Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ


JVA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα...

συγνώμη αλλά επειδή εχω μπερδευτεί το ΦΠΑ αγροτών ειναι μέχρι 27/2/15??

Στην ΠΟΛ.1034/30.1.2015 δεν αναφέρει κάτι για αγρότες…

Στέλνετε δηλαδή ΦΠΑ αγροτών??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα...

συγνώμη αλλά επειδή εχω μπερδευτεί το ΦΠΑ αγροτών ειναι μέχρι 27/2/15??

Στην ΠΟΛ.1034/30.1.2015 δεν αναφέρει κάτι για αγρότες…

Στέλνετε δηλαδή ΦΠΑ αγροτών??

ναι ειναι μεχρι τις 27/2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και απο το taxis μου ειπαν οτι κάνουμε αίτηση στη εφορία να μην επιβληθεί πρόστιμο για τα 3 πρώτα τρίμηνα..

B E A U T I F U L!!!

η δικη μου εντυπωση ηταν οτι θα επιβληθει το προστιμο κ μετα παμε ΔΟΥ να το διαγραψουμε... ή το διαβασα ή μου το ειπαν κ εμεν απο ταξις... εχω θολωσει και δεν θυμαμαι... 

 

ομως τι εννοουνε κανω αιτηση για να μην επιβληθει;;  προκαταβολικα δλδ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το διευκρίνισα …

εγω σκοπεύω να στείλω Παρασκευή όλα τα ΦΠΑ και μετα να παω εφορία για διαγραφή προστίμου.θελω να τελειωνω το θεμα Παρασκευη .   

Ολη αυτή η αβεβαιότητα και ανασφάλεια για το τι και πως μας εχει κουράσει πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τιμολογια αγορας ζωοτροφων κ λιπασματων πανε πειροδικη 351/353(αγορες) ή 357(εξοδα)...??

Εγώ τα καταχωρώ σαν έξοδα. Ανάλογα βέβαια με την δραστηριότητα. Σε πτηνοπαραγωγό που έχω εγώ σαν αγορές περνάω τους νεοσσούς. Όλα τα άλλα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι αγρότες που μπήκαν τώρα τελευταία στο κανονικό καθεστώς με ισχύ από 1/1/2014, τα τιμολόγια που έχουν λάβει χωρίς ΦΠΑ και για τα οποία οι πελάτες δεν έχουν εκδώσει πιστωτικό, που τα περνάμε?

 

Σε πωλήσεις με 0% ΦΠΑ, οπότε και δεν εμφανίζονται στην περιοδική .η τα βάζουμε στον κωδικό 309?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι αγρότες που μπήκαν τώρα τελευταία στο κανονικό καθεστώς με ισχύ από 1/1/2014, τα τιμολόγια που έχουν λάβει χωρίς ΦΠΑ και για τα οποία οι πελάτες δεν έχουν εκδώσει πιστωτικό, που τα περνάμε?

 

Σε πωλήσεις με 0% ΦΠΑ, οπότε και δεν εμφανίζονται στην περιοδική .η τα βάζουμε στον κωδικό 309?

Και γιατί οι πωλήσεις 0% δεν εμφανίζονται στην περιοδική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση σχετικα με την ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

 

οΝιφοροπουλος  στις σημειεωσεις που ειχε ανεβασει το taxheaven  ανεφερει

iii ) Τεκμηρίωση της αποτίμησης στην περίπτωση των αγροτικών προϊόντων.
Κατά την εκτίμηση μας, ως αντικειμενικές μέσες τιμές, θα μπορούσαν να ληφθούν και οι τιμές που ορίζονται στο υπολογισμό της ασφαλιζόμενης αξίας από το ΕΛ.Γ.Α, όπου χρησιμοποιούνται .

 

Σε σεμιναριο που εγινε 17/1/2015 απ τον ιδιο και σε σημειεωσεις που επισης αναρτησε εδω αναφερει:

Δε μπορουμε να απογραψουμε το ζωικο κεφαλαιο με την ασφαλισμενη αξια του ΕΓΛΑ (ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΗ).η ΑΠΟΓΡΑΦΗ(αξιακη) πρπει να γινει με την χρηση παρασταστικων στοιχειων κ αντικειμενικων κριτιορων.....απαντησησ στο εαν μπορουν τα ζωα να καταγραφουν σαν παγια...

 


Οι τιμες του ΕΓΛΑ μπορουν να χρησιμοποιηθουν μονο εαν καταγραφουν σαν προοντα κ οχι ως παγια

 

Ειναι κατι που δεν καταλαβαινω σωστα?

