Προς το περιεχόμενο

είμαι λογίστρια και γεννάω τον δεκεμβριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

το θέμα το οποίο αποφάσισα να ξεκινήσω ίσως για τους περισσότερους να είναι αδιάφορο , αλλά για εμένα πολύ σημαντικό.

Η ερώτηση μου είναι μια.

 

Γεννάω τον Δεκέμβριο και στο γραφείο είμαι μόνη χωρίς υπάλληλο , διότι είμαι καινούρια στο επάγγελμα και καλά καλά δεν βγάζω τα έξοδα του μήνα μου. Πραγματικά τρέχω και δεν φτάνω να βγάλω όλες τις υποχρεώσεις για τέλος του έτους πριν γεννήσω.

Η απορία μου είναι η εξής εάν κάτι συμβεί και δεν μπορώ να δουλέψω για κάποιο διάστημα, αφήνοντας κάποιες υποχρεώσεις πίσω , με καλύπτει ο νόμος ή όχι??

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν με το καλό το νέο μέλος. Κατά δεύτερον χωρίς να θέλω να χαλάσω το κλίμα μόνο με το θάνατο του λογιστή παίρνουν παράταση οι υποχρεώσεις κατά 10 μέρες..οπότε δεν είσαι καλυμμένη.Βρες έναν συνάδερφο να σε εξυπηρετήσει καλύτερα,δεν είναι καιρός για πρόστιμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σου ημέρα Μαρία!

 

καταρχάς με το καλό να υποδεχθείς το βλασταράκι σου! Αυτό είναι το σημαντικό.

Όσο για την ερώτηση σου δεν νομίζω πως μπορεί νομικά να καλύπτεσαι λόγω κυοφορίας ή ασθένειας σαν ελεύθερη επαγγεματίας.

Εγώ προσωπικά ,εάν ποτέ χρειαστείς βοήθεια , πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω όσο μπορώ , μιας και είμαι κι εγώ νέα μανούλα και καταλαβαίνω το άγχος σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη σου μέρα και με το καλό να δεχθεις το παιδακι σου.

οπως σου εχουν αναφερει δεν καλυπτει κάτι ο νομος , ισως θα επρεπε να σκεφτεις μία ασφαλεια αστικής ευθηνης για το γραφειο και σε δευτερη φάση αν μπορείς να δουλέψεις μεσω internet απο το σπιτι ή οπουδηποτε αλλου χρειαστεί θα σε βοηθουσε .Ευχομαι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεις τίποτα απο τα παραπάνω αλλά και στο καλό σεναριο σίγουρα δεν θα μπορείς να είσαι στο γραφειο οπως πριν ( εγω γεννούσα περίοδο φορολογικών δηλωσεων ) οπότε θα πρέπει να φροντισεις απο πριν το πως θα δουλευείς. Δυστυχώς το επαγγελμα μας δεν μας δινει κανένα  περιθωριο ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τους ενημερώσεις όλους ότι τον καιρό εκείνο ΠΡΙΝ κάνουν οτιδήποτε, που καλά θα κάνουν να κάτσουν στα αυγά τους, να σε ρωτήσουν. Πρώτα απόλα ο άνθρωπος και το βλασταράκι σου και τίποτε άλλο. Καλή λευτεριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις απαντήσεις σας.

 

Τελικά η μόνη λύση είναι να δουλεύω από το σπίτι, το πρώτο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η φοβερή νομοθεσία στην Ελλάδα δεν έχει καμμία πρόβλεψη για την επαγγελματία μάνα που γεννάει, παρά μόνο για την υπάλληλο που παίρωει εξάμηνο+ αδεια.

Το μονο που προβλέπει είναι αν θυμάμαι η μείωση για 6 μήνες του ΟΑΕΕ στο μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα έτος είναι η έκπτωση του ΟΑΕΕ και κανένα 900αρι για την γεννα.

