Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε9 ΠΩΣ ΚΙΝΟΥΜΕΘΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ


spydi1988

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους , 

ήθελα μια πληροφορία για το Ε9. Είμαι κάτοχος αργοτεμαχίου απο το 2005 με ποσοστό συνιδιοκτησίας 50%. Δεν το έχω δηλώσει ποτέ στο Ε9 μου γιατί λόγω ηλικίας δεν ασχολήθηκα ποτέ (ούτε καν ήξερα ότι μου το έγγραψε ο πατέρας μου!!!) και τώρα θέλω να το τακτοποιήσω. Δεν υπάρχει συμβόλαιο μόνο ένα χαρτί από την νομαρχία τότε με την μοιρασία που είχανε κάνει ότι το μισό είναι στο όνομα μου και το μισό στην αδερφή μου , η οποία το έχει στο Ε9 της.   Πώς πρέπει να κινηθώ ;

Σημειώστε ότι είμαι νέος συνάδελφος και μόλις ξεκίνησα να εργάζομαι οπότε ψάχνομαι λιγο!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα παιδία , έχω πρόβλημα με ένα Ε9.

Αγροτεμάχιο 2488,69 τ.μ. 

Μέσα υπάρχει κτίσμα αποτελούμενο από υπόγεια αποθήκη 68 τμ.

Ισόγεια κατοικία 40 τ.μ. και 28 τμ. βοηθιτικοί χώροι οι οποίοι δεν χαρακτηρίζονται τι είναι ούτε από συμβόλαιο ούτε από την κάτοψη του μηχανικού

και κατοικία 1ου ορόφου 43,10τ.μ. 

 

Πως θα τα απεικονίσω στο Ε9....; 

 

SOS SOS SOS

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημειώστε ότι η ισόγεια κατοικία και οι βοηθιτικόι χώροι είναι ένα σώμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω και εγώ δυο ερωτησούλες.

Α. Σε περίπτωση που ένα ακίνητο βρίσκεται σε χαρακτηριζόμεο "παραδοσιακό οικισμό" βάση ΦΕΚ, όπου υπάρχει περιορισμός δομήσης, πως το χειριζόμαστε?

 

Β. Αν υπάρχει λάθος στην καταχώρηση τ.μ. διαμερίσματος(έχουν δηλωθεί τα μεικτα) κάνουμε μεταβολές για όλα τα έτη ή μόνο για το 2014?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

3 Ιουλίου 2014 Νομικό πρόσωπο έκανε αποδοχή κληρονομιάς (από διαθήκη). Πότε κάνω Ε9????? Έχω μπερδευτεί.........΄

Όταν ανοιξει το σύστημα για τις μεταβολές του 2014. Λογικά τον Δεκέμβριο έως 30/01/2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

 

Έχω αποδοχή κληρονομιάς σε ένα αγροτεμάχιο το οποίο βρίσκεται σε περιοχή όπου έχει εγκριθεί ρυμοτομικό σχέδιο, αλλά δεν έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής. Διαβάζω στην 1237/2014:

 

Σε περίπτωση γηπέδου, το οποίο βρίσκεται σε περιοχή για την οποία έχει εκδοθεί πράξης εφαρμογής και εκκρεμεί η κύρωση αυτής, ο φορολογούμενος, μέχρι την κύρωσή της, αναγράφει το ακίνητο ως οικόπεδο στην κατάστασή του (και όχι όπως αυτό θα διαμορφωθεί μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής), με την ένδειξη ότι τελεί υπό αναγκαστική απαλλοτρίωση. Επισημαίνεται ότι, μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής, αναγράφεται σε μία γραμμή το οικόπεδο, το οποίο απομένει, και σε διαφορετικές γραμμές αναγράφονται τα τμήματα του οικοπέδου, για τα οποία εκκρεμεί αποζημίωση και μέχρι την καταβολή αυτής.

