Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ


JVA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι μου εχει φερει και το απαλλακτικο. Δεν θεωρειται ενδοκοινοτικη ομως, επειδη την εξαγωγη την κανει αυτος που εκοψε το τιμολογιο ετσι δεν ειναι;;;; ευχαριστω για την απαντησησ σου!!!

 

Απ' ότι βλέπω: 

"να υποβάλλει ειδική συγκεντρωτική ετήσια κατάσταση, στην οποία αναγράφει τα πλήρη στοιχεία των προσώπων στα οποία εξέδωσε φο­ρολογικά στοιχεία χωρίς φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρούσας, καθώς επίσης το συνολικό αριθμό των στοιχείων που εκδόθηκαν και τη συνολική αξία αυτών κατά πελάτη.

Η κατάσταση αυτή συνυποβάλλεται με την εκ­καθαριστική δήλωση ΦΠΑ της οικείας διαχειριστι­κής περιόδου"

Πως θα υποβληθεί αυτή η συγκεντρωτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω: 

"να υποβάλλει ειδική συγκεντρωτική ετήσια κατάσταση, στην οποία αναγράφει τα πλήρη στοιχεία των προσώπων στα οποία εξέδωσε φο­ρολογικά στοιχεία χωρίς φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρούσας, καθώς επίσης το συνολικό αριθμό των στοιχείων που εκδόθηκαν και τη συνολική αξία αυτών κατά πελάτη.

Η κατάσταση αυτή συνυποβάλλεται με την εκ­καθαριστική δήλωση ΦΠΑ της οικείας διαχειριστι­κής περιόδου"

Πως θα υποβληθεί αυτή η συγκεντρωτική;

Έχω αναρτήσει ειδικά θέμα για αυτό, http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98381#entry662654

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγροτες εκεινοι που στις 01/01/2014 μπηκαν υποχρεωτικα στο κανονικο καθεστως και εκαναν δηλωση απογραφης μεταταξης ,πρπει στις 31/12/2014 να συνταξουν απογραφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι αγρότες που μπήκαν τώρα τελευταία στο κανονικό καθεστώς με ισχύ από 1/1/2014, τα τιμολόγια που έχουν λάβει χωρίς ΦΠΑ και για τα οποία οι πελάτες δεν έχουν εκδώσει πιστωτικό, που τα περνάμε?

 

Σε πωλήσεις με 0% ΦΠΑ, οπότε και δεν εμφανίζονται στην περιοδική .η τα βάζουμε στον κωδικό 309?

 

Για παρόμοια περίπτωση έχω ανοίξει το παρακάτω θέμα...

Περιμένω οποιαδήποτε γνώμη

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98354&hl=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγροτης με μεγαλη παραγωγη 85.000 ακαθαριστα εσοδα

 

1) δεν εχει κανενα εργοσημο  στους εργατες του-> προβλημα?

 

2)εχει 2 αγροτικα,μπορει να εκπεσει κ απ τα 2 τα  τελη κυκλοφοριας +ασφαλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Αγροτη το γεωργικο/κτηνοτροφικο κτιριο 10ετιας  θεωρειται παγιο?

Οι επισκευες κ επεκτασεις που εκανε μεσα στο 2014 ?Πως θα τις περασουμε?

 

Καλημερουδια σε ολους!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγροτης με μεγαλη παραγωγη 85.000 ακαθαριστα εσοδα

 

1) δεν εχει κανενα εργοσημο  στους εργατες του-> προβλημα?

 

2)εχει 2 αγροτικα,μπορει να εκπεσει κ απ τα 2 τα  τελη κυκλοφοριας +ασφαλεια...

Για το 1) Οι αγρότες που δεν έχουν εργόσημο για τις αμοιβές των εργατών τους θα παρουσιάζουν υψηλά κέρδη . Για το 2) εφόσον οι άδεις κυκλοφορίας είναι στο όνομα του αγρότη εγώ τα περνάω όλα τα έξοδα . Πρόβλημα υπάρχει με το υπουργείο συγκ/νιών που νομίζω δεν επιτρέπει 2 άδειες στο ίδιο πρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ ισχυει αυτο που ισχυει κ για το κιν σαν εκπιπτομενη δαπανη?

Απβτο κινητο μπορουμε να εκπεσουμε μονο το 50%...απ τα αγροτικα θα εκπεσουμε ολοκληρο το ποσο κ μαλιστα κ για τα 2 αγροτικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ ισχυει αυτο που ισχυει κ για το κιν σαν εκπιπτομενη δαπανη?

