Προς το περιεχόμενο
  • 0

υπερεργασια - πινακας συμπληρωματικος


MAZARS

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στο σεμινάριο του Δ.Ε.Ν. το περασμένο Σάββατο υπεβλήθη το ερώτημα από τους παρεβρισκόμενους και η απάντηση ήταν σαφής. Για κάθε τροποποίηση του ωραρίου θα πρέπει να ενημερώνεται το σύστημα του εργάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το εορταστικο ωράριο στα εμπορικά καταστήματα τι γίνεται;πρέπει να στείλουμε και για αυτο τροποποιητικό ηλεκτρονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το εορταστικο ωράριο στα εμπορικά καταστήματα τι γίνεται;πρέπει να στείλουμε και για αυτο τροποποιητικό ηλεκτρονικά;

Βέβαια ,αλλα και για τα ρεπό που αντιστοιχούν σε Κυριακές που έχουν δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΩΡΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟ ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΙΝΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΕΤΣΙ  Η'ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο σεμινάριο του Δ.Ε.Ν. το περασμένο Σάββατο υπεβλήθη το ερώτημα από τους παρεβρισκόμενους και η απάντηση ήταν σαφής. Για κάθε τροποποίηση του ωραρίου θα πρέπει να ενημερώνεται το σύστημα του εργάνη.

Και το άρθρο 14 του Ν.4225/2014 έλεγε πως για κάθε τροποποίηση του ωραρίου θα ενημερωνόταν το ειδικό βιβλίο, όμως η υπερεργασία δεν συμπεριλαμβανόταν.

Στο Δ.Ε.Ν. από που αντλούν άραγε την βεβαιότητα ότι δεν ισχύει το ίδιο και με την ηλεκτρονική ενημέρωση του άρθρου 55 του Ν.4310/2014;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορούμε να βάλουμε κάτω τις ερωτήσεις μας και να πάω μια μέρα στο ΣΕΠΕ Δάφνης Να ρωτήσω? Είναι ένας κύριος πολύ διαβασμένος ήταν πιο παλιά στο ΣΕΠΕ Γλυφάδας, μετά εξαφανίστηκε στη Διοίκηση και τώρα είναι εκεί.

 

Ας ξεκινήσουμε από το γενικό και πάμε πιο συγκεκριμένα.

 

π.χ.

1) Σε πλήρους απασχόληση όταν περάσει το οκτάωρο και μέχρι το 10ωρο δεν συμπληρώνουμε τίποτα? (και πως είμαστε καλυμένοι?)

2) Αν αλλάζει μόνο το ωράριο κι όχι η ημέρα πως το γράφουμε στον συμπληρωματικό?

3) Σε περίπτωση 3ήμερο οκτάωρο, συμπληρώνουμε την υπερεεργάσια? Και πόσες ώρες θεωρείτε υπερεργασία? (εως την 45η ώρα λέει..), και η υπερωρία πότε ξεκινάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΥΟ ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΕΠΕ ΗΤΑΝ Η ΕΞΗΣ:

H ΥΠΕΡΕΡΓΑΣΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.

ΓΙΑ ΤΟ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΠΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα εχω μια επιχείρηση που εχει στον εργαζόμενο ωράριο 

ΔΕΥΤΕΡΑ 08-16

ΤΡΙΤΗ 08-16

ΤΕΤΑΡΤΗ 08-12

ΠΕΜΠΤΗ 08-16

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08-16

ΣΑΒΒΑΤΟ 08-12

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ χρειάζεται  να εργαστεί παραπάνω  μπορεί  να εργαστεί  6ΩΡΕΣ ακόμα  έως δηλαδή  18 00 (4 ώρες υπερεργασία και 2 υπερωρία).

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα εχω μια επιχείρηση που εχει στον εργαζόμενο ωράριο 

ΔΕΥΤΕΡΑ 08-16

ΤΡΙΤΗ 08-16

ΤΕΤΑΡΤΗ 08-12

ΠΕΜΠΤΗ 08-16

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08-16

ΣΑΒΒΑΤΟ 08-12

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ χρειάζεται  να εργαστεί παραπάνω  μπορεί  να εργαστεί  6ΩΡΕΣ ακόμα  έως δηλαδή  18 00 (4 ώρες υπερεργασία και 2 υπερωρία).

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η υπερεργασία είναι τροποποίηση ?

