Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απορίες σχετικά με τις αλλαγές για την απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ


DimitrisB

Ερώτηση

Αρκετοί πελάτες δικαιούνταν έκτπωση από τον ΕΝΦΙΑ κυρίως λόγο ημιτελών αλλά και λόγω των κενών και μη ηλεκτροδοτούμενων. Καταρχήν σε κανέναν από όσους έχω δει δεν έχει γίνει ακόμα έκτπωση για τα ημιτελή κτίσματα.

Δεύτερον σε περίπτωση όπου στην δήλωση εισοδήματος σε μη ηλεκτροδοτούμενο κτίσματα στην παροχή είχε μπει ο αριθμός "999999999" και άρα δεν έγινε ο έλεγχος τι κάνουμε?? Κάνουμε νέα δήλωση Ε2 και βάζουμε τον αριθμό παροχής? Γίνεται ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάμε στην ΔΟΥ? Επίσης η ίδια διαδικασία πρέπει να γίνει και στο Ε9?
Τέλος σε όλα τα κενά κτίσματα πρέπει να δηλωθεί ότι είναι κενά. Άρα θα έχουμε και αυτόν τον χαβά κάθε χρόνο να στέλνουμε Ε9 όταν ξενοικιάζονται ή όταν νοικιάζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αρκετοί πελάτες δικαιούνταν έκτπωση από τον ΕΝΦΙΑ κυρίως λόγο ημιτελών αλλά και λόγω των κενών και μη ηλεκτροδοτούμενων. Καταρχήν σε κανέναν από όσους έχω δει δεν έχει γίνει ακόμα έκτπωση για τα ημιτελή κτίσματα.

Δεύτερον σε περίπτωση όπου στην δήλωση εισοδήματος σε μη ηλεκτροδοτούμενο κτίσματα στην παροχή είχε μπει ο αριθμός "999999999" και άρα δεν έγινε ο έλεγχος τι κάνουμε?? Κάνουμε νέα δήλωση Ε2 και βάζουμε τον αριθμό παροχής? Γίνεται ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάμε στην ΔΟΥ? Επίσης η ίδια διαδικασία πρέπει να γίνει και στο Ε9?

Τέλος σε όλα τα κενά κτίσματα πρέπει να δηλωθεί ότι είναι κενά. Άρα θα έχουμε και αυτόν τον χαβά κάθε χρόνο να στέλνουμε Ε9 όταν ξενοικιάζονται ή όταν νοικιάζονται?

 τα κενα ηλεκτροδοτουμενα ακινητα τα   αντλει απο το ε2 . αν εκει δεν εχουν δηλωθει σωστα , τοτε υπαρχει προβλημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρκετοί πελάτες δικαιούνταν έκτπωση από τον ΕΝΦΙΑ κυρίως λόγο ημιτελών αλλά και λόγω των κενών και μη ηλεκτροδοτούμενων. Καταρχήν σε κανέναν από όσους έχω δει δεν έχει γίνει ακόμα έκτπωση για τα ημιτελή κτίσματα.

Δεύτερον σε περίπτωση όπου στην δήλωση εισοδήματος σε μη ηλεκτροδοτούμενο κτίσματα στην παροχή είχε μπει ο αριθμός "999999999" και άρα δεν έγινε ο έλεγχος τι κάνουμε?? Κάνουμε νέα δήλωση Ε2 και βάζουμε τον αριθμό παροχής? Γίνεται ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάμε στην ΔΟΥ? Επίσης η ίδια διαδικασία πρέπει να γίνει και στο Ε9?

Τέλος σε όλα τα κενά κτίσματα πρέπει να δηλωθεί ότι είναι κενά. Άρα θα έχουμε και αυτόν τον χαβά κάθε χρόνο να στέλνουμε Ε9 όταν ξενοικιάζονται ή όταν νοικιάζονται?

Κάπου τα έχετε μπλέξει. Κυρίως στα ημιτελή και στα κενά. Δεν το παίρνετε πάλι από την αρχή ?

