Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ


JVA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις τελευταίες ανακοινώσεις του Υπ. Οικον. για τους αγρότες αναφέρεται μόνο στους αγρότες κανονικού καθεστώτος.

Για τους αγρότες ειδικού καθεστώτος δεν θα στείλουμε τιμολόγια και συγκεντρωτικές για το 2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κτηνοτρόφος, ενώ του είπα πολλές φορές σε όλους τους τόνους να ΜΗΝ δεχτεί να του εκδώσουν τιμολόγια αγοράς αγροτικών προϊόντων, παρόλα αυτά δεν εξέδωσε ούτε ένα, και μου έφερε... 6 τιμολόγια αγοράς αγρ.πρ., χωρίς ΦΠΑ φυσικά. Τι κάνω;

 

Τα περνάω και κάνω pro-rata στο ΦΠΑ των εξόδων; Και με τη ΜΥΦ;

Τα στέλνω πίσω για αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά  το  ποσό  της  ενιαίας   και   εξισωτικής στη  ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ  ΦΠΑ πού  μπαίνει

ΣΤΟΝ   ΚΩΔ  309

ή           κωδ  310  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι η επιδότηση των Νέων Αγροτών προσμετράται στο ύψος των επιδοτήσεων για την υπαγωγή στο κανονικό καθεστώς φπα. Μόνο εάν το ύψος της ενιαίας ενίσχυσης υπερβαίνει τις 5000€ ο αγρότης υποχρεούται να μεταβεί από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς. Βλέπε παρακάτω:

 

β) Δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης.

Το όριο των πέντε χιλιάδων (5.000), αφορά μόνο τα « δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης» και όχι την λήψη τυχόν άλλων επιδοτήσεων. Οι δικαιούχοι μπορούν να πληροφορηθούν τα ποσά πληρωμής των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης από την ιστοσελίδα του Οργανισμού Πληρωμών και Ελέγχου Κοινοτικών Ενισχύσεων Προσανατολισμού και Εγγυήσεων (ΟΠΕΚΕΠΕ) (www.opekepe.gr) / Δικαιώματα Ενιαίας Ενίσχυσης (Ιστοσελίδα http://asp.dikaiomata.gr/).

Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1024/17.1.2014, ισχύουν τα εξής:

«Δικαιώματα Ενιαίας Ενίσχυσης. Εάν μέχρι το τέλος της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου δεν είναι γνωστό το ύψος των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης που δικαιούται ο αγρότης, λαμβάνεται υπόψη το ποσό της προπροηγούμενης διαχειριστικής περιόδου. Διευκρινίζεται ότι στην περίπτωση που ο αγρότης δεν δικαιούται να λάβει δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης εντός του έτους, θεωρείται ότι πληρούται το σχετικό κριτήριο και δεν λαμβάνονται υπόψη ποσά παλαιότερων χρήσεων. Διευκρινίζεται επίσης ότι στην περίπτωση που στο ποσό της ενιαίας ενίσχυσης περιέχονται και ποσά που αφορούν άλλες χρήσεις, για την πλήρωση του εν λόγω κριτηρίου, λαμβάνεται υπόψη μόνο το ποσό της ενιαίας ενίσχυσης που αφορά τη χρήση που εξετάζεται. Επισημαίνεται ότι η εξισωτική ενίσχυση δεν περιλαμβάνεται στο ποσό των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης, για την εφαρμογή των κριτηρίων που προβλέπονται από την απόφαση ΠΟΛ.1281/30.12.2013

η συναδελφος παραπανω ανεφερε οτι μπηκαν στο κανονικο καθεστως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ    ΟΙ  ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ   ΣΤΗ  ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ   ΔΗΛΩΣΗ   ΦΠΑ    ΠΟΥ  ΜΠΙΑΝΟΥΝ

ΣΟΝ  ΚΩΔ  310  ΠΟΥ  ΕΓΡΑΨΕ  Ο  ΠΑΡΑΠΑΝΩ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ  ή  ΣΤΟΝ  ΚΩΔΙΚΟ  309

ΕΓΩ  ΤΙΣ  ΕΒΑΛΑ    ΣΤΟΝ  ΚΩΔΙΚΟ  310    ΘΑ   ΕΧΩ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ   ;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ  ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ  ΑΝ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ  ΚΑΠΟΙΟΣ/Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ    ΟΙ  ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ   ΣΤΗ  ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ   ΔΗΛΩΣΗ   ΦΠΑ    ΠΟΥ  ΜΠΙΑΝΟΥΝ

