Jump to content
  • 0
Lucky_Luke

Ενέργειες ΣΕΠΕ σε μετατροπή από πλήρους σε μερική

Question

Συνάδελφοι, προς επιβεβαίωση

 

Η σειρά των κινήσεων είναι η εξής:

 

1) Καταχώριση του νέου ωραρίου στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών

 

2) Σε 8 ημέρες κατάθεση Ε9

 

3) Σε 15 ημέρες Ε4 τροποποιητικό αποδοχών

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αν στέλνεις πρόγραμμα ωρών εργασίας ηλεκτρονικά ρίχτον κι αυτόν μέσα για να μην γράφεις κάθε μέρα στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ.

 

Κάθε μέρα γιατί να γράφω; Το ωράριο εργασίας θα είναι το ίδιο (ώσπου να ξαναλλάξει :rolleyes: )

 

Και πρόγραμμα εργασίας με ποιό ε4 να στείλω;

 

Αφού εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18483 λέει ότι :

 

 

Ε4 ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ

Δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής του εντύπου Ε4 Πίνακας Προσωπικού (Τροποποιητικός Ωραρίου). Τα σχετικά στοιχεία αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας εργαζομένων καταχωρούνται υποχρεωτικά πριν την έναρξη πραγματοποίησής τους στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών που τηρείται από τον εργοδότη (άρθρο 80 παρ. 1 Ν. 4144/2013 (Α΄88), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 14 παρ. 2 Ν. 4225/2014 (Α΄2)). Αριθμ. πρωτ.: οικ.: 31349/95/15.9.2014

 

Άρα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ.

 

Κάθε μέρα γιατί να γράφω; Το ωράριο εργασίας θα είναι το ίδιο (ώσπου να ξαναλλάξει :rolleyes: )

 

Και πρόγραμμα εργασίας με ποιό ε4 να στείλω;

 

Αφού εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18483 λέει ότι :

 

 

Άρα;

 

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου?

Αλλαγή απο μερική σε πλήρη απασχόληση, με παράλληλη αλλαγή σύμβασης απο των Οδηγών σε ΕΓΣΣΕ.

Τι ενέργειες χρειάζονται?

Ε9 σίγουρα όχι. Το Ε4 θα είναι τροποποίηση αποδοχών ή ωραρίου?

Στο βιβλίο πρέπει να γραφτεί οπωσδήποτε πριν την αλλαγή του ωραρίου σωστά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δημήτρηδες, να σας πω την αλήθεια, δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν πρέπει να γίνει υποχρεωτικά καταγραφή στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών.....
 

«Με τη νέα διάταξη απλοποιείται ο τρόπος νομιμοποίησης των τροποποιήσεων του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας με αποτέλεσμα τη μείωση των διοικητικών βαρών των επιχειρήσεων και τη διευκόλυνση των Επιθεωρητών Εργασίας στην εκτέλεση του ελεγκτικού τους έργου.

Πιο συγκεκριμένα ο εργοδότης δύναται να νομιμοποιεί κάθε αλλαγή ή τροποποίηση του ωραρίου εργασίας ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας των εργαζομένων του, που προκύπτει στο πλαίσιο οργάνωσης και λειτουργίας της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή εργασιών εν γένει, μόνο με την καταγραφή της στις στήλες του «Ειδικού Βιβλίου τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών». Συνεπώς, το Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ» δε θα δέχεται ηλεκτρονικά το τροποποιητικό έντυπο Ε4, μετά την αναμενόμενη δημοσίευση της τροποποίησης της υπ’ αριθμ. 28153/126/28.8.2013 (Β΄2163) Απόφασης του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας.
 
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/19022

 

Θεωρείται η μετατροπή όρου σύμβασης εργασίας ως απλή αλλαγή ή τροποποίηση ωραρίου εργασίας...????

 

Μόνο τις αλλαγές σημειώνω στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου...

 

Ότι έχει να κάνει με αλλαγή της σύμβασης, νέα σύμβαση, νέο πίνακα και υποβολή σε εργανη....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δημήτρηδες, να σας πω την αλήθεια, δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν πρέπει να γίνει υποχρεωτικά καταγραφή στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών.....

 

 

Θεωρείται η μετατροπή όρου σύμβασης εργασίας ως απλή αλλαγή ή τροποποίηση ωραρίου εργασίας...????

