Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ


JVA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την ενισχυση επιδοτηση  απο τον ΟΠΕΚΕΠΕ την περναμε στην περιοδικη δηλωση ττριμηνου αγροωτνω στον κωδικο 310? μπορει να εχει απαντηθει αλλα ειναι πολλες σελιδες 

ΕΠΙΣΗΣ STON OPEKEPE http://www.opekepe.gr/tax-attestation.asp ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ 2014

ΑΠΟ ΤΟ Σύστημα Δημοσιοποίησης Πληρωμών ΟΠΕΚΕΠΕhttp://www.opekepe.gr/sdip.asp  ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ

 

Ειδική .Ενίσχυση Βαμβακιού              Ημερομηνία Πληρωμής 10/3/2014             ΕΤΟΣ 2013 ΠΟΣΟ  2500

Ειδική Ενίσχυση για Σκληρό Σιτάρι     Ημερομηνία Πληρωμής  25/5/2014            ΕΤΟΣ 2013 ΠΟΣΟ 1000

Ε.Φ.Κ. Πετρελαίου 2014 (αφορά την αίτηση του 2013) -- Α' Δόση  3/5/2014       ΕΤΟΣ 2014     ΠΟΣΟ 450

Διεπαγγελματική Βάμβακος           3/7/2014                                                         ΕΤΟΣ 2013     ΠΟΣΟ 5000

Προκαταβολή Ενιαίας Ενίσχυσης 2014    11/11/2014                                           ΕΤΟΣ 2014    ΠΟΣΟ 4900

Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης           23/12/2014                                                  ΕΤΟΣ 2014   ΠΟΣΟ 4850

 

ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω δεν εχει ανοιξει ακομα η εφαρμογη και θα ξερουμε τον κωδικο????

Από τη στιγμή που υπάρχει υποχρέωση για τιμολόγια επιδοτήσεων  για το 2014 προς τον ΟΠΕΚΕΠΕ τότε κωδ.310 περιοδική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΣΗΣ STON OPEKEPE http://www.opekepe.gr/tax-attestation.asp ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ 2014

ΑΠΟ ΤΟ Σύστημα Δημοσιοποίησης Πληρωμών ΟΠΕΚΕΠΕhttp://www.opekepe.gr/sdip.asp  ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ

 

Ειδική .Ενίσχυση Βαμβακιού              Ημερομηνία Πληρωμής 10/3/2014             ΕΤΟΣ 2013 ΠΟΣΟ  2500

Ειδική Ενίσχυση για Σκληρό Σιτάρι     Ημερομηνία Πληρωμής  25/5/2014            ΕΤΟΣ 2013 ΠΟΣΟ 1000

Ε.Φ.Κ. Πετρελαίου 2014 (αφορά την αίτηση του 2013) -- Α' Δόση  3/5/2014       ΕΤΟΣ 2014     ΠΟΣΟ 450

Διεπαγγελματική Βάμβακος           3/7/2014                                                         ΕΤΟΣ 2013     ΠΟΣΟ 5000

Προκαταβολή Ενιαίας Ενίσχυσης 2014    11/11/2014                                           ΕΤΟΣ 2014    ΠΟΣΟ 4900

Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης           23/12/2014                                                  ΕΤΟΣ 2014   ΠΟΣΟ 4850

 

ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ??????

Υ Π Ο Θ Ε Τ Ω: τα 2 τελευταια επειδη μονο αυτα αφορουν το 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγροτη κανονικου καθεστωτοσ οπου εχει παρει προκατβολη ενιαιας ενισχυσης 2014 43,60 και εξοφληση ενιαιας ενισχυσης 2014 43,60.

θα κοψω τιμολογια υπερ οπεκεπε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καποιες αποριες για τα εξης:

1) Παραστατικα πριν απο την ημερομηνια ενταξης στο κανονικο καθεστως, καταχωρουνται στο βιβλιο?

