Jump to content
  • 0

έντυπο ε8 Ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών


Question

θα ήθελα μια βοήθεια γιατί έχω χάσει την μπάλα μετά απο τόσες αλλαγές στο Εργάνη.

 

έχουμε περίπτωση εργαζόμενου που εργάστηκε Κυριακή και έλαβε σχετικό ρεπό.

στο βιβλίο αναφέρθηκε κανονικά.

έντυπο ε8 θα πρέπει να υποβληθεί?

μπήκα στο σύστημα και έχει (ορθά) μόνον τις υπερωρίες.....

2. Με το έντυπο Ε8 γνωστοποιείται, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 80 παρ. 1 Στ' του Ν. 4144/2013 (ΦΕΚ Α'/88), όπως αντικαταστάθηκε και ισχύει με την παρ. 2 περ. 1.ΣΤ. του άρθρου 14 του Ν. 4225/2014 (ΦΕΚ Α' 2), εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου κάθε μήνα το σύνολο των νομίμων υπερωριών, που πραγματοποιήθηκαν, ανά εργαζόμενο, κατά τον προηγούμενο μήνα και έχουν καταχωρηθεί στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών.

 

επίσης σε αλλαγή ωραρίου το γράφουμε στο βιβλίο αλλαγής και πουθενά αλλού?

Τα πρόστιμα μας περιμένουν στην γωνία και όλα είναι στημένα στο πόδι....

Link to post
Share on other sites
  • Answers 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Γνωστή μέθοδος πρόσέλκυσης πελατείας .

Καλημέρα άνοιξε από ότι είδα Τελικά η εφαρμογή και από ότι κατάλαβα βάζουμε μόνο το Α.Φ.Μ.την ημερομηνία που θα κάνουμε την τροποποίηση και το ρεπό.

Καταρχάς δεν κατάλαβα την επίθεση / ειρωνεία σου επί προσωπικού. Δεν γνωριζόμαστε και από χθες “ρε”..... (αλήθεια από πού είσαι γιατί το προφίλ σου δεν έχει στοιχεία)   Το τι κάνεις εσύ με τους γνω

Posted Images

Recommended Posts

  • 0

Άρα σε αναμονή για να βγάλουν την εγκύκλιο.

Επειδή δεν έχουμε δουλειά να φτιάχνουμε Εισαγωγή Ε4 Συμπλ. Ωραρίου – Ατομικός

*ΩΡΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ & ΛΗΞΗΣ - ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
(π.χ. "10/12/14 07:00-15:00, 12/12/14 ΡΕΠΟ")

 

 

Πάντως θα πρέπει να μπορεί να καταχωρηθούν περισσότερα από ένα άτομα σε έναν πίνακα! Δηλαδή αν είναι 10 τα άτομα?

Είναι πολύ αργή και βασανιστική η διαδικασία....

 

Να ζητήσω αύξηση?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Προσοχή στο εξής: εάν κάνετε νέα πρόσληψη, ναι μεν είστε νόμιμοι με το ενιαίο έντυπο πρόσληψης, όμως εάν δε στείλετε αρχικό πίνακα δε θα μπορέσετε να στείλετε

συμπληρωματικό ωραρίου ή τροποποιητικό όταν ανοίξει, διότι ως υποχρεωτικό πεδίο έχει Α.Π. του αρχικού!

Μετά από επικοινωνία με τον επόπτη με ενημέρωσε ότι μπορούμε να πατήσουμε στον ετήσιο και να γράψουμε στις παρατηρήσεις τι αφορά, σε περίπτωση όμως

παραρτήματος που δεν υπάρχει ετήσιος η μόνη λύση είναι υποβολή αρχικού με πρόστιμο!

 

Άρα πάντα στέλνουμε και αρχικό πίνακα με κάθε πρώτη πρόσληψη!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Προσοχή στο εξής: εάν κάνετε νέα πρόσληψη, ναι μεν είστε νόμιμοι με το ενιαίο έντυπο πρόσληψης, όμως εάν δε στείλετε αρχικό πίνακα δε θα μπορέσετε να στείλετε

συμπληρωματικό ωραρίου ή τροποποιητικό όταν ανοίξει, διότι ως υποχρεωτικό πεδίο έχει Α.Π. του αρχικού!

