Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αναρρωτικη Αδεια για Επαπειλουμενη εγκυμοσυνη και εισφορες εργοδοτη


kostas tax accountant

Ερώτηση

Καλησπερα

Προσπαθησα να βγαλω ακρη διαβαζοντας τα αλλα θεματα αλλα ειλικρινα αλλου μπερδευτηκα αλλου οχι...οποτε ζηταω την βοηθεια σας.
Εργαζομενη ( απο το 2009 στον ιδιο εργοδοτη) με πληρη απασχοληση κατεθεσε αναρρωτικη αδεια απο 30/10/2014 με  29/11/2014 στο ΙΚΑ για να περασει απο επιτροπη λογω επιπλοκων εγκυμοσυνης  -  η οποια προφανως θα ανανεωνεται ως τον Φεβρουαριο περιπου οποτε και θα βγει σε αδεια Τοκετου - Λοχειας.

Εντος του μηνα θα γνωριζει αν θα εγκριθει και τι ποσο. Καθολο το προηγουμενο διαστημα δεν ειχε λαβει αλλη αναρρωτικη.  Ο χειρισμος οσον αφορα τις εισφορες  ( ας μην αναφερθουμε  στους μισθους  αρχικα)  που θα υπολογιστουν ποιος ειναι?  Της ''οφειλει'' 25 ημερες αναρρωτικη αρα και τις αντιστοιχες εισφορες? Η ΑΠΔ θα υποβληθει κανονικα? Απο την δευτερη αναρρωτικη επαπειλουμενης εγκυμοσυνης και μετα τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πρώτα θα δείτε πότε λήγει το τρέχον εργασιακό έτος.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά θα μπορούσατε να κάνετε το ερώτημα μέσα σε ένα υπάρχον θέμα (σίγουρα θα υπάρχει κάτι σχετικό). Το λέω γιατί πέσατε και πάνω στο χαμό του Ε9 που όλοι ανοίγουν νέο θέμα για να ρωτήσουν κάτι. Το φόρουμ πρέπει να παραμείνει ένα εύχρηστο εργαλείο. Τώρα (όχι με το δικό σας ερώτημα) "έχει γίνει ρόιδο". :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί τόσος πανικός ?

Οτι πεί το ΙΚΑ ,,

,όπως αναφέρει  και ο προηγούμενος συνάδελφος -για το εργασιακό ετος- θα δεις τι υπόλοιπο αδείας ασθενείας εχει

(δλδ μήπως εχει ασθενήσει ξανα .για να αφαιρέσεις τις ημέρες  )

ας πούμε όχι ,

αρα 25 εγκυμοσύνης - οχι ασθενείας-  απο 30/10/2014 εως  29/11/2014 (λεμε τώρα δες  εσυ τις ημέρες )

θα αφαιρέσεις την επιδότηση - των εργασίμων- που θα πάρει όταν στην φερει

..και αυτό είναι ..απο εκει και πέρα θα υπογράφεις τις ανάλογες Βεβαιώσεις του ΙΚΑ .

(άλλαξε ομάδα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:ph34r:  πολιτικες πεποιθησεις χωρα γυναικα γκομενα κτλ...αλλαζω...ομαδα ΠΟΤΕ! Χαχα..
Ευχαριστω και τους δυο που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε...
Λογω μη συχνης ενασχολησης μου με τα ασφαλιστικα ..εχω κενα, και γι αυτο αγχωνομαι. Πχ αυτο που με εχει προβληματισει ειναι οσον αφορα τις εισφορες και τον τροπο υπολογισμου τους. Θα πληρωσει ο εργοδοτης τον πρωτο μηνα αδεια ( αφου δεν εχει ξαναπαρει αναρρωτικη ) πχ ολες τις εισφορες (?) κι αν  ναι πανω σε ποιο μισθο? Τον κανονικο που θα επαιρνε ..αυτον που θα οφειλει οταν αφαιρεθει η επιδοτηση του ΙΚΑ ...κτλ κτλ?
Τον επομενο μηνα πχ 30/11-30/12 που θα παρει δευτερη αναρρωτικη σερι ο εργοδοτης δεν καταβαλει ΤΙΠΟΤΑ απο εισφορες? 
Και μιας και βρηκαμε και φτυαρι ασ θαψουμε 5-6 δεν λενε?  :rolleyes: ...μια τελευταια ερωτηση....το εργασιακο ετος σημαινει οτι αν πχ λιγο διαστημα αφου ο εργοδοτης πληρωσει τις 25 μερες που του αναλογουν στην αναρρωτικη της.....αυτο ( το εργασιακο ετος) αλλαξει.....αυτος οφειλει παλι απο την αρχη 25μερες αδεια? δεν θεωρειται μια ενιαια διαδικασια η εγκυμοσυνη?

