Προς το περιεχόμενο
  • 0

Άδεια σε περίπτωση απόλυσης με προειδοποίηση


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

Μετά από μια αναζήτηση στα δημοσιευμένα θέματα θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε εάν όντως ότι έχω καταλάβει είναι σωστό.

Σε περίπτωση απόλυσης μισθωτού (4-6 χρόνια προϋπηρεσίας) κάνοντας την έγγραφη τρίμηνη προειδοποίηση σήμερα 18/3/2005 με ημερομηνία απόλυσης για παράδειγμα την 20/6/2005 και με δεδομένο ότι ο μισθωτός δικαιούται ολόκληρη την άδεια για το 2005 και ότι η εταιρεία πιθανότατα θα είναι ούτως η άλλως κλειστή για τον Ιούνιο του 2005, μπορώ να δώσω την άδεια (και το επίδομα) που δικαιούται ο μισθωτός στο τελευταίο διάστημα της εργασίας του (τις τελευταίες 22 εργάσιμες ημέρες μέχρι τις 20/6/2005) και κατόπιν να προχωρήσω στην απόλυση (χωρίς επιπλέον αποζημίωση αδείας υποθέτω);

Μπορεί ο εργαζόμενος να προβάλει κάποια αντίρρηση στη χορήγηση της αδείας;

...και ένα τελευταίο σχετικό με την προειδοποίηση καθώς δεν μπόρεσα να βρω κάποιο σχετικό υπόδειγμα :-):

Μου αρκεί να είναι μια αναγγελία με σφραγίδα και υπογραφή σε δύο αντίτυπα που θα ζητήσω να υπογράψει ο μισθωτός η υπάρχει επίσημη φόρμα; Μπορεί να φέρει κάποια αντίρρηση;

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η απάντηση στο πρώτο σας ερώτημα, είναι σαφώς και όχι. Εάν τον απολύατε τώρα χωρίς προειδοποίηση, θα τον αποζημιώνατε για τρείς μήνες, και θα πληρώνατε την άδεια και το επίδομα άδειας που δικαιούται μέχρι την ημέρα απόλυσης. Με το τρόπο που περιγράφετε θα πληρωθεί τους τρεις μήνες, επειδή θα προσφέρει εργασία, και συνεπώς θα διακαιούται και την αναλογία αδείας και επιδόματος για τους μήνες αυτούς. Ανεξάρτητα από το αν κατά το διάστημα αυτό η επιχείρηση λειτουργεί ή όχι.

Στο δεύτερο ερώτημά σας, η απάντηση είναι ότι, ναι μεν δεν υπάρχει "επίσημη" φόρμα, υπάρχει όμως υπόδειγμα του ΟΑΕΔ, το οποίο πιθανώς να βρείτε και στον κόμβο αυτό ή τον κόμβο του ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η απάντηση στο πρώτο σας ερώτημα, είναι σαφώς και όχι. Εάν τον απολύατε τώρα χωρίς προειδοποίηση, θα τον αποζημιώνατε για τρείς μήνες, και θα πληρώνατε την άδεια και το επίδομα άδειας που δικαιούται μέχρι την ημέρα απόλυσης. Με το τρόπο που περιγράφετε θα πληρωθεί τους τρεις μήνες, επειδή θα προσφέρει εργασία, και συνεπώς θα διακαιούται και την αναλογία αδείας και επιδόματος για τους μήνες αυτούς. Ανεξάρτητα από το αν κατά το διάστημα αυτό η επιχείρηση λειτουργεί ή όχι.

Στο δεύτερο ερώτημά σας, η απάντηση είναι ότι, ναι μεν δεν υπάρχει "επίσημη" φόρμα, υπάρχει όμως υπόδειγμα του ΟΑΕΔ, το οποίο πιθανώς να βρείτε και στον κόμβο αυτό ή τον κόμβο του ΟΑΕΔ.

Αγαπητέ LandS από όσα λίγα έχω αντιληφθεί ο συγκεκριμένος μισθωτός δεν δικαιούται αναλογία άδειας και επιδόματος για τους μήνες που δούλεψε μέσα στο 2005 αλλά ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ και το ΕΠΙΔΟΜΑ έστω και εάν έχει δουλέψει μια μέρα μέσα στο χρόνο

...είστε σίγουρος για την απάντηση που μου δίνετε ???

γιατί επίσης σύμφωνα με την απάντηση σας επειδή πρόκειται να απολυθεί κάποια στιγμή μέσα στο 2005, απαγορεύεται επίσης να πάρει άδεια μέχρι τότε!!! Εγώ ανάφερα ότι ούτως ή άλλως θα έπαιρνε την άδεια του (απολυόταν ή όχι) τον Μάιο-Ιούνιο του 2005. Μου λέτε εάν κατάλαβα ότι δεν μπορεί να πάρει άδεια...

