Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
EmNorth

Ε9 ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

Question

Καλημερα,θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται στη περιπτωση α) που εχω ενα ακινητο στο οποιο θελω να του μεταβαλω τα τετραγωνικα σε κυριους και βοηθητικους χωρους?το ακινητο αυτο εχει κατασκευαστει το 1988 αλλα δηλωθηκε στο Ε9 με τετραγωνικα περισσοτερα απο τα πραγματικα.β)δεν εχει δηλωθει η παραχη ρευματος στο Ε9 αλλα μονο στο Ε1.Θα πρεπει να κανω τροποιητικες για τα ετη 2010-2013?Θα υπαρξει προστημο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Σε ευχαριστω πολυ!Αν σε λιγα χρονια θελει να το μεταβιβασει στα παιδια του,αναγκαστικα θα πρεπει να γινουν οι αλλαγες μονο στο 2010 ή οι αλλαγες θα γινουν στο 2014?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εαν  δεν σκοπευετε να το μεταβιβασετε   προτεινω , μονο     στο  1/1/2014

 

αν θελετε πιο πισω   ,  μονο για το 2010   θα εχετε προστιμο

Σε ευχαριστω πολυ!Αν σε λιγα χρονια θελει να το μεταβιβασει στα παιδια του,αναγκαστικα θα πρεπει να γινουν οι αλλαγες μονο στο 2010 ή οι αλλαγες  θα πρεπει να γινουν στο 2014?Και για την παροχη ηλεκτρικου ρευματος?μονο στο 2014?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

o  συμβ / φος σμερα ζηταει   πιστ/κα για  2010    11    12      13

 

απο  1/1/2015  θα ζηταει    2011     12    13     14

 

αφου   για  2011   12   13   14    δεν εχεις κανενα προστιμο ,  μαλλον ,  καλυτερα  να γινουν ολα  σωστα

 

και θα εισαι ετοιμος -σωστος αν γινει μεταβιβαση   ,  απο  1/1/2015

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

o  συμβ / φος σμερα ζηταει   πιστ/κα για  2010    11    12      13

 

απο  1/1/2015  θα ζηταει    2011     12    13     14

 

αφου   για  2011   12   13   14    δεν εχεις κανενα προστιμο ,  μαλλον ,  καλυτερα  να γινουν ολα  σωστα

 

και θα εισαι ετοιμος -σωστος αν γινει μεταβιβαση   ,  απο  1/1/2015

Σε ευχαριστω πολυ, συναδελφε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

o  συμβ / φος σμερα ζηταει   πιστ/κα για  2010    11    12      13

 

απο  1/1/2015  θα ζηταει    2011     12    13     14

 

αφου   για  2011   12   13   14    δεν εχεις κανενα προστιμο ,  μαλλον ,  καλυτερα  να γινουν ολα  σωστα

 

και θα εισαι ετοιμος -σωστος αν γινει μεταβιβαση   ,  απο  1/1/2015

Μια μικρή παρατήρηση:

Και του χρόνου ο συμβολαιογράφος θα ζητάει πιστοποιητικά για 2010-2014. Είναι 5ετία (βλ. άρθρο 54Α ν4174/2013).

Ειδικά για το 2014 ζητάνε μόνο 2010-2013 (βλ. ΠΟΛ 1279/2013).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μια μικρή παρατήρηση:

Και του χρόνου ο συμβολαιογράφος θα ζητάει πιστοποιητικά για 2010-2014. Είναι 5ετία (βλ. άρθρο 54Α ν4174/2013).

Ειδικά για το 2014 ζητάνε μόνο 2010-2013 (βλ. ΠΟΛ 1279/2013).

 

ευχαριστω για την  αμεση  διορθωση 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σε περιπτωση κενου αν δεν εχει συμπληρωθει ο αριθμος παροχης στο ε2

δεν υπολογιζει εκπτωση 25% στον ενφια

τροποποιητικο ε2 ως προς τον αριθμο παροχης εχει προστιμο ?

