Προς το περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ λόγο μικρού τζίρου


DimitrisB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 17/1/2017 at 6:45 ΜΜ, stavr said:

Στην περίπτωση σου έχεις θέματα ,   πρώτα το θέμα αν επιτρέπεται απο δικηγορικό σύλλογο άλλη δραστηριότητα . Δεύτερο ερώτημα αν το ποσό θα μπει στα έσοδα , που αν μπαίνει στα έσοδα τότε ξεπερνάς τα 10.000 και απεντάσσεσαι απο το καθεστώς.

Κάπου είδα ότι εως 5000 δεν λαμβάνονται στα έσοδα  του  ε3 οι επιδοτήσεις και μπαίνουν στο ε1 για κάλυψη τεκμηρίων. Δεν θυμάμαι για ποιές περιπτώσεις αφορά.

Καλημέρα σ' ευχαριστώ πολύ, υπάρχουν όντως θέματα και στη δου δεν δίνουν λύση.

Προσπαθώ εδώ και μέρες με τα τηλ του υπουργείου αλλά ως γνωστόν δεν τα σηκώνουν...

θα δούμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

επιχειρηση χωρις φπα -αρθρο 39-λαμβανει εργο απο δημοτικο οργανισμο με συμβαση που αναγραφει 2000 καθαρη αξια πλεον φπα 480 ευρω, συνολικη πληρωτεα αξια 2480

το τιμολογιο που θα κοψει η επιχειρηση προς τον δημο  θα ειναι 2480 αφου εχει απαλλαγη.σωστα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

Εχω περίπτωση Μηχανικού που έχει πάρει την απαλλαγή λόγω τζίρου.

Θα χρειαστεί να εκδώσει ένα ΤΠΥ ενδοικοινοτικό.

Πάω να κάνω μεταβολή στο μητρώο της ΔΟΥ και μου λένε ότι πρέπει να μπω πάλι στο κανονικό καθεστώς απ τη στιγμή που θέλει να εκδώσει ενδοκοινοτικό..

Ισχύει κάτι τέτοιο γιατί διαβάζοντας την ΠΟΛ 1126/2015 δεν βλέπω κάποια τέτοια υποχρέωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kotlistianos said:

Εχω περίπτωση Μηχανικού που έχει πάρει την απαλλαγή λόγω τζίρου.

Θα χρειαστεί να εκδώσει ένα ΤΠΥ ενδοικοινοτικό.

Πάω να κάνω μεταβολή στο μητρώο της ΔΟΥ και μου λένε ότι πρέπει να μπω πάλι στο κανονικό καθεστώς απ τη στιγμή που θέλει να εκδώσει ενδοκοινοτικό..

Ισχύει κάτι τέτοιο γιατί διαβάζοντας την ΠΟΛ 1126/2015 δεν βλέπω κάποια τέτοια υποχρέωση..

Μήπως μπορεί να κόψει χωρίς φπα και ο άλλος θα  το αποδώσει το ΦΠΑ στην χώρα του με έκτακτη δήλωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...