 

Φιλικά, Κώστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

 

εχω κενό διαμέρισμα όλο το χρόνο, σωστά δηλωμένο στο Ε2 ως κενό , ηλεκτροδοτούμενο,

 

αλλά δεν βλέπω καμμία μείωση στον ενφια. Είναι σωστό??

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο οτι ειδα διαβαζοντας διαγωνιως καποια πραγματα πρεπει να μπουμε στο Ε9 και να δηλωσουμε το ακινητο ως κενο στο αντιστοιχο πεδιο  , οποτε οταν ανοιξει το συστημα τρεχατε ποδαρακια μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τα ξενοδοχεία και τα ενοικιαζόμενα δωμάτια έγινε τροποποίηση για απαλλαγή???

Γιατί σε έναν που έχω, δεν έχει γίνει καμία εκ νέου εκκαθάριση....

Έχει κανένας περίπτωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Επειδή αρκετά κενά δεν είχαν την μείωση που νόμιζα ότι θα έπρεπε να έχουν πήρα και εγώ ένα τηλέφωνο να ρωτήσω στο υ.ο.

 

Κάτι που δεν είχα καταλάβει είναι ότι για να έχουν την μείωση του 20% θα πρέπει να έχει γίνει διακοπή της ηλεκτροδότησης και όχι απλά να μην υπάρχει κατανάλωση.Και μάλιστα σε ημερομηνία πριν τις 01/01/2013.

 

Αν ακόμα ένας δεν το είχε καταλάβει έτσι κέρδος είναι :D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από ότι μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα το πρωί με Γ.Γ.Π.Σ. πρέπει Ε9-Ε2-ΔΕΔΗΕ να έχουν την ίδια παροχή ρεύματος. Πρέπει οπωσδήποτε να εμφανίζεται η παροχή ρεύματος, ένα λάθος που έκανα σε αρκετούς πελάτες μου οι οποίοι βαριόταν  να βρουν την παροχή και τους έβαζα τα 9αρια. Μόνο όταν δεν είχε ποτέ παροχή μπαίνουν. Αλλιώς η παροχή και ας έχει διακοπεί και 10χρονια τώρα το ρεύμα. Σε περίπτωση λάθους στο Ε2 διόρθωση ηλεκτρονικά.

 

Απο οτι ειδα διαβαζοντας διαγωνιως καποια πραγματα πρεπει να μπουμε στο Ε9 και να δηλωσουμε το ακινητο ως κενο στο αντιστοιχο πεδιο  , οποτε οταν ανοιξει το συστημα τρεχατε ποδαρακια μου 

Σε ερώτηση μου σχετικά με το "κενό" στο Ε9 η απάντηση της υπαλλήλου ήταν ότι δεν γίνεται να μπαίνει ο καθένας να δηλώνει πότε νοικιασέ το σπίτι και ότι η συγκεκριμένη επιλογή δεν αφορά τον κάθε πολίτη. Άρα ποιους αφορά της λέω κ η απάντηση ήταν ότι αφορά εκείνους οι οποίοι έχουν καταστήματα και διαμερίσματα και νοικιάζουν. Άντε βγάλε άκρη τώρα.

Υ.Γ. Δεν κατηγορώ την υπάλληλο ούτε την κάθε υπάλληλο. Δικαιολογημένοι είναι κ εκείνοι. Αυτοί που βγάζουν τους νόμους είναι που δεν ξέρουν τι τους γίνεται γιατί πολύ απλά είναι άσχετοι με τα φορολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν φορολογούμενος έχει αναπηρία 80% ακριβώς (όχι πάνω από 80) δικαιούται απαλλαγή? και εάν έχει περαστεί στην δήλωση 67% τροπ/ση ηλεκτρονικά και μετά εφορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν φορολογούμενος έχει αναπηρία 80% ακριβώς (όχι πάνω από 80) δικαιούται απαλλαγή? και εάν έχει περαστεί στην δήλωση 67% τροπ/ση ηλεκτρονικά και μετά εφορία?