 

 

"Διευκρινίζεται ότι στις αλλαγές ή τροποποιήσεις αυτές περιλαμβάνονται και αυτές που αφορούν την παροχή πρόσθετης εργασίας σε περιπτώσεις μερικής απασχόλησης τηρουμένων των σχετικών διατάξεων της παραγράφου
11 του άρ. 38 του ν.1892/1990 (101 Α’) όπως έχει αντικατασταθεί και ισχύει. Στις εν λόγω αλλαγές ή τροποποιήσεις δεν περιλαμβάνεται η πραγματοποίηση υπερεργασιακής απασχόλησης κατά τις κείμενες διατάξεις" (Εγκ.6476/137/27.2.2014 Υπ.Εργασίας).
 
Η υπερεργασία και η υπερωρία είναι απασχόληση πέραν του ωραρίου και δεν έχει σχέση με αυτό και φυσικά ΔΕΝ αποτελεί τροποποίηση ωραρίου. Γι' αυτό σύμφωνα με την παραπάνω εγκύκλιο του Υπ.Εργασίας ΔΕΝ πρέπει να καταχωρείται η υπερεργασία (όπως και η υπερωρία η οποία επίσης δεν έχει να κάνει με το ωράριο και πρέπει να καταχωρείται στο ειδικό βιβλίο υπερωριών).
Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν και μετά τις αλλαγές αφού δεν αποτελούν αντίθετες διατάξεις σύμφωνα με το άρθρο 55 του ν.4310/2014. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλημέρα εχω μια επιχείρηση που εχει στον εργαζόμενο ωράριο 

ΔΕΥΤΕΡΑ 08-16

ΤΡΙΤΗ 08-16

ΤΕΤΑΡΤΗ 08-12

ΠΕΜΠΤΗ 08-16

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08-16

ΣΑΒΒΑΤΟ 08-12

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ χρειάζεται  να εργαστεί παραπάνω  μπορεί  να εργαστεί  6ΩΡΕΣ ακόμα  έως δηλαδή  18 00 (4 ώρες υπερεργασία και 2 υπερωρία).

ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γ

 

Στην εξαήμερη απασχόληση το ημερήσιο συμβατικό ωράριο είναι 6 ώρες και 40 λεπτά (6,667 σε δεκαδικό) και το νόμιμο ωράριο είναι 8 ώρες.

Άρα εδώ έχουμε σύνολο ωρών εβδομαδιαίως 46 ώρες οπότε είναι λιγότερες από τις 48 και άρα δεν υπάρχει υπερεργασία πουθενά. 

Συνεπώς έχουμε 44 ώρες με απλό ωρομίσθιο και 2 ώρες υπερωρία το Σάββατο (υπέρβαση κατά δύο ώρες του νομίμου ημερησίου ωραρίου των 8 ωρών σε καθεστώς εξαημέρου).

Στην ΕΡΓΑΝΗ  δηλώνεις την απασχόληση 12:00-16:00 του Σαββάτου και στο βιβλίο υπερωριών το 16:00-18:00 του Σαββάτου.

ευχαριστώ γιατρέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλησα πριν λιγο με το Δ.Ε.Ν ( τευχος 1635 2013 σελιδα 1419 παραγραφος 4β) και μου ειπαν οτι αφου το συνολο των κανονικων ωρων ειναι 40 και το σαββατο εκτακτα τις ξεπερναω οι ωρες πανω απο 40 και εως την συμπληρωση του  8ωρο του σαββατου  (δηλαδη 4 ωρες ) ειναι υπερεργασια και οι υπολοιιπες 2 υπερωρια και αυτες ειναι και οι ανωτερες ωρες εργασιας για το σαββατο. τι λες? ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εξαήμερη απασχόληση το ημερήσιο συμβατικό ωράριο είναι 6 ώρες και 40 λεπτά (6,667 σε δεκαδικό) και το νόμιμο ωράριο είναι 8 ώρες.

Άρα εδώ έχουμε σύνολο ωρών εβδομαδιαίως 46 ώρες οπότε είναι λιγότερες από τις 48 και άρα δεν υπάρχει υπερεργασία πουθενά. 

Συνεπώς έχουμε 44 ώρες με απλό ωρομίσθιο και 2 ώρες υπερωρία το Σάββατο (υπέρβαση κατά δύο ώρες του νομίμου ημερησίου ωραρίου των 8 ωρών σε καθεστώς εξαημέρου).