 

Αν υποθέσουμε οτι το γράφω στον πίνακα 1 ως οικοπεδο, επιλέγοντας την περιοχή (Ν.Καλλικράτεια Χαλκιδικής συγκεκριμένα) μου την εμφανίζει εντός απαα. Εγώ θα το αφήσω έτσι θεωρώντας οτι βρίσκεται εντός σχεδίου ή θα επιλέξω οτι είναι εκτός απαα επειδή δεν έχει κυρωθεί ακόμα η πράξη εφαρμογής?

Επίσης μέσα στο αγροτεμάχιο υπάρχει μια αυθαίρετη οικια η οποία είχε τακτοποιηθεί με το νόμο του Τρίτση. Βάσει λογικής και η οικία ακόλουθεί την τυχη της γης, άρα πρέπει και εκεί να βάλω οτι τελεί υπο αναγκαστική απαλλοτρίωση? Είναι σωστή η σκέψη?

Αν ναι, όταν γράφω κτίσμα και οικόπεδο στην ίδια γραμμή με αφήνει να επιλέξω "κτίσμα που τελεί υπό αναγκαστική απαλλοτρίωση"... αλλά εννοείται ότι ισχύει το ίδιο και για το οικόπεδο? Ή θα ήταν καλύτερο να τα γράψω σε δυο διαφορετικές γραμμες?

 

Έχω πελαγώσει... ίσως και χωρίς λόγο... :(

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε άποψη... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν υποθέσουμε οτι το γράφω στον πίνακα 1 ως οικοπεδο, επιλέγοντας την περιοχή (Ν.Καλλικράτεια Χαλκιδικής συγκεκριμένα) μου την εμφανίζει εντός απαα. Εγώ θα το αφήσω έτσι θεωρώντας οτι βρίσκεται εντός σχεδίου ή θα επιλέξω οτι είναι εκτός απαα επειδή δεν έχει κυρωθεί ακόμα η πράξη εφαρμογής?

 

αν  το οικοπεδο   το εχει μεσα ο χαρτης    , οκ  , εντος ΑΠΑΑ   -  

αν δεν ειναι μεσα σε χαρτη ,  υποχρεωτικα   ΕΚΤΟΣ ΑΠΑΑ     και  εννοειται   ειναι εντος σχεδιου

   -  οπως λεμε για τους οικισμους-

 

 

 

Επίσης μέσα στο αγροτεμάχιο υπάρχει μια αυθαίρετη οικια η οποία είχε τακτοποιηθεί με το νόμο του Τρίτση. Βάσει λογικής και η οικία ακόλουθεί την τυχη της γης, άρα πρέπει και εκεί να βάλω οτι τελεί υπο αναγκαστική απαλλοτρίωση? Είναι σωστή η σκέψη?

Αν ναι, όταν γράφω κτίσμα και οικόπεδο στην ίδια γραμμή με αφήνει να επιλέξω "κτίσμα που τελεί υπό αναγκαστική απαλλοτρίωση"... αλλά εννοείται ότι ισχύει το ίδιο και για το οικόπεδο?

 

Ή θα ήταν καλύτερο να τα γράψω σε δυο διαφορετικές γραμμες?            υποχρεωτικα  ,σε δυο  γραμμες

 

 

καποια αλλη αποψη   ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν  το οικοπεδο   το εχει μεσα ο χαρτης    , οκ  , εντος ΑΠΑΑ   -  

αν δεν ειναι μεσα σε χαρτη ,  υποχρεωτικα   ΕΚΤΟΣ ΑΠΑΑ     και  εννοειται   ειναι εντος σχεδιου

   -  οπως λεμε για τους οικισμους-

 

 

Στην περιοχή αυτή ενώ δεν μου έχει προτσεκαρισμένο το "εκτός απαα" δεν μου ανοίγει ούτε χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 το  τσεκαρουμε  εμεις το   "  ΕΚΤΟΣ  ΑΠΑΑ  "  και προχωραμε

 

(χωρις  κυρωση πραξης εφαρμογης  ,  αποκλειεται να  εχουμε  ΑΠΑΑ )        

 

σε  2 γραμμες  υποχρεωτικα, διοτι το  οικοπεδο εχει κωδ. ειδ. συνθηκων    1   - στ.10-       ενω το κτισμα  εχει  κωδ    2  

 

αλλη αποψη    ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θανάση είσαι σίγουρος πως ότι είναι εκτός χάρτη, είναι εκτός ΑΠΑΑ ??