Από 80% και πάνω. Άρα τροποποιητική και στην ΔΟΥ μετά. Προσοχή μόνο να πληρεί και τις άλλες προϋποθέσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εισοδημα ως 12000 για οσους εχουν εχουν αναπηρια από 80% και πανω προσαυξημενο κατά 1000 ευρω για συζυγο και προστατευομενα τεκνα!!!

όταν ανοιξει το ε9 πρεπει να δηλωθουν κενα και να δηλωθεί κ ο αρ παροχης ρευματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο οτι ειδα διαβαζοντας διαγωνιως καποια πραγματα πρεπει να μπουμε στο Ε9 και να δηλωσουμε το ακινητο ως κενο στο αντιστοιχο πεδιο  , οποτε οταν ανοιξει το συστημα τρεχατε ποδαρακια μου 

Δεν ισχύει αυτό που λές.

Σε σεμινάρια που είχε κάνει το ΟΕΕ πρόσφατα ή Κα Κόλλια είπε ότι δεν χρειάζεται

Απλά στο Ε9, Ε2, πρέπει να αναφέρεται ο αριθμός παροχής σωστά, η διακοπή ρεύματος να είναι όλο το έτος 2013 και αυτό το τσεκάρουν με τον ΔΕΔΔΗΕ και στο Ε2 να φαίνεται κενό.

 

Υπόψη οτι σε εμένα τα πρώτα εκκαθαριστικά πελατών με μείωση λόγω κενού εμφανίσθηκαν μόλις σήμερα αλλά με ημερομηνία εκκαθάρισης 27/10/14, έως χθές το απόγευμα δεν φαινόταν τίποτα (τσεκαρισμένο).Εχουν και μια κόκκινη τελεία στα ακίνητα αυτά.

 

Οσο για την στήλη 32 με κωδικό 8 κενό, θεωρώ οτι είναι μόνο για τα ημιτελή μη ηλεκτροδοτούμενα.

 

Βέβαια, μην ξεχνάμε, οτι έχουν υποσχεθεί να βγάλουν περαιτέρω αναλυτικές οδηγίες για τη συμπλήρωση του Ε9, Είδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Έχουμε την απόφαση μείωσης:

 

post-6490-0-93713900-1414740753_thumb.jp

 

 

Ερώτηση αδαούς...

 

η μείωση δεν αφορά στο σύνολο του ΕΝΦΙΑ;

 

Γιατί ο συγκεκριμένος φορολογούμενος είχε πληρώσει 2 δόσεις από τις έξι. (πλήρωσε τη δόση του Οκτώβρη πριν την απόφαση της 27/10/14) και βλέπω μετά την μείωση διαγραφή των δύο δόσεων από τις υπόλοιπες 4.

Άρα μείωση 50% στο υπολοιπόμενο ποσό.

 

Γιατί βρε Κατερίνα δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε; Ίδια γλώσσα δε μιλάμε; ή μήπως όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

 

Ισως να μην έχει προσαρμοστεί αυτόματα το νέο δοσολόγιο.

 

Σε έναν πελάτη δεν εμφάνιζε καν το νέο δοσολόγιο.Αφότου πλήρωσε κανονικά την παλιά δόση εμφανιζόταν όπως λέτε και εσεις να έχει πληρώσει δύο παλιές δόσεις και οι μειώσεις να είναι από εκεί και κάτω.

 

Θεωρώ ότι σε λίγες μέρες θα διορθωθεί το δοσολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

γιατί όσοι έχουν ακίνητα ημιτελή κωδ 99 στο Ε9 και δηλωμένα στο Ε2 δεν έχουν πάρει την έκπτωση στον ΕΝ.Φ.Ι.Α;

Γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται να κάνουμε κάτι άλλο ή απλά πρέπει να περιμένουμε?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

γιατί όσοι έχουν ακίνητα ημιτελή κωδ 99 στο Ε9 και δηλωμένα στο Ε2 δεν έχουν πάρει την έκπτωση στον ΕΝ.Φ.Ι.Α;

Γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται να κάνουμε κάτι άλλο ή απλά πρέπει να περιμένουμε?

Ευχαριστώ.