Με το καλό να έρθει ο/η διάδοχος και μακριά από το επάγγελμά μας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να υποδεχθείς το αγγελούδι σου! Οσο για τη δουλειά το καλύτερο ειναι να ζητήσεις την συνεργασία-βοήθεια συναδέλφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

το θέμα το οποίο αποφάσισα να ξεκινήσω ίσως για τους περισσότερους να είναι αδιάφορο , αλλά για εμένα πολύ σημαντικό.

Η ερώτηση μου είναι μια.

 

Γεννάω τον Δεκέμβριο και στο γραφείο είμαι μόνη χωρίς υπάλληλο , διότι είμαι καινούρια στο επάγγελμα και καλά καλά δεν βγάζω τα έξοδα του μήνα μου. Πραγματικά τρέχω και δεν φτάνω να βγάλω όλες τις υποχρεώσεις για τέλος του έτους πριν γεννήσω.

Η απορία μου είναι η εξής εάν κάτι συμβεί και δεν μπορώ να δουλέψω για κάποιο διάστημα, αφήνοντας κάποιες υποχρεώσεις πίσω , με καλύπτει ο νόμος ή όχι??

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

Ευχαριστώ !

 

Nομικά δεν καλύπτεσαι  , επιπλέον λίγοι θα σε καταλάβουν και θα σου δώσουν δίκαιο. Δυστυχως αυτή είναι η κατάσταση. Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να δεις πως θα μπορέσεις να συνεργασθείς με κάποιον (κάποια) συνάδελφο . Είναι μια λύση που περπατάει ,αρκεί να υπάρχουν σχέσεις εμπιστοσύνης.

Εύχομαι τα καλύτερα γαι εσένα και την οικογένειά σου. Με το καλό να έρθει το νέο μέλος της οικογένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου.θα σου πω τι εκανα εγω περυσι τετοιο καιρο που ημουν στη θεση σου. κααρχην εβαλα το συζυγο να με βοηθαει λιγο με το γραφειο του εμαθα 5 βασικα πραγματα που μπορει να χρειαζοταν,ειχα ενημερωσει ολους τους πελατες να με παιρνουν τηλ.για οτι χρειαστουν,ψιλοδουλειες τις εκανα απο το σπιτι και στις 10 με 15 μερες μετα τη γεννα επεστρεψα στη δουλεια τουλαχιστον τα πρωινα,και αφου σαραντησα οταν δεν μπορουσα να αφησω τι μικρη πουθενα την επαιρνα και αυτη μαζι στο γραφειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου.θα σου πω τι εκανα εγω περυσι τετοιο καιρο που ημουν στη θεση σου. κααρχην εβαλα το συζυγο να με βοηθαει λιγο με το γραφειο του εμαθα 5 βασικα πραγματα που μπορει να χρειαζοταν,ειχα ενημερωσει ολους τους πελατες να με παιρνουν τηλ.για οτι χρειαστουν,ψιλοδουλειες τις εκανα απο το σπιτι και στις 10 με 15 μερες μετα τη γεννα επεστρεψα στη δουλεια τουλαχιστον τα πρωινα,και αφου σαραντησα οταν δεν μπορουσα να αφησω τι μικρη πουθενα την επαιρνα και αυτη μαζι στο γραφειο.

Τέλεια λύση και πολύ ανθρώπινη......

Εννοείται πως το λέω ειρωνικά για την φύση του επαγγέλματός μας. Κι εμένα η σύζυγος περιμένει το δεύτερο (βασικά μαζί το περιμένουμε....χαχαχα) και σκέφτομαι ότι όλα θα πέσουν επάνω μου και κοντεύω να τρελαθώ. Εμείς δεν έχουμε το δικαίωμα να είμαστε άνθρωποι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το καλό σου εύχομαι.

Εχω ενα κοριτσάκι 2 ετών και πέρασα και γω τα ίδια

Δυστυχώς εγώ είχα κάνει τη νύχτα μέρα για να μπορέσω να αφήσω  όσο το δυνατό λιγότερες εκκρεμότητες.