2) Αποδειξεις καταχωρουνται στα εξοδα? Κι αν ναι ποιες? Μονο αυτες που γραφουν πετρελαιο? Αμα γραφουν γενικως καυσιμα ή βενζινη πχ δεν καταχωρουνται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγροτη κανονικου καθεστωτοσ οπου εχει παρει προκατβολη ενιαιας ενισχυσης 2014 43,60 και εξοφληση ενιαιας ενισχυσης 2014 43,60.

θα κοψω τιμολογια υπερ οπεκεπε?

Καλημέρα

Για τη χρήση του 2014 κόβεις κανονικά.43,60 είσαι σίγουρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Για τη χρήση του 2014 κόβεις κανονικά

επειδη δεν μου εχει ξανατυχει. παιρνω ενα καινουριο τιμολογιο και κοβω υπερ οπεκε?

αυτα παιρνανε και ΜΥΦ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν μου εχει ξανατυχει. παιρνω ενα καινουριο τιμολογιο και κοβω υπερ οπεκε?

αυτα παιρνανε και ΜΥΦ?

Ναι γινονται διασταυρωσεις με ΜΥΦ...εχω μιλησει με ΟΠΕΚΕΠΕ...ΤΩΡΑ αν αλλαξει στην πορεια ποιος ξερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν μου εχει ξανατυχει. παιρνω ενα καινουριο τιμολογιο και κοβω υπερ οπεκε?

αυτα παιρνανε και ΜΥΦ?

Αγοράζεις ένα τιμολόγιο επιχορηγήσεων και κόβεις υπέρ ΟΠΕΚΕΠΕ με την ημερομηνία που έχουν γίνει οι πληρωμές.Τα στοιχεία του ΟΠΕΚΕΠΕ  είναι τα  τα εξής: ΟΠΕΚΕΠΕ  ΔΟΜΟΚΟΥ 5  ΑΘΗΝΑ  ΑΦΜ:099019314              Δ.Ο.Υ.  Α΄ΑΘΗΝΩΝ. Ναι πάνε ΜΥΦ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγροτη κανονικου καθεστωτοσ οπου εχει παρει προκατβολη ενιαιας ενισχυσης 2014 43,60 και εξοφληση ενιαιας ενισχυσης 2014 43,60.

θα κοψω τιμολογια υπερ οπεκεπε?

δείτε εδώ http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21876 σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις πως καταχωρουμε τα πετρελαια που ειναι με ΑΛΠ? και τι γινετε με τις συγκεντρωτικες?

δαπανες 23% και στις συγκεντρωτικες ως λοιπες δαπανες.ΑΛΠ εως 300€ αλλιως τιμολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΣΗΣ STON OPEKEPE http://www.opekepe.gr/tax-attestation.asp ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ 2014

ΑΠΟ ΤΟ Σύστημα Δημοσιοποίησης Πληρωμών ΟΠΕΚΕΠΕhttp://www.opekepe.gr/sdip.asp  ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ

 

Ειδική .Ενίσχυση Βαμβακιού              Ημερομηνία Πληρωμής 10/3/2014             ΕΤΟΣ 2013 ΠΟΣΟ  2500

Ειδική Ενίσχυση για Σκληρό Σιτάρι     Ημερομηνία Πληρωμής  25/5/2014            ΕΤΟΣ 2013 ΠΟΣΟ 1000

Ε.Φ.Κ. Πετρελαίου 2014 (αφορά την αίτηση του 2013) -- Α' Δόση  3/5/2014       ΕΤΟΣ 2014     ΠΟΣΟ 450

Διεπαγγελματική Βάμβακος           3/7/2014                                                         ΕΤΟΣ 2013     ΠΟΣΟ 5000

Προκαταβολή Ενιαίας Ενίσχυσης 2014    11/11/2014                                           ΕΤΟΣ 2014    ΠΟΣΟ 4900

Εξόφληση Ενιαίας Ενίσχυσης           23/12/2014                                                  ΕΤΟΣ 2014   ΠΟΣΟ 4850

 

ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ??????

