Jump to content
  • 0

έντυπο ε8 Ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών


Question

θα ήθελα μια βοήθεια γιατί έχω χάσει την μπάλα μετά απο τόσες αλλαγές στο Εργάνη.

 

έχουμε περίπτωση εργαζόμενου που εργάστηκε Κυριακή και έλαβε σχετικό ρεπό.

στο βιβλίο αναφέρθηκε κανονικά.

έντυπο ε8 θα πρέπει να υποβληθεί?

μπήκα στο σύστημα και έχει (ορθά) μόνον τις υπερωρίες.....

2. Με το έντυπο Ε8 γνωστοποιείται, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 80 παρ. 1 Στ' του Ν. 4144/2013 (ΦΕΚ Α'/88), όπως αντικαταστάθηκε και ισχύει με την παρ. 2 περ. 1.ΣΤ. του άρθρου 14 του Ν. 4225/2014 (ΦΕΚ Α' 2), εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου κάθε μήνα το σύνολο των νομίμων υπερωριών, που πραγματοποιήθηκαν, ανά εργαζόμενο, κατά τον προηγούμενο μήνα και έχουν καταχωρηθεί στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών.

 

επίσης σε αλλαγή ωραρίου το γράφουμε στο βιβλίο αλλαγής και πουθενά αλλού?

Τα πρόστιμα μας περιμένουν στην γωνία και όλα είναι στημένα στο πόδι....

Link to post
Share on other sites
  • Answers 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Γνωστή μέθοδος πρόσέλκυσης πελατείας .

Καλημέρα άνοιξε από ότι είδα Τελικά η εφαρμογή και από ότι κατάλαβα βάζουμε μόνο το Α.Φ.Μ.την ημερομηνία που θα κάνουμε την τροποποίηση και το ρεπό.

Καταρχάς δεν κατάλαβα την επίθεση / ειρωνεία σου επί προσωπικού. Δεν γνωριζόμαστε και από χθες “ρε”..... (αλήθεια από πού είσαι γιατί το προφίλ σου δεν έχει στοιχεία)   Το τι κάνεις εσύ με τους γνω

Posted Images

Recommended Posts

  • 0

Καλημερα,

 

μερικες σκεψεις και ερωτησεις

 

η εφαρμογη φαινεται ευκολη και το μπαλλακι θα παει στους πελατες.

Ερωτησεις

Την Κυριακη 14/12 και 21/12 τι κανουμε? Μαλλον την διαδικασια αυτη?

Εχω δηλωμενο εναν ΔΕ 10-12 και παει να δουλεψει ΤΡ 12-14 , οταν βγαλω μισθοδοσια θα του υπολογισω και τισ 2 μερες?Πως θα αποδειξω οτι δεν πηγε να δουλεψει στο ωραριο του αρχικου πινακα ? θα πρεπει στις παρατηρησεις να γραφουμε εκθεση ιδεων?

Το πιο σωστο θα ηταν να υπηρχε ενα θεωρημενο βιβλιαρακι σε καθε μαγαζι αντι για τα κολωχαρτα που συμπληρωναμε και ολα θα ηταν μια χαρα , αλλά άλλο να σε πιασουν μια φορα άλλο να πρεπει να υπολογισεις ολο το μηνα το πραγματικο εργασιμο χρονο των υπαλληλων. 

Το πρσοτιμο ποσο ειναι 

 

εμπιπτει στην ενοτητα Β 

 

Μη καταθεση πινακα συμπληρωματικου  προσωπικου σε περιπτωση τροπ/σης , Σοβαροτητα ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ?

www.ergasiaka.net/prostima-sepe.html

Link to post
Share on other sites
  • 0

Τωρα που τα σκαλιζω βλεπω οτι ουσιαστικα ενημερωνει τον αντιστοιχο συμπληρωματικο ωραριου που ηδη χρησιμοπιουσαμε, απλως για να ειναι πιο ευχρηστο για τους εργοδοτες εχει αυτη την μορφη διοτι ο εργοδοτης δεν ξερει τα δηλωμενα ωραρια ΠΠ κλπ 

 