κατεχει καποιος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σε περιπτωση κενου αν δεν εχει συμπληρωθει ο αριθμος παροχης στο ε2

δεν υπολογιζει εκπτωση             20     %                στον ενφια

τροποποιητικο ε2 ως προς τον αριθμο παροχης εχει προστιμο ?

κατεχει καποιος?

 

κατα τη  γνωμη μου  μπορει να  βαλει   το   100ρικο  και  αν θελει   ο εφορος  το μειωνει  ως  40ε

 

 

ΠΟΛ 11813. Σε περίπτωση εκπρόθεσμης  υποβολής τροποποιητικών δη λώσεων από τις οποίες δεν πρ οκύπτει φορολογική υποχρέωση (μηδενικές ή πιστωτικές) ή τροποποιητικών δηλώσεων πληροφοριακού χαρακτήρα, ισχύει η παράγρ. 19 του άρθρου 66 το υ ν. 4174/2013 βάσει της οποίας επιβάλλονται τα πρόστιμα του άρθρου 4 παράγρ. 1 εδάφιο 1 του ν. 2523/1997 με τον περιορισμό το καταβλητέο σε κάθε περίπτωση ποσό να μην ξεπερν ά τα 100 ευρώ.

 

 

η  αλλη αποψη    - με βαση  αλλη πολ  -   λεει   οτι   ,  αφου δεν  αλλαζει  η  εκκαθαριση- η φορολογητεα υλη -

δεν θα υπαρχει προστιμο 

 

συντομα θα το μαθουμε   ,   κοντα σιμα τα  γιαννενα     

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

κατα τη  γνωμη μου  μπορει να  βαλει   το   100ρικο  και  αν θελει   ο εφορος  το μειωνει  ως  40ε

 

 

ΠΟΛ 11813. Σε περίπτωση εκπρόθεσμης  υποβολής τροποποιητικών δη λώσεων από τις οποίες δεν πρ οκύπτει φορολογική υποχρέωση (μηδενικές ή πιστωτικές) ή τροποποιητικών δηλώσεων πληροφοριακού χαρακτήρα, ισχύει η παράγρ. 19 του άρθρου 66 το υ ν. 4174/2013 βάσει της οποίας επιβάλλονται τα πρόστιμα του άρθρου 4 παράγρ. 1 εδάφιο 1 του ν. 2523/1997 με τον περιορισμό το καταβλητέο σε κάθε περίπτωση ποσό να μην ξεπερν ά τα 100 ευρώ.

 

 

η  αλλη αποψη    - με βαση  αλλη πολ  -   λεει   οτι   ,  αφου δεν  αλλαζει  η  εκκαθαριση- η φορολογητεα υλη -

δεν θα υπαρχει προστιμο 

 

συντομα θα το μαθουμε   ,   κοντα σιμα τα  γιαννενα     

Το λέει και η ίδια ΠΟΛ 1181/2014 απλά σε παραπέμπει στην άλλη:

 

...........

4. Υπενθυμίζουμε ότι με την ερμηνευτική εγκύκλιο του ν. 2523/1997ΠΟΛ.1317/2.12.1997, είχε διευκρινισθεί ότι εφόσον ο φορολογούμενος υποβάλλει εκπρόθεσμη τροποποιητική δήλωση φορολογίας εισοδήματος για να δηλώσει κάποιο στοιχείο με την παράλειψη του οποίου, δεν παρέβη κάποια φορολογική διάταξη, δεν επιβάλλεται πρόστιμο.

 

Καλημέρα G.E.S.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 " ... δεν παρέβη κάποια φορολογική διάταξη    " 

 

   με βαση ,  τη  φορ/κη διαταξη  ,  ειχαμε υποχρεωση   η   οχι      να δωσουμε την πληροφορια  του  "  κ ε ν ο υ  "       ??

 

     αν    ναι ,       νατη  ,  η παραλειψη  ,   πληρ/κου χαρακτηρα  

 

μακαρι να μην  ειναι    ετσι 

 

 

καλημερα   LAMMERGEIER

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×