την ενιαια ενισχυση που εισεπραξε το 2014 θα βαλω , στον 310 τα 4850 ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Κ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΓΡΟΤΕΣ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ

 

 

Λογ/μος κινητο/σταθερό/δεη/νερο γενικως λο/μοι ΔΕΚΟ ....πως αντιμετωπιζονται όταν εχει εκδοθει μεσα στο 2014 ,εχει πληρωθει μεσα στο 2015 και η χρηση αφορα και 2014 και 2015....

 

 

Με τις Μυφ τα χω μπουρδουκλωσει αλλα και εχω μονο...

 

Ποιος ειναι ο τελειος τροπος αντιμετωπισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγροτης μου εφερε τιμολογιο που εχει αγορασει ζωοτροφες  ...το τιμολογιο αναγραφει :

 

στοιχεια αντιπροσωπου ....αγροτικος συνεταιρισμος ταδε

και

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ .......ΤΑΔΕ ΑΕ

 

με καθαρη αξια και φπα

 

αρα σαν προμηθευτη ο αγροτης ποιον θεωρει ?Τον αντιπροσωπο ή των ΑΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγροτης μου εφερε τιμολογιο που εχει αγορασει ζωοτροφες  ...το τιμολογιο αναγραφει :

 

στοιχεια αντιπροσωπου ....αγροτικος συνεταιρισμος ταδε

και

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ .......ΤΑΔΕ ΑΕ

 

με καθαρη αξια και φπα

 

αρα σαν προμηθευτη ο αγροτης ποιον θεωρει ?Τον αντιπροσωπο ή των ΑΕ?

 

Γνωριζει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελένη καλησπέρα, μήπως ο συνεταιρισμός πουλάει για λογαριασμό της ΤΑΔΕ ΑΕ;

έγινε η παραγγελία στον συνεταιρισμό αλλά η τιμολόγηση απο την ΑΕ οπότε ο προμηθευτής η ΑΕ και ο συνεταιρισμός θα πληρωθεί απο την ΑΕ. 

ας πει και άλλος συνάδελφος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά σας φαίνεται φυσιολογικό αυτό που  συμβαίνει με το αναμενόμενο ετήσιο έντυπο ΦΠΑ αγροτών; ΕΛΕΟΣ! 27/1/2015 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγροτης μου εφερε τιμολογιο που εχει αγορασει ζωοτροφες  ...το τιμολογιο αναγραφει :

 

στοιχεια αντιπροσωπου ....αγροτικος συνεταιρισμος ταδε

και

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ .......ΤΑΔΕ ΑΕ

 

με καθαρη αξια και φπα

 

αρα σαν προμηθευτη ο αγροτης ποιον θεωρει ?Τον αντιπροσωπο ή των ΑΕ?

προμηθευτης ειναι η Α.Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση: μου εχει ερθει ενα τιμολογιο απο κτηνοτροφο οτι πουλησε τα μαλλια των προβατων. Εβαλε τη πωληση αυτη με 13 % ΦΠΑ, ετσι του ειπε ο εμπορος στο οποιο το πουλησε, εγω πιστευω οτι ειναι με συντελεστη 23%, σωστα;

εαν ειναι με 23% πως διορθωνεται; αυτο εχει ημερομηνια τον ιουλιο του 14!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση: μου εχει ερθει ενα τιμολογιο απο κτηνοτροφο οτι πουλησε τα μαλλια των προβατων. Εβαλε τη πωληση αυτη με 13 % ΦΠΑ, ετσι του ειπε ο εμπορος στο οποιο το πουλησε, εγω πιστευω οτι ειναι με συντελεστη 23%, σωστα;

εαν ειναι με 23% πως διορθωνεται; αυτο εχει ημερομηνια τον ιουλιο του 14!

agr.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...