Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
matthew85

Τηρηση βιβλιων ΠΡΟΠΟ - ιδιαιτεροτητες

Question

Καλησπερα συναδελφοι,

 

ειναι να αναλαβουμε την εναρξη και τηρηση βιβλιων ενος πρακτορειου ΠΡΟΠΟ (ατομικη επιχειρηση - απλογραφικα βιβλια). Θα ηθελα αν ειναι ευκολο καποιες πληροφοριες απο συναδελφο που εχει πελατη ΠΡΟΠΟ.

 

1)Περα απο τις υποχρεωσεις (μηνιαιες, τριμηνιαιες κτλ) των λοιπων επιχειρησεων, υπαρχει καποια επιπλεον υποχρεωση για το συγκεκριμενο επαγγελμα?

2) Πρεπει να αγορασει ΦΤΜ το πρακτορειο?

3) Τα πρακτορεια ΠΡΟΠΟ δουλευουν μονο με προμηθειες?

4)Γενικα τι διαφορες υπαρχουν σε σχεση με αλλες επιχειρησεις και τι θα πρεπει να προσεξουμε?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Μια μεγάλη διαφορά με πέρυσι σας επισημαίνω. Θα πληρώνουν πολύ φόρο. Να τους ενημερώνετε εγκαίρως. Για ΟΠΑΠ, λαχεία, άλογα και είσπραξη λογαριασμών δεν έχουν ΦΤΜ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σας έσοδο μόνο τις προμήθειες!!

Σαν έξοδο ότι αποτλεί παραγωγική δαπάνη όπως και στις άλλες επιχειρήσεις...

 

 

Επίσης αυτό μας τελείωσε

ΚΦΕ άρθρο 31 παρ. 1, περίπτωση Θ (2238/1994), όπως ισχύει:

Ειδικά στις επιχειρήσεις επαγγελματιών πρακτόρων παιχνιδιών πρόγνωσης της εταιρείας «Οργανισμός Προγνωστικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Α.Ε.» (Ο.Π.Α.Π. Α.Ε) και της εταιρείας «ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΙΠΠΟ-ΔΡΟΜΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.» (Ο.Δ.Ι.Ε. Α.Ε.), παρέχεται η δυνατότητα έκπτωσης για τις πραγματοποιούμενες πωλήσεις τους, ποσοστού με κλίμακα δύο τοις εκατό (2%) για αξίες μέχρι 700.000 ευρώ, ένα τοις εκατό (1%) για αξίες από 700.001 έως 1.500.000 ευρώ και μισό τοις εκατό (0,5%) για ποσά άνω των 1.500.001 ευρώ, ως ποσό πρόβλεψης επισφαλών απαιτήσεων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μια μεγάλη διαφορά με πέρυσι σας επισημαίνω. Θα πληρώνουν πολύ φόρο. Να τους ενημερώνετε εγκαίρως. Για ΟΠΑΠ, λαχεία, άλογα και είσπραξη λογαριασμών δεν έχουν ΦΤΜ.

 

 

Σας έσοδο μόνο τις προμήθειες!!

Σαν έξοδο ότι αποτλεί παραγωγική δαπάνη όπως και στις άλλες επιχειρήσεις...

 

 

Επίσης αυτό μας τελείωσε

ΚΦΕ άρθρο 31 παρ. 1, περίπτωση Θ (2238/1994), όπως ισχύει:

Ειδικά στις επιχειρήσεις επαγγελματιών πρακτόρων παιχνιδιών πρόγνωσης της εταιρείας «Οργανισμός Προγνωστικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Α.Ε.» (Ο.Π.Α.Π. Α.Ε) και της εταιρείας «ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΙΠΠΟ-ΔΡΟΜΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.» (Ο.Δ.Ι.Ε. Α.Ε.), παρέχεται η δυνατότητα έκπτωσης για τις πραγματοποιούμενες πωλήσεις τους, ποσοστού με κλίμακα δύο τοις εκατό (2%) για αξίες μέχρι 700.000 ευρώ, ένα τοις εκατό (1%) για αξίες από 700.001 έως 1.500.000 ευρώ και μισό τοις εκατό (0,5%) για ποσά άνω των 1.500.001 ευρώ, ως ποσό πρόβλεψης επισφαλών απαιτήσεων.

 

Μαλιστα! Οποτε:

 

ΦΤΜ : ΟΧΙ

 

Στα εσοδα: Μονο τις προμηθειες που θα στελνει ο ΟΠΑΠ  (τι γινεται σε περιπτωση που εχει και αυτοματο πωλητη καφε , σοκολατας κτλ? )

 

 

Στον φπα υπαγομαστε? Στελνουμε περιοδικες??

 

Υ.Γ : Οτιδηποτε αλλο σας ερθει , παρακαλω να το ποσταρετε εδω :)

 

 

Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 !  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σας έσοδο μόνο τις προμήθειες!!

Σαν έξοδο ότι αποτλεί παραγωγική δαπάνη όπως και στις άλλες επιχειρήσεις...

 

 

Επίσης αυτό μας τελείωσε

ΚΦΕ άρθρο 31 παρ. 1, περίπτωση Θ (2238/1994), όπως ισχύει:

Ειδικά στις επιχειρήσεις επαγγελματιών πρακτόρων παιχνιδιών πρόγνωσης της εταιρείας «Οργανισμός Προγνωστικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Α.Ε.» (Ο.Π.Α.Π. Α.Ε) και της εταιρείας «ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΙΠΠΟ-ΔΡΟΜΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.» (Ο.Δ.Ι.Ε. Α.Ε.), παρέχεται η δυνατότητα έκπτωσης για τις πραγματοποιούμενες πωλήσεις τους, ποσοστού με κλίμακα δύο τοις εκατό (2%) για αξίες μέχρι 700.000 ευρώ, ένα τοις εκατό (1%) για αξίες από 700.001 έως 1.500.000 ευρώ και μισό τοις εκατό (0,5%) για ποσά άνω των 1.500.001 ευρώ, ως ποσό πρόβλεψης επισφαλών απαιτήσεων.

 ποτε τελειωσε? γιατι εγω το εβαλα στην χρηση 2013

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κάποια ΠΡΟΠΟ εισπράττουν επιπλέον αμοιβές από τον ΟΠΑΠ για ενέργειες-υπηρεσίες προώθησης.  Αυτές οι αμοιβές έχουν ΦΠΑ.

 

... κ δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση θα υπαχθεί στο ΦΠΑ, έστω κ αν εκδίδει 2 μόνο τιμολόγια τον χρόνο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×