Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τι θα κάνουμε με τις τροποποιήσεις ωραρίου συνάδελφοι..?


ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

Ερώτηση

Αν δεν μπει στο κείμενο ότι θα έχουμε τουλάχιστον μια μέρα να ενημερώσουμε το ΕΡΓΑΝΗ για αλλαγή ωραρίου ,μας βλέπω για αλλαγή επαγγέλματος....Τι πρεμόυρα είναι αυτή δηλαδή? Ο υπάλληλος που θα κάνει την όποια αλλαγή έχει προσληφθεί ,μπαίνουν ένσημα ,υπάρχει λόγος να πεθάνουμε για μια ακόμα ανοησία που δεν συμβάλλει στην μείωση της ανεργίας καθόλου?

 Και θα το δεχτούμε αμάσητο και αυτό? Το επιμελητήριο τώρρα που τσέπωσε την 30άρα μήπως να πάρει κάποια πρωτοβουλία να δούμε τι θα γίνει? ΤΩΡΑ πριν ψηφιστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γειά σου ρε Νίκο Πέστα ..............αλλά σιγά να μην το κάνει κανείς.

Γεια σου βρε Γιαννη!!! ετσι ειναι εγω παντως...ξεαγχωθηκα απο εναν βραχνα !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι αλλαγες βρε παιδια... ?εσεις μου φαινεται ειχατε μπει για καλα στο εργο  και  στα αληθεια ειχατε πιστεψει  .... ? οτι  το 90% των αλλαγων(σιγουρα ειχε και πραγματικες) που γραφονταν στο μπακαλοχαρτο ή που θα γινονται αν...γινονται (να δουμε θα  γινονται) απο εδω και περα ,ηταν και ειναι παραγματικες αλλαγες? ενταξει μη τρελλαθουμε κιολας.... απλα τους εδιναν το δικαιωμα να καλυψουν την αυθαιρεσια τους σχετικη με την εκμεταλευση  των εργαζομενων  οι οποιοι εργαζονται 10 ωρες και 6-7 μερες και τους δηλωναν 2-3 ωρες και 3 μερες και με αυτο το συστημα εβγαιναν <λαδι> ελα ομως που το πηραν χαμπαρι διοτι αυξηθηκαν οι εικονικες ημιαπασχολησεις και  επειδη  πουθενα δεν εβρισκαν παραβαση αφου ο εργαζομενος ειχε <δασκαλευτει> και  αναγκαστικα υπο πιεση μη χασει την δουλεια του  ελεγε τα τα δεοντα χωρις περαιτερω κερδος συν του οτι συνταξη με αυτα τα ενσημα δεν θα επαιρνε ουτε στα 70του  οι μονοι κερδισμενοι ηταν οι εργοδοτες  και αυτο το κερδος εμπαινε μονο στην τσεπη τους  ξερω...τι σας λεω εγω....

βεβαια σε αυτα  για τους ιδιους λογους τυπικα συνενουσαμε αναγκαστικα  και εμεις.

μπορουσες να κανεις κατι αλλο ειτε συμφωνουσες ειτε οχι, αν αυτος που σε πληρωνε σου ελεγε να το κανεις και συ  ησουν υποχρεωμενος να τον καλυψεις αφου ειχε κυκλοφορισει στην ,πιατσα> οτι ετσι γινεται η λαμογια και το εκαναν ολοι? εκτος, και ειχες τοσα ωστε να μην σε ενδιεφερε αν τον εχεις πελατη ή οχι.

Ασχετα ομως προσωπικα μιλαω , τι εκανα επαγγελματικα,ηθικα και δεοντολογικα δεν μπορω κατα βαθος  να μην χαρω που τους μαζεψε λιγο ,<τα λουρια> κυριε μου τωρα ή το ρισκαρεις να φας το μπουγιουρτι αλλιως βαλε τον εργαζομενο οπως πραγματικα  δουλευει ή τουλαχιστον, σχεδον πραγματικα  και το ρισκο αφου σε εχω ενημερωσει ειναι πλεον μονο δικο σου και οχι δικο μου  συν του οτι μειωθηκαν κατα κατι οι υποχρεωσεις και  το αγχος το δικο  μου.

για να δειτε  τωρα ποσες ημιαπασχολησεις θα τροποποιηθουν σε πληρη και ποσο θα τρεμει η ψυχη του οταν τον κραταει λιγο παραπανω....  βρε καλα εκαναν!

 

Συμφωνώ μαζί σας σε όλα.

Όμως δεν θα ήταν ασύγκριτα ευκολότερο να διατηρούσαν το βιβλίο, θεωρημένο όμως από το ΣΕΠΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια υπαρχουν και εταιρειες που δουλευουν 24/24 αλλα λογω συνθηκων αλλαζουν συχνα βαρδιες (πληρωνονται κανονικα) στην πραξη πλεον ειναι πολυ δυσκολο..μην λεμε οτι θελουμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια υπαρχουν και εταιρειες που δουλευουν 24/24 αλλα λογω συνθηκων αλλαζουν συχνα βαρδιες (πληρωνονται κανονικα) στην πραξη πλεον ειναι πολυ δυσκολο..μην λεμε οτι θελουμε.. 

