Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
spydi1988

Ε9 ΠΩΣ ΚΙΝΟΥΜΕΘΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

Question

Καλησπέρα σε όλους , 

ήθελα μια πληροφορία για το Ε9. Είμαι κάτοχος αργοτεμαχίου απο το 2005 με ποσοστό συνιδιοκτησίας 50%. Δεν το έχω δηλώσει ποτέ στο Ε9 μου γιατί λόγω ηλικίας δεν ασχολήθηκα ποτέ (ούτε καν ήξερα ότι μου το έγγραψε ο πατέρας μου!!!) και τώρα θέλω να το τακτοποιήσω. Δεν υπάρχει συμβόλαιο μόνο ένα χαρτί από την νομαρχία τότε με την μοιρασία που είχανε κάνει ότι το μισό είναι στο όνομα μου και το μισό στην αδερφή μου , η οποία το έχει στο Ε9 της.   Πώς πρέπει να κινηθώ ;

Σημειώστε ότι είμαι νέος συνάδελφος και μόλις ξεκίνησα να εργάζομαι οπότε ψάχνομαι λιγο!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Recommended Posts

• 0

ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ ΚΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ:ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΚΤΙΣΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ?

• 0

Σε σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας (100% 1 ιδιοκτήτης)

επί οικοπέδου 500 τμ έχουμε:

α)ισόγειο ποσοστο επι οικοπέδου 120,10/1000 καί 117,52τμ

β) α όροφο 121,87 τμ και ποσοστό επι του οικοπέδου 124,5/1000

γ)  δεύτερο πάνω από το ισόγειο όροφο (ΔΩΜΑ)19,87 τμ ποσοστό επί οικοπέδου20,30/1000

γ) Γιά τη μελλοντική δόμηση ορόφων και επέκταση της οικοδομής παρακρατούντα τα υπόλοιπα 735,10/1000 και στα οποία αντιστοιχείδόμηση 719,49 τμ τα οπία θα κατανεμηθούν με μελλοντικές οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Αναγραφή στο ε9:

α)1η γραμμή κατοικία ισόγειο τετραγωνικα117,52  κυριότητα 100% .Στη στήλη του οικοπέδου γραφω 500τμ  ποσοστό 12% και στη στήλη 22 γράφω 259,26

β)2η γραμμή κατοικία 1ος όροφος  τμ:121,87 κυριότητα 100%.Στη στήλη οικοπέδου 500τμ ποσοστό 12% στήλη 22  γράφω 259,26

γ)3η γραμμή κατοικία 2ος όροφος τμ 19,87 κυριότητα 100%.Στη στήλη οικοπέδου 500τμ ποσοστό 2% στήλη 22  γράφω τμ 259,26

Η μελλοντική δόμηση θα αναγραφεί ώς οικόπεδο (ξεχωριστή γραμμή) κωδ 4.Στη στήλη οικοπέδου  500τμ ποσοστό 74% και στη στήλη 22 τίποτα

Συμφωνείται με τα παραπάνω?ευχαριστώ

το δικ. υψουν  αποτελει οροφο           αρα  εχετε  ισογ   +  2 ορ,       αρα τριοροφο           αρα  πολυκ/κια

αρα οχι οικοπεδο

πληρουνται οι   3   γνωστοι    οροι      - υποθετω βρισκεστε  εντος απαα-

προσοχη  αν τα ανωτερω συμβαινουν σε ενα  χωριο   !!    -  τα χωρια ειναι εκτος   απαα  -   τοτε χανουμε τον ενα ορο

αρα , ναι οικοπεδο  διπλα σε καθε γραμμη  

• 0

ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ ΚΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ:ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΚΤΙΣΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ?

• 0

Σχετικά με τον υπολογισμό του συμπληρωματικού φόρου (ΕΝ.Φ.Ι.Α) για τα ιδιοχρησιμοποιούμενα ακίνητα των νομικών προσώπωνγ) η αξία των δικαιωμάτων σε κτίσματα της παραγράφου Α.1 του άρθρου 4 του παρόντος, καθώς και σε οικόπεδα        και γήπεδα         των παραγράφων Β.1 και Β.2, εφόσον αυτά ιδιοχρησιμοποιούνται για την παραγωγή ή την άσκηση κάθε είδους επιχειρηματικής δραστηριότητας, ανεξαρτήτως αντικειμένου εργασιών. Ειδικά, για τα Ν.Π.Δ.Δ. και τα Ν.Π.Ι.Δ. μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, όπως ορίζονται στις περιπτώσεις β', ε', στ' και ζ' του άρθρου 3 του παρόντος και τις Ανώνυμες Εταιρείες Επενδύσεων σε Ακίνητη Περιουσία (Α.Ε.Ε.Α.Π.) του ν. 2778/1999, ο συμπληρωματικός ΕΝ.Φ.Ι.Α. ισούται με δύο και μισό τοις χιλίοις (2,5%ο) επί της συνολικής αξίας των δικαιωμάτων της παραγράφου 2 του άρθρου 1 για τα ακίνητα που δεν ιδιοχρησιμοποιούν [...]» .

