Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απορίες σχετικά με τις αλλαγές για την απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ


DimitrisB

Ερώτηση

Αρκετοί πελάτες δικαιούνταν έκτπωση από τον ΕΝΦΙΑ κυρίως λόγο ημιτελών αλλά και λόγω των κενών και μη ηλεκτροδοτούμενων. Καταρχήν σε κανέναν από όσους έχω δει δεν έχει γίνει ακόμα έκτπωση για τα ημιτελή κτίσματα.

Δεύτερον σε περίπτωση όπου στην δήλωση εισοδήματος σε μη ηλεκτροδοτούμενο κτίσματα στην παροχή είχε μπει ο αριθμός "999999999" και άρα δεν έγινε ο έλεγχος τι κάνουμε?? Κάνουμε νέα δήλωση Ε2 και βάζουμε τον αριθμό παροχής? Γίνεται ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάμε στην ΔΟΥ? Επίσης η ίδια διαδικασία πρέπει να γίνει και στο Ε9?
Τέλος σε όλα τα κενά κτίσματα πρέπει να δηλωθεί ότι είναι κενά. Άρα θα έχουμε και αυτόν τον χαβά κάθε χρόνο να στέλνουμε Ε9 όταν ξενοικιάζονται ή όταν νοικιάζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 Μα από τα 240τ.μ. το 25% αντιστοιχεί στον πατέρα ( και γι' αυτό το ποσοστό του βγάζει ΕΝΦΙΑ), άρα 60τ.μ. και από 37,5% σε κάθε παιδί (άρα 90τ.μ. για κάθε παιδί).

Σε άλλη παρόμοια περίπτωση, που όμως τα παιδιά κάνουν κ μόνα τους φορολογική δήλωση λόγω εισοδημάτων, έχει υπολογιστεί η έκπτωση για όλους κανονικά.

έλα ντέ. Στις περιπτώσεις συνιδιοκτησίας τί διαβάζει το σύστημα??? π.χ. στην εν λόγω περίπτωση τα 240 τα "διαβάζει" για όλους ανεξαρτήτως ποσοστού κυριότητας ή "διαβάζει" την αναλογία του κάθε ιδιοκτήτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έλα ντέ. Στις περιπτώσεις συνιδιοκτησίας τί διαβάζει το σύστημα??? π.χ. στην εν λόγω περίπτωση τα 240 τα "διαβάζει" για όλους ανεξαρτήτως ποσοστού κυριότητας ή "διαβάζει" την αναλογία του κάθε ιδιοκτήτη?

Στην ΠΟΛ. 1231/2014 και στο άρθρο 2 για τις προϋποθέσεις, παράγραφος 5 λέει ξεκάθαρα......λαμβανομένου υπόψη του ποσοστού συνιδιοκτησίας και του είδους δικαιώματος επί των ακινήτων.

Νομίζω ότι με τα ανήλικα και προστατευόμενα μέλη, που δεν κάνουν φορολ. δήλωση ίσως γίνεται το μπέρδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έλα ντέ. Στις περιπτώσεις συνιδιοκτησίας τί διαβάζει το σύστημα??? π.χ. στην εν λόγω περίπτωση τα 240 τα "διαβάζει" για όλους ανεξαρτήτως ποσοστού κυριότητας ή "διαβάζει" την αναλογία του κάθε ιδιοκτήτη?

 

Στην ΠΟΛ. 1231/2014 και στο άρθρο 2 για τις προϋποθέσεις, παράγραφος 5 λέει ξεκάθαρα......λαμβανομένου υπόψη του ποσοστού συνιδιοκτησίας και του είδους δικαιώματος επί των ακινήτων.

Νομίζω ότι με τα ανήλικα και προστατευόμενα μέλη, που δεν κάνουν φορολ. δήλωση ίσως γίνεται το μπέρδεμα.