Στην ΕΡΓΑΝΗ  δηλώνεις την απασχόληση 12:00-16:00 του Σαββάτου και στο βιβλίο υπερωριών το 16:00-18:00 του Σαββάτου.

 

μα δεν είναι υπερεργασία από την 41η έως την 48η ώρα? Άρα εφ' όσον έχουν σύνολο εβδομαδιαίων ωρών 46, σημαίνει ότι έχουμε 6 ώρες υπερεργασία. Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα δεν είναι υπερεργασία από την 41η έως την 48η ώρα? Άρα εφ' όσον έχουν σύνολο εβδομαδιαίων ωρών 46, σημαίνει ότι έχουμε 6 ώρες υπερεργασία. Σωστά?

Σε εξαημερη εργασια η 41η-48η ειναι νομιμη υπερεργασια  και αμοιβεται  με προσαυξηση 20% και οι επομενες 2 ωρες ,ειναι  υπερωρια γραφεται στο βιβλιο και αμοιβεται με  προσαυξηση 40%.αν δεν εχει περασει τις 120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολύ σημαντική ερώτηση. Είμαστε στον αέρα ρε γμτ. Πρέπει να βγει διευκρινιστική της διευκρινιστικής.

Και που σαι ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εξαήμερη απασχόληση το ημερήσιο συμβατικό ωράριο είναι 6 ώρες και 40 λεπτά (6,667 σε δεκαδικό) και το νόμιμο ωράριο είναι 8 ώρες.

Άρα εδώ έχουμε σύνολο ωρών εβδομαδιαίως 46 ώρες οπότε είναι λιγότερες από τις 48 και άρα δεν υπάρχει υπερεργασία πουθενά. 

Συνεπώς έχουμε 44 ώρες με απλό ωρομίσθιο και 2 ώρες υπερωρία το Σάββατο (υπέρβαση κατά δύο ώρες του νομίμου ημερησίου ωραρίου των 8 ωρών σε καθεστώς εξαημέρου).

Στην ΕΡΓΑΝΗ  δηλώνεις την απασχόληση 12:00-16:00 του Σαββάτου και στο βιβλίο υπερωριών το 16:00-18:00 του Σαββάτου.

 

 

Γεια σας, να ρωτήσω καταρχήν εάν στην τροποποποίηση ωραρίου συμπεριλάβω ώρες υπερεργασίας και γίνει έλεγχος θα έχω πρόστιμο? Ή είναι απλά πλεονάζουσα πληροφορία ακίνδυνη? Ρωτάω γιατί υπάλληλος με εξαήμερη μειωμένη απασχόληση θα εργαστεί όλη το εξαήμερο 8ωρες και το Σάββατο 10...Και στην τροποποίηση που ετοίμασα γράφω το 8ωρο όλης της εβδομάδας, δεν έγραψα μέχρι 6,40ώρες...Θα ήθελα πολύ την άποψη σας Doctor και όποιος άλλος συνάδελφος μπορεί να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα.

 

Και επίσης σε επικοινωνία με επιθεώρηση σχετικά με τις υπερωρίες σαββάτου μου είπανε αφού το ξέρω οτι θα γίνει να το γραψω  και στο βιβλίο υπερωριών και στις παρατηρήσεις στον  εργάνη....Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας, να ρωτήσω καταρχήν εάν στην τροποποποίηση ωραρίου συμπεριλάβω ώρες υπερεργασίας και γίνει έλεγχος θα έχω πρόστιμο? Ή είναι απλά πλεονάζουσα πληροφορία ακίνδυνη? Ρωτάω γιατί υπάλληλος με εξαήμερη μειωμένη απασχόληση θα εργαστεί όλη το εξαήμερο 8ωρες και το Σάββατο 10...Και στην τροποποίηση που ετοίμασα γράφω το 8ωρο όλης της εβδομάδας, δεν έγραψα μέχρι 6,40ώρες...Θα ήθελα πολύ την άποψη σας Doctor και όποιος άλλος συνάδελφος μπορεί να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα.

 

Και επίσης σε επικοινωνία με επιθεώρηση σχετικά με τις υπερωρίες σαββάτου μου είπανε αφού το ξέρω οτι θα γίνει να το γραψω  και στο βιβλίο υπερωριών και στις παρατηρήσεις στον  εργάνη....Ευχαριστώ.