Απβτο κινητο μπορουμε να εκπεσουμε μονο το 50%...απ τα αγροτικα θα εκπεσουμε ολοκληρο το ποσο κ μαλιστα κ για τα 2 αγροτικα;

τα καυσιμα που χρησιμοποιουνται σε αυτοκινητα (με αγροτικη αδεια), τρακτερ κλπ και των οποιων η αδεια ειναι στο ονομα του αγροτη εκπιπτουν 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρακι σωστο ναι,αλλα ειναι αγροτης με 2 αγροτικα αυτ. Στην κατοχη του!!Τα τελη κ τα ασφαλιστρα θα τα εκπεσουμε κ απ τα 2 κανονικα ?ολοκληρο το ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρακι σωστο ναι,αλλα ειναι αγροτης με 2 αγροτικα αυτ. Στην κατοχη του!!Τα τελη κ τα ασφαλιστρα θα τα εκπεσουμε κ απ τα 2 κανονικα ?ολοκληρο το ποσο?

καλημερα ελενη! αυτο που λεει ο συναδελφος πιο πανω πως δεν επιτρεπει το υπουργειο 2 αγροτικ. αδειες στο ιδιο προσωπο πρωτη φορα το ακουω, και δε ξερω αν ισχυει. εχω ομως περιπτωση με 2 αγροτικα στο ονομα του ιδιου αγροτη... τωρα αν το λαθος ειναι του υπουργειου δε με αφορα. εγω βλεπω οτι ειναι στο ονομα του οι αδειες και θα εκπεσω κανονικα ασφαλειες και καυσιμα κ των 2, 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ελενη! αυτο που λεει ο συναδελφος πιο πανω πως δεν επιτρεπει το υπουργειο 2 αγροτικ. αδειες στο ιδιο προσωπο πρωτη φορα το ακουω, και δε ξερω αν ισχυει. εχω ομως περιπτωση με 2 αγροτικα στο ονομα του ιδιου αγροτη... τωρα αν το λαθος ειναι του υπουργειου δε με αφορα. εγω βλεπω οτι ειναι στο ονομα του οι αδειες και θα εκπεσω κανονικα ασφαλειες και καυσιμα κ των 2, 100%.

Δ εξεταζουμε για ποιο λογο εχει αυτες τις 2 αδειες, ουτε πως τα καταφερε...Δ ειναι θεμα φορολογικο!!

 

Η απορια μου γεννιεται ,ως προς το τι οφειλουμε να εκπεσουμε τελικα...

Τη βενζινη/πετραιλαιο εφοσν προκειται για αγροτικο-φορτηγο ιδιωτικης χρησης, εχουμε το δικαιωμα 100%

Τ ιδιο μπορουμε και αντιστοιχα αδειες,κ ασφαλειες?Ειναι σωστο?

Κ γιατι τοτε λοιπον δεν ακολουθουμε κ την ιδια λογικη για το κινητο?

Γιατι γιατο κινητο θα πρεπει το 50% να το κανουμε αναμορφωση?(αραγε , απο 01/01/2014 θα πρεπει να κανουμε αναμορφωση?νεα απορια)

 

Ουφ...Σαβ/κια....Αντε Μαρακι,ας κλεισουμε μην καθομαστε κ Σαβ μεσα !!!!!! :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ εξεταζουμε για ποιο λογο εχει αυτες τις 2 αδειες, ουτε πως τα καταφερε...Δ ειναι θεμα φορολογικο!! ΣΩΣΤΑ!

 

Η απορια μου γεννιεται ,ως προς το τι οφειλουμε να εκπεσουμε τελικα...

Τη βενζινη/πετραιλαιο εφοσν προκειται για αγροτικο-φορτηγο ιδιωτικης χρησης, εχουμε το δικαιωμα 100% ΝΑΙ! αν η αδεια ειναι ΦΙΧ εκπιπτει πληρως.

Τ ιδιο μπορουμε και αντιστοιχα αδειες???,κ ασφαλειες ΝΑΙ?Ειναι σωστο?

Κ γιατι τοτε λοιπον δεν ακολουθουμε κ την ιδια λογικη για το κινητο? ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ!! και γι αυτο το λογο δεν βαζουμε τα καυσιμα των μη αγροτικων αυτοκινητων , αυτα τα χουμε για διασκεδαση τα αγροτικα για δουλεια. εσυ πχ αν εχεις 2 εκτυπωτες στο γραφειο σου δεν θα βαλεις και των 2 τα μελανια στα εξοδα σου; καπως ετσι το βλεπω...

Γιατι γιατο κινητο θα πρεπει το 50% να το κανουμε αναμορφωση?(αραγε , απο 01/01/2014 θα πρεπει να κανουμε αναμορφωση?νεα απορια) κατι πηρε το αυτι μου πως πλεον απο 2015 κινητα και αυτοκινητα ΙΧ εκπιπτουν 100% αλλα δε θελω να το σκεφτω προς το παρον.