ΣΟΝ  ΚΩΔ  310  ΠΟΥ  ΕΓΡΑΨΕ  Ο  ΠΑΡΑΠΑΝΩ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ  ή  ΣΤΟΝ  ΚΩΔΙΚΟ  309

ΕΓΩ  ΤΙΣ  ΕΒΑΛΑ    ΣΤΟΝ  ΚΩΔΙΚΟ  310    ΘΑ   ΕΧΩ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ   ;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ  ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ  ΑΝ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ  ΚΑΠΟΙΟΣ/Α

 

ΣΤΟ 310 ΜΠΑΙΝΕΙ..ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΕΒΑΛΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αυτοτιμολογήσεις (εσοδο γαι τους αγροτες) σε ποιον κωδικο μπαινουν στην περιοδικη φπα;;;

Συνάδελφε είναι χωρίς φπα?Για εξαγωγή?Αν ναι είχα περίπτωση και εβαλα στον 309 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω,

 

- το ποσό της απογραφής μπαίνει στο τελευταίο τρίμηνο και σε ποιόν κωδικό?

- το πιστωτικό που προέρχεται από το 2013 πως θα δηλωθεί? Θα δηλώνεται για τα 3 πρώτα τρίμηνα με τις μηδενικές περιοδικές ή θα πρέπει τα 3 πρώτα τρίμηνα να είναι τελειώς μηδενικά και να μεταφερθεί στο τελευταίο τρίμηνο ή δεν μας αφήνει το taxis?

- ο σωσ΄τος κωδικός για τις επιδοτήσεις είναι τελικά ο 309 ή ο 310? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε είναι χωρίς φπα?Για εξαγωγή?Αν ναι είχα περίπτωση και εβαλα στον 309 .

ναι μου εχει φερει και το απαλλακτικο. Δεν θεωρειται ενδοκοινοτικη ομως, επειδη την εξαγωγη την κανει αυτος που εκοψε το τιμολογιο ετσι δεν ειναι;;;; ευχαριστω για την απαντησησ σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μου εχει φερει και το απαλλακτικο. Δεν θεωρειται ενδοκοινοτικη ομως, επειδη την εξαγωγη την κανει αυτος που εκοψε το τιμολογιο ετσι δεν ειναι;;;; ευχαριστω για την απαντησησ σου!!!

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτά δεν έχουμε κάποια άποψη; Έχω πελαγώσει... :(

Κτηνοτρόφος, ενώ του είπα πολλές φορές σε όλους τους τόνους να ΜΗΝ δεχτεί να του εκδώσουν τιμολόγια αγοράς αγροτικών προϊόντων, παρόλα αυτά δεν εξέδωσε ούτε ένα, και μου έφερε... 6 τιμολόγια αγοράς αγρ.πρ., χωρίς ΦΠΑ φυσικά. Τι κάνω;

 

Τα περνάω και κάνω pro-rata στο ΦΠΑ των εξόδων; Και με τη ΜΥΦ;

Τα στέλνω πίσω για αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η epsilon net εχει βγαλει μια εφαρμογη για τους αγροτες και υπολογιζει αυτοματα τις 3 πρωτες περιοδικες μηδενικες και την 4 συγκεντρωτικα, αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι μου βγαζει στον 412 ποσο απο προη.φορολ.περιο.  αυτο ειναι σωστο εφοσον ειναι μηδενικα τα προηγουμενα? και στον 402 ενα ποσο το οποιο δεν ξερω πως βγαινει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω,

 

- το ποσό της απογραφής μπαίνει στο τελευταίο τρίμηνο και σε ποιόν κωδικό?

- το πιστωτικό που προέρχεται από το 2013 πως θα δηλωθεί? Θα δηλώνεται για τα 3 πρώτα τρίμηνα με τις μηδενικές περιοδικές ή θα πρέπει τα 3 πρώτα τρίμηνα να είναι τελειώς μηδενικά και να μεταφερθεί στο τελευταίο τρίμηνο ή δεν μας αφήνει το taxis?

- ο σωσ΄τος κωδικός για τις επιδοτήσεις είναι τελικά ο 309 ή ο 310? 