Μπορείτε σας παρακαλώ να επιβεβαιώσετε.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσληψη εργαζόμενου στις 16/02/2017...Θέλω στις 03/08/2018 να του κοινοποιήσω απόλυση με προειδοποίηση ( στις 03/09/2018)....δεν έχει πάρει την ετήσια άδειά του οπότε στις 03/08/2018 μου υπογράφει την απόλυση με προειδοποίηση και έρχεται στις (μετά την άδεια) 04/09/2018 οπότε και γίνεται η οριστική απόλυση.

Στην Εργάνη καταθέτω εντός 4 ημερών από τις 03/08 την υπογραμμένη καταγγελία με προειδοποίηση (σαρωμένη)

Είναι σωστά αυτά; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 1/8/2018 στις 1:07 ΜΜ, solwn 1 είπε

Πρόσληψη εργαζόμενου στις 16/02/2017...Θέλω στις 03/08/2018 να του κοινοποιήσω απόλυση με προειδοποίηση ( στις 03/09/2018)....δεν έχει πάρει την ετήσια άδειά του οπότε στις 03/08/2018 μου υπογράφει την απόλυση με προειδοποίηση και έρχεται στις (μετά την άδεια) 04/09/2018 οπότε και γίνεται η οριστική απόλυση.

Στην Εργάνη καταθέτω εντός 4 ημερών από τις 03/08 την υπογραμμένη καταγγελία με προειδοποίηση (σαρωμένη)

Είναι σωστά αυτά; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο

 

Σωστά τα λές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση...θέλω να απολύσω κάποιον εργαζόμενο με προειδοποίηση...η ημερομηνία πρόσληψής του είναι πχ 10/12/2008 και η ημερομηνία προειδοποίησης της απόλυσης του είναι η 10/10/2018 ήτοι 9 χρόνια και 10 μήνες.....Μέχρι τα 10 έτη προυπηρεσία ο εργαζόμενος δικαιούται 3 μισθούς αποζημίωση στο ήμισυ(λόγω της προειδοποίησης). Εδώ προφανώς και παρά το γεγονός ότι η τελευταία ημέρα εργασίας του εν λόγω εργαζομένου θα είναι η 9/1/2019(3 μήνες μετά) δε θεωρείται ότι ξεπερνάει τα 10 έτη προυπηρεσίας αφού προειδοποιήθηκε στα 9 έτη και 10 μήνες, σωστά??? Φυσικά θα λάβει το επίδομα και την μη ληφθείσα άδεια του 2019 αφού θα γυρίσει ο χρόνος, αλλά σε ότι αφορά την αποζημίωση νομίζω πως το σκέφτομαι σωστά. Αν θέλει κάποιος συνάδελφος ας μου πεί τη γνώμη του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, v.kourtis είπε

ερώτηση...θέλω να απολύσω κάποιον εργαζόμενο με προειδοποίηση...η ημερομηνία πρόσληψής του είναι πχ 10/12/2008 και η ημερομηνία προειδοποίησης της απόλυσης του είναι η 10/10/2018 ήτοι 9 χρόνια και 10 μήνες.....Μέχρι τα 10 έτη προυπηρεσία ο εργαζόμενος δικαιούται 3 μισθούς αποζημίωση στο ήμισυ(λόγω της προειδοποίησης). Εδώ προφανώς και παρά το γεγονός ότι η τελευταία ημέρα εργασίας του εν λόγω εργαζομένου θα είναι η 9/1/2019(3 μήνες μετά) δε θεωρείται ότι ξεπερνάει τα 10 έτη προυπηρεσίας αφού προειδοποιήθηκε στα 9 έτη και 10 μήνες, σωστά??? Φυσικά θα λάβει το επίδομα και την μη ληφθείσα άδεια του 2019 αφού θα γυρίσει ο χρόνος, αλλά σε ότι αφορά την αποζημίωση νομίζω πως το σκέφτομαι σωστά. Αν θέλει κάποιος συνάδελφος ας μου πεί τη γνώμη του .

ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΆΠΟΨΗ.

ΓΕΝΙΚΆ ΈΧΕΙ ΠΆΝΩ ΑΠΌ 10 ΣΤΟΝ ΊΔΙΟ 

Ο ΜΙΣΘΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΗΖ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΛΑΝΒΑΝΕΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ 

Ν 4093/2012 ΑΡΘΡΟ 1 

ΤΣΈΚΑΡΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΊ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΆΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 55-94 ΕΤΩΝ ΚΤΛ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΆΠΟΨΗ.

