Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε.Λ.Π ερωτήσεις - απαντήσεις Ο τίτλος είναι πολύ μικρός


bkonto

Ερώτηση

Σε 1 μήνα θα πρέπει να έχουν αλλάξει τα λογιστικά σχέδια των λογιστηρίων

και κανείς δεν ασχολείται ή έχω καταλάβει κάτι λάθος?

 

αγορά οντότητας σε τιμή ευκαιρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δηλαδή εμείς που αλλάξαμε σε διπλογραφικά μέχρι τις 10/1/2015 φαντάζομαι μπορουμε να αλλάξουμε πάλι σε απλογραφικά μέχρι τέλος του μήνα αφού πήρε και παράταση πολ 1009/2015.

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22066

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Πελάτης ζητάει να κάνει έναρξη ως επιχείρηση πώλησης ιατρικών αναλωσίμων και επιθεμάτων χονδρικής & λιανικής (ασφαλισμένους ΕΟΠΠΥ). Θα πληρώνεται για τις πωλήσεις αυτές μέσω ταμείων. Επιμένει ότι πρέπει να έχει ΕΠΕ .Υπάρχει κάποιος νόμος που τις διέπει αυτές τις δραστηριότητες(υπουργείου υγείας??) από όπου να προκύπτει ισολογισμός και κάτ επέκταση Γ κατηγορίας?  Διότι επιμένει σε ΕΠΕ. 

Σήμερα ,ψάχνοντας για κάποια απάντηση στο θέμα μου είδα την ερώτηση σου. Δεν υπαγορεύει (ή τουλ.δεν τον ξέρω εγώ) κανένας νόμος νά έχει υποχρ. για  Ε.Π.Ε κάποιος με Ιατρικές υπηρεσίες , απλά  τα ταμεία και οι πέριξ...συνεργάτες τους θεωρούν ότι έτσι έχουν καλύτερο έλεγχο στην συνεργασία τους(Ισολογισμοί-δημοσιεύσεις κ.λ.π.).

 Εγώ ρωτάω άν ξέρει κάποιος -τώρα με τα Ε.Λ.Π.- άν μπορεί ως μικρή "οντότητα" να μπορεί να τηρεί απλογραφικά , αφου δεν πληρεί τις λοιπές προ"υποθέσεις  για  Γ' .(Έχω κάνει σχ. ερώτημα αλλά δεν έχω απάντηση).

 Ευχαριστώ και πάλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1003, Κεφάλαιο 3, Άρθρο 8, Παράγραφο 1, Υποπαράγραφο 8.1.2:

 

Για την είσπραξη αποζημιώσεων, επιδοτήσεων, οικονομικών ενισχύσεων, επιστροφών τόκων, εισφορών και λοιπών συναφών εσόδων, δεν προβλέπεται ή έκδοση τιμολογίου από την Οδηγία 2006/112/ΕΕ. Η συναλλαγή δύναται να τεκμηριώνεται από παραστατικό που εκδίδει ο χορηγών το σχετικό ποσό ή η τράπεζα που το καταβάλλει (π.χ. απόφαση επιχορήγησης, βεβαίωση από τον ΟΠΕΚΕΠΕ που περιλαμβάνει τα στοιχεία του δικαιούχου, το ποσό, την ημερομηνία ή άλλο ανάλογο στοιχείο).

 

Ποια είναι πλέον η ενδεδειγμένη πρακτική για την είσπραξη επιχορήγησης από ΟΑΕΔ και άλλους συναφείς φορείς;

 

Από την ΠΟΛ. -αυτό που καταλαβαίνω ότι προκύπτει είναι πως- δεν αποκλείεται η έκδοση τιμολογίου, αλλά πως απλώς δεν προβλέπεται και δεν είναι απαιτητή προκειμένου να τεκμηριωθεί η συναλλαγή.

