Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ


JVA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ:

ΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ:

1) ΑΓΟΡΕΣ Α ΥΛΩΝ (ΣΠΟΡΟΙ )?

2) ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ( ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ, ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ, ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΦΙΧ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ)?

3) ΔΕΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ (ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΗ ΜΕ ΦΠΑ 13% Η ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ)?

4) ΠΩΛΗΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ Η ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ 13% ΚΑΙ 23% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Στο 3) τι εννοείς όταν λες μόνο το ποσό που του αναλογεί χωρίς ΦΠΑ;

Για το 4) νομίζω ότι είναι προ'ι'όντα και όχι εμπορεύματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΕΗ ΤΟ ΦΠΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΟΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΙ ΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΕ ΦΠΑ 13% Η ΧΩΡΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαίνω καλά εννοείς χρήση γεώτρησης από περισσότερους από έναν χρήστες.Σ'αυτή την περίπτωση βάζεις το ποσοστό του με τον ΦΠΑ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ:

ΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ:

1) ΑΓΟΡΕΣ Α ΥΛΩΝ (ΣΠΟΡΟΙ )?

2) ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ( ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ, ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ, ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΦΙΧ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ)?

3) ΔΕΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ (ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΗ ΜΕ ΦΠΑ 13% Η ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ)?

4) ΠΩΛΗΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ Η ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ 13% ΚΑΙ 23% ?

ΣΠΟΡΟΙ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ Α ΥΛΩΝ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα προσωπικά καταχωρώ

σπορους - λιπασματα - φυτοφάρμακα τα βάζω α&β υλες

βαζω πωλήσεις προϊόντων 

δαπάνες ΔΕΗ - τοεβ - ογα- πετρελαιο - εργαλεία - ασφάλειες / επισκευές φιχ κλπ

τη δεη κανονικά όπως και σε άλλους επιτηδευματίες

σε συζητήσεις με συναδέλφους μου έχουν πει οτι βάζουν λιπασματα φάρμακα στις δαπάνες 

δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό - τα βάζω εκεί γιατι και στο φπα μεταταξης (απογραφή) στον πίνακα α&β υλών βάλαμε αγορές λιπασμάτων κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα προσωπικά καταχωρώ

σπορους - λιπασματα - φυτοφάρμακα τα βάζω α&β υλες

βαζω πωλήσεις προϊόντων 

δαπάνες ΔΕΗ - τοεβ - ογα- πετρελαιο - εργαλεία - ασφάλειες / επισκευές φιχ κλπ

τη δεη κανονικά όπως και σε άλλους επιτηδευματίες

σε συζητήσεις με συναδέλφους μου έχουν πει οτι βάζουν λιπασματα φάρμακα στις δαπάνες 

δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό - τα βάζω εκεί γιατι και στο φπα μεταταξης (απογραφή) στον πίνακα α&β υλών βάλαμε αγορές λιπασμάτων κλπ.

αν τα βαλουμε ολα δαπανες θα υπαρχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να υπάρχει προβλημα αλλά δεν ξέρω και τι είναι πιο σωστό. απ'οτι έχω καταλάβει κάποιοι τα βάζουμε αβ υλες άλλοι δαπάνες και νιώθω οτι όλοι έχουμε τα δίκια μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗ ΔΕΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕ Ο ΑΓΡΟΤΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ 5 ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΠΙΟ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΦΠΑ 13% ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΦΟΡΟΙ-ΤΕΛΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΓΩΓΗ ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ Η ΔΕΗ ΜΕ 13% ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αναγωγή να κάνεις το θέμα δεν είναι μόνο η καταχώρηση αλλά και οι συγκεντρωτικές - και άντε για 2014 πάνε λοιπές δαπάνες απο το 2015 εαν ισχύσει αναλυτικά με αφμ τότε πως θα στέλνονται;  δεν ξέρω τι να σου πω φαντάζομαι οτι θα έχουν κοινή καλλιέργεια 5 άτομα με κοινες δαπάνες οπότε κάπως θα πρέπει να τα διαχωρίσουν  ώστε να πρόκειται για ξεχωριστές ατομικές εκμεταλλεύσεις   ώστε να μην μπλέξουν με απο κοινού εκμετάλλευση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ:

ΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ:

1) ΑΓΟΡΕΣ Α ΥΛΩΝ (ΣΠΟΡΟΙ )?

2) ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ( ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ, ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ, ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΦΙΧ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ)?

3) ΔΕΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ (ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΗ ΜΕ ΦΠΑ 13% Η ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ)?

4) ΠΩΛΗΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ Η ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ 13% ΚΑΙ 23% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ:

ΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ:

1) ΑΓΟΡΕΣ Α ΥΛΩΝ (ΣΠΟΡΟΙ )?ΝΑΙ

2) ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ( (ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ Α&Β ΥΛΕΣ), ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ, ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΦΙΧ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ)?NAI ΚΑΙ ΑΛΠ ΜΕΧΡΙ 300 ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ,ΒΕΝΖΙΝΕΣΚΛΠ

3) ΔΕΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ (ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΗ ΜΕ ΦΠΑ 13% Η ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ)?ΔΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ή ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΗΣ ΔΕΗ.

4) ΠΩΛΗΣΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ Η ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ 13% ΚΑΙ 23% ?ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) ΔΕΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ (ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΗ ΜΕ ΦΠΑ 13% Η ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ)?ΔΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ή ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΗΣ ΔΕΗ.

 

ΜΕ ΦΠΑ Η ΧΩΡΙΣ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!

Τώρα που τέλειωσε το 2014 και μαζεύουμε παραστατικά εσόδων-εξόδων για τους αγρότες, έχω αρκετούς που δεν μου έχουν φέρει καθόλου παραστατικά.

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Μήπως θα πρέπει να τους πιέσω να μου φέρουν κάτι?

Φοβάμαι μήπως στο μέλλον, και εφόσον δεν έχουν εκδόσει κανένα τιμολόγιο, θα έχουν πρόβλημα με τις επιδοτήσεις που παίρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!

Τώρα που τέλειωσε το 2014 και μαζεύουμε παραστατικά εσόδων-εξόδων για τους αγρότες, έχω αρκετούς που δεν μου έχουν φέρει καθόλου παραστατικά.

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Μήπως θα πρέπει να τους πιέσω να μου φέρουν κάτι?

Φοβάμαι μήπως στο μέλλον, και εφόσον δεν έχουν εκδόσει κανένα τιμολόγιο, θα έχουν πρόβλημα με τις επιδοτήσεις που παίρνουν.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ δεν εχουν εκδοσει κανενα τιμολογιο?πως πουλησαν?εαν σπειρανε κ παραδωσανε χωρις να εμφανισουμ παραστατικο ναι θα εχουν προβλημα με τις επιδοτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ  1/1/2015   ΒΑΣΕΙ   Δ.Λ.Π    με  ΤΖΙΡΟ  ΜΕΧΡΙ  150000 ΕΥΡΩ   ΔΕΝ  ΘΑ  ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΑΓΟΡΕΣ  ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ  και  Α&Β  ΥΛΩΝ   αλλά  όλα  θα  τα  θεωρούμε  και  τα  καταχωρούμε  ως δαπάνες, δεν  νομίζω   να  δημιουργώ  κανένα  πρόβλημα  στα  παιδιά του   ΦΟΡΟΥΜ   επειδή δίνω  πολλές  απαντήσεις,     θέλω   όσο  μπορώ  να    δίνω   μια    βοήθεια   στους  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ/ΣΕΣ

ΚΑΛΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια πρόχειρη ματιά στην εγκύκλιο των ΕΛΠ δεν υπάρχει υποχρέωση να εκδόσουμε τιμολόγιο για τις επιδοτήσεις που πήραν οι αγρότες.

 

8.1.1 Η παράγραφος αυτή, σύμφωνα με την Οδηγία 2006/112/ΕΕ ορίζει με σαφήνεια ότι

«τιμολόγιο» εκδίδεται για πωλήσεις αγαθών και υπηρεσιών και σε κάθε περίπτωση συναλλαγής που υπόκειται σε Φόρο Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α.).

8.1.2 Για την είσπραξη αποζημιώσεων, επιδοτήσεων, οικονομικών ενισχύσεων, επιστροφών τόκων, εισφορών και λοιπών συναφών εσόδων, δεν προβλέπεται ή έκδοση τιμολογίου από την Οδηγία 2006/112/ΕΕ. Η συναλλαγή δύναται να τεκμηριώνεται από παραστατικό που εκδίδει ο χορηγών το σχετικό ποσό ή η τράπεζα που το καταβάλλει (π.χ. απόφαση επιχορήγησης, βεβαίωση από τον ΟΠΕΚΕΠΕ που περιλαμβάνει τα στοιχεία του δικαιούχου, το ποσό, την ημερομηνία ή άλλο ανάλογο στοιχείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινό άρθρο του συναδέλφου Γιώργου Παπαδημητρίου :

 

http://taxtutor.gr/%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/02-01-15.html

 

 

Επίσης τα ΕΛΠ ισχύουν από 01/01/2015 .

Επεξεργασμένο από broster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα βαλουμε ολα δαπανες θα υπαρχει προβλημα?

Νομίζω οτι θα καταχωρήσουμε ανάλογα με αν θα κάνουμε  απογραφη ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) ΔΕΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ (ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΗ ΜΕ ΦΠΑ 13% Η ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ)?ΔΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ή ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΗΣ ΔΕΗ.

 

ΜΕ ΦΠΑ Η ΧΩΡΙΣ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ?

Νομίζω οτι η καταχώρηση της ΔΕΗ θα γίνει ανάλογα με το ποσοστό του καθενός στην καλλιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...