 

Μόνο τις αλλαγές σημειώνω στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου...

 

Ότι έχει να κάνει με αλλαγή της σύμβασης, νέα σύμβαση, νέο πίνακα και υποβολή σε εργανη....

μάλλον έτσι είναι. Στο ειδικό βιβλίο καταχωρούνται οι αλλαγές των ωραρίων και των υπερωριών όχι οι αλλαγές στη σύμβαση κλπ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι, προς επιβεβαίωση

 

Η σειρά των κινήσεων είναι η εξής:

 

1) Καταχώριση του νέου ωραρίου στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών

 

2) Σε 8 ημέρες κατάθεση Ε9

 

3) Σε 15 ημέρες Ε4 τροποποιητικό αποδοχών

 

Ευχαριστώ

 

 

το καλύτερο είναι αυτό που λες.

 

αν και δεν έχεις ουσιαστικά μεταβολή μισθού  ,γράφεις "αλλαγή  μισθού από πλήρη σε μερική απασχόληση" και έχεις και ταυτόχρονα "επίσημο" πρόγραμμα ωρών εργασίας πέρα από το βιβλίο τροποποίησης ωραρίου .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δημήτρηδες, να σας πω την αλήθεια, δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν πρέπει να γίνει υποχρεωτικά καταγραφή στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών.....

 

 

Θεωρείται η μετατροπή όρου σύμβασης εργασίας ως απλή αλλαγή ή τροποποίηση ωραρίου εργασίας...????

 

Μόνο τις αλλαγές σημειώνω στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου...

 

Ότι έχει να κάνει με αλλαγή της σύμβασης, νέα σύμβαση, νέο πίνακα και υποβολή σε εργανη....

 

 

Εγώ ακολουθώ την ίδια ακριβώς διαδικασία που αναφέρει και ο Στέφανος.

Δεν καταγράφω τέτοια (μόνιμη) αλλαγή σύμβασης στο βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών.

 

Πλάκα πλάκα έχω μια τέτοια αλλαγή για αύριο :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ ακολουθώ την ίδια ακριβώς διαδικασία που αναφέρει και ο Στέφανος.

Δεν καταγράφω τέτοια (μόνιμη) αλλαγή σύμβασης στο βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών.

 

Πλάκα πλάκα έχω μια τέτοια αλλαγή για αύριο :P

 

μέχρι τώρα υπήρχε ο τροποποιητικός ωραρίου και ήταν εύκολο.

 

τώρα τι πίνακα θα στείλεις για την μόνιμη αλλαγή?  πχ. μόνιμη αλλαγή από 01/11/2014  και έχεις στείλει ετήσιο.

 

για μένα κακώς το αλλάξανε .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μέχρι τώρα υπήρχε ο τροποποιητικός ωραρίου και ήταν εύκολο.

 

τώρα τι πίνακα θα στείλεις για την μόνιμη αλλαγή?  πχ. μόνιμη αλλαγή από 01/11/2014  και έχεις στείλει ετήσιο.

 

για μένα κακώς το αλλάξανε .

 

 

Τροποποιητικό αποδοχών στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Εμπίπτει πλήρως (αλλάζουν οι αποδοχές).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε αλλαγή σύμβασης απο πλήρη σε μερικη η το αντιθετο πρέπει να ενημερώσετε το βιβλίο τροποποίησης ωραρίου.

Ο πίνακας τροποποίησης ωραρίου αντικαταστάθηκε ουσιαστικά απο το βιβλιο τροποποίησης ωραρίου.  

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19202

 

Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 14 του Ν. 4225/2014 (ΦΕΚ 2/Α/07-01-2014) όπως αντικατέστησε την παρ. 1 του άρθρου 80 του Ν. 4144/2013:

«1.Α. Κάθε αλλαγή ή τροποποίηση του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας εργαζομένων, καθώς και η νόμιμη κατά την ισχύουσα νομοθεσία υπερωριακή απασχόληση καταχωρείται υποχρεωτικά πριν την έναρξη πραγματοποίησής της στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών που τηρείται από τον εργοδότη, χωρίς να απαιτείται θεώρησή του από τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΣΕΠΕ.