Γιατι ειπα εγω οτι ειναι ολα εικονικα? και αυτοιπου δουλευουν με βαρδιεσ δεν εχουν μια φυσιολογικη ροη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ μαζί σας σε όλα.

Όμως δεν θα ήταν ασύγκριτα ευκολότερο να διατηρούσαν το βιβλίο, θεωρημένο όμως από το ΣΕΠΕ?

ΣΥΜΦΩΝΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κυριε μου τωρα ή το ρισκαρεις να φας το μπουγιουρτι αλλιως βαλε τον εργαζομενο οπως πραγματικα  δουλευει ή τουλαχιστον, σχεδον πραγματικα

Και αυτό το "σχεδόν" θα μπορούσε να εκλείψει αν στις αλλαγές ή τροποποιήσεις περιλαμβάνεται και η υπερεργασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αυτό το "σχεδόν" θα μπορούσε να εκλείψει αν στις αλλαγές ή τροποποιήσεις περιλαμβάνεται και η υπερεργασία. 

Να σου πω την αληθεια μου για την υπερεργασια δεν ξερω αν πρεπει να ενημερωνεται θεωρω πως ναι αφου ειναι παραταση δηλωμενου σταθερου  ωραριου ομως δεν το γνωριζω μηπως καποιος το γνωριζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακούω προέδρους συλλόγων να λένε δεν είναι δική μας δουλειά να κάνουμε τις τροποποιήσεις ωραρίων είναι δουλεία των εργοδοτών!!!!! 'Η ζούνε σε άλλο κόσμο ή τα έχουνε κάνει πλακάκια με την κυβέρνηση και αυτούς που νομοθετούν!  Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει  μάλλον.Το σύνολο των επιχειρήσεων που λειτουργούν σήμερα παλεύουν με χίλια δυο προβλήματα να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες που υπάρχουν,με την σχετική τροπολογία ουσιαστικά τις κλείνουν..Δεν μπορεί καμιά μικρομεσαία επιχείρηση, που αποτελούν το σύνολο της οικονομίας, να αναλάβει το κόστος αυτής της διαδικασίας, της ηλεκτρονικής  δηλαδή τροποποίησης του ωραρίου πριν από κάθε αλλαγή προγράμματος εργασίας!!! 'Η θα χρειάζεται κάθε επιχείρηση ένα λογιστήριο δικό της (οικονομικά αδύνατον) ή ο εργοδότης να είναι πολύ καλός γνώστης Η/Υ  και του σύστημα της "ΕΡΓΑΝΗΣ" που είναι και αυτό πρακτικά αδύνατον!!

Πως θα αντιδράσουμε τώρα που ψηφίστηκε??????

 

συνάδελφε σωστά τα λες αλλά .........

έχεις ακούσει καμιά διαμαρτυρία από συλλογο , σωματειο , ομοσπονδία κλπ των εργοδοτών ? 

γιατί εγώ δεν άκουσα τιποτα , αδιαφορία σε ένα ζήτημα που αυτούς καίει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οντως πηρε φεκ..μηπως ομως δεν αλλαξει κατι στο εργανη και στελνουμε συμπληρωματικη ωραριου οπως εχει μεσα το συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η λύση στο πρόβλημά μας έρχεται από το ... μέλλον   : 

 

"Η καθιέρωση της υποχρεωτικότητας της χρονοχρέωσης για παροχή οικονομικών συμβουλών, όπως συμβαίνει στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες, αποτελεί ελάχιστο προαπαιτούμενο της επαγγελματικής αξιοπρέπειας του λογιστή. Η παροχή οιονομικών συμβουλών συνιστά αυτοτελή παροχή υπηρεσίας, η οποία πρέπει να τιμολογηθεί κατά τρόπο υποχρεωτικό, ώστε να μην υπάρχουν εξαιρέσεις από την εφαρμογή της.  Η χρέωση ανά ώρα ορίζεται στο ποσό των 80 ευρώ"

 

το απόσπασμα είναι με μια μικρή τροποποίηση από το σχέδιο του νέου Δικηγορικού Κώδικα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οντως πηρε φεκ..μηπως ομως δεν αλλαξει κατι στο εργανη και στελνουμε συμπληρωματικη ωραριου οπως εχει μεσα το συστημα?