ΓΕΝΙΚΆ ΈΧΕΙ ΠΆΝΩ ΑΠΌ 10 ΣΤΟΝ ΊΔΙΟ 

Ο ΜΙΣΘΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΗΖ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΛΑΝΒΑΝΕΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ 

Ν 4093/2012 ΑΡΘΡΟ 1 

ΤΣΈΚΑΡΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΊ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΆΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 55-94 ΕΤΩΝ ΚΤΛ .

 

Όχι δεν έχει σήμερα που μιλάμε δηλ. στις 10.10.2018 10 έτη στον ίδιο εργοδότη! Ούτε έχει δικαίωμα συνταξιοδότησης . Το βασικό ερώτημα είναι άλλο αλλά πιστεύω πως τα έτη προυπηρεσίας μετρούν μέχρι την ημέρα της προειδοποίησης! Απλά δεν μου έχει ξανατύχει και για αυτό ήθελα να το μοιραστώ στο φόρουμ εδώ μήπως το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

Όχι δεν έχει σήμερα που μιλάμε δηλ. στις 10.10.2018 10 έτη στον ίδιο εργοδότη! Ούτε έχει δικαίωμα συνταξιοδότησης . Το βασικό ερώτημα είναι άλλο αλλά πιστεύω πως τα έτη προυπηρεσίας μετρούν μέχρι την ημέρα της προειδοποίησης! Απλά δεν μου έχει ξανατύχει και για αυτό ήθελα να το μοιραστώ στο φόρουμ εδώ μήπως το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος.

Μα αυτό γράφω σαν προσωπική αποψη οτι επειδή την ημέρα της απόλυσης θα έχει πανω από 10ετη θα παρει 6 μηνιάτικα και οχι 5 αλλα με υπολογισμό το μηνιάτικο της προειδοποίησης. 

Καλο είναι να πάρεις και αλλη μια γνώμη. Και η προειδοποιση  δεν θέλει 4μηνες νωρίτερα. Τα νούμερα που γράφεις δεν βγαίνουν. Αλλα οκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, 125883623 είπε

Μα αυτό γράφω σαν προσωπική αποψη οτι επειδή την ημέρα της απόλυσης θα έχει πανω από 10ετη θα παρει 6 μηνιάτικα και οχι 5 αλλα με υπολογισμό το μηνιάτικο της προειδοποίησης. 

Καλο είναι να πάρεις και αλλη μια γνώμη. Και η προειδοποιση  δεν θέλει 4μηνες νωρίτερα. Τα νούμερα που γράφεις δεν βγαίνουν. Αλλα οκ .

Μαλλον ή δεν έχεις καταλάβει καλά ή εγώ δεν το ανέλυσα σωστά...Σήμερα που μιλάμε έχει προυπηρεσία στον ίδιο εργοδότη 9 έτη και 10 μήνες , οκ? Την προειδοποιώ από σήμερα άρα παίρνει τη μισή αποζημίωση....για ποιούς 5 και 6 μήνες ομιλείς??? 3 μηνιάτικα θα είναι η αποζημίωση ή 4(αν μετράει τελικά το πότε είναι η τελευταία ημέρα εργασίας της(καθώς μετά από 3 μήνες θα έχει εργαστεί στον ίδιο εργοδότη 10 έτη και 1 μήνα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, v.kourtis είπε

Μαλλον ή δεν έχεις καταλάβει καλά ή εγώ δεν το ανέλυσα σωστά...Σήμερα που μιλάμε έχει προυπηρεσία στον ίδιο εργοδότη 9 έτη και 10 μήνες , οκ? Την προειδοποιώ από σήμερα άρα παίρνει τη μισή αποζημίωση....για ποιούς 5 και 6 μήνες ομιλείς??? 3 μηνιάτικα θα είναι η αποζημίωση ή 4(αν μετράει τελικά το πότε είναι η τελευταία ημέρα εργασίας της(καθώς μετά από 3 μήνες θα έχει εργαστεί στον ίδιο εργοδότη 10 έτη και 1 μήνα)!

Καλημέρα εχω καταλάβει και θεωρώ 4 με υπολογισμό όμως το μηνιάτικο που παίρνει την ημέρα της προιδοποιησεις και οχι της ημέρας της αποχώρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Καλημέρα εχω καταλάβει και θεωρώ 4 με υπολογισμό όμως το μηνιάτικο που παίρνει την ημέρα της προιδοποιησεις και οχι της ημέρας της αποχώρησης. 