 

Συγνωμη για την μακρυγορια.....

 

** Aλαφουζε ..πουλα!!! (χαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γυναίκα(σύζυγος του εργοδότη στην ατομική του επιχείρηση) προσλαμβάνεται ώς έγκυος τον ιουνιο του 2015 με πιθανή ημερομηνία τοκετού αρχές Νοεμβρίου 2015. Γνωρίζω ότι δεν συμπληρώνει τις απαιτούμενες ημέρες (200) για να πάρει την επιδότηση των 120 ημερών(κυοφορείας-λοχείας) αλλά είχα μιά απορία την οποία και εξέθεσα στο ΙΚΑ λαμβάνοντα απάντηση από ελεγκτή..συγκεκριμένα ρώτησα τον ελεγκτή σε περίπτωση που η γυναίκα σταματήσει να εργάζεται πχ ένα μήνα πριν τον αναμενόμενο τοκετό εχώ πώς θα δικαιολογήσω την απουσία της για να μην επιβαρυνθεί η επιχείρηση με ένσημα? η απάντηση του ήταν ότι αποδεικνύεται με μιά απλή βεβαίωση από τον θεραπων ιατρό της και ότι θα της βάλω 25 μερες ασθένεια στην μισθοδοσία του διαστήματος αυτού που δεν θα εργάζεται(προφανώς δεν καταλαβε οτι εχει προσληφθεί φέτος τον Ιούνιο άρα δεν δικαούται 25 αλλά 13) και για το μετέπειτα διάστημα αν τυχόν δεν εργαστεί πχ για αρκετούς μήνες θα πρέπει για να είναι καλυμμένη η επιχείρηση να προσκομίσουμε μία αίτηση στο ΙΚΑ για άδεια άνευ αποδοχών και να την πρωτοκολλήσουμε. Ισχύουν όλα αυτά ακριβώς όπως μου τα είπε ο ελεγκτής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων.
Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού, και οι υπόλοιπες 9 μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση που ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερη από την πιθανή ημερομηνία, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να συμπληρωθούν οι 17 εβδομάδες (Ε.Γ.Σ.Ε.Ε. 2000 - 2001, άρθρο 7).

 

----

 

Τις  17 εβδομαδες αδειας μητροτητας τις δικαιουνται ολες οι εργαζομενες μητερες(ακομη και οταν ειναι γυναικες του εργοδοτη) και τις παιρνουν υποχρεωτικα,ανεξαρτητα αν δικαιουνται προσθετες παροχες για τη γεννα απο το ΙΚΑ ή οχι.

Εφοσον δεν υπαρχει λογος να παει σε γιατρο του ικα αρκει η βεβαιωση του ιδιωτικου γιατρου και το πιστοποιητικο γεννησης τεκνου για να αποδειξεις στο ικα οτι γεννησε.

Αρα κατεθεσε τα στο ικα με μια γνωστοποιηση οπως σου ειπε ο ελεγκτης του ικα.

Και αν χρειαστει και παραπανω αδεια μετα την αδεια λοχειας για τη φροντιδα του παιδιου, καντους αλλη μια γνωστοποιηση για να μην κολλας ενσημα ενω δεν εργαζεται.

Οταν ξαναπιασει δουλεια,μια τριτη γνωστοποιηση και πιστευω πως εισαι καλυμμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων.

Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού, και οι υπόλοιπες 9 μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση που ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερη από την πιθανή ημερομηνία, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να συμπληρωθούν οι 17 εβδομάδες (Ε.Γ.Σ.Ε.Ε. 2000 - 2001, άρθρο 7).

 

----

 

Τις  17 εβδομαδες αδειας μητροτητας τις δικαιουνται ολες οι εργαζομενες μητερες(ακομη και οταν ειναι γυναικες του εργοδοτη) και τις παιρνουν υποχρεωτικα,ανεξαρτητα αν δικαιουνται προσθετες παροχες για τη γεννα απο το ΙΚΑ ή οχι.