 

Καμιά γνώμη για τα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.. να ρωτήσω και εγώ… στην περιοδική ΦΠΑ που θα στείλουμε καταχωρούμε έσοδα (με ΦΠΑ ή ΑΝΕΥ κωδ . 309???) –

έξοδα (με ΦΠΑ) και βάζουμε τις επιδοτήσεις στον κωδικό 310…..

Για το Ε3 κρατάμε

εργοσημα

 έξοδα ενοικίων χωραφιών

έξοδα  ΤΟΕΒ

πληρωμή  ΕΛΓΑ        

πληρωμή ΟΓΑ

ασφαλιστήρια τρακτέρ –φορτηγών

και γενικά οποιοδήποτε έξοδο είναι ανευ ΦΠΑ το κρατάμε για το Ε3…

 

σωστά?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.. να ρωτήσω και εγώ… στην περιοδική ΦΠΑ που θα στείλουμε καταχωρούμε έσοδα (με ΦΠΑ ή ΑΝΕΥ κωδ . 309???) –

έξοδα (με ΦΠΑ) και βάζουμε τις επιδοτήσεις στον κωδικό 310…..

Για το Ε3 κρατάμε

εργοσημα

 έξοδα ενοικίων χωραφιών

έξοδα  ΤΟΕΒ

πληρωμή  ΕΛΓΑ        

πληρωμή ΟΓΑ

ασφαλιστήρια τρακτέρ –φορτηγών

και γενικά οποιοδήποτε έξοδο είναι ανευ ΦΠΑ το κρατάμε για το Ε3…

 

σωστά?

Ευχαριστω

σωστα! (λεω γω τωρα..) αλλα γιατι να μη κρατησουμε και τις επιδοτησεις για το Ε3;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα! (λεω γω τωρα..) αλλα γιατι να μη κρατησουμε και τις επιδοτησεις για το Ε3;;

σωστα αν μπουν οι επιδοτησεις στο ε3 και οχι στην περιοδικη ειναι λαθος?? βεβαια υπαρχει το θεμα και  με τις συγκεντρωτικες(αλλο βασανο αυτο παλι!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η epsilon net εχει βγαλει μια εφαρμογη για τους αγροτες και υπολογιζει αυτοματα τις 3 πρωτες περιοδικες μηδενικες και την 4 συγκεντρωτικα, αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι μου βγαζει στον 412 ποσο απο προη.φορολ.περιο.  αυτο ειναι σωστο εφοσον ειναι μηδενικα τα προηγουμενα? και στον 402 ενα ποσο το οποιο δεν ξερω πως βγαινει!!

προσοχη σε αυτους που εχουν epsilon στην ημερομηνια  ληξη πρωτης χρησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μπουν και οι επιδοτήσεις στο Ε3 θα ήταν το ιδανικότερο …

να τελειώνουμε επιτελούς και με τις περιοδικές ΦΠΑ των αγροτών … :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου απαντησει καποιος με σιγουρια ποια απο τα παρακατω θα πρεπει να λαβω υπ οψην εγω πολυ ευχαριστως να τα βαλω και στο ΦΠΑ κ στις συγκεντρωτικες κ στο Ε3 και οπου αλλου πρεπει..

 

Πληρωμη

Ημ/νια πληρωμης

Ετος ενισχυσης

Μέτρο 144 Αναδιάρθρωση Καπνού

24/12/2013

2014

Ειδική .Ενίσχυση Βαμβακιού

10/3/2014

2013

Ειδική Ενίσχυση για Σκληρό Σιτάρι

16/4/2014

2013

Ε.Φ.Κ. Πετρελαίου 2014 (αφορά την αίτηση του 2013) -- Α' Δόση

21/5/2014

2014

Διεπαγγελματική Βάμβακος

3/7/2014

2013

Πρόσθετη Ενίσχυση για Σκληρό Σιτάρι

18/8/2014

2011

Προκαταβολή Ενιαίας Ενίσχυσης 2014

11/11/2014

2014

Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης

23/12/2014

2014

αποψη μου ειναι οτι μονο τα 2 τελευταια στην συγκεκριμενη περιπτωση πρεπει να μπουν...
αλλα με εικασίες δεν κανουμε τιποτα... 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν μου απαντησει καποιος με σιγουρια ποια απο τα παρακατω θα πρεπει να λαβω υπ οψην εγω πολυ ευχαριστως να τα βαλω και στο ΦΠΑ κ στις συγκεντρωτικες κ στο Ε3 και οπου αλλου πρεπει..

