Jump to content
Christine

12η Συνάντηση μελών Taxheaven - Μεθώνη Πιερίας?

Recommended Posts

Του έστειλα το παραπάνω και αυτό:

[Γιατί όταν λείπεις εσύ
Μια χύμα κατάσταση..]

Λοιπόν, Γοργόνες και Μάγκες...!!

αυτό είναι το μέιλ που μου έστειλε ο Μάνατζερ του ξενοδοχείου.

Παρακαλώ, διαβάστε το ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.

Ο,τι υπάρχει μέσα σε αυτά τα σύμβολα [[[ ]]] είναι δικές μου διευκρινήσεις και παρατηρήσεις σε σχέση με αυτά που συζητήσαμε κατά την επίσκεψή μας στο ξενοδοχείο, στην προσπάθειά μου να λύσουμε όσες απορίες γίνεται...

Gmail ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ <[email protected]>
FW: ενημερωση
1 μήνυμα
Manager <[email protected]> 16 Σεπτεμβρίου 2015 - 12:11 μ.μ.
Προς: [email protected]
Κοιν.: DION PALACE MEDICAL SPA & BEAUTY CENTER <[email protected]>

Αγαπητε κ. Κυριακιδη

Καλησπερα σας
Αρχικα σας ευχαριστω για την επισκεψη στους χωρους μας

[[[ξεναγηθήκαμε σε όλους τους χώρους του κεντρικού κτηρίου που θα είναι διαθέσιμοι το Νοέμβριο, δωμάτια είδαμε δίκλινο και τρίκλινο με καναπέ, του ζήτησα να μου δείξει το χειρότερο δωμάτιο που έχει, σουίτες και δίχωρα δεν είδαμε γιατί ήταν κατειλημμένα, στα ΣΠΑ στην πρώτη εξωτερική κοντινή πισίνα που υπάρχει (έχει τρεις), φάγαμε στο εστιατόριο μαζί με τους τουρίστες δωρεάν, κατόπιν "αιτήματος" της συζύγου για να δοκιμάσουμε το φαγητό το οποίο ήταν καλό έως αρκετά καλό (κατά τη γνώμη της)]]]

Κατοπιν της συνομιλιας μας αναλυτικα σας ενημερωνω

ΑΦΙΞΗ ΔΩΜΑΤΙΩΝ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/11/15

ΔΕΥΤΕΡΑ 16/11/15 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ
ΑΤΟΜΑ = 110 – 130 [[[γι' αυτές τις ημερομηνίες και γι' αυτά τα άτομα περίπου μιλήσαμε, (όσοι και να είμαστε, δεν υπάρχει πρόβλημα στα δωμάτια, έχει πολλά!!) οποιαδήποτε αλλαγή θα την δούμε στο exelάκι που θα μας κάνει η Χριστίνα ή ο Μπάμπης (Μπάμπη που είσαι;;!!)]]]

ΧΡΕΩΣΕΙΣ
1. ΔΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ = 75 € / ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ / ΔΩΜΑΤΙΟ
ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ 1 ΓΕΥΜΑ = 85 € / ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ / ΔΩΜΑΤΙΟ
2. ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ( 3 ΕΝΗΛΙΚΕΣ ... ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΕ ΑΝΑΔΙΠΛΟΥΜΕΝΗ ΚΛΙΝΗ Η ΚΑΝΑΠΕ ) = 100 € / ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ / ΔΩΜΑΤΙΟ
ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ 1 ΓΕΥΜΑ =115 € / ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ / ΔΩΜΑΤΙΟ

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΙΩΝ
1. 1 ΠΑΙΔΙ ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ = ΔΩΡΕΑΝ

2. 2Ο ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ 2-12 ΕΤΩΝ = 15 € / ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ / ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ............ 18 € / ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ 1 ΓΕΥΜΑ / ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
1. ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΣΕ ΜΠΟΥΦΕ [[[ωραίος χώρος, με θέα στις πισίνες και τη θάλασσα]]]

2. ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΤΟΥ ΣΠΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΗΣ ΠΙΣΙΝΑΣ , ΤΖΑΚΟΥΖΙ , ΜΑΣΑΖ ΠΛΑΤΗΣ ΜΕ ΚΑΤΑΡΑΚΤΕΣ ΝΕΡΟΥ , ΣΑΟΥΝΑ , ΧΑΜΑΜ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΟΡΓΑΝΑ [[[σε ερώτηση για την θερμοκρασία της εσωτερικής θερμαινόμενης πισίνας, μου είπε ότι η θερμοκρασία δεν θα ξεπερνάει τους 21 βαθμούς]]]

3. 20 % ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣΣΑΖ ( ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ )

4. ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΠΤΩΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΠΑΡ [[[διευκρινίστηκε για 30%]]]

5. ΔΙΩΡΓΑΝΩΣΗ ΜΙΑΣ ΒΡΑΔΙΑΣ / ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΑΣ ....... ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ / Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ [[[καλό μου ακούγεται]]]

6. ΔΩΡΕΑΝ WI FI ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ

7. ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ .... ΣΕ ΑΙΘΟΥΣΑ..... ΜΕ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟ...... ΓΙΑ 4 ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ + 4 ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ

8. ΔΙΑΤΙΘΕΤΑΙ ΧΩΡΟΣ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΑΙΘΡΙΟΥ / ΜΠΑΡ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ [[[Ω ναι, είναι ο υπαίθριος στεγασμένος χώρος μπροστά στις πισίνες, που κλείνει με τζάμια και θα μπορούμε να ντουμανιάζουμε άνετα, για να δούμε ο καιρός τι θα μας κάνει]]]

ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ

ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ( 10.30 – 17.30 ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.... ΕΚΤΟΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ) ΓIA THN KΡΑΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ Η ΜΕΣΩ ΜΑΙΛ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ TAX HEAVEN ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΕΙΔΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗΣ ΚΑΘΕ ΚΡΑΤΗΣΗΣ / ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ 1 ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗΣ και ΟΛΙΚΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ [[[δεν το συνηθίζουμε, του είπα]]] emoticon tongue .... Η ..... ΟΛΙΚΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΕΞ ΑΡΧΗΣ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΛΟΓΩ ΕΠΟΧΗΣ) ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ( ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ ΜΟΝΟ ‘η ΟΛΟΙ με ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ 1 ΓΕΥΜΑ) [[[παιδιά, προτείνω ένα γεύμα ή δείπνο τη μέρα όλοι μας να το παίρνουμε στο ξενοδοχείο, για πολλούς και διάφορους λόγους: για την ευκολία μας, είναι ξεκούραστο, η τιμή είναι δελεαστική (5 ευρώ στο άτομο βγαίνει) ΚΑΙ μην ξεχνάτε ότι το Νοέμβριο τα περισσότερα καταστήματα στην περιοχή είναι κλειστά ή υπολειτουργούν, υπάρχει βέβαια ο Παλ. Παντελεήμονας, το Λιτόχωρο και η Κατερίνη που θα έχουν κόσμο, το Ελατοχώρι επίσης...) ότι πουν οι περισσότεροι!!]]]

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣΕΤΕ ΕΞΤΡΑ ΓΕΥΜΑ Η ΧΡΕΩΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 12 € / ΑΤΟΜΟ.... ΚΑΙ..... 6 € / ΠΑΙΔΙ.... ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ

Παραμενω στην διαθεση σας για οτιδηποτε περαιτερω θελησετε

Σας ευχαριστω

Ioannis Mastorakis

General Manager

DION PALACE RESORT

www.dionpalace.com

[email protected]

Tel.: 23520 61431-4

Fax: 23520 61435

Καλησπέρα λέμεεεεεεεεεεεεε :)

Ο "Haric" (μου θύμισε το 1r1ykk.jpg ο φίλος μου ο Κώστας :lol: ) δε σταματά να μετρά ποτέ λέμεεεεεεε :)

( http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=87934&p=683739 )

Που είστε όλοι ; :angry:

Έμειναν μόνο :

2nrlht3.jpg2nrlht3.jpg(*) λέμεεεεεεεεεεεεεεε :) :) :)

Υ.Γ.

