Jump to content

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

Recommended Posts

δηλαδη για εισπραξεις επιδοτησεων μεσα στο 2014 αλλα που αφορουν 2013 εκδιδουμε κανονικα τιμολογιο και το περναμε στα εσοαδα και στην μυφ εισαι σιγουρος?

άλλο η έκδοση, άλλο οι ΜΥΦ, άλλο η φορολόγηση.

• Replies 254
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

ΑΠΟ  1/1/2015   ΒΑΣΕΙ   Δ.Λ.Π    με  ΤΖΙΡΟ  ΜΕΧΡΙ  150000 ΕΥΡΩ   ΔΕΝ  ΘΑ  ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΑΓΟΡΕΣ  ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ  και  Α&Β  ΥΛΩΝ   αλλά  όλα  θα  τα  θεωρούμε  και  τα  καταχωρούμε  ως δαπάνες, δεν  νομίζ

προμηθευτης ειναι η Α.Ε

ναι επιδοτήσεις 310 - πωλήσεις με απαλλακτικό 309

άλλο η έκδοση, άλλο οι ΜΥΦ, άλλο η φορολόγηση.

συμφωνω ,πες λοιπον οτι εκτυπωνω απο οπεκεπε την κατασταση επιδοτησεων ...του 2014 ..

τις περναω κανονικα στην μυφ ,ολες οσες εχει στην κατασταση του 2014...

για το αν θα φορολογηθουν θα δουμε ελπιζουμε σε εγκυκλιο?

αλλα θα εκδοσουμε κανονικα τιμολογια εφοσον αφορουν το 2014 ,απο το 2015 και μετα δεν εκδιδουμε τιμολογια?

Σίγουρος δεν είμαι για τίποτα, εδω και αρκετό καιρό κάνω οτι μου κατέβει και ολοι έχουμε χάσει φάσεις και μπάλα καμιά φορά... για το συγκεκριμένο πιστευω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα και στις δυο περιπτώσεις. Δεν αξίζει να πάρει έκταση το θέμα, σημασία έχει τα ποσά να είναι σωστά...

ΕΚΤΥΠΩΣΤΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΟΠΕΚΕΠΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ .............................................ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...................ΜΥΦ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...............................ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ........................ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ............................

λοιπον εχω στα χερια μου ενα τιμολογιο που λεει αυτοτιμολογηση της ταδε πολ το καταχωρω σαν να εκοβε ο ιδιος ο αγροτης τιμολογιο σωστα;

στο παραπανω αναφερει εισφορα ελ. ογα.κ αυτο πως καταχωριται; σαν φορος-τελος ;

Δεν πήγα μια δήλωση απογραφής ενός παγίου αγρότη πέρυσι όταν έγινε η μετάταξη του από το ειδικό δτο κανονικό καθεστώς.

Μπορώ να την πάω τώρα εκπρόθεσμα? Θα έχει πρόστιμο?

Δεν πήγα μια δήλωση απογραφής ενός παγίου αγρότη πέρυσι όταν έγινε η μετάταξη του από το ειδικό δτο κανονικό καθεστώς.

τι εννοεις? για το παγιο εχει τιμολογιο? ειναι εντος 5ετιας?

Ναι έχει τιμολόγιο κομμένο εντός του 2013. Ετοίμασα πέρισυ την δήλωση αποθεμάτων και έμεινα με την αίσθηση ότι την είχα πάει ΦΠΑ. Δυστυχώς όμως όχι.

Θα μου την περάσουν ως εκπρόθεσμη?

λοιπον εχω στα χερια μου ενα τιμολογιο που λεει αυτοτιμολογηση της ταδε πολ το καταχωρω σαν να εκοβε ο ιδιος ο αγροτης τιμολογιο σωστα;

να το καταχωρησω εσοδο με αρνητικη εγγραφη;

έτσι θα επηρεαστεί η καθαρή αξια που πρέπει να σταλεί μυφ και η οποία πρέπει να περιέχει αυτη την κράτηση.