 

Γιατί από το 2012 (νομίζω) και μετά, εντάχθηκε στον ΑΠΑΑ σχεδόν το σύνολο της χώρας κι ας μην τα έχει ο χάρτης μέσα.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kωστα  , καλημερα

 

μολις  , ακουσα ,  παλι ,  το σεμιναριο ,με  κ ΚΟΛΛΙΑ  ,   στο σημειο αυτο  που συζηταμε,

 

και λεει  οτι, χωρις  κυρωση  ,  δεν υπαρχει  ΑΠΑΑ  -   δηλ.  προσδ/σμος αξιας ακιν   με το   ΣΕΝΤΟΝΙ

 

 που λενε και οι συμβ/φοι  -

 

εγω ,  παντως  νομιζω οτι το μεγαλυτερο  καμματι της χωρας ειναι  ΕΚΤΟΣ ΑΠΑΑ        :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία ερώτηση και από μένα για όσους τυχόν έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα:

 

To 2005 συμφωνήθηκε η παραχώρηση τριών αγροτεμαχίων έναντι Χ ποσού και συντάχθηκε ενώπιον συμβολαιογράφου μια πρόχειρη σύμβαση μεταξύ πωλητή και αγοραστή

στην οποία περιγράφονται τα αγροτεμάχια και η ολοσχερής καταβολή / εξόφληση του αντιτίμου που συμφωνήθηκε.

Μελλοντικά θα γινόταν και το οριστικό συμβόλαιο αγοραπωλησίας., αλλά μέχρι σήμερα το συμβόλαιο δεν έχει υπογραφεί λόγω οικονομικής αδυναμίας του αγοραστή.

Ο πωλητής εύλογα θέλει να αποξενωθεί πλήρως από τα αγροτεμάχια τα οποία από το 2005 νέμεται ο αγοραστής και ο τελευταίος μέχρι τώρα "αδιαφορεί" για το οριστικό συμβόλαιο...

Προτείνετε κάποια διαφορετική λύση ή θα χρειασθεί αγωγή κλπ από τον πωλητή ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας!!!

συμφωνα με την πολ 1237/11.11.2014  Όταν σε κάποιο τμήμα του ακινήτου υφίστανται διαφορετικές συνθήκες, που δεν είναι δυνατόν να απεικονισθούν σε μία γραμμή (π.χ. διάφορα εμπράγματα δικαιώματα, τμήμα του εδάφους εντός σχεδίου και τμήμα του εκτός σχεδίου και οικισμού, ψιλή κυριότητα από διαφορετικούς επικαρπωτές κ.λπ.), το ακίνητο αναγράφεται σε περισσότερες γραμμές.

εχω τεκνο με κλειδαριθμο και ψιλη κυριοτητα 50% με επικαρπωτες τους 2 γονεις απο 50%

βαση πολ αν καταχωρησω το ιδιο οικοπεδο σε 2 γραμμες με μονο διαφορετικα στοιχεια τα ποσοστα των επικαρπωτων δεν θα παρει 2 ατακ το ακινητο και θα διπλοχρεωθει???

δηλ οικοπεδο 2 στρεμματων θα καταχωρηθει σε 2 γραμμες δεν θα το φορολογησει διπλα το συστημα αφου δεν θα αναγνωριζει οτι προκειται για το ιδιο ακινητο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας!!!

συμφωνα με την πολ 1237/11.11.2014  Όταν σε κάποιο τμήμα του ακινήτου υφίστανται διαφορετικές συνθήκες, που δεν είναι δυνατόν να απεικονισθούν σε μία γραμμή (π.χ. διάφορα εμπράγματα δικαιώματα, τμήμα του εδάφους εντός σχεδίου και τμήμα του εκτός σχεδίου και οικισμού, ψιλή κυριότητα από διαφορετικούς επικαρπωτές κ.λπ.), το ακίνητο αναγράφεται σε περισσότερες γραμμές.

