Προς το περιεχόμενο
  • 0

Άνοιξαν οι διοθρώσεις για το Ε9 και Ενφια


broster

Ερώτηση

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα αναγκαστούν (δηλαδή μαντέψτε ποιοι ....)να κάνουν σχεδόν ΟΛΟι διορθώσεις .....

 

 

 

 

post-1679-0-47204100-1415955901_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κι αν ο θάνατος ήταν 25/9/14 ; Η προθεσμία έληξε στις 25/2/15 ;    γι αυτούς επειδή έχει δοθεί η  παράταση  τους καλύπτει  το 31/03/15. 

 

 

Αν πρέπει να ζητάμε συγγνώμη για τις δημοσιεύσεις μας   νομίζω έγινα κουραστική   :) αν και θεωρώ ότι η συζήτηση μπορεί να μας ξεμπλοκάρει.

 

Όλοι το κουράσαμε το θέμα συναδέλφισσα. Όχι μόνο εσείς...

 

4. Όσοι είχαν μεταβολές στα ακίνητά τους από 01/01/2014 έως 31/12/2014 μέχρι πότε μπορούν να τις δηλώσουν εμπρόθεσμα;

Για να είναι εμπρόθεσμη η δήλωση στοιχείων ακινήτων Ε9 έτους 2015, θα πρέπει να υποβληθεί έως 31/03/2015.

 

Δηλαδή μας λένε ότι δόθηκε παράταση για κάποιες μεταβολές του 2014 και όχι για αυτές που πηγαίνουν αργότερα. Και γιατί δεν το αναφέρουν με σαφήνεια όπως για το 2015 ;

 

5. Ποια φυσικά ή νομικά πρόσωπα έχουν υποχρέωση υποβολής δήλωσης στοιχείων ακινήτων (Ε9) έτους 2016 (διαρκούς ενημέρωσης);

Κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που από την 01/01/2015 και μετά έχει μεταβολές στην περιουσιακή του κατάσταση, υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων εντός τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της μεταβολής αυτής, πλην της κληρονομιάς, για την οποία ο κληρονόμος υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων εντός τριάντα ημερών (30) από τη λήξη της προθεσμίας για αποποίηση της κληρονομιάς.

Οι μεταβολές που πραγματοποιούνται από 01/01/2015 και μετά, δεν δηλώνονται πλέον από τους φορολογούμενους το επόμενο έτος από το έτος μεταβολής, αλλά άμεσα στο τρέχον έτος. Με αυτό τον τρόπο, μέσω της υποβολής Ε9 θα υπάρχει διαρκής ενημέρωση της περιουσιακής κατάστασης με τις μεταβολές που έχουν επέλθει.

 

Για να ασχολούμαστε θα μου πείτε και με αυτή την μακακία... Δεν έχουμε βλέπετε, πιο σοβαρά πράγματα! @#%#@$^%$#&$%&$%^$& :angry:

 

Προσωπικά δεν θα το ρισκάρω. Αν κάποιος με ρωτήσει μέχρι τέλος του μήνα, θα του πω προθεσμία έως 31/3. Μετά, ούτως η άλλως, θα το αποδείξει η πράξη...

Τέλος, πιστεύω ότι όπως είναι στημένη η εφαρμογή και αν δεν αλλάξει, δεν μπορεί να "χαρακτηρίσει" όλες τις περιπτώσεις σαν εμπρόθεσμες ή εκπρόθεσμες. Θα δείξει...

 

Καλημέρα καλή δύναμη.

 

Υ.Γ.

 

Bertrand-Russell-001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θάνατος συζύγου τον Δεκέμβριο του 2014. 

Προθεσμία υποβολής του Ε9 για τις μεταβολές του 2014 στις 31/3/2015 (κατ' άλλους τον Μάιο του 2015).

Η σύζυγος δεν έχει δικούς της κωδικούς στο taxis. Πρέπει να βγάλει πριν την υποβολή του Ε9;

Επίσης χρειάζεται να δηλωθεί πρώτα ο θάνατος στο μητρώο και μετά να υποβληθεί Ε9 από τους κληρονόμους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θάνατος συζύγου τον Δεκέμβριο του 2014. 

Προθεσμία υποβολής του Ε9 για τις μεταβολές του 2014 στις 31/3/2015 (κατ' άλλους τον Μάιο του 2015).

