Προς το περιεχόμενο

Η σόλο καριέρα τελειώνει ,ώρα για συγχωνεύσεις! Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το γιατί θα συμβεί να μην τα λέμε και τα ξαναλέμε ,τα βλέπουμε καθημερινά.

 

το ερώτημα είναι τι προλαβαίνουμε να κάνουμε.

 

από την υπάρχουσα ηγεσία του κλάδου ,πολυδιασπασμένη ,ενώ αρκετοί βρίσκονται σε προ-συνταξιοδοτικό στάδιο (καλά εσύ έφυγες νωρίς) και υπερ-αρκετοί "δηλητηριασμένοι" από τα κόμματα -όχι την πολιτική- θα ήταν θαύμα εάν μαζεμένη αποφάσιζε να κάνει κάτι σε κεντρικό επίπεδο.

 

Και ενώ ο νεοφιλελευθερισμός και η παγκοσμιοποίηση προγραμματίζουν το 2070 ,υπάρχουν  συνάδελφοι που σκέφτονται με όρους του 1970 (πιάνουν  τον λήγοντα)!!!  

 

 

κάτι σαν το παρακάτω.

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95056&hl=

 

 

Εάν δεν γίνει κάτι σε επίπεδο ηγεσίας ,θα πρέπει να κινηθούμε τάχιστα με όσους μπορεί ο καθένας σε ένα δύσκολο ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ (γενικώς και δυστυχώς)  εγχείρημα ,αυτό των συγχωνεύσεων γραφείων.

 

Λέει ο εβραίος  ή ο μύθος.

 

θέλεις να τελειώσει η δουλειά σου ,βάλε Ελληνα.

 

μόνο μην βάλεις 2-3 μαζί ,γιατί θα φαγωθούν και θα τα διαλύσουν όλα! 

 

"Εγώ ,όχι εγώ που όταν εσύ ,ναι άλλα όταν εσύ ήσουν εδώ εγώ ήμουν εκεί και δεν συναντηθήκαμε ποτέ" .

 

πως να συναντηθεί το "εκεί" με το "εδώ" με δύο "ΕΓΩ" μαζί?

 

 

τα έχω σκεφτεί όλα ,3 λύσεις έχουμε.  α) υπάλληλος των 250 ευρώ β) συγχώνευση και γ) άντε γειά και εξωτερικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι ΕΛΠ αλλάζουν κάτι..Πάντα θα υπάρχει θέση για εμάς ...στο ζωντανό κύταρο.. της οικονομίας που λέγεται επιχείρηση.Ας είμαστε πιό αισιόδοξοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ρώτησαν τον λύκο γιατί είναι ο σβέρκος του χοντρός ,απάντησε γιατί κάνω την δουλειά μου μοναχός.

Επίσης αν δεν έχεις νύχια να ξυστείς,,,,,,,,,,,,,,,κλπ υπάρχουν πάμπολλες ρήσεις,αλλά εδώ πράγματι το θέμα είναι σοβαρό,

ακόμη αν δεν σταματήσει η είσοδος των ελεγκτικών εταιρειών στα λογιστήρια των επιχειρήσεων,ακόμη και στα περίπτερα,

δεν υπάρχει μέλλον.Γιαυτό μόνο μια ενιαία φωνή του κλάδου θα πετύχει κάτι,διαφορετικά 500 να μαζευτούν μαζί,πράγμα αδύνατον,

τίποτα δεν θα γίνει,γιατί δεν θα υπάρχει απλά ,αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο καβοντόρος...

 

Αν δεν υπάρχει πελατεία, οι συγχωνεύσεις το πολύ να μας μετατρέψουν σε μια μικρή ελεγκτική... Άσε που είναι κάτι το αδιανόητο για το 99% των συναδέλφων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το πρόβλημα τα "μπακαλοδέφτερα"  των Ε.Λ.Π. ,αλλά η πολυνομία και η συνεχής αλλαγή.    με την συγχώνευση θα μοιραστούν αντικείμενα.

 

Δουλειές θα υπάρχουν αλλά σε μεγαλύτερα μεγέθη ,οπότε  απαιτούνται μεγαλύτερα σχήματα  και για εξυπηρέτηση και για μείωση του κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε υπάρχουν αλλαγές στο επάγγελμα μας λογικό είναι το άγνωστο να φοβίζει και πρέπει να φοβίζει αλλά όχι να τρομάζει!!! Ίδια κατάσταση με το 1997 με τις άδειες.Οι μισοί έλεγαν θα κλείσουμε γιατί δε θα πάρουμε άδεια και οι άλλοι μισοί έκαναν εταιρείες σαν "πτωματοφάγοι" για να επωφεληθούν....Ας είμαστε λίγο αισιόδοξοι,δε μπορεί ο επαγγελματιας που συνεργάζεται μαζί μας τoσα χρόνια  να δώσει τα λογιστικά του σε εταιρία απρόσωπη.Θα μας χάσει από πελάτες(όλοι στην επαρχία τουλάχιστον "αλληλοβοηθιομαστε") και οι τιμές που θα πάρει από την μεγαλοεταιρεια δε νομίζω να είναι πιο κάτω από το 50αρικο που είναι ο μέσος όρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...