Εφοσον δεν υπαρχει λογος να παει σε γιατρο του ικα αρκει η βεβαιωση του ιδιωτικου γιατρου και το πιστοποιητικο γεννησης τεκνου για να αποδειξεις στο ικα οτι γεννησε.

Αρα κατεθεσε τα στο ικα με μια γνωστοποιηση οπως σου ειπε ο ελεγκτης του ικα.

Και αν χρειαστει και παραπανω αδεια μετα την αδεια λοχειας για τη φροντιδα του παιδιου, καντους αλλη μια γνωστοποιηση για να μην κολλας ενσημα ενω δεν εργαζεται.

Οταν ξαναπιασει δουλεια,μια τριτη γνωστοποιηση και πιστευω πως εισαι καλυμμενος

εμένα η ελέγκτρια του ΙΚΑ δεν μου είπε κάτι τέτοιο για τις 120 μέρες πριν και μετά τη γέννα..διότι δεν θα υπάρχει χαρτί του ΙΚΑ . Μου είπε ότι δικαιούται τις 13 μέρες άδειας λόγω ασθενείας(08) και μετά τη γέννα και μέχρι να εργαστεί ξανά θα πρωτοκολλήσει αυτή την άδεια άνευ αποδοχών και μέχρι να ξαναεργαστεί θα είναι καλυμμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά η γυναίκα γέννησε στις 11/10 και μου έφερε μία βεβαίωση από τον ιδιώτη θεράπωντα ιατρό της με ημερομηνία 6/10/15 όπου αναγράφει για απουσία 2 μηνών από την εργασία της..Επειδή όμως το νεογέννητο είναι ανασφάλιστο καθοτι δεν μπορεί να πάρει ασφαλιστική ικανότητα ακόμη καθότι προσελήφθη στις 18/6/15 με πλήρη απασχόληση(ήτοι 12+25+25+25=87) και θα πρέπει να συμπληρώσει το 2015 50 ένσημα χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι 3 τελευταίοι μήνες, σκέφτομαι πώς θα πρέπει να συνεχίζω να την ασφαλίζω μέχρι να μπορεί να θεωρήσει το βιβλιάριο ασθενείας της. Άρα θα της βάλω μόνο 13 ημέρες ασθένεια μέσα στον Οκτώβριο και 12 μερες κανονική εργασία.Και μόλις περάσει ο Νοέμβριος και ο Δεκέμβριος από τις αρχές του 2016 με 25+25=50 ημέρες εργασία να πάω στο ΙΚΑ και να πρωτοκολλήσω την άδεια άνευ αποδοχών.Τί λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά η γυναίκα γέννησε στις 11/10 και μου έφερε μία βεβαίωση από τον ιδιώτη θεράπωντα ιατρό της με ημερομηνία 6/10/15 όπου αναγράφει για απουσία 2 μηνών από την εργασία της..Επειδή όμως το νεογέννητο είναι ανασφάλιστο καθοτι δεν μπορεί να πάρει ασφαλιστική ικανότητα ακόμη καθότι προσελήφθη στις 18/6/15 με πλήρη απασχόληση(ήτοι 12+25+25+25=87) και θα πρέπει να συμπληρώσει το 2015 50 ένσημα χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι 3 τελευταίοι μήνες, σκέφτομαι πώς θα πρέπει να συνεχίζω να την ασφαλίζω μέχρι να μπορεί να θεωρήσει το βιβλιάριο ασθενείας της. Άρα θα της βάλω μόνο 13 ημέρες ασθένεια μέσα στον Οκτώβριο και 12 μερες κανονική εργασία.Και μόλις περάσει ο Νοέμβριος και ο Δεκέμβριος από τις αρχές του 2016 με 25+25=50 ημέρες εργασία να πάω στο ΙΚΑ και να πρωτοκολλήσω την άδεια άνευ αποδοχών.Τί λέτε?