Η σύζυγος δεν έχει δικούς της κωδικούς στο taxis. Πρέπει να βγάλει πριν την υποβολή του Ε9; Πώς αλλιώς? Εννοείται πως μετά το θάνατο και αν δεν τον έχουμε δηλώσει ακόμα στο μητρώο, δεν χρησιμοποιούμε τους κωδικούς του θανόντα ούτε καν για το Ε9 της συζύγου.

Επίσης χρειάζεται να δηλωθεί πρώτα ο θάνατος στο μητρώο και μετά να υποβληθεί Ε9 από τους κληρονόμους; Ανεξάρτητό το ένα από το άλλο.

 

Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό με τις 30 ημέρες προθεσμία ισχύει για μεταβολές από 01/01/2015 και μετά. Ήταν αρχικά για μεταβολές από 01/01/2014 και μετά, όμως άλλαξε με τον 4316/2014.

Δείτε το άρθρο 6 του 4223 όπως ισχύει.

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οποιαδήποτε μεταβολή εντός του 2014, δηλώνεται έως 31/03.

 

Για παράδειγμα σε περίπτωση θανάτου την 31/12/2014, η προθεσμία για τους εξ αδιαθέτου είναι 31/03/2015.

Σε περίπτωση θανάτου την 01/01/2015, η προθεσμία για τους εξ αδιαθέτου είναι 31/05/2015 (σε τετράμηνη προθεσμία αποποίησης).

Όπως τα λέει ο κ. Μπάμπης παραπάνω δηλαδή.

 

 

Καλημέρα σε όλους

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα του ε9 τηλ 2103375878 και με τη δου επέμειναν ότι η προθεσμία είναι  ανάλογα  με το πότε είναι ο θάνατος.

 

Αν ο θάνατος είναι τον Δεκέμβριο του 2014 ισχύει  αυτό,  τέσσερις συν ένας για τους κατοίκους εσωτερικού

 

Ζητώ συγγνώμη για τις πολλές αναρτήσεις στο θέμα.

 

 

Εννοείται ότι δεν είναι κακό να διαφωνούμε. :)

Ίσα ίσα.

Θεωρώ ότι μέσα από την επιχειρηματολογώντας διαφωνία, μπορεί κάποιος να φτάσει σε πιο ασφαλείς απαντήσεις. :rolleyes:

Τώρα όσον αφορά την άποψή σας, την σέβομαι απολύτως αλλά στην περίπτωση αυτή θα ήθελα να αναφέρω, ότι υπάρχουν περιπτώσεις που η προθεσμία υποβολής της δήλωσης έληξε χτες, θα λήξει σήμερα ή αύριο κλπ, δηλαδή, μετά το άνοιγμα της εφαρμογής της ΓΓΠΣ και πάντως, πριν την 31/3/2015.

Αυτό θα είχε σαν συνέπεια, την μη έγκαιρη ανταπόκριση στην υποχρέωση πολλών φορολογούμενων που δεν θα το γνώριζαν.

Όχι βέβαια ότι και οι άλλοι για τους οποίους η προθεσμία λήγει 31/3 ή εντός μηνός από την μεταβολή για το 2015 το ξέρουν αλλά, λέμε...

 

Καλημέρα και καλή δύναμη. :)

 

Υ.Γ.

Βέβαια, θεωρώ επίσης, ότι υπάρχουν πολλά και πολύ σοβαρότερα θέματα που χρίζουν ασφαλών απαντήσεων από ετούτο.

 

Υ.Γ.2

Δεν σας πρόλαβα χτες. Ευχαριστώ πολύ. Την επόμενη φορά που θα πιω τσιπουράκι (σήμερα δηλαδή :lol:), θα πιω και ένα στην υγειά σας. :)

 

Επαναφέρω το θέμα για να ενημερώσω, πως ύστερα από γραπτό μου ερώτημα στο τμήμα κεφαλαίου του υπουργείου οικονομικών στις 4/3/2015, με πήραν σήμερα τηλέφωνο (καθώς η γραπτή απάντηση αργεί πολύ και το θέμα επείγει) και μου απάντησαν πως η προθεσμία των 30 ημερών από την αποποίηση κληρονομιάς ισχύει κανονικά για τους θανάτους στον Νοέμβριο και Δεκέμβριο του 2014. Η παράταση που δόθηκε για 31/3/2015 είναι για τις υποχρεώσεις που έληξαν πριν από αυτή την ημερομηνία. Πιο συγκεκριμένα, η υπάλληλος είπε πως δεν μπορεί μια παράταση να μειώνει την προθεσμία που ορίζει ο νόμος.