 

Πολλοί οργανισμοί, μεταξύ των οποίων και ο ΟΑΕΔ, καθώς δεν έχουν λάβει διαφορετική εσωτερική οδηγία, απαιτούν την έκδοση τιμολογίου επιδοτήσεων, όπως κλασικά συνέβαινε μέχρι 31/12/14. Ποια είναι η γνώμη σας για την αντιμετώπιση του θέματος; Να κοπεί τιμολόγιο ή όχι; 

 

Κάθε γνώμη δεκτή και επιθυμητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1003, Κεφάλαιο 3, Άρθρο 8, Παράγραφο 1, Υποπαράγραφο 8.1.2:

 

 

 

Ποια είναι πλέον η ενδεδειγμένη πρακτική για την είσπραξη επιχορήγησης από ΟΑΕΔ και άλλους συναφείς φορείς;

 

Από την ΠΟΛ. -αυτό που καταλαβαίνω ότι προκύπτει είναι πως- δεν αποκλείεται η έκδοση τιμολογίου, αλλά πως απλώς δεν προβλέπεται και δεν είναι απαιτητή προκειμένου να τεκμηριωθεί η συναλλαγή.

 

Πολλοί οργανισμοί, μεταξύ των οποίων και ο ΟΑΕΔ, καθώς δεν έχουν λάβει διαφορετική εσωτερική οδηγία, απαιτούν την έκδοση τιμολογίου επιδοτήσεων, όπως κλασικά συνέβαινε μέχρι 31/12/14. Ποια είναι η γνώμη σας για την αντιμετώπιση του θέματος; Να κοπεί τιμολόγιο ή όχι; 

 

Κάθε γνώμη δεκτή και επιθυμητή.

κανε τουμπες να παρεις τα λεφτα 

να κοψεις τιμολογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιά μικρή επιβεβαίωση. Ζ μπορεί να κόψει ένα μαγαζί και μιά φορά στο τέλος του μήνα, έτσι δεν είναι? το ρωτάω γιατί υπάρχει θέμα μνήμης με μιά ταμειακή και λόγω οικονομικών δυσχερειών κόβουν ανά 2 μέρες για να μην τελιώσει η μνήμη που έχει άλλα 80 "χτυπήματα Ζ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιά μικρή επιβεβαίωση. Ζ μπορεί να κόψει ένα μαγαζί και μιά φορά στο τέλος του μήνα, έτσι δεν είναι? το ρωτάω γιατί υπάρχει θέμα μνήμης με μιά ταμειακή και λόγω οικονομικών δυσχερειών κόβουν ανά 2 μέρες για να μην τελιώσει η μνήμη που έχει άλλα 80 "χτυπήματα Ζ"

 

Ζ εκδίδεται μετά την πάροδο 24 ωρών από την πρώτη συναλλαγή μετά το τελευταίο Ζ

 

πολ 1068/2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ

Παρακαλώ .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η ημερομηνία καταχώρησης του διμήνου του ΟΑΕΕ είναι η ημέρα πληρωμής ή η τελευταία ημέρα του διμήνου? πχ το 2ο δίμηνο του ΟΑΕΕ 2015 πληρώθηκε προχθές 25/7.Άρα το καταχωρούμε με 25/7/15 ή με 30/4/2015(τελευταία ημέρα διμήνου)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και δηλ. αν μια εμπορική επιχείρηση που κατά βάση είναι χονδρική πώληση και έχει λιανικές εισπράξεις 2 μέρες κάθε μήνα πχ θα πρέπει να εκδίδει μηδενικά ζ κάθε μέρα? και αν δεν το κάνει δηλ. θα του κόψει παράβαση ο έλεγχος? μα είμαστε σοβαροί?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και δηλ. αν μια εμπορική επιχείρηση που κατά βάση είναι χονδρική πώληση και έχει λιανικές εισπράξεις 2 μέρες κάθε μήνα πχ θα πρέπει να εκδίδει μηδενικά ζ κάθε μέρα? και αν δεν το κάνει δηλ. θα του κόψει παράβαση ο έλεγχος? μα είμαστε σοβαροί?????????