 

56 μέρες προ και 63 μέρες μετά τον τοκετό έχει άδεια κυοφορίας/λοχείας και δεν μπορείτε να την ασφαλίσετε. Το έτος για να δείτε τα 50 ένσημα στο ΙΚΑ το μετράνε από 1/3 μέχρι 28/2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λαθος το σκεφτεσαι, μια και κολας - δε κολας ενσημα, τα 50 εχουν ηδη κοληθει και οταν περασουν 3 μηνες αρχιζει η ασφαλιστικη ικανοτητα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

56 μέρες προ και 63 μέρες μετά τον τοκετό έχει άδεια κυοφορίας/λοχείας και δεν μπορείτε να την ασφαλίσετε. Το έτος για να δείτε τα 50 ένσημα στο ΙΚΑ το μετράνε από 1/3 μέχρι 28/2.

αφού δεν είχε τα 200 ένσημα που είναι προαπαιτούμενο για το ΙΚΑ για να λάβει την άδεια κυοφορείας και λοχείας. Και αν εσείς πάλι εννοείτε το να δώσει η επιχείρηση χωρίς χαρτί του ΙΚΑ αυτή την άδεια, αυτό πώς στοιχειοθετείται? αυτή η γυναίκα πχ γέννησε στις 11/10 ενώ η πιθανή ημερομηνία τοκετού ήταν η 11/11/15 άρα εγώ την ασφαλισα κανονικά μέχρι τις 30/9. Άρα πάπαλα οι 56 μέρες...είναι λίγο μπερδεμένο το πράγμα από τη στιγμή που δεν έχεις βεβαίωση του ΙΚΑ ως ασφαλισμένη. Εγώ τώρα θα πρέπει να της δώσω απλά τις 13 ημέρες άδεια ασθενείας μέσα στον Οκτώβριο και μετά αν δε θέλω να την ασφαλίσω ,θα καταθέσω άδεια ανευ αποδοχών στο ΙΚΑ για 1 έτος πχ.ώστε να μην πληρώσει ΙΚΑ η επιχείρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

56 μέρες προ και 63 μέρες μετά τον τοκετό έχει άδεια κυοφορίας/λοχείας και δεν μπορείτε να την ασφαλίσετε. Το έτος για να δείτε τα 50 ένσημα στο ΙΚΑ το μετράνε από 1/3 μέχρι 28/2.

άρα σήμερα που μιλάμε και με περασμένη και την ΑΠΔ του Σεπτέμβρη μπορεί να πάει στο ικα να βγάλει βιβλιάριο ασθενείας?(18/6 πρόσληψη με πλήρη απασχόληση πενθήμερο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφού δεν είχε τα 200 ένσημα που είναι προαπαιτούμενο για το ΙΚΑ για να λάβει την άδεια κυοφορείας και λοχείας. Και αν εσείς πάλι εννοείτε το να δώσει η επιχείρηση χωρίς χαρτί του ΙΚΑ αυτή την άδεια, αυτό πώς στοιχειοθετείται? αυτή η γυναίκα πχ γέννησε στις 11/10 ενώ η πιθανή ημερομηνία τοκετού ήταν η 11/11/15 άρα εγώ την ασφαλισα κανονικά μέχρι τις 30/9. Άρα πάπαλα οι 56 μέρες...είναι λίγο μπερδεμένο το πράγμα από τη στιγμή που δεν έχεις βεβαίωση του ΙΚΑ ως ασφαλισμένη. Εγώ τώρα θα πρέπει να της δώσω απλά τις 13 ημέρες άδεια ασθενείας μέσα στον Οκτώβριο και μετά αν δε θέλω να την ασφαλίσω ,θα καταθέσω άδεια ανευ αποδοχών στο ΙΚΑ για 1 έτος πχ.ώστε να μην πληρώσει ΙΚΑ η επιχείρηση..

 

Τι άδεια άνευ αποδοχών?

 

Άδεια μητρότητας θα πάρει.

Δεν θα πάρει όμως επιδόματα μητρότητας από το ΙΚΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι άδεια άνευ αποδοχών?

 

Άδεια μητρότητας θα πάρει.

Δεν θα πάρει όμως επιδόματα μητρότητας από το ΙΚΑ. 

μα πώς θα πάρει άδεια μητρότητας αν δεν σου δίνει χαρτί το ικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα πώς θα πάρει άδεια μητρότητας αν δεν σου δίνει χαρτί το ικα?

 

Τι σχέση έχει το ΙΚΑ με το αν θα δώσεις άδεια?

Η υποχρέωση σου να χορηγήσεις άδεια μητρότητας απορρέει από την ΕΓΣΣΕ του 1993.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι σχέση έχει το ΙΚΑ με το αν θα δώσεις άδεια?