 

Μια συγγνώμη κι από μένα που τραβήχτηκε το θέμα από τα μαλλιά...

 

Την καλησπέρα μου σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχουμε καταγραφη συνομιλιας... μαρτυρα σε ανοικτη ακροαση... εστω κατι που να μας το τεκμηριωνει :P 

 

 

υ.γ. γιατι αναφερεις την λεξη μαλλια επιτηδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχουμε καταγραφη συνομιλιας... μαρτυρα σε ανοικτη ακροαση... εστω κατι που να μας το τεκμηριωνει :P

 

Ομολογώ πως όχι!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Και ακριβώς γι' αυτό το λόγο, θα ακολουθήσω τη συμβουλή του κ.Μπάμπη και θα ολοκληρώσω όλες τις μεταβολές που έχω στα χέρια μου μέχρι 31/3. Φύλαγε τα ρούχα σου, να 'χεις τα μισά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε αγροτεμάχιο εκτός από την μονοκατοικία με τον βοηθητικό της χώρο υπάρχει και ένα ανεξάρτητο υπόστεγο γκαράζ από τσιμεντόλιθους σκεπασμένο με ελενίτ. αυτό θα περαστεί προστιθέμενο στον βοηθητικό χώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε αγροτεμάχιο εκτός από την μονοκατοικία με τον βοηθητικό της χώρο υπάρχει και ένα ανεξάρτητο υπόστεγο γκαράζ από τσιμεντόλιθους σκεπασμένο με ελενίτ. αυτό θα περαστεί προστιθέμενο στον βοηθητικό χώρο?

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ακίνητο όπου δεν υπάρχει σύσταση και αναφέρεται στη δήλωση φόρου κληρονομιάς(κληρονομιαίο ακίνητο) δώμα 11μ2 το οποίο είναι η κλίμακα μεταξύ 1ου και 2ου ορόφου όπως μου είπε η κληρονόμος, μπαίνει στο Ε9 στους βοηθητικούς ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ακίνητο όπου δεν υπάρχει σύσταση και αναφέρεται στη δήλωση φόρου κληρονομιάς(κληρονομιαίο ακίνητο) δώμα 11μ2 το οποίο είναι η κλίμακα μεταξύ 1ου και 2ου ορόφου όπως μου είπε η κληρονόμος, μπαίνει στο Ε9 στους βοηθητικούς ή όχι?

εγώ διαβάζοντας την 1237/14 αντιλαμβάνομαι ότι ανάλογα με την άδεια προστίθεται είτε στους κύριους είτε στους βοηθητικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίσης κάποιος έκλεισε στο εξοχικό του σπίτι την βεράντα του με μιά κατασκευή και η τακτοποίηση του μηχανικού την αναφέρει χαρακτηριστικά ώς ημιυπαίθριο αυθαιρετο χώρο, ο οποίος μου είπε ότι δεν πρέπει να προσμετρηθεί στους κύριους ή βοηθητικούς χώρους. Όταν τον ρώτησα από πού προκύπτει αυτό , μου είπε ότι αυτο ισχύει από ότι έχει ακούσει από άλλους λογιστές στην περιοχή του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΑΝΕ ΜΕΙΝΑΜΕ ΜΕ ΤΟ Ε-9 ΣΤΟ ΧΕΡΙ....

ΛΕΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΟΥΛΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ...ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΛΑ ΜΠΑΧΑΛΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι σημαίνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ προθεσμία ΕΩΣ 31-3, από πότε οι προθεσμίες λήγουν την προηγούμενη ημέρα? ΤΡΕΛΟΙ ή χχχχχ είναι ?

 

Δηλαδή το ΦΠΑ π.χ. έκλεισε και αυτό που έχει προθεσμία την 31/3/15????

 

Μαθητευόμενοι μάγοι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό με της 27 φεβρουαρίου και όχι 28 μου στοίχησε 200 ευρώ τώρα με το 30 και οχι 31 Μαρτίου όπως μάλλον το εννόησαν άντε να δούμε τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...