• 0

Ρε παιδιά άρχισα να μην καταλαβαίνω τα αυτονόητα από το μπέρδεμα και την σύγχυση.

Κενό δηλώνουμε οποιοδήποτε κτίσμα είναι κενό - δηλαδή δεν ενοικιάζεται - δεν μένει κάποιος μέσα, πχ διαμέρισμα το οποίο δεν νοικιάζεται το δηλώνουμε κενό?? Και αν είναι έτσι τότε θα δηλώνουμε και θα ξεδηλώνουμε κάθε φορά που νοικιάζεται?? Μήπως η επιλογή αφορά κάτι πολύ συγκεκριμένο και όχι απλά αυτό που όλοι εννοούμε με την λέξη κενό?? (και επιτέλους που είδανε όλοι ότι για να πάρουν την έκπτωση 20% πρέπει να συμπληρώσουν την συγκεκριμένη ένδειξη???)

Ιδιοχρησιμοποίηση, τι σημαίνει σύμφωνα με την φορολογική διοίκηση?? Ιδιοχρησιμοποιώ ένα σπίτι ως κατοικία - ένα οικόπεδο ως μποστάνι - μια αποθήκη ως αποθήκη (ό,τι δεν ενοικιάζεται ή θα είναι κενό ή θα ιδιοχρησιμοποιείται)! Για όλα αυτά θα δηλωθεί ιδιοχρησιμοποίηση ή αφορά ειδικές περιπτώσεις??

καλημερα, σε οδηγιες για κενα ημιτελη ακινητα ελεγε οτι οπου ειναι ο κωδικος 99 θελει και τον 8 στη στηλη 32 για να μπει η εκπτωση. το θεμα ειναι οτι εγω που το εκανα σε δυο μου βγαζε προσωρινη δηλωση οχι οριστικη τι πρεπει να κανω τωρα?

• 0

Καλησπέρα παιδιά... βοηθητικός 28τ.μ. μεσα σε κτίσμα 179,10 τ.μ. σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου...στον πίνακα 2 μπαίνει στη στήλη 17α ή 17β.....;

Ευχαριστώ

• 0

costaskalas, on 14 Nov 2014 - 11:35 PM, said:snapback.png

Ρε παιδιά άρχισα να μην καταλαβαίνω τα αυτονόητα από το μπέρδεμα και την σύγχυση.

Κενό δηλώνουμε οποιοδήποτε κτίσμα είναι κενό - δηλαδή δεν ενοικιάζεται - δεν μένει κάποιος μέσα, πχ διαμέρισμα το οποίο δεν νοικιάζεται το δηλώνουμε κενό?? Και αν είναι έτσι τότε θα δηλώνουμε και θα ξεδηλώνουμε κάθε φορά που νοικιάζεται?? Μήπως η επιλογή αφορά κάτι πολύ συγκεκριμένο και όχι απλά αυτό που όλοι εννοούμε με την λέξη κενό?? (και επιτέλους που είδανε όλοι ότι για να πάρουν την έκπτωση 20% πρέπει να συμπληρώσουν την συγκεκριμένη ένδειξη???)

Ιδιοχρησιμοποίηση, τι σημαίνει σύμφωνα με την φορολογική διοίκηση?? Ιδιοχρησιμοποιώ ένα σπίτι ως κατοικία - ένα οικόπεδο ως μποστάνι - μια αποθήκη ως αποθήκη (ό,τι δεν ενοικιάζεται ή θα είναι κενό ή θα ιδιοχρησιμοποιείται)! Για όλα αυτά θα δηλωθεί ιδιοχρησιμοποίηση ή αφορά ειδικές περιπτώσεις??

καλημερα, σε οδηγιες για κενα ημιτελη ακινητα ελεγε οτι οπου ειναι ο κωδικος 99 θελει και τον 8 στη στηλη 32 για να μπει η εκπτωση. το θεμα ειναι οτι εγω που το εκανα σε δυο μου βγαζε προσωρινη δηλωση οχι οριστικη τι πρεπει να κανω τωρα?

Ο πρωτος ρωταει για την εκπτωση του 20% στα κενα ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΜΕΝΑ ( αναφερομενος ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ στον κωδικο 8 στηλη 32 του Ε9) και ο δευτερος απανταει για την εκπτωση του 60% στα ΗΜΙΤΕΛΗ

ΣΥΝΕΛΘΕΤΕΕΕΕΕ, ...