 

β) το σύνολο της επιφάνειας των κτισμάτων στα οποία κατέχουν δικαιώματα της παραγράφου 2 του άρθρου 1ο υπόχρεος δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, ο ή η σύζυγος και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειάς του, λαμβανομένου υπόψη του ποσοστού συνιδιοκτησίας "και του είδους του δικαιώματοςδεν υπερβαίνει τα εκατόν πενήντα τετραγωνικά μέτρα (150 μ2) 

 

 

Δηλαδή όλοι μαζί 240τμ με 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

β) το σύνολο της επιφάνειας των κτισμάτων στα οποία κατέχουν δικαιώματα της παραγράφου 2 του άρθρου 1ο υπόχρεος δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, ο ή η σύζυγος και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειάς του, λαμβανομένου υπόψη του ποσοστού συνιδιοκτησίας "και του είδους του δικαιώματος"[3]δεν υπερβαίνει τα εκατόν πενήντα τετραγωνικά μέτρα (150 μ2) 

 

 

Δηλαδή όλοι μαζί 240τμ με 100%

και η αναλογία για τον άγαμο σε ποσό αντικεμενικής αξίας του συνόλου των ακινήτων του θα πρέπει να είναι μέχρι 85000 ευρώ σωστά? και για τον έγγαμο χωρίς παιδιά 150000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και η αναλογία για τον άγαμο σε ποσό αντικεμενικής αξίας του συνόλου των ακινήτων του θα πρέπει να είναι μέχρι 85000 ευρώ σωστά? και για τον έγγαμο χωρίς παιδιά 150000?

....και η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας, όπως αυτή προσδιορίζεται για τον υπολογισμό του συμπληρωματικού φόρου, δεν υπερβαίνει το ποσό των ογδόντα πέντε χιλιάδων (85.000) ευρώ για τον άγαμο, των εκατόν πενήντα χιλιάδων (150.000) ευρώ για τον έγγαμο και τον ή τη σύζυγό του ή τη μονογονεϊκή οικογένεια με ένα εξαρτώμενο τέκνο και των διακοσίων χιλιάδων (200.000) ευρώ για τον έγγαμο, τον ή την σύζυγό του και τα εξαρτώμενα τέκνα τους ή τη μονογονεϊκή οικογένεια με δύο εξαρτώμενα τέκνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

β) το σύνολο της επιφάνειας των κτισμάτων στα οποία κατέχουν δικαιώματα της παραγράφου 2 του άρθρου 1ο υπόχρεος δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, ο ή η σύζυγος και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειάς του, λαμβανομένου υπόψη του ποσοστού συνιδιοκτησίας "και του είδους του δικαιώματοςδεν υπερβαίνει τα εκατόν πενήντα τετραγωνικά μέτρα (150 μ2) 

 

 

Δηλαδή όλοι μαζί 240τμ με 100%

Ναι έχεις δίκιο LAMMERGEIER, είναι ξεκάθαρη η διατύπωση.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι γινεται στην περιπτωση που φορολογουμενος εχει πληρωσει εφαπαξ το ποσο ενφια και επειτα μαθαινει οτι ειναι δικαιουχος της εκπτωσης 50%!με ποιο τροπο πμορει να παρει πισω τα μισα χρηματα που κατεβαλε?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανεργος (με ενεργή κάρτα ανεργίας πάνω απο 1 χρόνο) -με μηδενικό εισόδημα στο2013-, ιδιοκτήτης κατοικίας 93 τ.μ. με αξία στην εκκαθάριση του φόρου(ΕΝΦΙΑ)  102,500 δεν δικαιούται την έκπωση-μείωση ή όπως αλλιώς θέλουν να την λένε????

Πως θα πληρώσει?????

 ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι γινεται στην περιπτωση που φορολογουμενος εχει πληρωσει εφαπαξ το ποσο ενφια και επειτα μαθαινει οτι ειναι δικαιουχος της εκπτωσης 50%!με ποιο τροπο πμορει να παρει πισω τα μισα χρηματα που κατεβαλε?ευχαριστω

έχει ειπωθεί πολλές φορές. Θα πρέπει να απευθυνθεί στη Δ.Ο.Υ. και να κάνει αίτηση επιστροφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανεργος (με ενεργή κάρτα ανεργίας πάνω απο 1 χρόνο) -με μηδενικό εισόδημα στο2013-, ιδιοκτήτης κατοικίας 93 τ.μ. με αξία στην εκκαθάριση του φόρου(ΕΝΦΙΑ)  102,500 δεν δικαιούται την έκπωση-μείωση ή όπως αλλιώς θέλουν να την λένε????

