Jump to content
  • 0

Ε.Λ.Π ερωτήσεις - απαντήσεις Ο τίτλος είναι πολύ μικρός


Question

Σε 1 μήνα θα πρέπει να έχουν αλλάξει τα λογιστικά σχέδια των λογιστηρίων

και κανείς δεν ασχολείται ή έχω καταλάβει κάτι λάθος?

 

αγορά οντότητας σε τιμή ευκαιρίας

Link to post
Share on other sites
  • Answers 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Ο πράκτορας χονδρικού εμπορίου καπνοβιομηχανικων προιοντων (ατομική) με τον κφας τηρούσε απλογραφικά βιβλια ανεξάρτητα αν είχε πωλήσεις >1500000. Με τα ΕΛΠ δεν υπάρχει τέτοια εξαίρεση (απο διπλογρα

Υπάρχει κάτι νεότερο πάνω σ' αυτο που ρώτησε ο συνάδελφος ;;; Η μεταβολή από απλογραφικά σε διπλογραφικά πρέπει να γίνει εντός του πρώτου δεκαημέρου 2015 ;;;

Ολοι εχουμε προσωπικα προβληματα. ΑΛΛΑ Πιστευω οτι το forum ειναι για να ανταλασονται αποψεις,οποιος ξερει κατι παραπανω να το μοιραζεται κλπ Εαν ξερεις κατι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ (και οχι αοριστα πχ ν.2859 )γ

Recommended Posts

  • 0

Ενα σημαντικό είναι η καταργηση του ΚΦΑΣ και οτι αυτο συνεπάγεται. Π.χ. οι ΑΛΠ μέχρι 100€ δεν θα αποτελούν πλέον φορολογικό  παραστατικό για επαγγελματική χρήση

 

Γιατί όχι?

 

2. Κάθε έγγραφο που περιλαμβάνει όλες τις πληροφορίες που απαιτούνται για το τιμολόγιο θεωρείται τιμολόγιο, με την προϋπόθεση ότι ο παραλήπτης των αγαθών ή υπηρεσιών που υπόκεινται σε τιμολόγηση αποδέχεται το έγγραφο αυτό. 

 

1. Επιτρέπεται η έκδοση απλοποιημένου τιμολογίου σε κάθε μία από τις παρακάτω δύο περιπτώσεις:  

α) όταν το ποσό του τιμολογίου δεν υπερβαίνει το ποσό των 100 ευρώ, ή  

β) όταν το εκδιδόμενο τιμολόγιο είναι έγγραφο της παρ. 3 του άρθρου 8. 

 

2. Το απλοποιημένο τιμολόγιο φέρει υποχρεωτικά τις ακόλουθες ενδείξεις:  

α) Την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου.  

β) Προσδιορισμό της οντότητας που πωλεί τα αγαθά ή τις υπηρεσίες.  

γ) Τον προσδιορισμό των αγαθών ή των υπηρεσιών που προσφέρονται.  

δ) Το ποσό του Φ.Π.Α. που οφείλεται ή τις απαιτούμενες πληροφορίες για τον υπολογισμό του.  

Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί όχι?

 

2. Κάθε έγγραφο που περιλαμβάνει όλες τις πληροφορίες που απαιτούνται για το τιμολόγιο θεωρείται τιμολόγιο, με την προϋπόθεση ότι ο παραλήπτης των αγαθών ή υπηρεσιών που υπόκεινται σε τιμολόγηση αποδέχεται το έγγραφο αυτό. 

 

1. Επιτρέπεται η έκδοση απλοποιημένου τιμολογίου σε κάθε μία από τις παρακάτω δύο περιπτώσεις:  

α) όταν το ποσό του τιμολογίου δεν υπερβαίνει το ποσό των 100 ευρώ, ή  

β) όταν το εκδιδόμενο τιμολόγιο είναι έγγραφο της παρ. 3 του άρθρου 8. 

