Προς το περιεχόμενο
  • 0

Άνοιξαν οι διοθρώσεις για το Ε9 και Ενφια


broster

Ερώτηση

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα αναγκαστούν (δηλαδή μαντέψτε ποιοι ....)να κάνουν σχεδόν ΟΛΟι διορθώσεις .....

 

 

 

 

post-1679-0-47204100-1415955901_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα.Το πρόστιμο των 100,00 ευρώ για εκπρόθεσμη υποβολή Ε9 2014 πότε πληρώνεται?Θα φανεί στην προσωπ. πληροφόρηση και αν ναι σε πόσες ημέρες?Ευχαριστώ πολύ.

θα φανεί κάποιαααααααααααα στιγμή..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για καμιά παράταση έστω και ολιγοήμερη άκουσε κάνεις ?

Πήρα την παρακάτω απάντηση σε χθεσινό ερώτημά μου για το πρόβλημα που προέκυψε.

 

 

Σχετικά με το ερώτημα σας, το τεχνικό πρόβλημα που προέκυψε αποκαταστάθηκε άμεσα. Η καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής είναι η 31/3/2015.

Πάντα στη διάθεσή σας

Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων

Γ.Γ.Δ.Ε. – Υπουργείου Οικονομικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 στο συμβολαιο πωλησης  διαμ/τος  υπαρχει  μεσα και  αποθηκη

 

στο ε9  2015 ειχε  την αποθηκη σε αλλη γραμμη   αφου αυτη ειχε χιλιοστα επι οικ/δου

 

-ΝΟΕ/ 2014   ειχε κανει τη συσταση  οριζ.  -

 

αρα εχουμε δυο  ΑΤΑΚ

 

το ερωτημα ειναι  αν θα εχει   1    η   2      100 ρικα  προστιμο  ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΥ  αφου   περασαν οι  30  ημερες 

 

διοτι  εγινε η πωληση τον  ΙΑΝ/ 2015  

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 στο συμβολαιο πωλησης  διαμ/τος  υπαρχει  μεσα και  αποθηκη

 

στο ε9  2015 ειχε  την αποθηκη σε αλλη γραμμη   αφου αυτη ειχε χιλιοστα επι οικ/δου

 

-ΝΟΕ/ 2014   ειχε κανει τη συσταση  οριζ.  -

 

αρα εχουμε δυο  ΑΤΑΚ

 

το ερωτημα ειναι  αν θα εχει   1    η   2      100 ρικα  προστιμο  ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΥ  αφου   περασαν οι  30  ημερες 

 

διοτι  εγινε η πωληση τον  ΙΑΝ/ 2015  

 

ευχαριστω

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22989

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωστα  , καλημερα

 

 μηπως  ειναι πρωταπριλιατικο  -  πλαστο  - εικονικο      ????????????             :)

 

ευχαριστω

 

???  :unsure:  ????

 

θα δείξει...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το δικαίωμά του (το taxheaven) για πρωταπριλιάτικο το εξάντλησε με το έντυπο Κ1.. :) διαφορετικά μαύρο φίδι.. :P

 

απ ότι φαίνεται η παράταση του Ε9 θα ισχύσει..

 

καλησπέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ηθελα να ρωτησω κατι και περιμενω μια επιβεβαιωση για υποβολη ε9.

Θανατος απριλιος 2014.  Υποβολη ε9 2015 εως 31/3/2015 με τα εξ αδιαιρετου ποσα ;

Δημοσιευση διαθηκης 1/2/2015 (ειναι χειρογραφη και δεν υπαρχουν ολα τα δεδομενα των σωστων τ.μ.).Υποβολη  Ε9 2016 εως 1/3/2015;

Αποδοχη κληρονομιας 26/3/2015 (οπου διορθονονται μεσα και ολα τα δεδομενα των ακινητων π.χ. τ.μ. κτλ). Υποβολη Ε9 2016 εως 26/4/2015 ;

Εχω καπου λαθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το δικαίωμά του (το taxheaven) για πρωταπριλιάτικο το εξάντλησε με το έντυπο Κ1.. :) διαφορετικά μαύρο φίδι.. :P

 

απ ότι φαίνεται η παράταση του Ε9 θα ισχύσει..