 

 LAMMERGEIER

Ζ εκδίδεται                        μετά την πάροδο 24 ωρών               από την πρώτη συναλλαγή                                      μετά το τελευταίο Ζ

 

πολ 1068/2015

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καινουργιο ειναι αυτο? εκδιδω Ζ την ωρα που φευγω, 17.00 επομενη συναλλαγη 09,00 εκδοση Ζ με το περας 17.00 αλλαξε κατι?

Καινούργιο είναι, ναι.

Τι διαβάζετε δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καινούργιο είναι, ναι.

Τι διαβάζετε δηλαδή?

α) Η ΠΟΛ 1068/2015 γράφει:

 

8.6. Εκδίδει Ζ μετά την πάροδο 24 ωρών από την πρώτη συναλλαγή μετά το τελευταίο Ζ.

 

εγώ νόμιζα έτσι όπως το πόσταρεςότι πρέπει να χτυπάς ζ κάθε μέρα έστω και μηδενικό. Μπορεί εσύ αυτό να εννοούσες αλλά το συζήτησα με έναν εκλεκτό συνάδελφο και μου το αποκωδικοποίησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καινούργιο είναι, ναι.

Τι διαβάζετε δηλαδή?

μονο εσεις και το υπουργειο με τα οικονομολογικα μυαλα σας κατανοειτε τις επιστημονικες τοποθετησεις των εγκυκλιων ΠΟΛ. εγω ο ταπεινος τιποτα, κυριε σουμαχερ, εσεις για επεξηγηστε το που το κατανοησατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α) Η ΠΟΛ 1068/2015 γράφει:

 

8.6. Εκδίδει Ζ μετά την πάροδο 24 ωρών από την πρώτη συναλλαγή μετά το τελευταίο Ζ.

 

εγώ νόμιζα έτσι όπως το πόσταρεςότι πρέπει να χτυπάς ζ κάθε μέρα έστω και μηδενικό. Μπορεί εσύ αυτό να εννοούσες αλλά το συζήτησα με έναν εκλεκτό συνάδελφο και μου το αποκωδικοποίησε.

στο αποκωδικοποιω και εγω και ας μην ειμαι της ΠΟΦΕΕ-ΠΕΦΕ θα ελεγε ο εγκεφαλος καπου ασχετως αν υπαρχει καθημερινη συναλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μονο εσεις και το υπουργειο με τα οικονομολογικα μυαλα σας κατανοειτε τις επιστημονικες τοποθετησεις των εγκυκλιων ΠΟΛ. εγω ο ταπεινος τιποτα, κυριε σουμαχερ, εσεις για επεξηγηστε το που το κατανοησατε

Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε λίγο περισσότερο. Μπορεί να το κατανοήσει εύκολα κάποιος, ακόμα κι εσείς ..

 

καινουργιο ειναι αυτο? εκδιδω Ζ την ωρα που φευγω, 17.00 επομενη συναλλαγη 09,00 εκδοση Ζ με το περας 17.00 αλλαξε κατι?

 

Εσείς εκδίδετε Ζ? Έχετε στο γραφείο ΦΤΜ ή μήπως είστε τζαμπατζής έμπορος που ψάχνει συμβουλές??

 

 

Σουμάχερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε λίγο περισσότερο. Μπορεί να το κατανοήσει εύκολα κάποιος, ακόμα κι εσείς ..

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ, ΛΙΓΟ Η ΖΕΣΤΗ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΣΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ , ΔΕΝ., ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΣΟΥΜΑΧΕΡ ΑΠΟ ΑΥΟΚΙΝΗΤΑ ΞΕΡΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΩ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΔΕΝ ΛΕΩ.

 

Εσείς εκδίδετε Ζ? Έχετε στο γραφείο ΦΤΜ ή μήπως είστε τζαμπατζής έμπορος που ψάχνει συμβουλές??

 

 

ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΣΟΥΜΑΧΕΡ ΕΠΕΣΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΧΥΜΑ ΣΤΟ ΚΥΜΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ, ΤΟ ΠΑΙΖΩ "λογιστης"

 

BYES

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε λίγο περισσότερο. Μπορεί να το κατανοήσει εύκολα κάποιος, ακόμα κι εσείς ..