εχω τεκνο με κλειδαριθμο και ψιλη κυριοτητα 50% με επικαρπωτες τους 2 γονεις απο 50%

βαση πολ αν καταχωρησω το ιδιο οικοπεδο σε 2 γραμμες με μονο διαφορετικα στοιχεια τα ποσοστα των επικαρπωτων δεν θα παρει 2 ατακ το ακινητο και θα διπλοχρεωθει???

δηλ οικοπεδο 2 στρεμματων θα καταχωρηθει σε 2 γραμμες δεν θα το φορολογησει διπλα το συστημα αφου δεν θα αναγνωριζει οτι προκειται για το ιδιο ακινητο???

 

Όχι δεν θα διπλοφορολογηθεί... Το γράφεις μεν σε δυο σειρές, αλλά περιγράφεις επί μέρους ποσοστά συνιδιοκτησίας και είδη εμπράγματων δικαιωμάτων.

Δώσε περισσότερα στοιχεία αν θέλεις για να σε βοηθήσω με τις εγγραφές. Γράφεις οτι το τέκνο έχει 50% ψιλή κυριότητα, μα οι 2 γονείς από 50% την επικαρπία. Ποιός έχει το υπόλοιπο 50% της ψιλής κυριότητας? Έδωσαν και οι δυο γονείς μέρος της ψιλής τους κυριότητας? Ή ο ένας γονιός έδωσε στον δικό σου πελάτη και ο άλλος σε κάποιο άλλο τέκνο ενδεχομένως? Έχει σημασία να διαβάσεις καλά το συμβόλαιο της γονικής παροχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν θα διπλοφορολογηθεί... Το γράφεις μεν σε δυο σειρές, αλλά περιγράφεις επί μέρους ποσοστά συνιδιοκτησίας και είδη εμπράγματων δικαιωμάτων.

Δώσε περισσότερα στοιχεία αν θέλεις για να σε βοηθήσω με τις εγγραφές. Γράφεις οτι το τέκνο έχει 50% ψιλή κυριότητα, μα οι 2 γονείς από 50% την επικαρπία. Ποιός έχει το υπόλοιπο 50% της ψιλής κυριότητας? Έδωσαν και οι δυο γονείς μέρος της ψιλής τους κυριότητας? Ή ο ένας γονιός έδωσε στον δικό σου πελάτη και ο άλλος σε κάποιο άλλο τέκνο ενδεχομένως? Έχει σημασία να διαβάσεις καλά το συμβόλαιο της γονικής παροχής.

προκειται για αγοραπωλησια οικοπεδου που οι πωλητες πωλουν το  οικοπεδο 2 στρεμματων κατα ψιλη κυριοτητα και κατα ποσοστο στο καθε τεκνο 50% και προς τους γονεις την επικαρπια κοινα αδιαιρετα κατα 1/2 αδιαιρετα εκαστος των επικαρπωτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προκειται για αγοραπωλησια οικοπεδου που οι πωλητες πωλουν το  οικοπεδο 2 στρεμματων κατα ψιλη κυριοτητα και κατα ποσοστο στο καθε τεκνο 50% και προς τους γονεις την επικαρπια κοινα αδιαιρετα κατα 1/2 αδιαιρετα εκαστος των επικαρπωτων

 

Στο ε9 του παιδιού πρέπει να εμφανίσεις 2 σειρές:

-Οικόπεδο 2000 τ.μ. ψιλή κυριότητα 25% έτος γέννησης επικαρπωτή (μπαμπά)

-Οικόπεδο 2000 τ.μ. ψιλή κυρίτητα  25% έτος γέννησης επικαρπωτή (μαμάς)

 

Το ίδιο κάνει και το δεύτερο παιδί, οπότε έχουμε το 100% της ψιλής κυριότητας.

 

Ο μπαμπάς εμφανίζει μια σειρά:

-Οικόπεδο 2000τ.μ. επικαρπία 50% έτος γέννησης επικαρπωτή το δικό του

 

Το ίδιο κάνει και η μαμά στο δικό της Ε9 και τελείωσες.

 

Ο καθένας θα πληρώσει φόρο για το ποσοστό και το είδος δικαιώματος που του αναλογεί.