Μετά από επικοινωνία με τον επόπτη με ενημέρωσε ότι μπορούμε να πατήσουμε στον ετήσιο και να γράψουμε στις παρατηρήσεις τι αφορά, σε περίπτωση όμως

παραρτήματος που δεν υπάρχει ετήσιος η μόνη λύση είναι υποβολή αρχικού με πρόστιμο!

 

Άρα πάντα στέλνουμε και αρχικό πίνακα με κάθε πρώτη πρόσληψη!

ευχαριστούμε για την διευκρίνηση πολύ χρήσιμη.

 

Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που δεν είναι είρωνες, αλλά θέλουν να αλληλοβοηθηθούμε όλοι μέσα στον καταιγισμό των αποφάσεων που βγαίνουν κάθε μέρα

Link to post
Share on other sites
  • 0

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21592

"Άρθρο 55.

1. Α. Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας,

 

Ωστόσο οι λεπτομέρειες για την εφαρμογή της διάταξης θα εξειδικευτούν με εγκύκλιο του υπ. Εργασίας που σύμφωνα με πληροφορίες θα υπογραφεί άμεσα (ίσως και εντός της ημέρας).

 

άρα και στο βιβλίο και ηλεκτρονικά.

 

μόλις βγήκε http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21623 φρέσκια φρέσκια

Link to post
Share on other sites
  • 0

Προσοχή στο εξής: εάν κάνετε νέα πρόσληψη, ναι μεν είστε νόμιμοι με το ενιαίο έντυπο πρόσληψης, όμως εάν δε στείλετε αρχικό πίνακα δε θα μπορέσετε να στείλετε

συμπληρωματικό ωραρίου ή τροποποιητικό όταν ανοίξει, διότι ως υποχρεωτικό πεδίο έχει Α.Π. του αρχικού!

Μετά από επικοινωνία με τον επόπτη με ενημέρωσε ότι μπορούμε να πατήσουμε στον ετήσιο και να γράψουμε στις παρατηρήσεις τι αφορά, σε περίπτωση όμως

παραρτήματος που δεν υπάρχει ετήσιος η μόνη λύση είναι υποβολή αρχικού με πρόστιμο!

 

Άρα πάντα στέλνουμε και αρχικό πίνακα με κάθε πρώτη πρόσληψη!

 

Τώρα εσείς μιλάτε για νέα απογραφή στο ΙΚΑ, οπότε και θα πρέπει να σταλθεί και Αρχικός.

Ευχαριστούμε για την πληροφορία δεν το είχα σκεφτεί... :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πάντως θα πρέπει να μπορεί να καταχωρηθούν περισσότερα από ένα άτομα σε έναν πίνακα! Δηλαδή αν είναι 10 τα άτομα?

Είναι πολύ αργή και βασανιστική η διαδικασία....

 

Να ζητήσω αύξηση? αυτό είναι το μόνο σίγουρο..... ;) ή τους το δίνεις να το κάνουν αυτοί

Δηλαδή αν είναι 10 τα άτομα?

 

αν έχεις πολλούς τότε :

κάνεις εισαγωγή τον έναν, μετά πατάς το έλεγχος ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ ΤΟ ΥΠΟΒΟΛΛΗ.

Πηγαίνεις κατευθείαν στις καταστάσεις προσωπικού->αναζήτηση και στην βλέπεις τον τροποποιητικό σου κάνεις μεταβολές και από εκεί του βάζεις.

Τουλάχιστον σε 2 που έστειλα τα έκανα έτσι.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή αν είναι 10 τα άτομα?

 

αν έχεις πολλούς τότε :

κάνεις εισαγωγή τον έναν, μετά πατάς το έλεγχος ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ ΤΟ ΥΠΟΒΟΛΛΗ.

Πηγαίνεις κατευθείαν στις καταστάσεις προσωπικού->αναζήτηση και στην βλέπεις τον τροποποιητικό σου κάνεις μεταβολές και από εκεί του βάζεις.

Τουλάχιστον σε 2 που έστειλα τα έκανα έτσι.

 

ναι έχετε δίκιο! Μα αν είναι έτσι για μένα που θέλω να στείλω 10 άτομα τροποποποίηση ωραρίου πάω και συμπληρώνω κατ ευθείαν "συμπληρωματικό ωραρίου" εφ' όσον ο ατομικός, στην ουσία είναι για 1 άτομο, το οποίο ολοκληρώνεται ως συμπληρωματικός ωραρίου

Link to post
Share on other sites
  • 0

άκυρο αυτό που είχα απαντήσει λοιπόν πριν βγουν οι οδηγίες.