Η υποχρέωση σου να χορηγήσεις άδεια μητρότητας απορρέει από την ΕΓΣΣΕ του 1993.

και δέχεται το ΙΚΑ να μην την ασφαλίσω για 120 μέρες απλά προσκομίζοντας σε ενδεχόμενο έλεγχο την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιου? δεν μου έχει ξανασυμβεί 15 χρόνια τώρα να γεννάει ελληνίδα μάνα και να μην έχει βιβλιάριο!!!!!!!!!!! και αν δεν πρόλαβα να της δώσω 56 μέρες άδεια κυοφορίας(της έδωσα μόνο 9 γιατί ο τοκετός αναμενόταν για 11/11 και τελικά έγινε 11/10) θα της τις μεταφέρω στην άδεια λοχείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά η γυναίκα γέννησε στις 11/10 και μου έφερε μία βεβαίωση από τον ιδιώτη θεράπωντα ιατρό της με ημερομηνία 6/10/15 όπου αναγράφει για απουσία 2 μηνών από την εργασία της..Επειδή όμως το νεογέννητο είναι ανασφάλιστο καθοτι δεν μπορεί να πάρει ασφαλιστική ικανότητα ακόμη καθότι προσελήφθη στις 18/6/15 με πλήρη απασχόληση(ήτοι 12+25+25+25=87) και θα πρέπει να συμπληρώσει το 2015 50 ένσημα χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι 3 τελευταίοι μήνες, σκέφτομαι πώς θα πρέπει να συνεχίζω να την ασφαλίζω μέχρι να μπορεί να θεωρήσει το βιβλιάριο ασθενείας της. Άρα θα της βάλω μόνο 13 ημέρες ασθένεια μέσα στον Οκτώβριο και 12 μερες κανονική εργασία.Και μόλις περάσει ο Νοέμβριος και ο Δεκέμβριος από τις αρχές του 2016 με 25+25=50 ημέρες εργασία να πάω στο ΙΚΑ και να πρωτοκολλήσω την άδεια άνευ αποδοχών.Τί λέτε?

Καλο μεσημερι

Θα πω και εγω την δικη μου αποψη πανω στο θεμα για καποια βασικα πραγματα που ισως σου διαφευγουν.

1)Κατ αρχας και εσυ,οταν ξερεις ή βλεπεις  οτι μια γυναικα εργαζομενη ειναι εγγυος και μαλιστα σε προχωρημενο σταδιο,  την ρωτας ποτε προκειται να γεννησει  και οταν σου πει  τον Νοεβριο εσυ χονδρικα 2 μηνες πριν για να εισαι καλλυμενος επειδη ειναι συζυγος εργοδοτη και τον παιρνουν και λιγο...αναλαφρα,εχεις τον νουσου και αρχιζεις και της ζητας να μην ξεχασει  σου φερει την πιθανη ημερομηνια τοκετου την οποια παιρνει απο τον γιατρο της και αυτη την βεβαιωση ,παει και την επικυρωνει στο ΙΚΑ και μετα   την φερνει και στην επιχειρηση οποια και αν ειναι αυτη.

2)Εσυ βασει χαρτι γιατρου το οποιο υποτιθεται επρεπε να ειχες απο Σεπτεβριο με πιθανη ημερομηνια τοκετου 11/11 ΑΣΧΕΤΩΣ  ποτε τελικα γεννησε, εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτε αλλο ,απο το να την βαλεις σε αδεια τοκετου απο 22/9 και να παραμεινει απουσα ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ για 119 ΣΥΝΟΛΙΚΑ μερες απο 22/9 και μετα,

Τα μονα ενσημα που εσυ μπορεις να της βαλεις  βασει προυπηρεσιας αν δεν ειχε αλλη ασθενεια απο την προσληψη της εως 22/9 ειναι  15 μερες ήτοι απο 22/9-6/10 και μετα απο αυτο , τιποτε αλλο απλα αναμενεις την επιστροφη της σε 119 μερες και τοτε αν αρχισει να εργαζεται, την ασφαλιζεις αναλογα.ολα τα υπολοιπα ειναι παρανομα και με τιποτα δεν μπορουν να γινουν τωρα ειδικα σε περιπτωση εγγυου.