Εχω καναει τη δηλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλωση ασφαλισης φυτικης παραγωγης,συνδρομη σε συναιτερισμος και τριπλοτυπο εισπραξης απο το ταμειο γεωργιας για εκδοση γεωργοτεχνικου δελτιου για την ηλεκτροδοτηση γεωργικων εγκαταστ μπαινουν στην περιοδικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι συγνωμη αν ρωτησω κατι που εχει ξανααπαντηθει απλα αν μπορει καποιος να μου πει το ποσο που βγαλαμε στην δηλωση αποθεματων μεταταξης των αγροτων που μπηκαν στο κανονικο καθεστως στις 01/01/2014 σε ποιον κωδικο της περιοδικης ΦΠΑ θα μπει? Μηπως στον κωδ. 402? Ευχαριστω για τον χρονο σας (πολυτιμο πραγμα ο χρονος, εχουμε διαλυσει να φτιαχνουμε ε11, ταπιτ, φπα κτλ κτλ) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν μου απαντησει καποιος με σιγουρια ποια απο τα παρακατω θα πρεπει να λαβω υπ οψην εγω πολυ ευχαριστως να τα βαλω και στο ΦΠΑ κ στις συγκεντρωτικες κ στο Ε3 και οπου αλλου πρεπει..

 

Πληρωμη

Ημ/νια πληρωμης

Ετος ενισχυσης

Προκαταβολή Ενιαίας Ενίσχυσης 2014

11/11/2014

2014

Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης

23/12/2014

2014

 

 

καλησπερα... τελικα περναμε μονο αυτα τα δυο στον κωδικο 310 ?? ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι συγνωμη αν ρωτησω κατι που εχει ξανααπαντηθει απλα αν μπορει καποιος να μου πει το ποσο που βγαλαμε στην δηλωση αποθεματων μεταταξης των αγροτων που μπηκαν στο κανονικο καθεστως στις 01/01/2014 σε ποιον κωδικο της περιοδικης ΦΠΑ θα μπει? Μηπως στον κωδ. 402? Ευχαριστω για τον χρονο σας (πολυτιμο πραγμα ο χρονος, εχουμε διαλυσει να φτιαχνουμε ε11, ταπιτ, φπα κτλ κτλ) ...

402

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

402

Σε ευχαριστω πολυ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση σχετικα με την ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

 

οΝιφοροπουλος  στις σημειεωσεις που ειχε ανεβασει το taxheaven  ανεφερει

iii ) Τεκμηρίωση της αποτίμησης στην περίπτωση των αγροτικών προϊόντων.

Κατά την εκτίμηση μας, ως αντικειμενικές μέσες τιμές, θα μπορούσαν να ληφθούν και οι τιμές που ορίζονται στο υπολογισμό της ασφαλιζόμενης αξίας από το ΕΛ.Γ.Α, όπου χρησιμοποιούνται .

 

Σε σεμιναριο που εγινε 17/1/2015 απ τον ιδιο και σε σημειεωσεις που επισης αναρτησε εδω αναφερει:

Δε μπορουμε να απογραψουμε το ζωικο κεφαλαιο με την ασφαλισμενη αξια του ΕΓΛΑ (ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΗ).η ΑΠΟΓΡΑΦΗ(αξιακη) πρπει να γινει με την χρηση παρασταστικων στοιχειων κ αντικειμενικων κριτιορων.....απαντησησ στο εαν μπορουν τα ζωα να καταγραφουν σαν παγια...

 

Οι τιμες του ΕΓΛΑ μπορουν να χρησιμοποιηθουν μονο εαν καταγραφουν σαν προοντα κ οχι ως παγια

 

Ειναι κατι που δεν καταλαβαινω σωστα?

Εχω καναει τη δηλω

 

Γνωριζετε μηπως κατι σχετα με το παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα... τελικα περναμε μονο αυτα τα δυο στον κωδικο 310 ?? ευχαριστω.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22498/

 

προσωπικα, δεν θα βαλω τις επιδοτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22498/

 

προσωπικα, δεν θα βαλω τις επιδοτησεις.

Εχω στείλει μονο 2 εως τωρα … στα υπόλοιπα εχω βαλει μονο προκαταβολή και εξόφληση στο 310 ..

Με την σημερινή ανακοίνωση θελει και τα υπόλοιπα εκτος πετρέλαια.. αντε να ξαναψάχνω το ΟΠΕΚΕΠΕ.. ουφ… κουράγιο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοί μπορείτε να βοηθήσετε;

 

Ο ΕΦΚ που εμφανίζεται στις πληρωμές του ΟΠΕΚΕΠΕ του 2014 αλλά είναι για τη χρήση του 2013, καταχωρείται; Και αν ναι, πως το χειριζόμαστε; Πηγαίνει ΜΥΦ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοί μπορείτε να βοηθήσετε;

 

Ο ΕΦΚ που εμφανίζεται στις πληρωμές του ΟΠΕΚΕΠΕ του 2014 αλλά είναι για τη χρήση του 2013, καταχωρείται; Και αν ναι, πως το χειριζόμαστε; Πηγαίνει ΜΥΦ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22498

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...