Ελένη, Βασίλη ευχαριστούμε πολύυυυυυυυυυυυυυυ λέμεεεεεεεεεεεεεε :) :) 

Υ.Γ.2

Έως αύριο, θα προσπαθήσω να "ανεβάσω" τους καινούργιους πίνακες.

Άντε να περνάνε λέμεεεεεεε :)

(*) Πιθανή ημερομηνία συνάντησης 13/11/2015

BΑΣΙΛΗ -ΕΛΕΝΗ ευχαριστούμε.... η τιμή που πετύχατε είναι πολύ καλή 

Μπάμπη...ανησύχησα :)

Ο "Haric" (μου θύμισε το 1r1ykk.jpg ο φίλος μου ο Κώστας :lol: ) δε σταματά να μετρά ποτέ λέμεεεεεεε :)

Πω πω μπερδεύτηκα !! Αντί για Harpic είπα Haric !!! 

:P  :D

Παιδιά δυνατάααααααααααααα !! 

Μπάμπη, επειδή αργούσες, πήρα το δικό σου το περσινό αρχείο, το 'ρετουσάρισα'' για την φετινή εκδρομή, και τσουπ! νατο!!!

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rXTUTgMQ4VA1RJ7_ujDVrECLGHT7_OcQLTJwhE6YlxA/edit#gid=0

Παίδες, αρχίζουμεεεεεεεεεεεεε (και ουδέποτε αντικατέστησε η διαδικτυακή, το Taxheaven, απλά, η σημαία μπήκε για το χαβαλέ... μην το κάνουμε θέμα τώρα...)

Μπάμπη, επειδή αργούσες, πήρα το δικό σου το περσινό αρχείο, το 'ρετουσάρισα'' για την φετινή εκδρομή, και τσουπ! νατο!!!

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rXTUTgMQ4VA1RJ7_ujDVrECLGHT7_OcQLTJwhE6YlxA/edit#gid=0

Παίδες, αρχίζουμεεεεεεεεεεεεε (και ουδέποτε αντικατέστησε η διαδικτυακή, το Taxheaven, απλά, η σημαία μπήκε για το χαβαλέ... μην το κάνουμε θέμα τώρα...)

δεν μπορουμε να γραψουμε , καντε το δημοσιο

δεν μπορουμε να γραψουμε , καντε το δημοσιο

Λάθος μου, το διόρθωσα!

Η είδηση που διέρρευσε στον τύπο (έντυπο και ηλεκτρονικό), έκανε αμέσως το γύρω του κόσμου και έγινε viral στο twitter μέσα σε λίγα λεπτά, πως κάποιο μέλος της κοινότητας, επιφανής οικονομολόγος, λογιστής φοροτεχνικός Α' τάξης, με το ψευδώνυμο prooo ή κάπως έτσι, παγκόσμιος πρωταθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης (που για λόγους μετριοφροσύνης το κρατά κρυφό), ήδη βρίσκεται στο ξενοδοχείο Dion, δοκιμάζοντας για εμάς τα τραπέζια

2prinwj.jpg

καθώς και υποβάλλοντας το κορμί του σε εξαντλητικές δοκιμές (πάλι για εμάς) στο Spa, στο μασάζ και τις πισίνες του ξενοδοχείου

iwniow.jpg

ελέγχεται ως... ακριβής... :lol:

Υ.Γ.
Για να τον ευχαριστήσουμε θερμά για όσα κάνει για 'μάς, αναζητάμε τα πλήρη στοιχεία του... B):ph34r:

Υ.Γ.2
Φωτογραφίες από το Dion.

Ε είμαι αναγκασμένος να το παραθέσω ξανά για τον  Μπάμπη και Βασίλη βεβαίως - βεβαίως..:

[Γιατί όταν λείπεις εσύ
Μια χύμα κατάσταση..]

Και η φόρμα με τα στοιχεία, απ τον καλό μας Μπάμπη, of course!!!

https://docs.google.com/forms/d/1fEydVrxU6ULG3ijTP6Uq6L5Rdf-T_O2v7uK-Vm7epA4/viewform

Φήμες λένε ότι ο jim1970, (που ήταν στην προηγούμενη συνάντηση) δε θα είναι μαζί μας στη 12η... !!  :) Όταν επιβεβαιωθεί, θα ενημερώσω-σει...   :rolleyes:

Καλημέρες...