Πως θα πληρώσει?????

 ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.

???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

???????????

 

να ανοιξεις το εκκαθαριστικο του απ το ταξις και να δεις ποσο ειναι το τεκμαρτο εισοδημα του...αν ξεπερνα το οριο τοτε δεν εχει μειωση..η ανεργια δεν βοηθαει στον ΕΝΦΙΑ δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι διαβάστε αυτό το άρθρο http://www.newmoney.gr/article/72688/ta-lathi-kai-oi-diorthoseis-sto-e9-vima-vima.

Θα ήθελα κάποιος να μου ξεκαθαρίσει το εξής: όταν ένα σπίτι δεν έχει καθόλου ρολόι άρα αρ.παροχ.ρεύμ.999999999 (στο Ε9) και δηλωμένο κενό στο Ε2

γιατί δεν γίνεται η μείωση του 20% για αυτό το σπίτι; Πουθενά έως τώρα δεν το έχουν διευκρινήσει αυτό. Μήπως, λέω ΜΗΠΩΣ, το θεωρούν ημιτελές κτίσμα αυτό που έχει 

999999999 και θα πρέπει να το δηλώσουμε ως τέτοιο; Τί να πω δεν ξέρω!

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ανοιξεις το εκκαθαριστικο του απ το ταξις και να δεις ποσο ειναι το τεκμαρτο εισοδημα του...αν ξεπερνα το οριο τοτε δεν εχει μειωση..η ανεργια δεν βοηθαει στον ΕΝΦΙΑ δυστυχως

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση  σου. Τα τεκμήρια (βάσει taxis) το τεκμαρό εισόδημα δηλ. είναι 7500(σπίτι-αυτοκίνητο). Νομίζω οτι το όριο είναι 9500.

Δέν ξέρω τι να πω  πιά .

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι διαβάστε αυτό το άρθρο http://www.newmoney.gr/article/72688/ta-lathi-kai-oi-diorthoseis-sto-e9-vima-vima.

Θα ήθελα κάποιος να μου ξεκαθαρίσει το εξής: όταν ένα σπίτι δεν έχει καθόλου ρολόι άρα αρ.παροχ.ρεύμ.999999999 (στο Ε9) και δηλωμένο κενό στο Ε2

γιατί δεν γίνεται η μείωση του 20% για αυτό το σπίτι; Πουθενά έως τώρα δεν το έχουν διευκρινήσει αυτό. Μήπως, λέω ΜΗΠΩΣ, το θεωρούν ημιτελές κτίσμα αυτό που έχει 

999999999 και θα πρέπει να το δηλώσουμε ως τέτοιο; Τί να πω δεν ξέρω!

Σας ευχαριστώ!

 