 

Ουφ...Σαβ/κια....Αντε Μαρακι,ας κλεισουμε μην καθομαστε κ Σαβ μεσα !!!!!! :wub: κλεινω κ ερχομαι για καφε....  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δ εξεταζουμε για ποιο λογο εχει αυτες τις 2 αδειες, ουτε πως τα καταφερε...Δ ειναι θεμα φορολογικο!! ΣΩΣΤΑ!

 

Η απορια μου γεννιεται ,ως προς το τι οφειλουμε να εκπεσουμε τελικα...

Τη βενζινη/πετραιλαιο εφοσν προκειται για αγροτικο-φορτηγο ιδιωτικης χρησης, εχουμε το δικαιωμα 100% ΝΑΙ! αν η αδεια ειναι ΦΙΧ εκπιπτει πληρως.

Τ ιδιο μπορουμε και αντιστοιχα αδειες???,κ ασφαλειες ΝΑΙ?Ειναι σωστο?

Κ γιατι τοτε λοιπον δεν ακολουθουμε κ την ιδια λογικη για το κινητο? ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ!! και γι αυτο το λογο δεν βαζουμε τα καυσιμα των μη αγροτικων αυτοκινητων , αυτα τα χουμε για διασκεδαση τα αγροτικα για δουλεια. εσυ πχ αν εχεις 2 εκτυπωτες στο γραφειο σου δεν θα βαλεις και των 2 τα μελανια στα εξοδα σου; καπως ετσι το βλεπω...

Γιατι γιατο κινητο θα πρεπει το 50% να το κανουμε αναμορφωση?(αραγε , απο 01/01/2014 θα πρεπει να κανουμε αναμορφωση?νεα απορια) κατι πηρε το αυτι μου πως πλεον απο 2015 κινητα και αυτοκινητα ΙΧ εκπιπτουν 100% αλλα δε θελω να το σκεφτω προς το παρον.

 

Ουφ...Σαβ/κια....Αντε Μαρακι,ας κλεισουμε μην καθομαστε κ Σαβ μεσα !!!!!! :wub: κλεινω κ ερχομαι για καφε....  :P 

 

Και τα αγροτικά δεν τα έχουμε μόνο για δουλειά.....τα έχουμε και για τη βόλτα μας.....για τα κυνήγια μας.....και για τόσα άλλα!!! Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται αναμόρφωση κι εδώ αλλά δεν έχει προσωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία για να βλέπει τα χιλιόμετρα εκτός δουλειάς.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δ εξεταζουμε για ποιο λογο εχει αυτες τις 2 αδειες, ουτε πως τα καταφερε...Δ ειναι θεμα φορολογικο!! ΣΩΣΤΑ!

 

Η απορια μου γεννιεται ,ως προς το τι οφειλουμε να εκπεσουμε τελικα...

Τη βενζινη/πετραιλαιο εφοσν προκειται για αγροτικο-φορτηγο ιδιωτικης χρησης, εχουμε το δικαιωμα 100% ΝΑΙ! αν η αδεια ειναι ΦΙΧ εκπιπτει πληρως.

Τ ιδιο μπορουμε και αντιστοιχα αδειες???,κ ασφαλειες ΝΑΙ?Ειναι σωστο?

Κ γιατι τοτε λοιπον δεν ακολουθουμε κ την ιδια λογικη για το κινητο? ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ!! και γι αυτο το λογο δεν βαζουμε τα καυσιμα των μη αγροτικων αυτοκινητων , αυτα τα χουμε για διασκεδαση τα αγροτικα για δουλεια(κ στο γαμο κ τα πανηγυρια πως πανε οι αγροτες?Οδοιποροι? :D :D Τα φιμε τα τζαμια γιατι τα βαζουν?οεο?Για να μην τους βλεπουν τα κατσικακια? οεο ξανα.. :ph34r: . εσυ πχ αν εχεις 2 εκτυπωτες στο γραφειο σου δεν θα βαλεις και των 2 τα μελανια στα εξοδα σου; καπως ετσι το βλεπω...

Γιατι γιατο κινητο θα πρεπει το 50% να το κανουμε αναμορφωση?(αραγε , απο 01/01/2014 θα πρεπει να κανουμε αναμορφωση?νεα απορια) κατι πηρε το αυτι μου πως πλεον απο 2015 κινητα και αυτοκινητα ΙΧ εκπιπτουν 100% αλλα δε θελω να το σκεφτω προς το παρον.Ουτε κ γω ...ειναι χιλιομετρα μπροστα αυτο :blink:

 

Ουφ...Σαβ/κια....Αντε Μαρακι,ας κλεισουμε μην καθομαστε κ Σαβ μεσα !!!!!! :wub: κλεινω κ ερχομαι για καφε....  :P 

 