 

Πληρωμη

Ημ/νια πληρωμης

Ετος ενισχυσης

Μέτρο 144 Αναδιάρθρωση Καπνού

24/12/2013

2014

Ειδική .Ενίσχυση Βαμβακιού

10/3/2014

2013

Ειδική Ενίσχυση για Σκληρό Σιτάρι

16/4/2014

2013

Ε.Φ.Κ. Πετρελαίου 2014 (αφορά την αίτηση του 2013) -- Α' Δόση

21/5/2014

2014

Διεπαγγελματική Βάμβακος

3/7/2014

2013

Πρόσθετη Ενίσχυση για Σκληρό Σιτάρι

18/8/2014

2011

Προκαταβολή Ενιαίας Ενίσχυσης 2014

11/11/2014

2014

Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης

23/12/2014

2014

αποψη μου ειναι οτι μονο τα 2 τελευταια στην συγκεκριμενη περιπτωση πρεπει να μπουν...
αλλα με εικασίες δεν κανουμε τιποτα... 

 

???????? να επαναλαβω και εγώ το ερώτημα. Στην περιοδική ΦΠΑ θα μπει μόνο η Ενιαία Ενίσχυση ή όλες οι επιδοτήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ερώτηση στον κωδ.310 περνάω τις επιδοτήσεις που έχουν έτος ενίσχυσης 2014 ανεξάρτητα εάν έχουν εισπραχθεί και το 2015;;

Αυτές που έχουν σαν έτος ενίσχυσης 2013 και έχουν εισπραχθεί το 2014;; Σας δείχνω 2 παραδείγματα για να καταλάβετε τι εννοώ μήπως και βγάλω άκρη!

 

Παράδειγμα 1

Πληρωμή Ημερομηνία Πληρωμής Έτος Ενίσχυσης Ποσό Ημ/νία Εντολής Συναλλαγής Προκαταβολή Ενιαίας Ενίσχυσης 2014 11/11/2014 2014 4.475,75 € 12/5/2014 Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης 23/12/2014 2014 2.489,04 € 23/12/2014 Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης 14/1/2015 2014 1.083,53 € 15/1/2015

http://prntscr.com/695e80

 

Παράδειγμα 2

Πληρωμή Ημερομηνία Πληρωμής Έτος Ενίσχυσης   Ποσό Ημ/νία Εντολής Συναλλαγής Πρόσθετη ενίσχυση Αιγοπρόβειου 2/7/2014 2013   2.013,13 € 2/7/2014 Εξισωτική Αποζημίωση 8/8/2014 2013   4.000,00 € 8/8/2014 Εξισωτική Αποζημίωση 17/10/2014 2013   1.000,00 € 17/10/2014 Προκαταβολή Ενιαίας Ενίσχυσης 2014 11/11/2014 2014   8.236,54 € 11/11/2014 Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης 23/12/2014 2014   8.048,06 € 23/12/2014 Εξισωτική Αποζημίωση 31/12/2014 2014   3.750,00 € 2/1/2015

http://prntscr.com/695du5

Τι είναι σωστό να καταχωρηθεί στον 310;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άρθρο του κ.ΝΙΦΟΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 

(1)Επιχορηγήσεις και αποζημιώσεις. (πως και πότε φορολογούνται ;).

Ένα από τα «φλέγοντα θέματα» , είναι και ο τρόπος φορολόγησης των αγροτικών επιδοτήσεων και αποζημιώσεων, λόγω του μεγάλου ύψους αυτών σε αρκετές περιπτώσεις.

Υπάρχει αρκετή σύγχυση, εξαιτίας του φορολογικού χειρισμού των επιδοτήσεων μέχρι την 31/12/2013 και εξαιτίας διαβεβαιώσεων, για μη φορολόγηση των αγροτικών επιδοτήσεων.
Επιπλέον ερωτήματα, όμως που μπαίνουν είναι: Θα φορολογούνται αυτές που αφορούν την χρήση, ή αυτές που εισπράχθηκαν στην χρήση; «Λογικά», δεν
πρέπει να φορολογηθούν σε κάθε περίπτωση οι επιδοτήσεις, που αφορούν την χρήση 2013 και προηγούμενες, οι οποίες λήφθηκαν ή θα ληφθούν στην χρήση 2014 και επόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...