το εαν δεν εχει τις 200 μερες να παρει τα αναλογα επιδοματα απο το ΙΚΑ, αυτο  ειναι<<αλλου Παππα...Ευαγγελια>>και πλεον δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.<οτι γεγονε,γεγονε> εαν εχεις στηλει την ΑΠΔ τοτε ..τι να σου πω  πρεπει να την διορθωσεις αναλογα.

Επιπροσθετως.Το παιδι  δεν μπορει να το ασφαλησει ο Πατερας? γιτι υποχρεωτικα να το ασφαλησει η Μητερα?

Γιατι σου φαινεται περιεργο που βλεπεις Μαννα ανασφαληστη? πως να ασφαλιστει μονη της ,χωρις ενσημα ?εδω η μιση Ελλαδα ανασφαλιστη ειναι αφου δεν δουλευει πλεον κανεις  και παλι ο ανδρας της δεν την ασφαλιζε?

Αυτα  και παλι καλο μεσημερι-απογευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλο μεσημερι

Θα πω και εγω την δικη μου αποψη πανω στο θεμα για καποια βασικα πραγματα που ισως σου διαφευγουν.

1)Κατ αρχας και εσυ,οταν ξερεις ή βλεπεις  οτι μια γυναικα εργαζομενη ειναι εγγυος και μαλιστα σε προχωρημενο σταδιο,  την ρωτας ποτε προκειται να γεννησει  και οταν σου πει  τον Νοεβριο εσυ χονδρικα 2 μηνες πριν για να εισαι καλλυμενος επειδη ειναι συζυγος εργοδοτη και τον παιρνουν και λιγο...αναλαφρα,εχεις τον νουσου και αρχιζεις και της ζητας να μην ξεχασει  σου φερει την πιθανη ημερομηνια τοκετου την οποια παιρνει απο τον γιατρο της και αυτη την βεβαιωση ,παει και την επικυρωνει στο ΙΚΑ και μετα   την φερνει και στην επιχειρηση οποια και αν ειναι αυτη.

2)Εσυ βασει χαρτι γιατρου το οποιο υποτιθεται επρεπε να ειχες απο Σεπτεβριο με πιθανη ημερομηνια τοκετου 11/11 ΑΣΧΕΤΩΣ  ποτε τελικα γεννησε, εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτε αλλο ,απο το να την βαλεις σε αδεια τοκετου απο 22/9 και να παραμεινει απουσα ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ για 119 ΣΥΝΟΛΙΚΑ μερες απο 22/9 και μετα,

Τα μονα ενσημα που εσυ μπορεις να της βαλεις  βασει προυπηρεσιας αν δεν ειχε αλλη ασθενεια απο την προσληψη της εως 22/9 ειναι  15 μερες ήτοι απο 22/9-6/10 και μετα απο αυτο , τιποτε αλλο απλα αναμενεις την επιστροφη της σε 119 μερες και τοτε αν αρχισει να εργαζεται, την ασφαλιζεις αναλογα.ολα τα υπολοιπα ειναι παρανομα και με τιποτα δεν μπορουν να γινουν τωρα ειδικα σε περιπτωση εγγυου.

το εαν δεν εχει τις 200 μερες να παρει τα αναλογα επιδοματα απο το ΙΚΑ, αυτο  ειναι<<αλλου Παππα...Ευαγγελια>>και πλεον δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.<οτι γεγονε,γεγονε> εαν εχεις στηλει την ΑΠΔ τοτε ..τι να σου πω  πρεπει να την διορθωσεις αναλογα.

Επιπροσθετως.Το παιδι  δεν μπορει να το ασφαλησει ο Πατερας? γιτι υποχρεωτικα να το ασφαλησει η Μητερα?

Γιατι σου φαινεται περιεργο που βλεπεις Μαννα ανασφαληστη? πως να ασφαλιστει μονη της ,χωρις ενσημα ?εδω η μιση Ελλαδα ανασφαλιστη ειναι αφου δεν δουλευει πλεον κανεις  και παλι ο ανδρας της δεν την ασφαλιζε?

Αυτα  και παλι καλο μεσημερι-απογευμα.