 

καλησπέρα..

 

Κι αν ισχύει το Κ1 ?????  :P  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ηθελα να ρωτησω κατι και περιμενω μια επιβεβαιωση για υποβολη ε9.

Θανατος απριλιος 2014.  Υποβολη ε9 2015 εως 31/3/2015 με τα εξ αδιαιρετου ποσα ;           ποσοστά και τα σωστά τμ

Δημοσιευση διαθηκης 1/2/2015 (ειναι χειρογραφη και δεν υπαρχουν ολα τα δεδομενα των σωστων τ.μ.).Υποβολη  Ε9 2016 εως 1/3/2015;        με τα διορθωμένα και τέλος.

 

 

Αποδοχη κληρονομιας 26/3/2015 (οπου διορθονονται μεσα και ολα τα δεδομενα των ακινητων π.χ. τ.μ. κτλ). Υποβολη Ε9 2016 εως 26/4/2015 ;

Εχω καπου λαθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Θα ηθελα να ρωτησω κατι και περιμενω μια επιβεβαιωση για υποβολη ε9.

Θανατος απριλιος 2014.  Υποβολη ε9 2015 εως 31/3/2015 με τα εξ αδιαιρετου ποσα ;           ποσοστά και τα σωστά τμ

Δημοσιευση διαθηκης 1/2/2015 (ειναι χειρογραφη και δεν υπαρχουν ολα τα δεδομενα των σωστων τ.μ.).Υποβολη  Ε9 2016 εως 1/3/2015;        με τα διορθωμένα και τέλος.

 

 

Αποδοχη κληρονομιας 26/3/2015 (οπου διορθονονται μεσα και ολα τα δεδομενα των ακινητων π.χ. τ.μ. κτλ). Υποβολη Ε9 2016 εως 26/4/2015 ;

Εχω καπου λαθος ;

 

Αρα λες συναδελφε οτι στα ε9 του θανατου και της διαθηκης θα πρεπει εγω να αναζητησω τα σωστα τ.μ. απο παλιους τιτλους , υποθηκοφυλακειο  και οτι αλλο χαρτι εχει ο φορολογουμενος. Και γιατι να μην τα παρω τα δεδομενα απο την αποδοχη και να τελειωνω ;  Αλλοστε η αποδοχη δεν ειναι αυτη που θεωρηται τιτλος κτισης του ακινητoυ και οχι η διαθηκη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα λες συναδελφε οτι στα ε9 του θανατου και της διαθηκης θα πρεπει εγω να αναζητησω τα σωστα τ.μ. απο παλιους τιτλους , υποθηκοφυλακειο  και οτι αλλο χαρτι εχει ο φορολογουμενος. Και γιατι να μην τα παρω τα δεδομενα απο την αποδοχη και να τελειωνω ;  Αλλοστε η αποδοχη δεν ειναι αυτη που θεωρηται τιτλος κτισης του ακινητoυ και οχι η διαθηκη ;

 

Αυτό λέω, η γυναίκα  :rolleyes: αφού έχεις τα σωστά από την αποδοχή γιατί να γράψεις τα λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό λέω, η γυναίκα  :rolleyes: αφού έχεις τα σωστά από την αποδοχή γιατί να γράψεις τα λάθος?

η αποδοχη ηρθε στα χερια μου σημερα που ηδη εληξε η προθεσμια υποβολης (ασχετως που τα πηγαν ολα για ιουνιο , τωρα που  το διαβαζω).Αναφερομαι στις περιπτωσεις που οι ημερομηνιες τηρουνται.Αρα στην περιπτωση μου εχω την εντυπωση πως πρεπει να στειλω τρια ε9 και οχι δυο.Αυτη ειναι η απορια μου , διοτι με τις τοσες αλλαγες οσοι δεν χαζεψαμε ακομη , σημαινει οτι ημαστε καπως καλα, αγαπητη συνεδελφησα μου ,που κοντεψα να σε αλλαξω και φυλο . :rolleyes: Περιμενω αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η αποδοχη ηρθε στα χερια μου σημερα που ηδη εληξε η προθεσμια υποβολης (ασχετως που τα πηγαν ολα για ιουνιο , τωρα που  το διαβαζω).Αναφερομαι στις περιπτωσεις που οι ημερομηνιες τηρουνται.Αρα στην περιπτωση μου εχω την εντυπωση πως πρεπει να στειλω τρια ε9 και οχι δυο.Αυτη ειναι η απορια μου , διοτι με τις τοσες αλλαγες οσοι δεν χαζεψαμε ακομη , σημαινει οτι ημαστε καπως καλα, αγαπητη συνεδελφησα μου ,που κοντεψα να σε αλλαξω και φυλο . :rolleyes: Περιμενω αποψεις.