Αυτό με την ημιδιατροφή θα πρέπει να το λύσουμε άμεσα...

"ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (ΛΟΓΩ ΕΠΟΧΗΣ) ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ
(ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ ΜΟΝΟ ή ΟΛΟΙ ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ 1 ΓΕΥΜΑ)"

Η συνήθης πρακτική των ετήσιων εκδρομικών συναντήσεων μελών του TaxHeaven είναι:

Ξύπνημα... πρωινό... αναχώρηση για το άγνωστο...

φαγητό (στο άγνωστο) μέχρι νωρίς το απόγευμα...

Άρα... το μεσημεριανό απορρίπτεται...

Σημ.1: Αρνούμαι να κατέβω απ'τον Όλυμπο για να φάω στο ξενοδοχείο...

Όσο για δείπνο...

Αλήθεια... πλην των παιδιών... ποιος τρώει το βράδυ όταν έχει κρεπαλιάσει όλη μέρα ???

Προτείνω να μείνουμε σε ΒΒ καταστάσεις...

Σημ.2: Αν δεν καταλήξουμε δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε κρατήσεις...

Όσο για δείπνο...

Αλήθεια... πλην των παιδιών... ποιος τρώει το βράδυ όταν έχει κρεπαλιάσει όλη μέρα ???

:) :)  όπως λετε και μόνος σας, τα παιδιά!

Εμείς παντως το  ένα γεύμα στο ξενοδοχείο το επιλέξαμε και περισυ και είναι μια πολύ οικονομική λύση.

για μεσημεριανό είναι πράγματι ανεφάρμοστο, για βραδυνό όμως δεν είναι κακή επιλογή.

Εξάλλου για βράδυ πάντα το πλάνο περιέχει και οινοπνευματώδεις καταστάσεις μετά το γεύμα οπότε νομίζω ότι εξυπηρετεί ένα γεύμα στο ξενοδοχείο.

Ας ψηφίσουν και οι υπόλοιποι συνδαιτυμόνες :)

εδώ συμπληρώνουμε συμμετοχές και λοιπές λεπτομέρειες

https://docs.google....m7epA4/viewform  στοιχεία επικοινωνίας

https://docs.google....YlxA/edit#gid=0   excel

(Χριστινάκι, το ξαναφέρνω στο τέλος για να μην το ψάχνουμε σε όλο το θέμα!!)

:) :)  όπως λετε και μόνος σας, τα παιδιά!

Εμείς παντως το  ένα γεύμα στο ξενοδοχείο το επιλέξαμε και περισυ και είναι μια πολύ οικονομική λύση.

για μεσημεριανό είναι πράγματι ανεφάρμοστο, για βραδυνό όμως δεν είναι κακή επιλογή.

Εξάλλου για βράδυ πάντα το πλάνο περιέχει και οινοπνευματώδεις καταστάσεις μετά το γεύμα οπότε νομίζω ότι εξυπηρετεί ένα γεύμα στο ξενοδοχείο.

Ας ψηφίσουν και οι υπόλοιποι συνδαιτυμόνες :)

Μαρία

Κατά την άποψή μου θα πρέπει το ξενοδοχείο να αναθεωρήσει την προσφορά του

και να μην μας υποχρεώσει όλους να αποδεχθούμε ημιδιατροφή εφ'όσον δεν το επιθυμούμε...

Αυτά...

αυτό φυσικά είναι το καλύτερο, ωστόσο δεν ξέρω αν μπορούν να λειτουργήσουν μπουφέ για 15 άτομα ας πούμε, ίσως χρειάζονται έναν minimum αριθμό ατόμων συμμετοχής.

Αν δύναται ο αγαπητός μας Κος Βασίλης να το διευκρινίσει...

Λοιπόν στο μυαλό μου είστε... !!