 

άρα και στο βιβλίο και ηλεκτρονικά.

Επομένως, καταργείται και η υποχρέωση τήρησης και συμπλήρωσης, εκ μέρους του εργοδότη, του Ειδικού Βιβλίου τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών που προβλεπόταν από τη διάταξη της παραγράφου 2 του άρθρου 14 του Ν. 4225/2014 (Α΄2).

 

επανέρχεται η υποχρέωση του εργοδότη να τηρεί το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 1 του άρθρου 80 του Ν.4144/2013.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα να κάνω κάποια ερωτήματα

Αν έχουμε πάνω από έναν εργαζόμενο αλλαγή κάνουμε την ίδια διαδικασία

Αν Θέλω να κάνω μόνιμη αλλαγή κάνω την ίδια διαδικασία.

Αν Θέλω να αλλάξω μόνο το ωράριο και όχι την ημέρα γράφω τίποτα στο ρεπό.

Συγχαίρω

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ειδικό βιβλίο υπερωριών σε excel, για όποιον νομίζει ότι μπορεί να του φανεί χρήσιμο.
 
Καλησπέρα, καλή δύναμη.
 
Υ.Γ.

...
Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις και εργασίες εν γένει και μπορεί να τηρείται με τη μορφή ημερολογίου ή μηχανογραφημένων σελίδων, που φέρουν τα στοιχεία της επιχείρησης, εκμετάλλευσης ή του εν γένει εργοδότη και την ένδειξη «Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών».
Το Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών πρέπει να τηρείται στο χώρο εργασίας, να διατηρείται από τον εργοδότη επί μια πενταετία από τη συμπλήρωσή του και να τίθεται στη διάθεση των ελεγκτικών οργάνων, προς έλεγχο, οσάκις ζητείται. ...


Από την Aριθ. πρωτ.: 30638/30.4.2013 Γνωστοποίηση Υπερωριακής Απασχόλησης και Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16383
 
Υ.Γ.2
Τροποποιήστε ελεύθερα...

Υπόδειγμα βιβλίου υπερωριών.zip

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα να κάνω κάποια ερωτήματα

Αν έχουμε πάνω από έναν εργαζόμενο αλλαγή κάνουμε την ίδια διαδικασία

Αν Θέλω να κάνω μόνιμη αλλαγή κάνω την ίδια διαδικασία.

Αν Θέλω να αλλάξω μόνο το ωράριο και όχι την ημέρα γράφω τίποτα στο ρεπό.

Συγχαίρω

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα να κάνω κάποια ερωτήματα

Αν έχουμε πάνω από έναν εργαζόμενο αλλαγή κάνουμε την ίδια διαδικασία NAI

Αν Θέλω να κάνω μόνιμη αλλαγή κάνω την ίδια διαδικασία. NAI

Αν Θέλω να αλλάξω μόνο το ωράριο και όχι την ημέρα γράφω τίποτα στο ρεπό. Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου, αλλά εάν εννοείς μόνιμη αλλαγή ωραρίου τότε ναι θα πάει με τον πίνακα όπως παλιά....

Συγχαίρω

Ευχαριστώ

 

 

ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΥΠΕΡΕΡΓΑΣΙΑΣ  ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΒΟΛΗ?

ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ.

καλύτερα να απαντήσει ο doctor

πάντως απο εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18019 όχι.

το θέμα είναι εάν τους βρουν να δουλεύουν , άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

 

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ καφετέρια που έχει βάρδιες και κάθε μήνα αλλάζει τα ωράρια ΤΙ υποβάλλουμε ?

λογικά νέο πίνακα ωραρίου για κάθε μήνα.

 

πάντως πέρα απο την πλάκα

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21626

την εφαρμογή μπορούν πλέον να την λειτουργούν οι πελάτες μου, και έτσι θα τους πετάξω το μπαλάκι.........

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΘΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΟ ΜΠΑΛΑΚΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ...........ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΕΒΑΛΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΜΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ (ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΔ ΤΑΠΙΤ,ΜΥΦ ΚΛΠ ΚΛΠ ) ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΣΕΚ ΑΠ .ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ......