μην ανοιγετε 100 θεματα για κατι που εχει απαντηθει

εχετε λιγο υπομονη και διαβαστε.... στο αλλο θεμα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97274&page=6

σελιδα 6 , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ απο τη δημοσιευση #105 του συναδελφου hallacc και κατω

θα απαντηθουν τα ερωτηματα σας

• 0

καλημέρα,

να κάνω μια  ερώτηση...

η εφαρμογή του taxis για τις τροποποιητικές για τα έτη 2010-2013 αναφέρει την ΠΟΛ 1125/2012 (1188/2013) και όχι την 1186/2014

κάνουμε κανονικά τροποποιητικές ή θα γίνει κανένα μπέρδεμα και θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

• 0

Συνάδελφοι καλημέρα , μια ερώτηση και από εμένα ,

Πως πρέπει να δηλωθεί στο Ε9 μία αποθήκη σε ταράτσα κατοικίας; Πρόκειται για κτίσμα με ημιυπόγεια και ανώγεια κατοικία, χωρίς σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας. και χωρίς λειτουργική ενότητα μεταξύ των ορόφων. Οι όροφοι αυτοί, θα δηλωθούν ως ισόγειο και πρώτος. Στη δε αποθήκη πρόσβαση γίνεται με κλιμακοστάσιο και οχι π.χ. από την ανώγεια κατοικία. Είναι νόμιμη η αποθήκη βάσει αδείας. Να δηλωθεί ως βοηθητικός χώρος σε νέα γραμμή (καταχώριση), ως αποθήκη δευτέρου ορόφου και αν ναι, με ποιόν κωδικό κτίσματος; Ο κωδικός 5 αντιστοιχεί σε αποθήκες που αποτελούν οριζόντιες ιδιοκτησίες, στην εν λόγω περίπτωση δεν υπάρχει σύσταση. Κάτι σχετικό στις οδηγίες του Υπουργείου, βάσει της τελευταίας ΠΟΛ., δεν αναγράφεται.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

• 0

Καλημέρα παιδιά , 

έχω το εξής θέμα.

Μονοκατοικία με : υπόγεια αποθήκη 68 τ.μ. , ισόγεια κατοικία 40 τ.μ.  , ισόγειο βοηθητικό χώρο 28 τ.μ. και κατοικία 1ου ορόφου 43,10 τ.μ. μέσα σε

Αγροτεμάχιο 2488,69 τ.μ. 

Πως θα μπεί στο Ε9...;

Ο ισόγειος βοηθητικός χώρος πρέπει να πάει σε άλλη γραμμή στον πίνακα 1...; 

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας το συντομότερο δυνατόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

• 0

Μήπως θα μπορούσατε να μου διευκρινήσετε τον κωδικό 99 τον είχατε συμπληρώσει στο αρχικό Ε-9 και τώρα απλά συμπληρώσατε τον κωδικό 8;ή συμπληρώσατε τώρα τον κωδικό 99;

• 0

Καλημέρα παιδιά , 

έχω το εξής θέμα.

Μονοκατοικία με : υπόγεια αποθήκη 68 τ.μ. , ισόγεια κατοικία 40 τ.μ.  , ισόγειο βοηθητικό χώρο 28 τ.μ. και κατοικία 1ου ορόφου 43,10 τ.μ. μέσα σε

Αγροτεμάχιο 2488,69 τ.μ. 

Πως θα μπεί στο Ε9...;

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας το συντομότερο δυνατόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

2 αυτόνομες κατοικίες δηλαδή??? το μονοκατοικία από που προκυπτει?

• 0

Μήπως θα μπορούσατε να μου διευκρινήσετε τον κωδικό 99 τον είχατε συμπληρώσει στο αρχικό Ε-9 και τώρα απλά συμπληρώσατε τον κωδικό 8;ή συμπληρώσατε τώρα τον κωδικό 99;

το πρώτο

• 0

Καλημέρα παιδιά , 

έχω το εξής θέμα.

Αγροτεμάχιο 2488,69 τ.μ. 

Πως θα μπεί στο Ε9...;

σε μια γραμμη  το ισογ.   κατηγ. ακιν   1   -κατοικια-    40  τ.μ  , διπλα  β/χ   96 τμ        -68+28-

στη 2η  γραμμη   το  1ος   κατηγ. ακιν.  1   - κατοικια-    43,10  

πιν   2

το αγρ/χιο   και αναλυση    17α    17β      και     17 

• 0

το πρώτο

Στο σεμινάριο που είχε δοθεί στις 12/11/2014 από την κυρία Κόλλια νομίζω ότι είχε πεί ότι μόνο στην περίπτωση που βάζουμε τον κωδικό 99 υπάρχει πρόβλημα απόδειξης του γεγονότος ότι  το κτίσμα είναι ημιτελές όχι όταν προσθέτουμε τον κωδικό 8.

• 0

Φορολογούμενος δεν έχει υποβάλει καθόλου ε9...