Στην στήλη 32 είναι συμπληρωμένος ο κωδικός 8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

γιατί όσοι έχουν ακίνητα ημιτελή κωδ 99 στο Ε9 και δηλωμένα στο Ε2 δεν έχουν πάρει την έκπτωση στον ΕΝ.Φ.Ι.Α;

Γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται να κάνουμε κάτι άλλο ή απλά πρέπει να περιμένουμε?

Ευχαριστώ.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97475&p=650631

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

θέλω να ρωτήσω για την μείωση ΕΝΦΙΑ λόγω χαμηλού εισοδήματος.Πατέρας με πλήρη κυριότητα σε ακίνητο που μένει με συζυγο και 2 παιδιά ( μία κορη φοιτήτρια + μια κορη με εισόδημα και ξεχωριστη δηλωση) συνυπολογίζονται ΟΛΑ τα εισοδήματα για την έκπτωση?Το ρωταω μηπως λειτουργει οπως το κοινωνικο μερισμα.Απο την αλλη η ΓΓΠΣ δεν γνωρίζει να μου απαντήσει γιατι δεν παιρνει την έκπτωση ενω θεωρω πως θα επρεπε , λεγοντας μου οτι αθροιζονται τα πραγματκα εισοδηματα με τα τεκμαρτα!!!! οποτε και ξεπερνανε το οριο χαμηλου εισοδηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ,

θέλω να ρωτήσω για την μείωση ΕΝΦΙΑ λόγω χαμηλού εισοδήματος.Πατέρας με πλήρη κυριότητα σε ακίνητο που μένει με συζυγο και 2 παιδιά ( μία κορη φοιτήτρια + μια κορη με εισόδημα και ξεχωριστη δηλωση) συνυπολογίζονται ΟΛΑ τα εισοδήματα για την έκπτωση?Το ρωταω μηπως λειτουργει οπως το κοινωνικο μερισμα.Απο την αλλη η ΓΓΠΣ δεν γνωρίζει να μου απαντήσει γιατι δεν παιρνει την έκπτωση ενω θεωρω πως θα επρεπε , λεγοντας μου οτι αθροιζονται τα πραγματκα εισοδηματα με τα τεκμαρτα!!!! οποτε και ξεπερνανε το οριο χαμηλου εισοδηματος.

Λαμβάνεται υπόψη το οικογενειακό εισόδημα.

 

Πρέπει να πληρούνται κι άλλες προϋποθέσεις όμως, όχι μόνο το εισόδημα...

 

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λαμβάνεται υπόψη το οικογενειακό εισόδημα.

 

Πρέπει να πληρούνται κι άλλες προϋποθέσεις όμως, όχι μόνο το εισόδημα...

 

Καλησπέρα.

To οικογενειακό εισόδημα εννοείτε και της κόρης που μένει με την οικογένεια αλλα κάνει ξεχωριστή δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To οικογενειακό εισόδημα εννοείτε και της κόρης που μένει με την οικογένεια αλλα κάνει ξεχωριστή δήλωση?

 

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι.

...εγω παλι γιατι νομιζω οτι θα προστεθει και το εισοδημα της κορης που υποβαλει μονη δηλωση??

 

Ως συνολικό φορολογητέο οικογενειακό εισόδημα θεωρείται το άθροισμα του συνολικού φορολογητέου εισοδήματος του συζύγου, της συζύγου και των ανήλικων εξαρτώμενων τέκνων, σε όσες περιπτώσεις ορίζεται από το νόμο ότι τα εισοδήματα των τέκνων συναθροίζονται με αυτά των γονέων, καθώς και του συνολικού φορολογητέου εισοδήματος των εξαρτώμενων τέκνων που έχουν υποβάλει ατομική δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

www.dikaiologitika.gr

Ως συνολικό φορολογητέο οικογενειακό εισόδημα θεωρείται το άθροισμα του συνολικού φορολογητέου εισοδήματος του συζύγου, της συζύγου και των ανήλικων εξαρτώμενων τέκνων, σε όσες περιπτώσεις ορίζεται από το νόμο ότι τα εισοδήματα των τέκνων συναθροίζονται με αυτά των γονέων, καθώς και του συνολικού φορολογητέου εισοδήματος των εξαρτώμενων τέκνων που έχουν υποβάλει ατομική δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