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΘΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΟ ΜΠΑΛΑΚΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ...........ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΕΒΑΛΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΜΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ (ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΔ ΤΑΠΙΤ,ΜΥΦ ΚΛΠ ΚΛΠ ) ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΣΕΚ ΑΠ .ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ......

Συνάδελφε χρησιμοποίησες την εφαρμογή?

Για ποια υπογραφή λογιστή μιλάς?

Βάζεις αφμ, στοιχεία, παρατηρήσεις, ->έλεγχος ->υποβολή.

Από πότε οι λογιστές γίναμε συνυπεύθυνοι για την τήρηση του ωραρίου του προσωπικού μιας επιχείρησης?

 

Ούτος η άλλως και τώρα που το βιβλίο είναι στην επιχείρηση, ο καθένας δεν μπορούσε να γράψει ότι θέλει?

 

Θα «αντιγράψω» μια απάντηση του συναδέλφου cel, που μπορεί να βρεθεί εδώ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97726&hl=

την οποία και ενστερνίζομαι…….

 

CEL, on 29 Nov 2014 - 8:46 PM, said:

 Τέλος για το βιβλίο τροποποιήσεων που γίνεται για μια ακομά φορά φασαρία χωρίς λόγο να καταλάβουμε ότι όπως κ πριν είναι υποχρεωση του εργοδότη κ όχι του λογιστή . Ο λογιστής ενημερώνει συμβουλευει , αν κάνει την λάντζα μια ζωή θα είναι λαντζέρης .

 

Στην τελική ας αναλάβουν τις ευθύνες που τους αναλογούν και οι επιχειρηματίες/πελάτες μας.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μεγάλη ταλαιπωρία, πολύ χρονοβόρο. Πρέπει να σκεφτούν κάποιον άλλο τρόπο. Ο Συμπληρωματικός Ωραρίου - Ατομικός παίρνει παλιά στοιχεία που πλέον δεν ισχύουν όπως αριθμό εργαζομένων, ειδικότητα... Επίσης είναι τρελό για 10 άτομα να καταθέτω 10 πινακες συμπληρωματικού ωραρίου. Αν αυτό γίνεται καθημερινά, που θα γίνεται, σε επιχείρηση με 150-200 άτομα τότε πολύ σύντομα θα χαθούμε στους πίνακες. Ναι μεν είναι απλό, να συμπληρωθεί, αλλά θα πρέπει να μπορούν να προστεθούν άτομα με την ίδια μέθοδο, δηλ. μόνο με το ΑΦΜ σε μία ενιαία κατάσταση.

Link to post
Share on other sites
  • 0

THN ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ.ΤΗΝ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΝ ΒΑΣΙΖΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ.

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.ΕΚΕΙ ΟΙ ΛΑΝΤΖΕΡΗΔΕΣ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ..........

Link to post
Share on other sites
  • 0

εγω θα σας πω το αλλο, εχω προσληψη που εγινε μετα τις τις 21/10, μετα τους κεντρικους πιανκες δηλαδη, και οποτε εγινε ενιαιο εντυπο-συμπληρωματικος προσληψης, τωρα που θελω να κανω αλλαγη στον συγκεκριμενο εργαζομενο δεν μπορει να βρει τον αρχικο του πινακα, και αρα δεν μπορει να καταχωρηθει η αλλαγη..... τι κανουμε τωραααααα;;;;

Link to post
Share on other sites
  • 0

THN ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ.ΤΗΝ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΝ ΒΑΣΙΖΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ.

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.ΕΚΕΙ ΟΙ ΛΑΝΤΖΕΡΗΔΕΣ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ..........

έντυπο ε3

Ο ΠΡΟΪΣΤ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ή ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ή ΛΟΓΙΣΤΗΣ (Βεβαιώνεται η ακρίβεια των πάσης φύσεως καταβαλλόμενων μεικτών αποδοχών του ανωτέρω μισθωτού)

 

έντυπο ε4

ΒΕΒΑΙΩΣΗ (Ν. 1599/86) Ο ΠΡΟΪΣΤ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ή ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ή ΛΟΓΙΣΤΗΣ (Βεβαιώνεται η ακρίβεια των πάσης φύσεως καταβαλλόμενων μεικτών αποδοχών του ανωτέρω μισθωτού)

 

που εάν θέλεις να το πάμε με το γράμμα του νόμου , μιλάει για "καταβαλλόμενων".