Και επειδή το ελληνικό κράτος πάνω από όλα ΔΕΝ είναι με το μέρος της λεχώνας , ο άνδρας μου δεν πήρε ούτε το 9μηνο που θα μπορούσε να πάρει γιατί εγω ήμουν ελευθερος επαγγελματίας και άρα μπορούσα εύκολα να πάω την επομένη της γέννας για δουλειά .!!!!!!!!!!

Θα ελεγα ψαξτο και αυτό .....πολλοί έχουν κινηθεί και δικαστικά και έχουν δικαιωθεί!

Τώρα προσπάθησε να τακτοποιήσεις τα άμεσα -επείγοντα και όλα θα γίνουν .

 

υγ: το τεβε σου μειώνει τις εισφορές για 1 χρόνο .Τα 900 ευρω που κάποιος συνάδελφος ανέφερε δεν υπάρχουν!!!Υποτίθεται ότι τα ιδιωτικά κυρίως μαιευτήρια έχουν ειδικές τιμές με τον εοπυυ και για αυτό το λόγο δεν παίρνουμε τίποτα άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το καλό σου εύχομαι.

Εχω ενα κοριτσάκι 2 ετών και πέρασα και γω τα ίδια

Δυστυχώς εγώ είχα κάνει τη νύχτα μέρα για να μπορέσω να αφήσω  όσο το δυνατό λιγότερες εκκρεμότητες.

Και επειδή το ελληνικό κράτος πάνω από όλα ΔΕΝ είναι με το μέρος της λεχώνας ,  ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΑΝ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το καλό σου εύχομαι.

Εχω ενα κοριτσάκι 2 ετών και πέρασα και γω τα ίδια

Δυστυχώς εγώ είχα κάνει τη νύχτα μέρα για να μπορέσω να αφήσω  όσο το δυνατό λιγότερες εκκρεμότητες.

Και επειδή το ελληνικό κράτος πάνω από όλα ΔΕΝ είναι με το μέρος της λεχώνας , ο άνδρας μου δεν πήρε ούτε το 9μηνο που θα μπορούσε να πάρει γιατί εγω ήμουν ελευθερος επαγγελματίας και άρα μπορούσα εύκολα να πάω την επομένη της γέννας για δουλειά .!!!!!!!!!!

Θα ελεγα ψαξτο και αυτό .....πολλοί έχουν κινηθεί και δικαστικά και έχουν δικαιωθεί!

Τώρα προσπάθησε να τακτοποιήσεις τα άμεσα -επείγοντα και όλα θα γίνουν .

 

υγ: το τεβε σου μειώνει τις εισφορές για 1 χρόνο .Τα 900 ευρω που κάποιος συνάδελφος ανέφερε δεν υπάρχουν!!!Υποτίθεται ότι τα ιδιωτικά κυρίως μαιευτήρια έχουν ειδικές τιμές με τον εοπυυ και για αυτό το λόγο δεν παίρνουμε τίποτα άλλο .

Τα 900€ τα πήρα πριν από ακριβώς 3 χρόνια. Δυο μήνες πριν την μεγάλη εφεύρεση του εοπυυ. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Θα το μσθω σε κανένα 6μηνο (πρώτα ο Θεός).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια λύση και πολύ ανθρώπινη......

Εννοείται πως το λέω ειρωνικά για την φύση του επαγγέλματός μας. Κι εμένα η σύζυγος περιμένει το δεύτερο (βασικά μαζί το περιμένουμε....χαχαχα) και σκέφτομαι ότι όλα θα πέσουν επάνω μου και κοντεύω να τρελαθώ. Εμείς δεν έχουμε το δικαίωμα να είμαστε άνθρωποι.......

σε καταλαβαινω και εχεις δικαιο σε αυτο...δεν μπορουμε να ειμαστε καν ανθρωποι με το επαγγελμα που διαλεξαμε...οσο και να το προσπαθουμε.με το καλο να σας ερθει και το δευτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...