www.dikaiologitika.gr

Ως συνολικό φορολογητέο οικογενειακό εισόδημα θεωρείται το άθροισμα του συνολικού φορολογητέου εισοδήματος του συζύγου, της συζύγου και των ανήλικων εξαρτώμενων τέκνων, σε όσες περιπτώσεις ορίζεται από το νόμο ότι τα εισοδήματα των τέκνων συναθροίζονται με αυτά των γονέων, καθώς και του συνολικού φορολογητέου εισοδήματος των εξαρτώμενων τέκνων που έχουν υποβάλει ατομική δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

www.dikaiologitika.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

...εγω παλι γιατι νομιζω οτι θα προστεθει και το εισοδημα της κορης που υποβαλει μονη δηλωση??

 

Ως συνολικό φορολογητέο οικογενειακό εισόδημα θεωρείται το άθροισμα του συνολικού φορολογητέου εισοδήματος του συζύγου, της συζύγου και των ανήλικων εξαρτώμενων τέκνων, σε όσες περιπτώσεις ορίζεται από το νόμο ότι τα εισοδήματα των τέκνων συναθροίζονται με αυτά των γονέων, καθώς και του συνολικού φορολογητέου εισοδήματος των εξαρτώμενων τέκνων που έχουν υποβάλει ατομική δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

www.dikaiologitika.gr

 

 

Μα η κόρη που υποβάλει ξεχωριστή δήλωση, δεν είναι εξαρτώμενο μέλος (λογικά λόγο του εισοδήματος.)απλώς μένει μαζί τους.  Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα από τα γραφόμενα.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή μέρα και καλή δύναμη σε όλους.

 

Πατέρας με δύο ανήλικα παιδιά έχει κληρονομήσει σπίτι 240τμ, λόγω θανάτου της γυναίκας του (το οποίο είναι και κενό - μη ηλεκτροδοτούμενο).

Μηδενικά εισοδήματα στο Ε1, τεκμήρια 8800€ και υπολογισμός ΕΝΦΙΑ για τον πατέρα και τα παιδιά κανονικά βάσει των ποσοστών τους................. αλλά έκπτωση 50% σε κανέναν τους.

 

Αδυναμία του συστήματος επειδή βλέπει μόνο μία φορολογική δήλωση; Ή υπάρχει κάποια άλλη παράμετρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή μέρα και καλή δύναμη σε όλους.

 

Πατέρας με δύο ανήλικα παιδιά έχει κληρονομήσει σπίτι 240τμ, λόγω θανάτου της γυναίκας του (το οποίο είναι και κενό - μη ηλεκτροδοτούμενο).

Μηδενικά εισοδήματα στο Ε1, τεκμήρια 8800€ και υπολογισμός ΕΝΦΙΑ για τον πατέρα και τα παιδιά κανονικά βάσει των ποσοστών τους................. αλλά έκπτωση 50% σε κανέναν τους.

 

Αδυναμία του συστήματος επειδή βλέπει μόνο μία φορολογική δήλωση; Ή υπάρχει κάποια άλλη παράμετρος;

 

με 240τ.μ. δεν έχει έκπτωση.

 

Αν είναι κενό-κομμένο ρεύμα, όλο το 2013 μόνο μείωση 20% μπορεί να έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με 240τ.μ. δεν έχει έκπτωση.

 

Αν είναι κενό-κομμένο ρεύμα, όλο το 2013 μόνο μείωση 20% μπορεί να έχει!

 Μα από τα 240τ.μ. το 25% αντιστοιχεί στον πατέρα ( και γι' αυτό το ποσοστό του βγάζει ΕΝΦΙΑ), άρα 60τ.μ. και από 37,5% σε κάθε παιδί (άρα 90τ.μ. για κάθε παιδί).

Σε άλλη παρόμοια περίπτωση, που όμως τα παιδιά κάνουν κ μόνα τους φορολογική δήλωση λόγω εισοδημάτων, έχει υπολογιστεί η έκπτωση για όλους κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...