κατ'αρχήν τα περισσότερο από αυτά αυτά που μου λές τα γνωρίζω. Δυστυχώς όμως είναι ανασφάλιστος και ο πατέρας(χρέη σε ΟΑΕΕ μή ρυθμισμένα) εξ'ού και αναφέρθηκα μόνο στη μητέρα. Εγώ έστειλα την ΑΠΔ κανονικά του Σεπτεμβρίου με 25 ημέρες(κακώς ώς φαίνεται) αλλά πιστεύω ότι μπορώ να συμπληρώσω τις υπολειπόμενες 8-9 μέρες(22/9-30/9) στην άδεια λοχείας ώστε να συμπληρωθούν οι πολυπόθητες 119 ημέρες(για να μην κάνω συμπληρωματική ΑΠΔ),μπορώ έτσι δεν είναι? Τώρα σε ότι αφορά για την ανασφάλιστη Ελλάδα συμφωνώ ότι πλέον είναι η μισή χώρα, αλλά σε μένα πρώτη φορά συνέβη αυτό. Παντα η κυοφορούσα γυναίκα ,μου έφερνε από το ΙΚΑ την βεβαίωση με το επίδομα και τις 119 μέρες άδεια και τελείωνε εκεί το θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατ'αρχήν τα περισσότερο από αυτά αυτά που μου λές τα γνωρίζω. Δυστυχώς όμως είναι ανασφάλιστος και ο πατέρας(χρέη σε ΟΑΕΕ μή ρυθμισμένα) εξ'ού και αναφέρθηκα μόνο στη μητέρα. Εγώ έστειλα την ΑΠΔ κανονικά του Σεπτεμβρίου με 25 ημέρες(κακώς ώς φαίνεται) αλλά πιστεύω ότι μπορώ να συμπληρώσω τις υπολειπόμενες 8-9 μέρες(22/9-30/9) στην άδεια λοχείας ώστε να συμπληρωθούν οι πολυπόθητες 119 ημέρες(για να μην κάνω συμπληρωματική ΑΠΔ),μπορώ έτσι δεν είναι? Τώρα σε ότι αφορά για την ανασφάλιστη Ελλάδα συμφωνώ ότι πλέον είναι η μισή χώρα, αλλά σε μένα πρώτη φορά συνέβη αυτό. Παντα η κυοφορούσα γυναίκα ,μου έφερνε από το ΙΚΑ την βεβαίωση με το επίδομα και τις 119 μέρες άδεια και τελείωνε εκεί το θέμα..

Οσο για την περιθαλψη...στο side  του οαεε  μεταξυ αλλων  λεει:

...............

β) πρόσβαση στο σύστημα νοσηλευτικής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης (ΚΥΑ Αριθ. Υ4α/ΓΠ/48985/3 Ιουνίου 2014): ασφαλισμένοι που έχουν απωλέσει την ασφαλιστική τους ικανότητα λόγω οφειλών στα οικεία Ασφαλιστικά Ταμεία, είναι δικαιούχοι δωρεάν νοσοκομειακής περίθαλψης (πολυήμερης και βραχείας) σε κρατικό Νοσοκομείο.

γ) πρόσβαση στο σύστημα φαρμακευτικής περίθαλψης (ΚΥΑ Αριθ.Γ.Π./Οικ.56432/28 Ιουνίου 2014):παροχή δωρεάν φαρμακευτικής φροντίδας για όσους απώλεσαν την ασφαλιστική ικανότητα λόγω οφειλών στα Ταμεία και για τα εξαρτημένα μέλη της οικογένειάς τους. 

 

Την  ΑΠΔ αν ημουν εγω,  θα την εφιαχνα σωστα ειδικα τωρα εφοσον δεν εχει ληξει η προθεσμια του Σεπτεβριου( παει εως 2/11)  υποβαλλε συμπληρωματικη και φτιαχτα  σωστα χωρις προστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα πώς θα πάρει άδεια μητρότητας αν δεν σου δίνει χαρτί το ικα?

 

 

Δηλαδή αν δεν έχεις 200 ένσημα στα τελευταία δύο έτη προ του τοκετού και δεν δικαιούσαι από το ΙΚΑ επίδομα κυοφορίας-λοχείας, γεννάς και την επόμενη μέρα πας για δουλειά; 

 

http://www.den.gr/Post/4/788/el/Dikaiomata-egkuon-kai-tekouson-gunaikon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσο για την περιθαλψη...στο side  του οαεε  μεταξυ αλλων  λεει:

...............