Ελα Μαρακι,κερναω!!!!!!!! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα αγροτικά δεν τα έχουμε μόνο για δουλειά.....τα έχουμε και για τη βόλτα μας.....για τα κυνήγια μας.....και για τόσα άλλα!!! Κανονικά θα έπρεπε να γίνεται αναμόρφωση κι εδώ αλλά δεν έχει προσωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία για να βλέπει τα χιλιόμετρα εκτός δουλειάς.... :P

σιγουρα κ το αγροτικο μπορει να χρησιμοποιηθει για διασκεδαση!! και ειναι ωραιες οι βολτες με τα 4Χ4!!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

τελικα για δημοσιους και ιδιωτικους υπαλληλους [πυ κρατανε μελισσια και πουλανε περιστασιακα η με ελαιοδεντρα τι τους λεμε?να παρουν μπλοκ αποδειξη εισπραξης και να κοψουν για το 2014? και εξοδα οτι εχουν κρατησει βενζινες  σπορους κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Καλημέρα,

Μια ερώτηση για κτηνοτρόφο ειδικού καθεστώτος μιας και δεν μου έχει ξανατύχει.

Για τον υπολογισμό των εξόδων του 2015 βάζω μόνο καθαρή αξία ή και το ΦΠΑ των τιμολογίων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγρότης κανονικού καθεστώτος θέλει να πουλήσει ρακί και κρασί χύμα.

Το ΦΠΑ είναι 23% αφού έχουν υποστεί επεξεργασία τα προιόντα?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Μια ερώτηση για κτηνοτρόφο ειδικού καθεστώτος μιας και δεν μου έχει ξανατύχει.

Για τον υπολογισμό των εξόδων του 2015 προσθέτω μόνο καθαρή αξία ή και το ΦΠΑ των τιμολογίων?

Κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς?

να σας πω πως το αντιμετωπισα προσωπικα... ενω οι περισσοτεροι συναδελφοι ειναι της αποψης πως εκπιπτει και ο ΦΠΑ απ το εσοδα ( και γω αυτης της αποψης ειμαι) , απο ερωτηση μου στο εισοδημα και στον ελεγχο μου απαντησαν καθετα πως απ τη στιγμη που παιρνουν επιστροφη φπα οι αγροτες του ειδικου (μεσω Φ6) δεν ειναι δυνατον να εκπιτει και απο το φορο εισοδηματος.... οποτε προτιμησα να λαβω υπ οψην μονο την καθαρη αξια των τιμολογιων... 

 

βοηθησα;;;  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πω πως το αντιμετωπισα προσωπικα... ενω οι περισσοτεροι συναδελφοι ειναι της αποψης πως εκπιπτει και ο ΦΠΑ απ το εσοδα ( και γω αυτης της αποψης ειμαι) , απο ερωτηση μου στο εισοδημα και στον ελεγχο μου απαντησαν καθετα πως απ τη στιγμη που παιρνουν επιστροφη φπα οι αγροτες του ειδικου (μεσω Φ6) δεν ειναι δυνατον να εκπιτει και απο το φορο εισοδηματος.... οποτε προτιμησα να λαβω υπ οψην μονο την καθαρη αξια των τιμολογιων... 

 

βοηθησα;;;  :rolleyes:

Μια χαρά..ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πω πως το αντιμετωπισα προσωπικα... ενω οι περισσοτεροι συναδελφοι ειναι της αποψης πως εκπιπτει και ο ΦΠΑ απ το εσοδα ( και γω αυτης της αποψης ειμαι) , απο ερωτηση μου στο εισοδημα και στον ελεγχο μου απαντησαν καθετα πως απ τη στιγμη που παιρνουν επιστροφη φπα οι αγροτες του ειδικου (μεσω Φ6) δεν ειναι δυνατον να εκπιτει και απο το φορο εισοδηματος.... οποτε προτιμησα να λαβω υπ οψην μονο την καθαρη αξια των τιμολογιων... 

 

βοηθησα;;;  :rolleyes:

Ναι αλλα οι αγροτες του ειδικου και μιλαμε για εκεινους που εχουν την ελαχιστη απεικονιση των εξοδων τους με τιμολογια δεν μπαινουν καν στη διαδικασια να αιτηθουν την επιστροφη..Σευυτυην την κατηγορια εγω συμπεριελαβα ολο το ποσο,μικτη αξια....Υπαρχει θεμα?

 

Μαρακι καλημερααααααα!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οι αγροτες του ειδικου και μιλαμε για εκεινους που εχουν την ελαχιστη απεικονιση των εξοδων τους με τιμολογια δεν μπαινουν καν στη διαδικασια να αιτηθουν την επιστροφη..Σευυτυην την κατηγορια εγω συμπεριελαβα ολο το ποσο,μικτη αξια....Υπαρχει θεμα? ελα πες τωρα περιμενεις απαντηση απο μενα σ' αυτο;;;;;;

 

Μαρακι καλημερααααααα!!!!!!!!!!

 

 

buongiorno principessa !!  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...