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ, ΛΙΓΟ Η ΖΕΣΤΗ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΣΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ , ΔΕΝ., ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΣΟΥΜΑΧΕΡ ΑΠΟ ΑΥTΟΚΙΝΗΤΑ ΞΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΩ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΔΕΝ ΛΕΩ.

 

Εσείς εκδίδετε Ζ? Έχετε στο γραφείο ΦΤΜ ή μήπως είστε τζαμπατζής έμπορος που ψάχνει συμβουλές??

 

 

ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΣΟΥΜΑΧΕΡ ΕΠΕΣΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΧΥΜΑ ΣΤΟ ΚΥΜΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ, ΤΟ ΠΑΙΖΩ "λογιστης"

 

BYES

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε λίγο περισσότερο. Μπορεί να το κατανοήσει εύκολα κάποιος, ακόμα κι εσείς ..

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ, ΛΙΓΟ Η ΖΕΣΤΗ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΣΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ , ΔΕΝ., ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΣΟΥΜΑΧΕΡ ΑΠΟ ΑΥTΟΚΙΝΗΤΑ ΞΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΩ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΔΕΝ ΛΕΩ.

 

Εσείς εκδίδετε Ζ? Έχετε στο γραφείο ΦΤΜ ή μήπως είστε τζαμπατζής έμπορος που ψάχνει συμβουλές??

 

 

ΑΞΙΟΤΙΜΕ ΣΟΥΜΑΧΕΡ ΕΠΕΣΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΧΥΜΑ ΣΤΟ ΚΥΜΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ, ΤΟ ΠΑΙΖΩ "λογιστης"

 

BYES

 

 

 

Τρικυμία εν κρανίω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τρικυμία εν κρανίω ???

σωστος ο σουμάχερ! Και λιγα λεει, αλλα απαντηση δεν εδωσε περιμενει να του πουνε οι αλλοι, για να πει μετα τοξερα..Απο τετοιους σουμαχερ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστος ο σουμάχερ! Και λιγα λεει, αλλα απαντηση δεν εδωσε περιμενει να του πουνε οι αλλοι, για να πει μετα τοξερα..Απο τετοιους σουμαχερ!!!

 

Ένα τελευταίο και δεν θα ξανά ασχοληθώ!

 

1ον: Την αρχική απάντηση στο φίλο kourtis εγώ την έδωσα, με υποσημείωση ΠΟΛ, αυτό το είδες ή αρχίζεις και τρολάρεις χωρίς να διαβάσεις?

 

και 2ον: Εάν θέλεις μασημένη τροφή μπορώ να σου στείλω τη γάτα μου, βγάζει κάτι τριχόμπαλες τώρα το καλοκαίρι που θα της βρεις της αρεσκείας σου ....

 

Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαγαζί με εσώρουχα αποκλειστικά χονδρική. Προμηθευτής του στέλνει εμπορεύματα προς δειγματισμό με έδρα την επαγγελματική εγκατάσταση του πελάτη μου.Εκείνος με τη σειρά του θέλει να τα δειγματίσει σε 10-15 υποψήφιους πελάτες του με το ΙΧ του. Θα κόψει Δ.Α. στον εαυτό του με σκοπό διακίνησης πάλι "προς δειγματισμό"? στέκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο αποκωδικοποιω και εγω και ας μην ειμαι της ΠΟΦΕΕ-ΠΕΦΕ θα ελεγε ο εγκεφαλος καπου ασχετως αν υπαρχει καθημερινη συναλλαγη

νομίζω ότι ξέφυγες υπερβολικά χωρίς λόγο και χωρίς κάποιος να σε θίξει. Αντιθέτως άρχισες να υβρίζεις έναν συνάδελφο χωρίς λόγο. Καταλαβαίνω τον όποιο εκνευρισμό λόγω των αλεπάλληλων αλλαγών που προκαλούν πανικό,νεύρα και κούραση , αλλά ο συνάδελφος δεν σου έδωσε κάποιο δικαίωμα για να του επιτεθείς με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...