από που και ως πού 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάμε από την αρχή .όπως είπα εκφέρω προσωπική άποψη .αλλα ας δουμε ο νομος τι λεει 4093/2012 αρθρο 1

 Από την έναρξη ισχύος του παρόντος η παράγραφος 1 του άρθρου 3 του ν. 2112/1920, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:
«3. 1. Εργοδότης που παραμελεί την υποχρέωση προειδοποίησης για καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου ιδιωτικού υπαλλήλου οφείλει να καταβάλει στον απολυόμενο υπάλληλο αποζημίωση απόλυσης ως κατωτέρω, εκτός αν οφείλεται μεγαλύτερη αποζημίωση βάσει σύμβασης ή εθίμου ως εξής:
 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ
Χρόνος υπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη Ποσό αποζημίωσης
1 έτος συμπλ. έως 4 έτη 2 μηνών
4 έτη συμπλ. έως 6 έτη 3 μηνών
6 έτη συμπλ. έως 8 έτη 4 μηνών
8 έτη συμπλ. έως 10 έτη 5 μηνών
10 έτη συμπλ. 6 μηνών
11 έτη συμπλ. 7 μηνών
12 έτη συμπλ. 8 μηνών
13 έτη συμπλ. 9 μηνών
14 έτη συμπλ. 10 μηνών
15 έτη συμπλ. 11 μηνών
16 έτη συμπλ. και άνω 12 μηνών»
 

Ο υπολογισμός της ως άνω αποζημίωσης γίνεται με βάση τις τακτικές αποδοχές του τελευταίου μήνα υπό καθεστώς πλήρους απασχόλησης. Το δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 5 του ν. 3198/1955 (Α' 98) εξακολουθεί να ισχύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη συγκεκριμένη περίπτωση σου επαναλαμβάνω ότι δεν είναι 10 έτη συμπληρωμένα αφού έχουμε με την προειδοποίηση στα 9 έτη συμπληρωμένα  και 10 μήνες... συνολικά δηλ. 2,5 μηνιάτικα(5 μήνες / 2) συν 16,6666% προσαύξηση αποζημίωσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/10/2018 στις 5:03 ΜΜ, v.kourtis είπε

ερώτηση...θέλω να απολύσω κάποιον εργαζόμενο με προειδοποίηση...η ημερομηνία πρόσληψής του είναι πχ 10/12/2008 και η ημερομηνία προειδοποίησης της απόλυσης του είναι η 10/10/2018 ήτοι 9 χρόνια και 10 μήνες.....Μέχρι τα 10 έτη προυπηρεσία ο εργαζόμενος δικαιούται 3 μισθούς αποζημίωση στο ήμισυ(λόγω της προειδοποίησης). Εδώ προφανώς και παρά το γεγονός ότι η τελευταία ημέρα εργασίας του εν λόγω εργαζομένου θα είναι η 9/1/2019(3 μήνες μετά) δε θεωρείται ότι ξεπερνάει τα 10 έτη προυπηρεσίας αφού προειδοποιήθηκε στα 9 έτη και 10 μήνες, σωστά??? Φυσικά θα λάβει το επίδομα και την μη ληφθείσα άδεια του 2019 αφού θα γυρίσει ο χρόνος, αλλά σε ότι αφορά την αποζημίωση νομίζω πως το σκέφτομαι σωστά. Αν θέλει κάποιος συνάδελφος ας μου πεί τη γνώμη του .

Γράφεις η απόλυση θα ναι τρεις μήνες μετά . επόμενος ξεπερνά τα 10 ετη.δεν εχει να κανει με την ημερομηνία της προειδοποίησης αλλα με την ημερομηνία της απόλυσης. Τι να πω δεν τα ξερω και  πολλή καλά τα εργατικά. Καλο είναι να μιλήσει ο doctor η κάποιος άλλος συνάδελφος .αυτή είναι η γνώμη μου, με επιφύλαξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, 125883623 είπε

Γράφεις η απόλυση θα ναι τρεις μήνες μετά . επόμενος ξεπερνά τα 10 ετη.δεν εχει να κανει με την ημερομηνία της προειδοποίησης αλλα με την ημερομηνία της απόλυσης. Τι να πω δεν τα ξερω και  πολλή καλά τα εργατικά. Καλο είναι να μιλήσει ο doctor η κάποιος άλλος συνάδελφος .αυτή είναι η γνώμη μου, με επιφύλαξη. 

διάβασε εδώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 6/10/2018 στις 10:35 ΜΜ, v.kourtis είπε

Στη συγκεκριμένη περίπτωση σου επαναλαμβάνω ότι δεν είναι 10 έτη συμπληρωμένα αφού έχουμε με την προειδοποίηση στα 9 έτη συμπληρωμένα  και 10 μήνες... συνολικά δηλ. 2,5 μηνιάτικα(5 μήνες / 2) συν 16,6666% προσαύξηση αποζημίωσης!

Καλημέρα! Επιβεβαιώνω κι εγώ. Σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα, το ίδιο μου απάντησαν σε σχετική ερώτηση στην επιθεώρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, xbi είπε

Καλημέρα! Επιβεβαιώνω κι εγώ. Σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα, το ίδιο μου απάντησαν σε σχετική ερώτηση στην επιθεώρηση!

Καλημέρα. Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...