Επισης να συνεχισω,  το κολπο του υπουργειου δεν σε αφηνει να βαλεις  πολλους εργαζομενους αλλα εναν εναν. Αν τα προγραμματα σας το επιτρεπουν καντε υποβολη συμπληρωματικου ωραριου απο εκει και διορθωστε τα στοιχεια εκ των υστερων  στο ΕΡΓΑΝΗ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα ήθελα ξεκάθαρα εάν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος συνάδελφος στο παρακάτω ερώτημα: Σε περίπτωση αλλαγής ωραρίου ενός υπαλλήλου μιας επιχείρησης με τις ίδιες ώρες αλλά διαφορετικές ημέρες υποβάλλω συμπληρωματικό πίνακα ωραρίου και ισχύει αυτό το ωράριο μέχρι που να υποβάλλω άλλον πίνακα για αυτόν τον υπάλληλο; Το ρωτάω αυτό γιατί δεν έχει το ΕΡΓΑΝΗ πίνακα τροποποίησης ωραρίου και από όσο ξέρω ο συμπληρωματικός υποβάλλεται εάν έχει τελειώσει το χρονικό διάστημα του ωραρίου που υποβλήθηκε. Δεν γνωρίζω εάν έγινα κατανοητός παρακαλώ εάν θέλετε απαντήστε 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφοι εργαζομενος που ειναι δηλωμενος παρ-σαβ-κυρ με 4 ωρες εργασιας καθε ημερα, και θελουμε να τον αλλαξουμε σε τριτη, τεταρτη,σαββατο παλι 4 ωρες την ημερα, εκτος απο συμπληρωματικου ωραριου θελει και νεα συμβαση μερικης?

 

Ρωταω γιατι στην ουσια οι εβδομαδιαιες ωρες εργασιας παραμενουν οι ιδιες. Ευχαριστω.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Λάθος ΑΦΜ ή Δεν έχετε κάνει πρόσληψη.

Για αναζητήστε τον με το όνομά του για να δείτε αν έχει γίνει πρόσληψη και το ΑΦΜ που έχετε δηλώσει κατά την πρόσληψη του,

και δείτε μετά το ΑΦΜ που του έχετε βάλει κατά την αναζήτηση.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μάλλον έχει γινει μπέρδεμα με το συγκεκριμένο εργαζόμενο.Εχει γίνει καταγγελία με προειδοποίηση αλλά ανακλήθηκε απο τον εργοδότη με έγγραφο στον οαεδ,αλλά το σύστημα προφανώς δεν έχει ενημερωθεί,γιατί βγάζει μόνο την καταγγελία με προειδοποίηση γιαυτό το όνομα.Οπότε τι γίνεται?Νέα πρόσληψη ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μάλλον έχει γινει μπέρδεμα με το συγκεκριμένο εργαζόμενο.Εχει γίνει καταγγελία με προειδοποίηση αλλά ανακλήθηκε απο τον εργοδότη με έγγραφο στον οαεδ,αλλά το σύστημα προφανώς δεν έχει ενημερωθεί,γιατί βγάζει μόνο την καταγγελία με προειδοποίηση γιαυτό το όνομα.Οπότε τι γίνεται?Νέα πρόσληψη ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

 

Για να γλιτώσετε το πρόστιμο, και μέχρι να βγάλετε άκρη, μπείτε σε κάποιον άλλον εργαζόμενο και γράψτε στις παρατηρήσεις ότι η αλλαγή στο ωράριο αφορά τον τάδε εργαζόμενο. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα . Αλλαγή ωραρίου σε εργαζόμενο αλλά ίδια ημέρα απασχόλησης στέλνουμε μόνο συμπληρωματικό-ατομικό ωραρίου ή θέλει και νέα σύμβαση μερικής;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα . Αλλαγή ωραρίου σε εργαζόμενο αλλά ίδια ημέρα απασχόλησης στέλνουμε μόνο συμπληρωματικό-ατομικό ωραρίου ή θέλει και νέα σύμβαση μερικής;

 

Μόνο τροποποιητικό-συμπληρωματικό. Αν σε κάθε αλλαγή κάνουμε και νέα σύμβαση, πάει το δάσος του Αμαζονίου...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Doctor ενοείς να κάνω τροποποίηση για κάποιον άλλον υπάρχοντα εργαζόμενο και να αναφέρω στις παρατηρήσεις τον πραγματικό?

 

¨Οχι. Να μπεις σε έναν εργαζόμενο και να δηλώσεις την αλλαγή για τον άλλον αναγράφοντας στις παρατηρήσεις ότι το κάνεις λόγω αδυναμίας εισόδου. Έτσι είσαι νόμιμος κι αν κάποιος κερατάς πάει να σου ρίξει πρόστιμο κάντα όλα πουτάνα.  :ph34r:

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μόνο τροποποιητικό-συμπληρωματικό. Αν σε κάθε αλλαγή κάνουμε και νέα σύμβαση, πάει το δάσος του Αμαζονίου...

Δεν είναι απόλυτο αυτό.

Εάν πχ ήταν μερικής 4 ημερών από 6 ώρες και πάει 2 ημέρες από 4 ώρες δεν θέλει σύμβαση?