Θα ηθελα να ρωτησω κατι και περιμενω μια επιβεβαιωση για υποβολη ε9.

Θανατος απριλιος 2014.  Υποβολη ε9 2015 εως 31/3/2015 με τα εξ αδιαιρετου ποσα ;

Δημοσιευση διαθηκης 1/2/2015 (ειναι χειρογραφη και δεν υπαρχουν ολα τα δεδομενα των σωστων τ.μ.).Υποβολη  Ε9 2016 εως 1/3/2015;

Αποδοχη κληρονομιας 26/3/2015 (οπου διορθονονται μεσα και ολα τα δεδομενα των ακινητων π.χ. τ.μ. κτλ). Υποβολη Ε9 2016 εως 26/4/2015 ;

Εχω καπου λαθος ;

 

Σε κάθε περίπτωση τα τμ πρέπει να είναι τα σωστά, αλλιώς  έχεις προβλήματα με τα πιστοποιητικά ενφια, που σε υποχρεώνουν σε διορθώσεις.

Η γνώμη μου είναι οτι, τα ε9 που πρέπει να κατατεθούν είναι δύο, και όταν υπάρχει λάθος γίνονται τροποποιητικές εμπρόθεσμες η εκπρόθεσμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωστα  , καλημερα

 

 μηπως  ειναι πρωταπριλιατικο  -  πλαστο  - εικονικο      ????????????             :)

 

ευχαριστω

 

???  :unsure:  ????

 

θα δείξει...  :)

 

το δικαίωμά του (το taxheaven) για πρωταπριλιάτικο το εξάντλησε με το έντυπο Κ1.. :) διαφορετικά μαύρο φίδι.. :P

 

απ ότι φαίνεται η παράταση του Ε9 θα ισχύσει..

 

καλησπέρα..

 

Κι αν ισχύει το Κ1 ?????  :P  :P

 

Δυστυχώς αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι, διαψεύστηκαν οι όποιες προσδοκίες μας για μη πρωταπριλιάτικο αστείο.

Πολύ λυπάμαι... :(

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/News/news_0173.html

http://www.publicrevenue.gr/kpi/public/blog/attach/files/rss/dt_1-4-2015_paratE9.pdf

 

Καλό μήνα σε όλους. :)

 

Μη ψαρώνετε βρεεεεεεεε

:P

 

Υ.Γ.

Με το Ε2 και τις φήμες που το ακολουθούν να δούμε τι θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι, διαψεύστηκαν οι όποιες προσδοκίες μας για μη πρωταπριλιάτικο αστείο.

Πολύ λυπάμαι... :(

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/News/news_0173.html

http://www.publicrevenue.gr/kpi/public/blog/attach/files/rss/dt_1-4-2015_paratE9.pdf

 

Καλό μήνα σε όλους. :)

 

Μη ψαρώνετε βρεεεεεεεε

:P

 

Υ.Γ.

Με το Ε2 και τις φήμες που το ακολουθούν να δούμε τι θα γίνει...

 

Φαίνεται πως γιόρταζαν χθες, εκεί στο υπουργείο ....

 

Δεν εξηγείται αλλιώς τόση καλοσύνη...

 

Η 1 Απρίλη μάλλον είναι η μέρα τους....  :huh:   Του χρόνου θα τους στείλω  τούρτα. :)

 

Καλημέρα και καλό μήνα και σε σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε κάθε περίπτωση τα τμ πρέπει να είναι τα σωστά, αλλιώς  έχεις προβλήματα με τα πιστοποιητικά ενφια, που σε υποχρεώνουν σε διορθώσεις.