 

Μια φορά με ημερομηνια εναρξης  της αλλαγης  συμβασης  και στο εξης .Στις παρατηρήσεις αλλαγή απο μερικη σε πληρη η το αντιθετο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δημήτρηδες, να σας πω την αλήθεια, δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν πρέπει να γίνει υποχρεωτικά καταγραφή στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών.....

 

 

Θεωρείται η μετατροπή όρου σύμβασης εργασίας ως απλή αλλαγή ή τροποποίηση ωραρίου εργασίας...????

 

Μόνο τις αλλαγές σημειώνω στο ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου...

 

Ότι έχει να κάνει με αλλαγή της σύμβασης, νέα σύμβαση, νέο πίνακα και υποβολή σε εργανη....

το ειδικό βιβλίο τροποποίησης  ωραρίου έχει καταργηθεί σωστά ;;

όταν αλλάζει εργαζόμενος από 8-ωρο σε 4-ωρο ημερησίως δηλαδή από πλήρη απασχόληση σε μερική απασχόληση συμπληρώνει στην Εργάνη  το έντυπο Ε4 και το έντυπο Ε9 ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι.
Εγινε προσληψη 4 ατομων των περασμενο μηνα με πληρη απασχοληση. Ο εργοδοτης επιθυμει να τους έχει ομως με μερικη απασχοληση. Αμοιβονται βασει της ΕΓΣΣΕ.
Τι διαδικασια χρειαζεται για να αλλαχθει το ωράριο τους?
Στελνω μονο Ε4 (συμπληρωματικο ωραριου) στο εργανη για να τροποποιησω τα ωραρια τους ή πρεπει να κανω νεα αναγγελια προσληψης που θα γραφει μερικη απασχοληση?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα.

Στέλνεις αρχικα συμπληρωματικό ωραρίου πριν την αλλαγή του προγράμματος.

Στις παρατηρήσεις γράφεις μετατροπή εβδομαδιαίων ωρών εργασίας από χχ/06/2016.

Προσοχή εάν οι εργαζόμενοι είναι μισωτοί κι αλλάζουν οι αποδοχές θα πρέπει να σταλεί και τροποποιητικός αποδοχών εντός 15 ημερών.

Εντός 8 ημερών από την ημερομηνία αλλαγής του προγράμματος εργασίας θα πρέπει να στείλεις Ε9 με τις συμβάσεις εργασίας με ένδειξη τροποποίηση από πλήρη σε μερική απασχόληση γράφοντας στις παρατηρήσεις τον αριθμό πρωτοκόλλου του συμπληρωματικού Ε4 που έχεις στείλει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και ευχαριστώ! Να σε ρωησω κατι Stelios13, στελνω συμπληρωματικο μεσω του εργανη και τα υπολοιπα τα υποβάλλω χειρόγραφα στην επιθεωρηση εργασίας?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
 

Καλημέρα και ευχαριστώ! Να σε ρωησω κατι Stelios13, στελνω συμπληρωματικο μεσω του εργανη και τα υπολοιπα τα υποβάλλω χειρόγραφα στην επιθεωρηση εργασίας?
 

Καλημέρα.

Όλα τα έντυπα μέσω του εργάνη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
 

 

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου?

Αλλαγή απο μερική σε πλήρη απασχόληση, με παράλληλη αλλαγή σύμβασης απο των Οδηγών σε ΕΓΣΣΕ.

Τι ενέργειες χρειάζονται?

Ε9 σίγουρα όχι. Το Ε4 θα είναι τροποποίηση αποδοχών ή ωραρίου?

Στο βιβλίο πρέπει να γραφτεί οπωσδήποτε πριν την αλλαγή του ωραρίου σωστά.

2.5.1 Ενέργειες εργοδότη & υποβολή εντύπων επί αλλαγών κατά την μερική απασχόληση

  Ενέργειες Εργοδότη Αιτιολογία Προθεσμία
Μετατροπή από Πλήρη σε Μερική Υποβολή Ε9 & υποβολή υπογραφείσας σύμβασης Τροποποιητική Σύμβαση από πλήρη σε μερική Εντός 8 ημερών
Υποβολή Ε4 Τροποποίηση Αποδοχών Εντός 15 ημερών
Υποβολή Ε4 Τροποποίηση Ωραρίου Άμεσα και πριν την έναρξη της εργασίας
Μετατροπή από Πλήρη σε Εκ Περιτροπής Υποβολή Ε9 & υποβολή υπογραφείσας σύμβασης Τροποποιητική Σύμβαση από πλήρη σε εκ περιτροπής  Εντός 8 ημερών
Υποβολή Ε4 Τροποποίηση Αποδοχών Εντός 15 ημερών