Θα ήθελα την άποψη σου doctor γιατί την σέβομαι

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν είναι απόλυτο αυτό.

Εάν πχ ήταν μερικής 4 ημερών από 6 ώρες και πάει 2 ημέρες από 4 ώρες δεν θέλει σύμβαση?

Θα ήθελα την άποψη σου doctor γιατί την σέβομαι

 Στη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις συνάδελφε, επειδή γίνετε πλήρης αναπροσαρμογή των ημερών και ωρών εργασίας , πιστεύω χρειάζεται και νέα σύμβαση. Όταν όμως αλλάζουν μόνο οι ώρες εργασίας και η μέρα παραμένει ίδια νομίζω πως καλύπτεσαι μόνο με αποστολή τροποποιητικού-συμπληρωματικού ωραρίου.

Link to post
Share on other sites
  • 0

 Στη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις συνάδελφε, επειδή γίνετε πλήρης αναπροσαρμογή των ημερών και ωρών εργασίας , πιστεύω χρειάζεται και νέα σύμβαση. Όταν όμως αλλάζουν μόνο οι ώρες εργασίας και η μέρα παραμένει ίδια νομίζω πως καλύπτεσαι μόνο με αποστολή τροποποιητικού-συμπληρωματικού ωραρίου.

γιαυτό ακριβώς έγραψα ότι δεν είναι απόλυτο γιατί μπορεί να υπάρξουν παρανοήσεις

δυστυχώς γλυτώσαμε την "φυσική" γραφειοκρατία και μπλέξαμε με την "ηλεκτρονική".....

Link to post
Share on other sites
  • 0

γιαυτό ακριβώς έγραψα ότι δεν είναι απόλυτο γιατί μπορεί να υπάρξουν παρανοήσεις

δυστυχώς γλυτώσαμε την "φυσική" γραφειοκρατία και μπλέξαμε με την "ηλεκτρονική".....

 

Δεν είναι γκρίνια, αλλά έχουμε λιώσει με αυτούς τους συμπληρωματικούς-τροποποιητικούς ωραρίου!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Tελικώς την υπερεργασία τη δηλώνουμε πουθενά?

Και αν ναι με ποιο τρόπο?

Στο βιβλίο υπερωριων λογικά ΔΕΝ θα τοην γραψουμε.

Θα κανουμε αλλάγη ωραρίου?

 

Με βάση το προϊσχύον καθεστώς που εν προκειμένω μας καλύπτει αφού αφορά την ουσία και όχι τον τύπο (έγγραφο ή ηλεκτρονικό) της δηλώσεως των τροποποιήσεων του ωραρίου:

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ
ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ
ΓΕΝ.Δ/ΝΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΤΜΗΜΑ ΧΡΟΝΙΚΩΝ ΟΡΙΩΝ
Ταχ. Δ/νση :Σταδίου 29
Ταχ.Κώδικας :10110-Αθήνα
Τηλ :2131516036, 2131516077
Αθήνα, 27-02-2014
Αρ.πρ.: 6476/137
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ
ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ
 
ΘΕΜΑ: Οδηγίες για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου 2 του άρθρου
14 του Ν. 4225/2014 (Α’ 2), σχετικά με το «Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου
εργασίας και υπερωριών».
 

 

[...]

 

 

Πιο συγκεκριμένα ο εργοδότης δύναται να νομιμοποιεί κάθε αλλαγή ή
τροποποίηση του ωραρίου εργασίας ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας
των εργαζομένων του, που προκύπτει στο πλαίσιο οργάνωσης και
λειτουργίας της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή εργασιών εν γένει, μόνο με
την καταγραφή της στις στήλες του «Ειδικού Βιβλίου τροποποίησης ωραρίου
εργασίας και υπερωριών». Συνεπώς, το Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ» δε θα δέχεται
ηλεκτρονικά το τροποποιητικό έντυπο Ε4, μετά την αναμενόμενη δημοσίευση
της τροποποίησης της υπ’ αριθμ. 28153/126/28-08-2013 (Β΄2163) Απόφασης
του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας.
Διευκρινίζεται ότι στις αλλαγές ή τροποποιήσεις αυτές περιλαμβάνονται
και αυτές που αφορούν την παροχή πρόσθετης εργασίας σε περιπτώσεις
μερικής απασχόλησης τηρουμένων των σχετικών διατάξεων της παραγράφου
11 του άρ. 38 του ν.1892/1990 (101 Α’) όπως έχει αντικατασταθεί και ισχύει.
Στις εν λόγω αλλαγές ή τροποποιήσεις δεν περιλαμβάνεται η
πραγματοποίηση υπερεργασιακής απασχόλησης κατά τις κείμενες διατάξεις.
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...