Αν υποβάλει ΑΡΧΙΚΟ ε9 απ το 2011 και μετά έχει πρόστιμο..?

Γιατί η πολ αναφέρει μόνο ότι οι διορθώσεις δεν εχουν πρόστιμο.

• 0

Καλημέρα κύριοι/ες. Επειδή έχω φάει ένα σκαλωματάκι τώρα.

Σε οικόπεδο χωρίς σύσταση 700τμ, η άδεια οικοδομής αναγράφει 1ο όροφο κατοικία 100, ισόγειο αδιαμόρφωτο 100 και υπόγειο αποθήκη 50. Πως θα το δηλώσω?

1) Ως μονοκατοικία 1ου ορόφου 100τμ και βοηθητικούς 50 + το οικόπεδο ή

2) σε 3 γραμμές με το ισόγειο 100τμ ημιτελές και το οικόπεδο σε 1 γραμμή. ??

Η λέξη που με μπερδεύει είναι το αδιαμόρφωτο ισόγειο δηλαδή!

• 0

ΚΩΣΤΑ    η  αποψη   μου ,   ειναι  περιπτ  διπλοκ/κιας

στην  1η  γραμμη,  το ισογειο  ειναι σε καθε περιπτ.    ΗΜΙΤΕΛΕΣ   -  οταν υπαρχει σκελετος και μετα δηλ ,  τα γνωστα-

αρα   99      και  στ.  32      8    για το  -60 %

στην 2η   ο 1ος ορ .  και   εδω και ο β/χ    - ο β/χ εκπτωση  90%-  

( το οικοπεδο  σε οποια γραμμη θελεις,  του  ισογειου  η του  1ου)

• 0

ΚΩΣΤΑ    η  αποψη   μου ,   ειναι  περιπτ  διπλοκ/κιας

στην  1η  γραμμη,  το ισογειο  ειναι σε καθε περιπτ.    ΗΜΙΤΕΛΕΣ   -  οταν υπαρχει σκελετος και μετα δηλ ,  τα γνωστα-

αρα   99      και  στ.  32      8    για το  -60 %

στην 2η   ο 1ος ορ .  και   εδω και ο β/χ    - ο β/χ εκπτωση  90%-  

( το οικοπεδο  σε οποια γραμμη θελεις,  του  ισογειου  η του  1ου)

Για το ισόγειο ΟΚ ημιτελές, αλλά την αποθήκη γιατί βοηθητικός του 1ου??

Αφού δεν υπάρχει σύσταση, ούτε είναι παρακολούθημα κάποιου ορόφου.

• 0

Από την ΠΟΛ 1001/2005:

Κτίσματα επί οικοπέδου χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές ανά όροφο, και η επιφάνεια του οικοπέδου αναγράφεται στην ίδια γραμμή με το ισόγειο. Αν όμως στο ισόγειο υπάρχουν κτίσματα διαφορετικής κατηγορίας αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές και σε μια μόνο από αυτές τα στοιχεία του οικοπέδου

Θα πρότεινα 3 γραμμές με το ισόγειο ημιτελές και το οικόπεδο στη γραμμή του ισογείου

• 0

καλημέρα,

να κάνω μια  ερώτηση...

η εφαρμογή του taxis για τις τροποποιητικές για τα έτη 2010-2013 αναφέρει την ΠΟΛ 1125/2012 (1188/2013) και όχι την 1186/2014

κάνουμε κανονικά τροποποιητικές ή θα γίνει κανένα μπέρδεμα και θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

καλησπέρα, μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει σε αυτό?

ευχαριστώ

• 0

Από την ΠΟΛ 1001/2005:

Κτίσματα επί οικοπέδου χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές ανά όροφο, και η επιφάνεια του οικοπέδου αναγράφεται στην ίδια γραμμή με το ισόγειο. Αν όμως στο ισόγειο υπάρχουν κτίσματα διαφορετικής κατηγορίας αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές και σε μια μόνο από αυτές τα στοιχεία του οικοπέδου

Θα πρότεινα 3 γραμμές με το ισόγειο ημιτελές και το οικόπεδο στη γραμμή του ισογείου

Με την ΠΟΛ 1052/14 δεν είναι απαραίτητο να μπει το οικόπεδο στο ισόγειο.

Κατά τα άλλα συμφωνώ, έτσι το έχω φτιάξει κι εγώ... 

Κανείς άλλος έχει ένσταση?? 

• 0

ποιο θα το σωστο α)σε 2 γραμμες,στη πρωτη το ημιτελες ισογειο με βχ το υπογειο κ το οικοπεδο κ στη δευτερη ο πρωτος ή β)τρεις γραμμες στη πρωτη το ισογειο με οικοπεδο στη δευτερη το υπογειο κ στη τριτη ο πρωτος?ρωτωγατι εχω κ γω κατι παρομοιο