άρα εάν ο εργοδότης δεν πληρώσει υπεύθυνος είμαι ο λογιστής? δεν νομίζω.

 

Υπ. Εργασίας Αρ.Πρωτ.: 44493/933/24.01.2014

2. Η ορθότητα και η ακρίβεια των αναγραφομένων πάσης φύσεως αποδοχών, καθώς και των λοιπών στοιχείων αποτελεί ευθύνη του υπεύθυνου εργοδότη ή του εξουσιοδοτημένου από αυτόν προσώπου. Ο ανωτέρω πίνακας προσωπικού προσυπογράφεται υποχρεωτικά και από τον Προϊστάμενο Προσωπικού ή Οικονομικού ή Λογιστηρίου ή τον υπεύθυνο λογιστή που συμπράττει στη σύνταξή του, οι οποίοι βεβαιώνουν την ακρίβεια των πάσης φύσεως αποδοχών και έχουν όλες τις ευθύνες που προβλέπονται από το ν.1599/1986 (ΦΕΚ 75 τ.Α). Τυχόν παράλειψη της υπογραφής από τον υπεύθυνο λογιστή αιτιολογείται από τον εργοδότη με δήλωση του ν. 1599/1986 (ΦΕΚ 75 τ.Α).

 

Να σου τα παρουσιάσω ποιο δύσκολα?

Φεύγει πελάτης μου σήμερα και πάει σε άλλο λογιστή (έχω πρωτοκολλά διακοπής κτλ) και κάνει πρόσληψη αύριο.

Τα στοιχεία στο ε4 είναι τα δικά μου. Είμαι και εκεί συνυπεύθυνος?

Link to post
Share on other sites
  • 0

εγω θα σας πω το αλλο, εχω προσληψη που εγινε μετα τις τις 21/10, μετα τους κεντρικους πιανκες δηλαδη, και οποτε εγινε ενιαιο εντυπο-συμπληρωματικος προσληψης, τωρα που θελω να κανω αλλαγη στον συγκεκριμενο εργαζομενο δεν μπορει να βρει τον αρχικο του πινακα, και αρα δεν μπορει να καταχωρηθει η αλλαγη..... τι κανουμε τωραααααα;;;;

Το ίδιο και εγώ, μετά από επικοινωνία με το ΣΕΠΕ μου είπαν να γίνει συμπληρωματικός πάνω σε οποιοδήποτε πίνακα, έιτε αρχικό είτε ετήσιο, είτε έδρας ειτέ παραρτήματος δεν έχει σημασία αρκεί να δηλωθεί το πραγματικό ωράριο και να γραφεί στις παρατηρήσεις τι αφορά. Όπως χαρακτηριστικά μου είπαν "μετράει η βούληση του εργοδότη να δηλώσει τα πραγματικά στοιχεία και όχι ο τύπος"

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα,

 

μερικες σκεψεις και ερωτησεις

 

η εφαρμογη φαινεται ευκολη και το μπαλλακι θα παει στους πελατες.

Ερωτησεις

Την Κυριακη 14/12 και 21/12 τι κανουμε? Μαλλον την διαδικασια αυτη?

Εχω δηλωμενο εναν ΔΕ 10-12 και παει να δουλεψει ΤΡ 12-14 , οταν βγαλω μισθοδοσια θα του υπολογισω και τισ 2 μερες?Πως θα αποδειξω οτι δεν πηγε να δουλεψει στο ωραριο του αρχικου πινακα ? θα πρεπει στις παρατηρησεις να γραφουμε εκθεση ιδεων?

Το πιο σωστο θα ηταν να υπηρχε ενα θεωρημενο βιβλιαρακι σε καθε μαγαζι αντι για τα κολωχαρτα που συμπληρωναμε και ολα θα ηταν μια χαρα , αλλά άλλο να σε πιασουν μια φορα άλλο να πρεπει να υπολογισεις ολο το μηνα το πραγματικο εργασιμο χρονο των υπαλληλων. 

Το πρσοτιμο ποσο ειναι 

 

εμπιπτει στην ενοτητα Β 

 

Μη καταθεση πινακα συμπληρωματικου  προσωπικου σε περιπτωση τροπ/σης , Σοβαροτητα ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...