 

 

Υποβολή Ε4 Τροποποίηση Ωραρίου Άμεσα και πριν την έναρξη της εργασίας
Μεταβολή στις ώρες εργασίας επί Μερικής Υποβολή Ε9 & υποβολή υπογραφείσας σύμβασης Τροποποιητική Σύμβαση από π.χ. πενθήμερο 4 ώρες σε πενθήμερο 6 ώρες Εντός 8 ημερών
Υποβολή Ε4 Τροποποίηση Αποδοχών Εντός 15 ημερών
Υποβολή Ε4 Τροποποίηση Ωραρίου Άμεσα και πριν την έναρξη της εργασίας
Μεταβολή στο ωράριο επί Μερικής, χωρίς όμως μεταβολή των συνολικών ωρών απασχόλησης Υποβολή Ε4 Τροποποίηση Ωραρίου Άμεσα και πριν την έναρξη της εργασίας

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατάρχήν δες εάν υπάγονται σε κάποιο ΣΣΕ βάσει της δραστηριότητας της επιχείρησης.

Κατά δέυτερον σε κάθε περίπτωση υποβάλλεις πίνακα Ε4 πριν την μεταβολή του ωραρίου.

TΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΩΡΩΝ ή ΗΜΕΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΑΚΟΛΟΥΘΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΙΣΘΟΥ

Σε περίπτωση που θα υπάρξει τροποποίηση μισθού η οποία θα έχει προέλθει από την τροποποίηση των ωρών ή ημερών εργασίας μισθωτού, η επιχείρηση μπορεί να υποβάλλει έναν μόνο τροποποιητικό πίνακα, εντός της προθεσμίας που προβλέπεται για την υποβολή τροποποιητικού πίνακα λόγω αλλαγής ωραρίου , ο οποίος θα ήταν προτιμότερο να χαρακτηριστεί ως τροποποιητικός μισθού και στο πεδίο των παρατηρήσεων να σημειωθεί ότι η μεταβολή προέρχεται από την τροποποίηση του ωραρίου του εργαζόμενου καθώς και η ημερομηνία μεταβολής. Η επιλογή αυτή προκρίνεται για τη διευκόλυνση της στατιστικής καταγραφής των περιπτώσεων τροποποίησης μισθού των εργαζομένων. Εννοείται ότι σε περίπτωση που επιχείρηση επιθυμεί να υποβάλλει, εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών, ξεχωριστά για κάθε περίπτωση τροποποιητικό πίνακα, δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα

Πρόσληψη 3/2/17 με μερική απασχόληση. 

Στις 7/9/17 αλλαγή σε πλήρη απασχόληση.

Πάω να κάνω την τροποποίηση Ε4 ωραρίου και μου ζητάει αριθμό πρωτοκόλλου αρχικής.

Βάζω τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρε απο  την Εκτύπωση Συμπληρωματικού Πρόσληψης από Ενιαίο Έντυπο Αναγγελίας Πρόσληψης και μου βγάζει ότι δεν βρίσκει την αρχική!!!!!!

Κάνω κάτι λάθος?

ΜΦΧ

ΧΧ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, MSKO said:

Συνάδελφοι καλησπέρα

Πρόσληψη 3/2/17 με μερική απασχόληση. 

Στις 7/9/17 αλλαγή σε πλήρη απασχόληση.

Πάω να κάνω την τροποποίηση Ε4 ωραρίου και μου ζητάει αριθμό πρωτοκόλλου αρχικής.

Βάζω τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρε απο  την Εκτύπωση Συμπληρωματικού Πρόσληψης από Ενιαίο Έντυπο Αναγγελίας Πρόσληψης και μου βγάζει ότι δεν βρίσκει την αρχική!!!!!!

Κάνω κάτι λάθος?

ΜΦΧ

ΧΧ

Σου ζηταει την αρχικη της επιχειρησης που υπεβαλλες περσι τον Οκτωβριο και οχι του εργαζομενου.

καλο βραδυ

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×