 

2. Το απλοποιημένο τιμολόγιο φέρει υποχρεωτικά τις ακόλουθες ενδείξεις:  

α) Την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου.  

β) Προσδιορισμό της οντότητας που πωλεί τα αγαθά ή τις υπηρεσίες.  

γ) Τον προσδιορισμό των αγαθών ή των υπηρεσιών που προσφέρονται.  

δ) Το ποσό του Φ.Π.Α. που οφείλεται ή τις απαιτούμενες πληροφορίες για τον υπολογισμό του.  

 

και γιατί ναί;

 

Θεωρείτε το χαρτάκι ΑΛΠ απο ΦΤΜ  έγγραφο που περιλαμβάνει τα απαιτούμενα στοιχεία ακομα και όταν μιλάμε για το απλοποιημένο;

Link to post
Share on other sites
  • 0

και γιατί ναί;

 

Θεωρείτε το χαρτάκι ΑΛΠ απο ΦΤΜ  έγγραφο που περιλαμβάνει τα απαιτούμενα στοιχεία ακομα και όταν μιλάμε για το απλοποιημένο;

 

Ναι, νομίζω οτι τα περιλαμβάνει. Για την ακρίβεια "φωτογραφίζει" την ΑΛΠ από ΦΤΜ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ti ισχυει για τον  ΦΠΑ  εξοδων ΙΧ ?(ιδιαιτερα οταν  βαρυνει και τον μισθωτο/επιχειρηματια) Στον 63 η στον 54 ,αφου τωρα πλεον το σημαντικο ειναι  ο διαχωρισμος σε  παραγωγικες και μη δαπανες.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ti ισχυει για τον  ΦΠΑ  εξοδων ΙΧ ?(ιδιαιτερα οταν  βαρυνει και τον μισθωτο/επιχειρηματια) Στον 63 η στον 54 ,αφου τωρα πλεον το σημαντικο ειναι  ο διαχωρισμος σε  παραγωγικες και μη δαπανες.

 

Δεν κατάφερα να καταλάβω τι ρωτάτε.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ίδια είναι η καταχώριση με πριν.

Εχω την εντυπωση οτι   πχ το ΙΧ εξοδο που ο ΦΠΑ ηταν στον 63 τωρα  μπορει να  παει στον 54 διοτι με βασει τον 4172 τα εξοδα πλεον  εαν   χαρακτηριζονται παραγωγικα  δικαιολογουν τον ΦΠΑ .?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχω την εντυπωση οτι   πχ το ΙΧ εξοδο που ο ΦΠΑ ηταν στον 63 τωρα  μπορει να  παει στον 54 διοτι με βασει τον 4172 τα εξοδα πλεον  εαν   χαρακτηριζονται παραγωγικα  δικαιολογουν τον ΦΠΑ .?

Βιάζεστε να δημιουργήσετε εντυπώσεις. Υπάρχει και ο 2859 που πρέπει να κοιτάτε ταυτόχρονα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Βιάζεστε να δημιουργήσετε εντυπώσεις. Υπάρχει και ο 2859 που πρέπει να κοιτάτε ταυτόχρονα.

Ολοι εχουμε προσωπικα προβληματα. ΑΛΛΑ Πιστευω οτι το forum ειναι για να ανταλασονται αποψεις,οποιος ξερει κατι παραπανω να το μοιραζεται κλπ

Εαν ξερεις κατι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ (και οχι αοριστα πχ ν.2859 )για το θεμα θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να απαντησης.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν είναι αόριστη η απάντηση της συναδέλφισσας, άλλο η έκπτωση ΦΠΑ, άλλο η έκπτωση δαπάνης. Πιο συγκεκριμένα δες το άρθρο 30 του Ν. 2859

 

Καλή χρονιά

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ολοι εχουμε προσωπικα προβληματα. ΑΛΛΑ Πιστευω οτι το forum ειναι για να ανταλασονται αποψεις,οποιος ξερει κατι παραπανω να το μοιραζεται κλπ

Εαν ξερεις κατι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ (και οχι αοριστα πχ ν.2859 )για το θεμα θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να απαντησης.