 

Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο ε9 του παιδιού πρέπει να εμφανίσεις 2 σειρές:

-Οικόπεδο 2000 τ.μ. ψιλή κυριότητα 25% έτος γέννησης επικαρπωτή (μπαμπά)

-Οικόπεδο 2000 τ.μ. ψιλή κυρίτητα  25% έτος γέννησης επικαρπωτή (μαμάς)

 

Το ίδιο κάνει και το δεύτερο παιδί, οπότε έχουμε το 100% της ψιλής κυριότητας.

 

Ο μπαμπάς εμφανίζει μια σειρά:

-Οικόπεδο 2000τ.μ. επικαρπία 50% έτος γέννησης επικαρπωτή το δικό του

 

Το ίδιο κάνει και η μαμά στο δικό της Ε9 και τελείωσες.

 

Ο καθένας θα πληρώσει φόρο για το ποσοστό και το είδος δικαιώματος που του αναλογεί.

 

Καλημέρα!

ευχαριστω,καλημερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ Ε9 ΟΙΚ.2012& 2013, ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ?

ΓΙΑ ΤΟ 2014 Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ...!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι , υπαρχει προστιμο,αλλα το θεμα ειναι ποτε θα βεβαιωθει!!!εχω στειλει εκπροθεσμες απο Οκτωβριο και ακομη δεν εχε βεβαιωθει προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οικόπεδο εντός απαα υπάρχουν οικοδομές μια απο τις οποίες είναι δυόροφη οικοδομή την οποία και αγοράσαμε, με υπόγεια αποθήκη 13τμ , 1ος  47τμ  2ος 56 + αποθήκη στο δώμα  12τμ που επικοινωνούν μεταξύ τους με κλίμακα επίσης υπάρχει και δικαίωμα υψούν στο οικόπεδο 5%.  Δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και όλο το κτίριο ανήκει σε μας, πως θα δηλωθεί ?

 

Σύμφωνα με ΠΟΛ.1237/11.11.2014  

7. Όταν επί οικοπέδου δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και τα κτίσματα εκτείνονται σε περισσότερους του ενός ορόφους, αναγράφονται σε ξεχωριστή γραμμή ανά όροφο. Στην περίπτωση αυτή το οικόπεδο αναγράφεται σε μία μόνο εξ αυτών των γραμμών με αναγραφή της συνολικής επιφάνειας των επ' αυτού κτισμάτων στη στήλη 22.

 

Αρα όλα σε μια γραμμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οικόπεδο εντός απαα υπάρχουν οικοδομές μια απο τις οποίες είναι δυόροφη οικοδομή την οποία και αγοράσαμε, με υπόγεια αποθήκη 13τμ , 1ος  47τμ  2ος 56 + αποθήκη στο δώμα  12τμ που επικοινωνούν μεταξύ τους με κλίμακα επίσης υπάρχει και δικαίωμα υψούν στο οικόπεδο 5%.  Δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και όλο το κτίριο ανήκει σε μας, πως θα δηλωθεί ?

 

Σύμφωνα με ΠΟΛ.1237/11.11.2014  

7. Όταν επί οικοπέδου δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και τα κτίσματα εκτείνονται σε περισσότερους του ενός ορόφους, αναγράφονται σε ξεχωριστή γραμμή ανά όροφο. Στην περίπτωση αυτή το οικόπεδο αναγράφεται σε μία μόνο εξ αυτών των γραμμών με αναγραφή της συνολικής επιφάνειας των επ' αυτού κτισμάτων στη στήλη 22.

 

Αρα όλα σε μια γραμμή ?

Άκυρο τελικά υπάρχει σύσταση αρα σε μια γραμμή όλα εκτός τον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω σε οικόπεδο μη οικοδομήσιμο (κωδ.5) μια αποθήκη ,,,,πως θα εμφανιστούν στο Ε9?  λογικά(?) θα πρέπει στη μια να εμφανίσω το οικόπεδο σαν μη οικοδομήσιμο και στην άλλη την αποθήκη.....(υποθέτω χωρίς τ.μ οικοπέδου).....κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...