Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΛΑΘΟΣ ΧΑΡΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ Ε9


rachi

Ερώτηση

Μπήκα στην εφαρμογή του Ε9 για μια διόρθωση στον αριθμό της ΔΕΗ και έμπλεξα. Το ακίνητο βρίσκεται εντός ΑΠΑΑ αλλά σε περιοχή με πολλές παρόδους/ανώνυμες οδούς. Μπήκα στον χάρτη για τον εντοπισμό και ο χάρτης είναι άλλα αντί άλλων. Επειδή ξέρω την περιοχή τσέκαρα το σωστό ΟΤ το οποίο βέβαια βγάζει άσχετες οδούς. Τί άλλο θα μπορούσα να κάνω; Καμιά ιδέα;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αυτό έκανα κι εγώ ουσιαστικά, απλώς οι οδοί που ανοίγουν σαν επιλογές δεν είναι οι σωστοί. Ο αριθμός τους Οικοδομικού τετραγώνου που επιλέχθηκε είναι βέβαια ο σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με τις οδηγίες της κας Κόλλιας σε αυτές τις περιπτώσεις επιλέγουμε το ΟΤ που πρέπει και άσχετα από τις οδούς που μας βγάζει γράφουμε την σωστή οδό στο τετράγωνο που υπάρχει κάτω από την διεύθυνση και είναι ελεύθερο κείμενο, τις δε προσόψεις τις γράφουμε συνολικά στο πεδίο που αναφέρει σύνολο προσόψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα που έχω με τον γεωγραφικό εντοπισμό ενός ακινήτου είναι το εξής:

Τό ακίνητο στο συμβόλαιο απόκτησης έχει αντικειμενική αξία.

Στο χάρτη όμως το ακίνητο φαίνεται στη γραμμοσκιασμένη επιφάνεια του χάρτη(άρα εκτός ΑΠΑΑ) στην οποία αναγράφονται  και οι οδοί που αναφέρει το συμβόλαιο.

Κλικάροντας πάνω δεν πρασινίζει και δεν εντοπίζεται.

Για να το εισάγω στο Ε-9 να το βάλω εκτός ΑΠΑΑ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα που έχω με τον γεωγραφικό εντοπισμό ενός ακινήτου είναι το εξής:

Τό ακίνητο στο συμβόλαιο απόκτησης έχει αντικειμενική αξία.

Στο χάρτη όμως το ακίνητο φαίνεται στη γραμμοσκιασμένη επιφάνεια του χάρτη(άρα εκτός ΑΠΑΑ) στην οποία αναγράφονται  και οι οδοί που αναφέρει το συμβόλαιο.

Κλικάροντας πάνω δεν πρασινίζει και δεν εντοπίζεται.

Για να το εισάγω στο Ε-9 να το βάλω εκτός ΑΠΑΑ;

Μήπως κάποιος συνάδελφος΄;Γιατί  το 15515  με παραπέμπει στα γνωστά τηλέφωνα του υπουργείου τα οποία όμως μιλάνε συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο πελάτης σας το εντοπίζει στο χάρτη, εκεί που το εντοπίζεται κι εσείς με τα στοιχεία που έχετε ή δεν "μπήκατε" σ' αυτήν τη διαδικασία ;

Αναγράφεται αριθμός οικοδομικού τετραγώνου στον τίτλο κτήσης ;

Οι χάρτες του υπουργείου, με βάση τις οδηγίες του, περιλαμβάνουν όλες τις περιοχές που βρίσκονται εντός συστήματος ΑΠΑΑ. Αν δεν το βρίσκετε εκεί, "ενδέχεται" να βρίσκεται εκτός. Όμως στη θέση σας και αφού στο συμβόλαιο αναγράφεται αντικειμενική αξία, δεν θα επέλεγα έτσι απλά "εκτός ΑΠΑΑ" αλλά, θα πρότεινα μια επίσκεψη του πελάτη μου στο τμήμα κεφαλαίου της αρμόδιας ΔΟΥ, που ίσως έδινε κάποια λύση στο πρόβλημα...

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με τις οδηγίες της κας Κόλλιας σε αυτές τις περιπτώσεις επιλέγουμε το ΟΤ που πρέπει και άσχετα από τις οδούς που μας βγάζει γράφουμε την σωστή οδό στο τετράγωνο που υπάρχει κάτω από την διεύθυνση και είναι ελεύθερο κείμενο, τις δε προσόψεις τις γράφουμε συνολικά στο πεδίο που αναφέρει σύνολο προσόψεων.

oποτε εαν γινει ετσι ειναι σωστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο πελάτης σας το εντοπίζει στο χάρτη, εκεί που το εντοπίζεται κι εσείς με τα στοιχεία που έχετε ή δεν "μπήκατε" σ' αυτήν τη διαδικασία ;

Αναγράφεται αριθμός οικοδομικού τετραγώνου στον τίτλο κτήσης ;

Οι χάρτες του υπουργείου, με βάση τις οδηγίες του, περιλαμβάνουν όλες τις περιοχές που βρίσκονται εντός συστήματος ΑΠΑΑ. Αν δεν το βρίσκετε εκεί, "ενδέχεται" να βρίσκεται εκτός. Όμως στη θέση σας και αφού στο συμβόλαιο αναγράφεται αντικειμενική αξία, δεν θα επέλεγα έτσι απλά "εκτός ΑΠΑΑ" αλλά, θα πρότεινα μια επίσκεψη του πελάτη μου στο τμήμα κεφαλαίου της αρμόδιας ΔΟΥ, που ίσως έδινε κάποια λύση στο πρόβλημα...

 

Καλή συνέχεια.

Μάλλον πρέπει να πάμε στη ΔΟΥ γιατί και ο εντοπισμός  τόσο από μένα όσο και από τον πελάτη  είναι ο ίδιος και αριθμός οικοδομικού τετραγώνου αναγράφεται.

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...