Το άρθρο 30 του Ν.2859 περί μη έκπτωσης του ΦΠΑ στα ΙΧ, εξακολουθεί να ισχύει. Αυτό ήθελε να σου σου πει η ELAL.  

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ολοι εχουμε προσωπικα προβληματα. ΑΛΛΑ Πιστευω οτι το forum ειναι για να ανταλασονται αποψεις,οποιος ξερει κατι παραπανω να το μοιραζεται κλπ

Εαν ξερεις κατι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ (και οχι αοριστα πχ ν.2859 )για το θεμα θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να απαντησης.

Καλημέρα σε όλους !! Εύχομαι σε όλους ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε εσάς και στις οικογένειές σας!!!!  Όσον αφορά την παρατήρησή μου , με κάλυψαν οι συνάδελφοι που απάντησαν. Ο 2859 είναι γνωστός σε όλους μας και σε κάθε περίπτωση είναι ο νόμος που έχει υποστεί τις λιγότερες αλλαγές από όλους τους άλλους. Το θέμα της έκπτωσης του ΦΠΑ των ΙΧ το έχουν συζητήσει άπειρες φορές μέσα στο forum σε δεκάδες διαφορετικά θέματα. Ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια και στο τέλος χάνουμε την ουσία των πραγμάτων. 

Επίσης δεν καταλαβαίνω που πάει το "προσωπικά προβλήματα" και τέλος στο forum θα πρέπει να μάθουμε όλοι (μεταξύ αυτών και εγώ) να κάνουμε συγκεκριμένες ερωτήσεις για να λάβουμε συγκεκριμένες απαντήσεις από όποιον έχει τη διάθεση να βοηθήσει. 

Καλή χρονιά σε όλους!!!!!!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο πράκτορας χονδρικού εμπορίου καπνοβιομηχανικων προιοντων (ατομική) με τον κφας τηρούσε απλογραφικά βιβλια ανεξάρτητα αν είχε πωλήσεις >1500000. Με τα ΕΛΠ δεν υπάρχει τέτοια εξαίρεση (απο διπλογραφικα). Μόνο για τον έμπορο υγρών καυσίμων γράφει ο νόμος. Άρα πάμε σε διπλογραφικα απο 1/1/15;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σε όλους και καλή Χρονιά! 

 

Σε σχέση με ΕΛΠ και κατηγορίες βιβλίων . Αστικός Συνεταιρισμός Ν.1667/86 εντασσόνταν και τηρούσε  κατηγορία βιβλίων  Β (απλογραφικά)  βάσει ΚΒΣ(και διευκρινιστικής απόφασης) και ΚΦΑΣ. Με την διευκρινιστική ΠΟΛ 1003 περι ΕΛΠ ορίζεται στη παράγραφο 10 ενδεικτικα διπλογραφικά τηρούν  ζ) Οι συνεταιρισμοί και κάθε οντότητα που υποχρεούνται στην σύνταξη ισολογισμού από άλλη νομοθεσία ....(στη  περίπτωση μου Ν.1667/86.) Οπότε υποχρεωτικά σε διπλογραφικά από 01/01/2015??

 

Εάν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να τηρεί βιβλία συνεταιρισμού ας επικοινωνήσει μαζί μου στο [email protected] . Θα ήθελα την άποψη του ...αν και η ΠΟΛ είναι ξεκάθαρη.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα(οι ευχές για τις γιορτές εξυπακούεται ότι συνεχίζονται)!!!!

Μπορεί κάποιος να πεί -άν γνωρίζει-τι γίνεται με τις ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ με χαμηλό τζίρο??????

Συνεχίζουν να εντάσσονται στα ...Γ'-Διπλογραφικά???

