιο περιθώριο?

Σε μια μου βγάζει δίπλα μήνυμα-εκπρόθεσμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...