νομίζω οτι είναι ένα είδος παρακράτησης/ εισφοράς η οποία επηρεάζει μόνο το πληρωτέο ποσό .

μηπως θα πρέπει στο τέλος να δωθεί/σταλεί κάποια μορφής βεβαίωση με την εν λόγω παρακράτηση;

προς το παρόν καταχωρώ καθαρή αξία και φπα κανονικά 

να το καταχωρησω εσοδο με αρνητικη εγγραφη;

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΑΥΤΟΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΕΜΠΟΡΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΓΑ?? ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ??

Ναι έχει τιμολόγιο κομμένο εντός του 2013. Ετοίμασα πέρισυ την δήλωση αποθεμάτων και έμεινα με την αίσθηση ότι την είχα πάει ΦΠΑ. Δυστυχώς όμως όχι.

Θα μου την περάσουν ως εκπρόθεσμη?

Μπορείς, με 100€ πρόστιμο.

τυχερός είσαι! 

καλημερα! για κτηνοτροφο ο οποιος απο τα ζωα του πουλαει (σε εταιρεια) μονο το γαλα, δεν πουλαει καθολου  δλδ ζωα ή το κρεας τους, αρκει ο ΚΑΔ 1452200 ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΚΑΤΕΡΓΑΣΤΟΥ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ; 

Mε το ποσο του ΕΛΟΓΑΚ που πληρωνουν οι κτηνοτροφοι μεσω των Τιμ.πωλησεων τους προς τα Γαλαταδικα πως ακριβως θα το απεικονισουμε στα βιβλια Β κατηγοριας αγροτων ετσι ωστε να συμφνωνει η ΜΥΦ,Ε?

Γνωριζει κανεις?

Παντως με  psosvasis που εχω μιλησει  δεν εχουν ιδεα....

Επι της ουσιας πρεπει μεσα στο ΤΙΜ.ΕΣΟΔΩΝ των αγροτων να απεικονισουμε και την παρακρατηση για τον ΕΛΟΓΑΚ που ειναι εξοδο....για πειτε!!!!!!!!

Δεν είναι έξοδο. Είναι κράτηση που θα αποδοθεί.

Εσένα σε ενδιαφέρει μόνο η καθαρή αξία του γάλατος και ο ΦΠΑ. Μόνο αυτά περνάς και δεν σε ενδιαφέρει το συνολικό και πληρωτέο ποσό του τιμολογίου. 

καλημερα σε ολους και καλη δυναμη...θελω και εγω να σας ρωτησω και περιμενω με αγωνια τα φωτα σας...μου εφερε αγροτης εμπορικες εκκαθαρισεις απο κομενες απο εμπορο με σημειωση οτι υποχρεος για την αποδοση του φπα ειναι ο παραγγελιοδοχος συμφωνα πως το καταχωρω στα βιβλια του και με το φπα τι γινεται????πελαγωσα πρωι πρωι....

Δεν είναι έξοδο. Είναι κράτηση που θα αποδοθεί.

Εσένα σε ενδιαφέρει μόνο η καθαρή αξία του γάλατος και ο ΦΠΑ. Μόνο αυτά περνάς και δεν σε ενδιαφέρει το συνολικό και πληρωτέο ποσό του τιμολογίου. 

Σωστο ναι...

Θα συμφνωνουμε ετσι ως προς το ΦΠΑ...

οΜΩς ΜΕ μΥΦ ?

ΕΛΟΓΑΚ ειναι κρατηση που επιβαρυνει τους κτηνοτροφους-αρα εξοδο,δεν θα πρεπει να το ερμηνευσω ετσι?...

Επισης η γαλακτομκομικη που ειναι Γ κατηγοριας θα το απεικονισει στο ΤΙΜ/ΓΙΟ της αυτη την κρατηση ,εμεις οχι...αρα πως θα συμφνωνουμε?