β) πρόσβαση στο σύστημα νοσηλευτικής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης (ΚΥΑ Αριθ. Υ4α/ΓΠ/48985/3 Ιουνίου 2014): ασφαλισμένοι που έχουν απωλέσει την ασφαλιστική τους ικανότητα λόγω οφειλών στα οικεία Ασφαλιστικά Ταμεία, είναι δικαιούχοι δωρεάν νοσοκομειακής περίθαλψης (πολυήμερης και βραχείας) σε κρατικό Νοσοκομείο.

γ) πρόσβαση στο σύστημα φαρμακευτικής περίθαλψης (ΚΥΑ Αριθ.Γ.Π./Οικ.56432/28 Ιουνίου 2014):παροχή δωρεάν φαρμακευτικής φροντίδας για όσους απώλεσαν την ασφαλιστική ικανότητα λόγω οφειλών στα Ταμεία και για τα εξαρτημένα μέλη της οικογένειάς τους. 

 

Την  ΑΠΔ αν ημουν εγω,  θα την εφιαχνα σωστα ειδικα τωρα εφοσον δεν εχει ληξει η προθεσμια του Σεπτεβριου( παει εως 2/11)  υποβαλλε συμπληρωματικη και φτιαχτα  σωστα χωρις προστιμο.

Οκ ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά υπέβαλα δελτίο μεταβολής ασφάλισης στο ΙΚΑ του εργοδότη και διόρθωσα την ΑΠΔ Σεπτεμβρίου αφού πρώτα πήρα την απορριπτική απόφαση για το επίδομα κυοφορείας-λοχείας από το ΙΚΑ της ασφαλισμένης. Στο δελτίο μεταβολής ασφάλισης έκανα αφαιρετική εγγραφή αυτή που ήταν λάθος και εν συνεχεία προσέθεσα την σωστή εγγραφή με 08 κωδικό από 16/9 ώς 30/9(διότι δικαιούτο 13 ημέρες άδεια ασθενείας λόγω πρόσληψης της μέσα στο 2015). Άρα από την 1/10 μέχρι να συμπληρωθούν οι 119 ημέρες δεν την ασφαλίζω καθόλου και μετά από αυτό το διάστημα αναλόγως θα πράξω έπειτα από συμφωνία εργοδότη-εργαζομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά υπέβαλα δελτίο μεταβολής ασφάλισης στο ΙΚΑ του εργοδότη και διόρθωσα την ΑΠΔ Σεπτεμβρίου αφού πρώτα πήρα την απορριπτική απόφαση για το επίδομα κυοφορείας-λοχείας από το ΙΚΑ της ασφαλισμένης. Στο δελτίο μεταβολής ασφάλισης έκανα αφαιρετική εγγραφή αυτή που ήταν λάθος και εν συνεχεία προσέθεσα την σωστή εγγραφή με 08 κωδικό από 16/9 ώς 30/9(διότι δικαιούτο 13 ημέρες άδεια ασθενείας λόγω πρόσληψης της μέσα στο 2015). Άρα από την 1/10 μέχρι να συμπληρωθούν οι 119 ημέρες δεν την ασφαλίζω καθόλου και μετά από αυτό το διάστημα αναλόγως θα πράξω έπειτα από συμφωνία εργοδότη-εργαζομένου.

σωστά τα λέω σε ότι αφορά το πρώτο σκέλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 17/11/2014 at 11:53 ΜΜ, Saga1 said:

..απο εκει και πέρα θα υπογράφεις τις ανάλογες Βεβαιώσεις του ΙΚΑ 

Ο εργοδότης πρέπει να διαφυλάσσει οπωσδήποτε κάποια έγγραφα από την περίοδο της μακροχρόνιας απουσίας, με διαδοχικές αναρρωτικές άδειες, της εγκύου(όπως φωτοτυπία της βεβαίωσης του ΙΚΑ που της υπογράφει ανά τακτά χρονικά διαστήματα ή αντίγραφο της απόφασης του ΙΚΑ για χορήγηση επιδόματος ασθενείας);             

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!  Τι ισχύει για τις εργαζόμενες που έχουν ανανεώσιμες συμβάσεις ορισμένου χρόνου;  Μπορεί να λήξει η σύμβαση και να μην ανανεωθεί ποτέ παρόλο που είναι έγκυες; δικαιούται άδεια λοχίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...