Οπότε τι διαδικασία πρέπει να γίνει πλέον?Τι θα υποβάλλουμε στο εργάνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εστω οτι ανοιγει το εντυπο τροποποιητικος ωραριου,στην περιπτωση μου εχω εκτακτη αλλαγη μονο για αυριο,πως το χειριζομαι;στελνω τροποποιητικο πινακα με παρατηρηση οτι ισχυει μονο για την συγκεκριμενη μερα;πρεπει να στειλω τροποποιηση συμβασης μερικης απασχολησης για αυτην μονο την μερα ;

σημ.ειναι μερικη απασχοληση και  για αυριο θα χρειαστει να εργασθει οχι 4 ωρες που ειναι το προγραμμα αλλα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21592

 

Στο ΦΕΚ ο νόμος για την ηλεκτρονική υποβολή τροποποιήσεων στο ωράριο εργασίας - Αναμένεται η εγκύκλιος για τις λεπτομέρειες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21592

 

Στο ΦΕΚ ο νόμος για την ηλεκτρονική υποβολή τροποποιήσεων στο ωράριο εργασίας - Αναμένεται η εγκύκλιος για τις λεπτομέρειες

 

ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ; ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χρησιμοποιούμε τον τροποποιητικό ωραρίου... (edit: Ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου)

Επειδή πρέπει να βγει διευκρινιστική...

 

"Η συγκεκριμένη διάταξη έχει ισχύ από την 8η Δεκεμβρίου 2014 (ημερομηνία δημοσίευσης στο ΦΕΚ) σύμφωνα με το άρθρο 100 του νόμου.

Ωστόσο οι λεπτομέρειες για την εφαρμογή της διάταξης θα εξειδικευτούν με εγκύκλιο του υπ. Εργασίας που σύμφωνα με πληροφορίες θα υπογραφεί άμεσα (ίσως και εντός της ημέρας)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χρησιμοποιούμε τον τροποποιητικό ωραρίου...

Επειδή πρέπει να βγει διευκρινιστική...

 

"Η συγκεκριμένη διάταξη έχει ισχύ από την 8η Δεκεμβρίου 2014 (ημερομηνία δημοσίευσης στο ΦΕΚ) σύμφωνα με το άρθρο 100 του νόμου.

Ωστόσο οι λεπτομέρειες για την εφαρμογή της διάταξης θα εξειδικευτούν με εγκύκλιο του υπ. Εργασίας που σύμφωνα με πληροφορίες θα υπογραφεί άμεσα (ίσως και εντός της ημέρας)."

Ποιον Τροποποιητικο Ωραρίου?Αφού τον είχαν ήδη αφαιρέσει από το Εργάνη.Δεν υπάρχει στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιον Τροποποιητικο Ωραρίου?Αφού τον είχαν ήδη αφαιρέσει από το Εργάνη.Δεν υπάρχει στο σύστημα.

Συγνώμη, έχετε δίκιο το Ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου ήθελα να γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος πιάνει δουλειά στις 8:30. Ενημερώνει όμως τελευταία στιγμή οτι θα έρθει στην εργασία του στις 10:30 αν στείλω τροποποιητικό ωραρίου στις 10:25 είμαι καλυμμένη; ή πρέπει να στείλω πρίν τις 8:30 που πιάνει κανονικά εργασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος πιάνει δουλειά στις 8:30. Ενημερώνει όμως τελευταία στιγμή οτι θα έρθει στην εργασία του στις 10:30 αν στείλω τροποποιητικό ωραρίου στις 10:25 είμαι καλυμμένη; ή πρέπει να στείλω πρίν τις 8:30 που πιάνει κανονικά εργασία;

 

Αν το ήξερες πριν τις 8:30 καλό ήταν να το στείλεις τότε. Αν όμως -που είναι σύνηθες- ο εργαζόμενος ενημερώνει μετά την έναρξη του ωραρίου του, τότε στέλνεις τη νέα βάρδια. Στο ενδιάμεσο, 08:30-10:30, αν έρθει έλεγχος και σου πει τίποτα ρώτα τους αν πρέπει να γράφουμε ως μεταβολή το χρονικό διάστημα που ο εργαζόμενος πάει για τη φυσική του ανάγκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πές οτι σπάει ο διάολος το ποδάρι του κι έρθει εκείνη τη στιγμή ο έλεγχος (πρωτού να'χεις στείλει τον τροποποιητικό) αν είσαι λογιστικό γραφείο μπορείς να επικαλεστείς οτι ο εργαζόμενος έχει βγεί για εξωτερικές εργασίες. Νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ε τι θα κάνουν;θα κάτσουν να τον περιμένουν; Άν όμως δεν είσαι εκεί τι γίνετε; Έχει προβλέψει ο νόμος γι'αυτό; Στη δική μου περίπτωση για λογιστικό γραφείο αναφέρομαι. Doctor ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το πρόγραμμα  ΥΕΚΑ  το μπαλάκι φεύγει απ’ το λογιστικό γραφείο πηγαίνει  στον επιχειρηματία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...