Εκ των προτέρων ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο πράκτορας χονδρικού εμπορίου καπνοβιομηχανικων προιοντων (ατομική) με τον κφας τηρούσε απλογραφικά βιβλια ανεξάρτητα αν είχε πωλήσεις >1500000. Με τα ΕΛΠ δεν υπάρχει τέτοια εξαίρεση (απο διπλογραφικα). Μόνο για τον έμπορο υγρών καυσίμων γράφει ο νόμος. Άρα πάμε σε διπλογραφικα απο 1/1/15;

Υπάρχει κάτι νεότερο πάνω σ' αυτο που ρώτησε ο συνάδελφος ;;; Η μεταβολή από απλογραφικά σε διπλογραφικά πρέπει να γίνει εντός του πρώτου δεκαημέρου 2015 ;;;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχει κάτι νεότερο πάνω σ' αυτο που ρώτησε ο συνάδελφος ;;; Η μεταβολή από απλογραφικά σε διπλογραφικά πρέπει να γίνει εντός του πρώτου δεκαημέρου 2015 ;;;

Ναι μετάταξη υποχρεωτικά από 01/01/2015 ..Η μεταβολή έως 10/01 ..Η μετάταξη κατά τα γνωστά..Ισολογισμός έναρξης κλπ..

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα(οι ευχές για τις γιορτές εξυπακούεται ότι συνεχίζονται)!!!!

Μπορεί κάποιος να πεί -άν γνωρίζει-τι γίνεται με τις ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ με χαμηλό τζίρο??????

Συνεχίζουν να εντάσσονται στα ...Γ'-Διπλογραφικά???

Εκ των προτέρων ευχαριστώ.

??????????? KΑΠΟΙΟΣ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα(οι ευχές για τις γιορτές εξυπακούεται ότι συνεχίζονται)!!!!

Μπορεί κάποιος να πεί -άν γνωρίζει-τι γίνεται με τις ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ με χαμηλό τζίρο??????

Συνεχίζουν να εντάσσονται στα ...Γ'-Διπλογραφικά???

Εκ των προτέρων ευχαριστώ.

 

Ναι διπλογραφικά.

 

Άρθρο 11 ΠΔ 84/2001 όπως ισχύει:

 

9. Η Ιατρική Εταιρεία παροχής υπηρεσιών Π.Φ.Υ. τηρεί, ανεξάρτητα από τη νομική της μορφή, βιβλία Γ' κατηγορίας, κατά τον ισχύοντα εκάστοτε κώδικα φορολογικών στοιχείων.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα(οι ευχές για τις γιορτές εξυπακούεται ότι συνεχίζονται)!!!!

Μπορεί κάποιος να πεί -άν γνωρίζει-τι γίνεται με τις ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ με χαμηλό τζίρο??????

Συνεχίζουν να εντάσσονται στα ...Γ'-Διπλογραφικά???

Εκ των προτέρων ευχαριστώ.

 

Καλημέρα,

 

Πελάτης ζητάει να κάνει έναρξη ως επιχείρηση πώλησης ιατρικών αναλωσίμων και επιθεμάτων χονδρικής & λιανικής (ασφαλισμένους ΕΟΠΠΥ). Θα πληρώνεται για τις πωλήσεις αυτές μέσω ταμείων. Επιμένει ότι πρέπει να έχει ΕΠΕ .Υπάρχει κάποιος νόμος που τις διέπει αυτές τις δραστηριότητες(υπουργείου υγείας??) από όπου να προκύπτει ισολογισμός και κάτ επέκταση Γ κατηγορίας?  Διότι επιμένει σε ΕΠΕ. 

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest xristos

Μια ερώτηση αν υπάρχει κάποιος να δώσει μια απάντηση παρακαλώ,

 

Οε η οποία κατά ττο 2013 είχε ξεπεράσει τα 1500χχ και το 2014 δεν τα έιχε ξεπεράσει, το 2015 ως τι οντότητα θα συνεχίσει ως πολυ μικρή και άρα απλογραφικά η ως μικρή όπως ηταν δηλαδη με διπλογραφικά; 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...