Τρεις μέρες τώρα με την Ελένη εκτός από το χάλι των ΜΥΦ που διαπιστώνει η Ελένη, συζητάμε συνέχεια για το πως θα γίνει το πρόγραμμα ώστε να μην γυρνάμε στο ξενοδοχείο για φαγητό... 1ον και γω αρνούμαι να κατέβω απ' τον Όλυμπο στο ξενοδοχείο ΜΕΣΗΜΕΡΙ για να φάω... 2ον Το βραδυνό είναι πράγματι μια πολύυυ οικονομική λύση... Ναι αλλά μετά θα βγαίνουμε για ταβέρνα, θα ξανατρώμε;; Η μέρα θα έχει μικρύνει πολύ... σκεφτόμαστε να μην βάλουμε κάποιες ξεναγήσεις για να είναι "χαλαρό" έως "ξεχειλωμένο" το πρόγραμμα... Από την άλλη γιατί να μην επισκεφθούμε κάποια μέρη... Πονοκέφαλος... Κάθε γνώμη σεβαστή.

Επ' ευκαιρία να σας παραθέσω και τα μέρη που σκοπεύουμε να βάλουμε σ' αυτές τις λίγες δύο μέρες ολόκληρες που έχουμε για να επισκεφθούμε:

1. ΔΙΟΝ (τον αρχαιολογικό χώρο ή το Μουσείο αν βρέχει. Ο ξεναγός μας είπε ότι την Κυριακή είναι δωρεάν... 4 ευρώ τις υπόλοιπες μέρες το εισιτήριο, ένα δύοωρο γεμάτο το θέλουμε)

2. ΟΛΥΜΠΟΣ-ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΕΣ (υπέροχο μέρος, ελπίζω να μην βρέχει και να μην έχει αγγελοπουλική ομίχλη και δεν έχει ορατότητα, αν έχει θα την δείτε ως "αξιοθέατο" της βορείου Ελλάδος, πάρτε και μαγιό, στους 4-5 βαθμούς δεν θα έχετε πρόβλημα φαντάζομαι).

3. ΑΡΧΑΙΑ ΠΥΔΝΑ (στην περιοχή του Μακρυγιάλου είναι, όμορφο μέρος το οποίο κατοικήθηκε από τους βυζαντινούς χρόνους και ότι ήταν πιθανόν, το λιμάνι απ' όπου απέπλευσε ο Απ. Παύλος στο πέρασμά του απ' τη ΜΕΘΩΝΗ).

4. ΥΔΡΟΒΙΟΤΟΠΟΣ - ΔΕΛΤΑ ΑΞΙΟΥ, ΑΛΙΑΚΜΟΝΑ, ΛΟΥΔΙΑ (προστατευόμενο από τη σύμβαση Ραμσάρ, διεθνές "διαμετακομιστικό" κέντρο και "μαιευτήριο" για τα πουλιά όλης της Ευρώπης και βόρειας Αφρικής, φλαμίγκο, πελεκάνους, πάπιες και διάφορα άλλα. Για αρκετούς ίσως ακούγεται βαρετό, εγώ θεωρώ ότι είναι μια "διαφορετική" ξενάγηση που θα αρέσει και στα παιδιά. Το τοπίο, επειδή πηγαίνω για περπάτημα εκεί, θυμίζει τούνδρα και η ηρεμία του σε εμπνέει... Α και η διαδρομή μέχρι το παρατηρήτριο της Ν. Αγαθούπολης γίνεται από ειδικό ασφαλτοστρωμένο διάδρομο εντελώς επίπεδο με "στάσεις" για ξεκούραση, άντε να κουνηθούμε λίγο, 1,5 χλμ., για όσους δεν θέλουν, πηγαίνουν με το λεωφορείο μπροστά στο παρατηρητήριο)

5. ΦΑΡΑΓΓΙ ΕΝΙΠΠΕΑ (μια πανέμορφη βατή διαδρομή)

6. Για την τελευταία μέρα (Δευτέρα) σκεφτόμαστε για Παλ. Παντελεήμονα...

Το 1 και 2 μπορούν να γίνουν την μία μέρα το 3 και 4 την επόμενη... ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι μέρες είναι λίγες, εκτός και αν σκεφτόμαστε να παρατείνουμε την διαμονή μας και για την Δευτέρα και να φύγουμε Τρίτη, ή να καταλλύσουμε Πέμπτη βράδυ και να φύγουμε Δευτέρα...

Δικό σας...