Εφόσον έχει αρ.παροχής 999999999 σημαίνει ότι δεν είχε ποτε ηλεκτροδοτηθεί. Και έχει διευκρινιστεί ότι η έκπτωση ισχύει για  τα ακίνητα που είχαν ρεύμα και έχει διακοπεί η ηλεκτροδότηση για όλο το 2013. Επίσης αν έχουμε αρ.παροχής 999999999 δεν μπορεί να γίνει διασταύρωση με την ΔΕΗ αν όντως υπάρχει διακοπή ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά, στα μη ηλεκτροδοτούμενα που δικαιούνται έκπτωση 20% είναι μονο για τον κύριο φόρο η και για τον συμπληρωματικό? εμένα μου ήρθε ένα ενφια είχε την ενδειξη οτι έχει μειωθεί αλλά μόνο ο κύριος φόρος ο συμπληρωματικός παρέμεινε ως ειχε. ολα τα άρθρα που έχω διαβάσει λενε ότι έχουν έκπτωση και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τις 15 Νοεμβρίου που θα ανοίξει η ηλεκτρονική εφαρμογή, θα πρέπει οι φορολογούμενοι να προχωρήσουν είτε στη συμπλήρωση του κωδικού 8 στη στήλη 32, ώστε να δηλώσουν ότι το κτίσμα τους ήταν κενό, είτε στη συμπλήρωση του αριθμού παροχής της ΔΕΗ ή συνδυαστικά στη συμπλήρωση όλων των παραπάνω κωδικών.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Στην περίπτωση  που  ακίνητο το 2013 ήταν κενό και το ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2014 ενοικιάστηκε πως θα αντιμετωπιστεί το Ε-9 του ψιλού κυρίου;Να το βάλουμε κενό στην τροποποιητική δήλωση του Ε-9 που θα κάνουμε τώρα το Νοέμβριο για το οικονομικό 2014 και μετά να κάνουμε τροποποίηση πάλι στο Ε-9 του 2015 που θα δηλώνεται ότι δεν θα είναι κενό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από 80% και πάνω. Άρα τροποποιητική και στην ΔΟΥ μετά. Προσοχή μόνο να πληρεί και τις άλλες προϋποθέσεις!!

Eπειδή κάπου τα έχω μπλέξει

Συζυγος έχει ακίνητο επιφανειας 80τμ και αντικειμενικης< 89.0000 . Εχει Αναπηρία πάνω από 80% + εισόδημα ατομικό 12.000 και οικογενειακό 12600 .Παίρνει απαλλαγή ;;;

Η συζυγος εχει ενα  παμπαλαιο ακινητο επιφάνειας 120τμ και αντικειμενικης 13000,00 .

 

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω

 

Για τριτέκνους, πολυτέκνους και άτομα με αναπηρία άνω του 80% εφόσον το εισόδημα δεν υπερβαίνει τα 12.000 ευρώ, με προσαύξηση 1.000 ευρώ για τον/τη σύζυγο και κάθε παιδί εφόσον συντρέχει το κριτήριο επιφάνειας της ακίνητης περιουσίας, προβλέπεται πλήρης απαλλαγή από τον φόρο ακινήτων.

 

 

Και άκρη δε βγάζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τις 15 Νοεμβρίου που θα ανοίξει η ηλεκτρονική εφαρμογή, θα πρέπει οι φορολογούμενοι να προχωρήσουν είτε στη συμπλήρωση του κωδικού 8 στη στήλη 32, ώστε να δηλώσουν ότι το κτίσμα τους ήταν κενό, είτε στη συμπλήρωση του αριθμού παροχής της ΔΕΗ ή συνδυαστικά στη συμπλήρωση όλων των παραπάνω κωδικών.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Στην περίπτωση  που  ακίνητο το 2013 ήταν κενό και το ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2014 ενοικιάστηκε πως θα αντιμετωπιστεί το Ε-9 του ψιλού κυρίου;Να το βάλουμε κενό στην τροποποιητική δήλωση του Ε-9 που θα κάνουμε τώρα το Νοέμβριο για το οικονομικό 2014 και μετά να κάνουμε τροποποίηση πάλι στο Ε-9 του 2015 που θα δηλώνεται ότι δεν θα είναι κενό ;

προφανως. Αλλά περιμένουμε και κάποιες περίφημες οδηγίες από το Υ.Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση  σου. Τα τεκμήρια (βάσει taxis) το τεκμαρό εισόδημα δηλ. είναι 7500(σπίτι-αυτοκίνητο). Νομίζω οτι το όριο είναι 9500.

Δέν ξέρω τι να πω  πιά .

Και πάλι ευχαριστώ.

93 μ σπιτι και 102 ευρω ο ενφια ..λιγος μου μοιαζει..παντως αν οντως ειναι κατω απ το εισοδηματικο οριο οπως λες τοτε θα πρεπει να περιμενεις τον τροπο που θα πουν ωστε να απευθυνθεις στην ΔΟΥ για μειωση  50% το οριο ειναι 9000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...