Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
des

Διατηρητεο κτισμα πως αναγραφεται

Question

Διατηρητεο κτισμα με αριθμο πραξης ΦΕΚ αναγραφεται στην στηλη 10 κωδ. 3 μονο ?

η και στη στηλη 32 κωδ. 6?

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Άλλο το 3 στη στήλη 10 και άλλο το 6 στη στήλη 32.

Άλλο διατηρητέο κτίσμα (εμπίπτει στον 4067/2012-ΓΟΚ άρθρο 6) και άλλο διατηρητέο μνημείο (εμπίπτει στον 3028/2002). Διατηρητέα μνημεία είναι κυρίως τα αρχαία (και όχι μόνο).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η διαφορά πιστεύω οτι είναι στο ιστορικό,που δεν αναφέρεται στην στήλη 10,οπότε βάζεις οτι είναι.

 

Στο ΦΕΚ του διατηρητέου θα λέει αν είναι του ΓΟΚ (στήλη 10) ή του 3028 (στήλη 32).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διατηρητέο, δημοσιευμένο στο ΦΕΚ, με πραγματικό έτος κατασκευής το 1880, βγάζει άδεια το 2007 για κατασκευή παταριού (με χρήση γραφείου) η οποία άδεια περνάει κανονικά για έγκριση από το Υπουργείο Πολιτισμού και φυσικά πληρώνει και ένσημα ΙΚΑ για την κατασκευή. Το διατηρητέο δηλώνεται σαν μονοκατοικία. Σαν έτος κατασκευής στο Ε9 πρέπει να μπεί το έτος 2007 ή το έτος 1880? Προβληματίζομαι ακριβώς επειδή είναι διατηρητέο. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και απαντάω. Κατάφερα και μίλησα με την κυρία Κόλλια. Δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό για τα διατηρητέα. Από τη στιγμή που δεν αποτελεί ξεχωριστή λειτουργική ενότητα (οπότε θα γραφόταν σε άλλη γραμμή) έτος κατασκευής αναγράφεται αυτό της νεώτερης άδειας. Οπότε, 2007 το διατηρητέο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πολ 1237/2014

Αναγράφεται το έτος κατασκευής του κτιρίου, όπως προκύπτει από την έκδοση της οικοδομικής άδειας ή την τελευταία ουσιώδη αναθεώρησή της. Άδεια αλλαγής μόνο της χρήσης του κτιρίου ή άδειες (μη ουσιώδους) ανακαίνισης που δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου (π.χ. άδεια ελαιοχρωματισμού, άδεια πέργκολας, άδεια επισκευής πατωμάτων κ.λπ.) δεν λαμβάνονται υπόψη στον υπολογισμό της παλαιότητας.

Αν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, αναγράφεται το έτος κατασκευής, το οποίο προκύπτει από δημόσιο έγγραφο (π.χ. προγενέστερος τίτλος κτήσης, έναρξη ηλεκτροδότησης κ.λπ.).

Η εγκύκλιος γραφή για ουσιώδη αναθεώρηση. Στην παρένθεση παραπάνω λέει (...αδεια επισκευής πατωμάτων κλπ). Εγώ νομίζω ειναι στα κλπ...άρα 1880!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...