Η γνώμη μου είναι οτι, τα ε9 που πρέπει να κατατεθούν είναι δύο, και όταν υπάρχει λάθος γίνονται τροποποιητικές εμπρόθεσμες η εκπρόθεσμες.


 


 


ok ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Σε κάθε περίπτωση τα τμ πρέπει να είναι τα σωστά, αλλιώς  έχεις προβλήματα με τα πιστοποιητικά ενφια, που σε υποχρεώνουν σε διορθώσεις.

Η γνώμη μου είναι οτι, τα ε9 που πρέπει να κατατεθούν είναι δύο, και όταν υπάρχει λάθος γίνονται τροποποιητικές εμπρόθεσμες η εκπρόθεσμες.

 

 

ok ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ.

 

 

Πάντως υπάρχει κι αυτό εάν σε βολεύει:

 

ΠΟΛ.1015/14.1.2015

 

αποφασίζουμε:

 

1. Το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 8 του άρθρου 1 της ΠΟΛ.1004/2.1.2015 αντικαθίσταται ως εξής:

 

«Αν οικόπεδο ή γήπεδο ή κτίσμα έχει αναγραφεί στις δηλώσεις στοιχείων ακινήτων για όλα ή κάποια από τα έτη με επιφάνεια μεγαλύτερη του τίτλου του ή, αν δεν υπάρχει τίτλος, με επιφάνεια μεγαλύτερη της πραγματικής του κατάστασης, δεν απαιτείται, για τη λήψη πιστοποιητικού ΕΝ.Φ.Ι.Α., τροποποίηση των δηλώσεων των αντίστοιχων ετών και ως εκ τούτου, στο πιστοποιητικό ΕΝ.Φ.Ι.Α., το ακίνητο περιγράφεται σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στις οικείες δηλώσεις.»

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Φορολογούμενη θέλει να μεταβιβάσει οικόπεδο με ακίνητο στην Κύθνο εντός οικισμού.Στο Ε9 του 2010 ήταν σημειωμένο το ''Χ'' στην πρόσοψη, ενώ στα έτη 2011-2014 δεν είναι σημειωμένο.Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχουν γραμμένοι γύρω δρόμοι.Πρέπει να γίνουν διορθώσεις στα Ε9 2011-2014 και να σημειωθεί η πρόσοψη ή δεν παίζει ρόλο αφού δεν υπάρχουν γύρω δρόμοι?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Φορολογούμενη θέλει να μεταβιβάσει οικόπεδο με ακίνητο στην Κύθνο εντός οικισμού.Στο Ε9 του 2010 ήταν σημειωμένο το ''Χ'' στην πρόσοψη, ενώ στα έτη 2011-2014 δεν είναι σημειωμένο.Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχουν γραμμένοι γύρω δρόμοι.Πρέπει να γίνουν διορθώσεις στα Ε9 2011-2014 και να σημειωθεί η πρόσοψη ή δεν παίζει ρόλο αφού δεν υπάρχουν γύρω δρόμοι?Ευχαριστώ πολύ.

αν έχει πρόσοψη-εις προφανώς και πρέπει να διορθωθούν ,αλλά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να συνεννοηθείς με τη συμβ/φο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια υπενθύμιση..από τη στιγμή που έχουμε 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες (5ος όροφος διαμέρισμα και 6ος όροφος δώμα) οι οποίες επικοινωνούν με εσωτερική κλίμακα, το σωστό είναι να αποτυπωθεί σε μία γραμμή ώς 6ος όροφος σαν μεζονέττα,έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν έχει πρόσοψη-εις προφανώς και πρέπει να διορθωθούν ,αλλά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να συνεννοηθείς με τη συμβ/φο

Η συμβολαιογράφος λέει ότι πρέπει να γίνουν διορθώσεις. Εντωμεταξύ έχει εκδοθεί πιστοποιητικό Ενφια και τώρα κόλλησε η πώληση σε αυτό. Τα πρόστιμα είναι 100 ευρώ το έτος? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...