Δεν εχεις  καμια επιπτωση εαν δηλωσεις με τροποποιηση  εργαζομενους που ειχες απο πριν εξαημερους οτι θα εργαστουν 8 ωρες καθε μερα χ 6 μερες ειναι απολυτως νομιμο.  ενοειται βεβαια οτι απο την 41η- την 48η οπως γραφω και πιο πανω θα τους πληρωσεις τις επιπλεον ωρες με προσαυξηση 20% .

οι 2 επιπλεον ωρες του Σαββατου ειναι υπερωρια  τις οποιες και  μονο αυτες ,θα γραψεις πριν γινουν στο βιβλιο ,θα πληρωθουν με  προσαυξηση 40 % ΕΑΝ  συνολικα εως τωρα ,δεν εχεις συμπληρωσει 120 ωρες και επιπροσθετως, εως τις 15 του Ιανουαριου θα τις  δηλωσης και στον ΕΡΓΑΝΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εξαημερη εργασια η 41η-48η ειναι νομιμη υπερεργασια  και αμοιβεται  με προσαυξηση 20% και οι επομενες 2 ωρες ,ειναι  υπερωρια γραφεται στο βιβλιο και αμοιβεται με  προσαυξηση 40%.αν δεν εχει περασει τις 120.

καλημέρα δεν μπορεί να είναι 6 ωρες η υπερεργασία γιατι στο εξαημερο μετα τις 8ωρες ειναι υπερωρια οποτε 4 υπερεργασια και 2 υπερωρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα δεν μπορεί να είναι 6 ωρες η υπερεργασία γιατι στο εξαημερο μετα τις 8ωρες ειναι υπερωρια οποτε 4 υπερεργασια και 2 υπερωρια.

Καλο μεσημερι

ΑΝ καταλαβα λεει:

Εχει εναν εργαζομενο που  παγια εργαζεται λιγοτερο απο 8 ωρες χ6 μερες (μαλλον 6,40 λεπτα χ6?)για αυτη ομως την εβδομαδα , θελει να τον δηλωσει 8χ6 =48 ωρες αλλα το Σαββατο θα εργαστη  +2 ωρες ήτοι συνολο 50 ωρες την συγκεκριμενη εβδομαδα.

Εδω λοιπον για αυτη την εβδομαδα , δεν εχουμε 8 ωρες υπερεργασια +2 υπερωρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

TAXSOLUTION

Χθες, 12:03 μμ

Καλημέρα εχω μια επιχείρηση που εχει στον εργαζόμενο ωράριο

ΔΕΥΤΕΡΑ 08-16

ΤΡΙΤΗ 08-16

ΤΕΤΑΡΤΗ 08-12

ΠΕΜΠΤΗ 08-16

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08-16

ΣΑΒΒΑΤΟ 08-12

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ χρειάζεται να εργαστεί παραπάνω μπορεί να εργαστεί 6ΩΡΕΣ ακόμα έως δηλαδή 18 00 (4 ώρες υπερεργασία και 2 υπερωρία).

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλο απογευμα

Ααα καταλαβα! :D

Εγω δεν απαντουσα στην δικη σου δημοσιευση αλλα  στον συναδελφο pavlosg που ρωταει για 6 μερες και 8 ωρες και ειδικα το Σαββατο 10 ωρες και εσυ εκανες post μαλλον...νομιζοντας οτι αναφερομουν στην δικη σου?

ενταξει τελος παντων καποιο ψιλο- μπερδεμα εγινε δεν πειραζει

Σχετικα με την δικη σου ερωτηση ειναι ετσι οπως τα υποθετεις  4 ωρες υπερεργασια και 2 υπερωρια.

 

Καλο Σαββατοκυριακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλο απογευμα

Ααα καταλαβα! :D

Εγω δεν απαντουσα στην δικη σου δημοσιευση αλλα  στον συναδελφο pavlosg που ρωταει για 6 μερες και 8 ωρες και ειδικα το Σαββατο 10 ωρες και εσυ εκανες post μαλλον...νομιζοντας οτι αναφερομουν στην δικη σου?

ενταξει τελος παντων καποιο ψιλο- μπερδεμα εγινε δεν πειραζει

Σχετικα με την δικη σου ερωτηση ειναι ετσι οπως τα υποθετεις  4 ωρες υπερεργασια και 2 υπερωρια.

 

Καλο Σαββατοκυριακο

ευχαριστώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...